Ako komunikovať s dcérou o nadváhe?
Čaute. Mám dcéru, ktorá má 17 rokov a trpí nadváhou (možno až obezita), ja s manželom sme štíhli a nikdy ani pri staršom synovi sme nič takéto neriešili. Nemáte nejaké rady ako sa s ňou a nadváhe rozprávať aby sme tým niečo urobili? Teraz na konci roka sa išli zo školy kúpať a len vymýšlala prečo nepôjde nakoniec povedala že sa hanbí. Ale sama od seba si to ako keby neuvedomuje že je to problém ktorý by sa mal riešiť. Oblečenie jej meníme každý rok tento rok som bola dosť prekvapená keď na seba už nenazoahla 42 a len tak tak 44 kraťasy. Má 164cm a 84kg ( pred mesiacom na preventivke) Budem rada za každú skúsenosť
Nájsť si pohyb ktory ju bude baviť.. dnešne baby chodia do fitka, behat, bike, túry 🙂 a do toho upraviť jedalniček a pojde to.. vylucit vyprazane , sladke vody a velmi obmedzit sladkosti..
Ja som bola v 17tich na tim podobne.. blbe poznamky odvsadial.. mala som síce 172 cm ale 86kg otras kondička.. zacala som behat, prestala som jest denne iba cca 500kcal všetko zapísane.. schudla som 20kg aj viac ale vytvorila som si nezdravy vztah s jedlom a ppp a dalsie roky som lietala vkuse medzi 65-92kg.. depky atd..
Teraz mam 85kg ale hybem sa lubim sport a pomaly to zase ide 🙂 vyzeram ale omnoho lepsie nez kedysi v 75 😅
Mamka neodpoveda, tak snad bola s dcerou aspon na dlhej prechadzke
Má 17, nie 10 rokov! Sama by už mala chápať, že jej hmotnosť zo zdravotného hľadiska nie je v poriadku. Určite to s ňou rieš rozumne, bez urážok, posmeškov... Ale na rovinu. Vysvetli jej, že to nevyzerá pekne, a aké zdravotné riziká takáto nadváha so sebou nesie. Poukáž, že už teraz má problémy (napr. pri behaní, že nevládze, že sa zadýcha na schodoch atď.). A že sa to bude len zhoršovať, ak nezatiahne ručnú. A že ju budeš podporovať v "diéte", navrhni, že môžete ísť spolu na bicykel alebo iný šport. Ak jej to podáš takto, určite debatu nebude brať ako útok a pochopí, že ide o jej dobro.
Baby tu píšu, aby si bola citlivá, opatrná, taká, onaká. Aby si jej nespôsobila traumu. Väčšiu traumu jej spôsobí to, že môže byť vyčleňovaná z kolektívov, doslova nebude za nimi stíhať. Rovesníčky si pomaly budú hľadať frajerov, a ona sa bude cítiť osamelá, lebo mladí chlapci veľmi o tučné dievčatá záujem nemajú... To sa jej odrazí na psychickom zdraví a sebavedomí, ktoré si ponesie celý život.... Treba to riešiť.
@anonym_1873b0 ale prosím ťa. Ja som mala takýto istý problém. V škole ma šikanovali kvôli váhe, rodina do mňa stále hučala cica nežer, tak som sa zaťala a v 15 rokoch som za pol roka mala 20 kíl dole. Sama som cvičila, sama som si varila, doteraz som na váhe 55-60. Veľmi mi to prospelo a teraz mám sebavedomie niekde inde a mama mi teda nepomáhala s dietami a hľadaním odbormíkov. Naučila som sa sama.
@anonym_484268 ale prosím ťa, ja poznám slečnu do ktorej takto tupo hučali a vieš ako sa to skončilo? Pokúsila sa o samovraždu. Takze to že tebe takýto prístup vyhovoval je jedna vec, vec druhá je, že nie každý by také urážky zvládol.
Vzdy som mavala tak 65kil,prave v tomto veku pri 50kilovom kamosovi som si uvedomila,ze zena by mala vzdy byt chudsia ako muz.A zacala poctivo az moc cvicit,k tomu po kazdom jedle hned zase cviky.Dostala som sa na vahu 48kil,ale to bolo zase moc malo a detska doktorka,ze som moc chuda,tak b12 injekcie.A veru zacala som priberat.Moja namaha tym isla prec,ale pri tych 55kil som stale bola s postavou v pohode.
Nech zacne cvicit,cvicit,cvicit.
Najdôležitejšie je slečnu citlivo uistiť, že v tom nie je sama. Vysvetliť zdravotné rizika a že budete spolu cvičiť. Od malička je treba deti viesť k zdravému pohybu, ale nikdy nie je neskoro začať. Držím vám palce.
mali ste už dávno s ňou športovať všetci spolu, lebo jej chýba pohyb, má už dosť rokov už záleží len od toho ako sa k tomu postaví, treba jej dať tie správne argumenty a motiváciu keď sama to nezvláda
Baba v 17 rokoch by asi mala si sama povedať že do riti som bachratá tak idem so sebou niečo robiť. Trošku ju zbuzeruj ako vyzerá, vykopni ju do fitka a nech maká. Trošku nezaškodí nastavenie zrkadla
@anonym_484268 Urcite mama nema zbuzerovat dceru - ma jej dat priklad a viest ju k pohybu, zdravej strave. Buzeruje sa aj ona sama vo svojej hlave. Jedine ze by z nej chcela anorekticku
Tu vobec nie je otazka kde ste boli a co je, ale co to dievca cely den robi. Ano moze mat dievca viac kil, aj ked cvici, aj ked sa zle nestravuje.. naopak ak sa stravuje menej a zle. Nema dost vyzvazeny jedalnicek. TO ze vy ostatni v rodine nie ste pribrati vobec nie je podstatne, moja sestra, mama mozu s prepacenim zozrat aj kona a budu mat 50kil, co sa o mne neda ani nahodou povedat. Zlozenie stravy, pohyb je podstatny, moze mat aj pco a ine problemy, ktore to len zhorsuju. Mne na pco s ktorym som sa urcite podla priznakov morila od mlada prisli az v takmer 30tke, respe vedel podla vsetkeho gynekolog,a le stara skola = neriesil. A nic ine sa okrem vahy napriek tomu ze som denno denne sportovala a jedla 2x denne dost slabo, a MS s interavalom cca 5-6t, to sa neskor riesilo vyvovalvackami po 20tke, ma netrapilo, cize neviditelna "porucha". Rovnako moze byt problem, ze vy sice doma jete rovnao ale je bezne ze sa damy laduju na tajnasa somarinami.
ja by som jej povedala, ze ked sa hanbi, treba zacat cim skor nieco s tym robit = pridat sport, pridat zeleninu, vlakninu a pzriet sa na to preco pribera. pediater co na jej vahu? Nie je dovod sa hanbit roky, ked to vie zvratit. A nejde len o hanbenie ale aj o zdravie.
@anonym_484268 To, že na teba to malo pozitívny účinok neznamená, že to bude mať aj na druhého. Môžeš byť úplne iná povaha než autorkina dcéra. A teda tu by som pristupovala veľmi opatrne. Pretože ja tento príbeh poznám zasa z druhého konca a tam to neskončilo vôbec dobre.
@anonym_1873b0 presne tak. Úplne súhlasím, že to môže mať presne takýto negatívny efekt. Hlavne v tomto veku.. treba ju pozitívne podporiť 💜 držím palce
@anonym_6c932a čo je na cestovinach s omáčkou a na koláči v nedeľu tak strašne nezdravé. Prave kvôli takýmto múdrym názorom majú potom ľudia poruchy príjmu potravy
@kkovacovak nič,ak to človek nemá denne
V 1. rade by som sla na vysetrenie stitnej a podla toho sa uvidi.. skus sa viac rozpisat ako sa doma stravujete, ako sa hybete, ako aktivne travite spolocny cas ako rodina.. komentujete ju, jej postavu, ako je?
@anonym_5d5ab5
@anonym_5d5ab5 vo volnom čase sa s detmi snažíme tráviť čas v prírode, varím pomerne zdravo žiadne vyprážané a tučné jedlá ja jej postavi nekomentujem ale manžel niekedy sa neudrži za čo mu aj dohpváram nepovie jej nič strašné ale napríkld večer keď sedí v obívačke tak povie že čo tito stehniská tvoje alebp ju uštipne do bricha. Minule však za to sme sa pohádali povedal na jej opasok že by ho to oboplo aj 3x a na nohavoce že to je jak pre deti z pivpvaru tie nožiská
@anonym_autor
ja by som jej postavu kľudne komentovala, ale v tom zmysle, že to nie je zdravé.
tých 30 kg nadváhy čo má neprišlo zo dňa na deň.
ak ste to ako rodičia dopustili tak jej aspoň pomôžte pri chudnutí.
kúpiť permanentku do fitka, zaplatiť trénera, makať.
@anonym_autor pozri si sranky Chut Zit, maju tam aj prirucku pre rodicov, ako komunikovat s detmi o vahe a strave
Su len 2 moznosti - bud s preziera a v skole laduje chipsy,sladkosti,sladke vody...alebo je tam hormonalny problem. Pediatricke to bolo jedno? Ja mam rovnaku vysku a ako mlada som mavala 50kg. 84kg nemam ani po 2 detoch v perimenopauze. Toto treba riesit. A mala si zacat uz ked mala o 10kg menej.
@anonym_55efcc tiez mi pride divne, ak sa detska doktorka za posledne roky nad tým nijako nepozastavila a neupozornovala.. vtedy by aj dievca počulo, ze jej vaha neni v žiadnom pripade v poriadku. Mne doktor po 45 tke a pri 56 kg povedal, aby som si nastavila diétu kvoli zvysenemu cholesterolu, tak nejak neverim, ze by tak mlade dievča s takou nadvahou nebola na to upozornovana.
@anonym_55efcc tiez mi pride divne, ak sa detska doktorka za posledne roky nad tým nijako nepozastavila a neupozornovala.. vtedy by aj dievca počulo, ze jej vaha neni v žiadnom pripade v poriadku. Mne doktor po 45 tke a pri 56 kg povedal, aby som si nastavila diétu kvoli zvysenemu cholesterolu, tak nejak neverim, ze by tak mlade dievča s takou nadvahou nebola na to upozornovana.
@luizina ona nemusí mať vysoký cholesterol poznám ženu obeznu vyše 100 kg a nemá vysoký tlak, ani cholesterol ani cukor a ja s 62 kg ho mám zvyseny
Povedz jej že ak sa nechce hanbiť treba stým niečo robiť . Samozrejme citlivo lebo viem ako som to ja brala keď som mala cca 13-14 rokov mala som miernu nadváhu a niektorý v rodine povedali "fuj schudni je to hnusné" a keď som začala chodiť na strednú tak som dva mesiace prázdnin hladovala aby som schudla čo sa aj podarilo
@anonym_autor podla BMI kalkulacky ma uz obezitu, nie len nadvahu. Samozrejme ze je nespravne ju buzerovat, zhadzovat, vysmievat sa; ale zasa cas na tutuli mutuli uz presiel a treba to skutocne riesit, s povzbudenim a svojim vlastnym pozitivnym prikladom. Takato vaha je dennodenna neustala zataz pre srdce a klby, a na psychiku.
@luizina ona nemusí mať vysoký cholesterol poznám ženu obeznu vyše 100 kg a nemá vysoký tlak, ani cholesterol ani cukor a ja s 62 kg ho mám zvyseny
@anonym_6c932a vsak ano, nemusi, ale to neznamena, ze taka velka nadvaha nevadi.. Ja mam našťastie s dcérou taky vztah, ze sa mozme o vsetkom normalne rozpravat a aj ona teraz trocha pribrala, sama to medzi recou spomenula a hned sme hladali dovod. Nakoniec je dôvod antika a treba ju zmenit, ale hlavne je, ze sa jedna pred druhou nebojime a nehanbime aj napr takéto vytiahnut. Nemusim ju ofugovat, ani chovat ako vo vaticke, ale nikdy a v nicom som si z nej nerobila posmech, nic nehrotila, ale na rovinu bez hanbi a sa v klude bavime o všetko a riesime co by sa s tym dalo urobit.
Veď bola na preventívke , lekárka čo na to?
@anonym_autor opýtaj sa jej ako vníma samu seba ona..či chce s tým niečo urobiť .teraz začínajú prázdniny tak má krásny priestor na zmenu..nauč ju pracovať s kalorickymi tabuľkami .stiahni si s ňou aplikáciu a zistite aký príjem by mala mať..koľko kcal....má rada nejaký šport? Alebo máte psa napríklad s ktorým by mohla chodiť na prechádzky??
@anonym_1873b0 ale prosím ťa. Ja som mala takýto istý problém. V škole ma šikanovali kvôli váhe, rodina do mňa stále hučala cica nežer, tak som sa zaťala a v 15 rokoch som za pol roka mala 20 kíl dole. Sama som cvičila, sama som si varila, doteraz som na váhe 55-60. Veľmi mi to prospelo a teraz mám sebavedomie niekde inde a mama mi teda nepomáhala s dietami a hľadaním odbormíkov. Naučila som sa sama.
@anonym_484268 výskum ale hovorí jasný opak . Fatshamingu skôr celú situáciu zhorší ako pomôže . Hlavne u detí ktorý sa začnú vnímať samých seba tak negatívne že často stratia akékoľvek ambície celkovo nieco spraviť si životom keďže ich sebavedomie praktický neexistuje . Kdo by sa snažil keby veril že vždy zlyhá ? A často aj ty čo schudnu majú s okolím zle vzťahy . Pretože málokto otočí list a povie si že všetko to šikanovanie a ponižovanie je zabudnuté a ja sa teraz budem tými istými ľuďmi vytvárať vzťahy a kamarátstva.
@anonym_autor necitala som komentare, takze mozno ti to uz niekto pisal. Ak ste cela rodina stihlejsi, je velky predpoklad, ze dcera sa stravuje rovnako ako vy a aj pohyb ma nejaky podobny. Prekvapuje ma, ze vas tym padom detska lekarka, ktora pozna vas aj vase deti, neposlala ako prve na endokrinologiu. Mozno uz aj na predchadzajucej preventivke, ak ste u nej odvtedy neboli. Lebo naozaj nie je bezne, ak chuda rodina ma jedno dieta, co ma problem s vahou. Aj tak sa na endokrinologiu nedostanete zo dna na den, cize toto by bolo treba asi najskor riesit. A drzim palce, aby sa prislo na pricinu.

Priznaj sa, ze si ju celu ZS vypustala presne do brany skoly. Mozno ospravedlneny telocvik⁉️ a teraz keby mala 55kg na kupko... Kedy zacala naberat a co ste pre nu urobili, nejaky trapny vylet v nedelu, na bicykle, vecerna prechadzka ja a ty 😅 ?
Ja som stara baba a dala som 36 000 krokov po Prahe. Mladi sa vyvazali metrom aj 2 zastavky a ze by im prospelo hybat sa. Tiez ked sa obzriem ako som zila, vidim medzery, co som mohla do 30.tky,40tky...teraz pukaju kolena, bolia nohy a ostava len nejest. 🍄