Dovoliť dcére melír?
Ahojte mám 14 ročnú dcéru a ešte v živote nemala melír (pretože som jej nedovolila) a teraz po tom melíri strašne túži má krásne dlhé blond vlasy a chce si do tých blond vlasov dať pár čiarok ružového melíru a končeky zafarbiť na čierno. Je deviatačka a jej spolužiačky majú napr. čierne vlasy v nich melíry:ružový,zelený,fialový alebo modrý.... atď... Moja Natália po tom túži a mne osobne sa v blond vlasoch ružová páči no bojím sa reakcie okolia.V našej dedine (hlavne v našej ulici) sú staré babky ktoré po celý čas vysedávajú na svojom zadku a sedia si vonku na lavičke a klebetia. A okrem nich sa bojím trošku aj reakcie profesorov. No ale najväčšie obavy mám z tých babičiek. Ale kebyže žiadne obavy nemám mám jej to dovoliť alebo nie? Prosím vy ste v akom veku dovolili vašim deťom melíry?? Alebo má niekto s melírom u detí skúsenosti?? Ja sama síce melíry si dávam (mno kaderníčka mi dáva 🙂 🙂 🙂 🙂 ) Ale ja som uť dospelá takže neviem poradte.Za príspevky dakujem.
Stručné zhrnutie
- Melír a farebné pramienky sú v súčasnosti bežné u dievčat v základnej škole a rodičia v diskusii uvádzali povolenie vo veku 11–14 rokov, pričom niektorí spomenuli aj mladších žiakov alebo 9-ročné dieťa so zafarbenými vlasmi.
- Existujú dočasné alternatívy ku trvalému farbeniu, ktoré diskutujúci odporúčali: tonovacie penové tužidlo (uvedené v DM), farebné tužidlo, spirála na vlasy a iné zmyvateľné prípravky.
- Odborné prevedenie u kaderníčky alebo v salóne sa v diskusii považuje za bezpečnejšie pre vzhľad a zdravie vlasov; medzi inšpiračné metódy patrí aj ombre (ukázané na www.hairstudio.sk).
Q: V akom veku rodičia bežne dovolia melír?
A: V diskusii rodičia uvádzali povolenie melíru v 11, 12, 13 a 14 rokoch; jeden príspevok spomína aj 9-ročné dieťa s melírom.
Q: Aké dočasné alternatívy existujú namiesto trvalého farbenia?
A: Uvedené alternatívy sú tonovací penový tužidlo (spomenuté ako dostupné v DM), farebné tužidlo, spirála na vlasy a zmyvateľné produkty.
Q: Kde je lepšie nechať urobiť melír, doma alebo u kaderníčky?
A: Viacerí diskutujúci odporúčajú nechať melír u kaderníčky alebo v salóne, aby sa predišlo chybám a poškodeniu vlasov; na inšpiráciu sa spomína www.hairstudio.sk.
Q: Zničí melír vlasy a ako tomu predísť?
A: Diskutujúci uviedli, že melír menej dotýka pokožky hlavy než farbenie, môže však vlasy vysušiť; odporúča sa používať výživné šampóny a kondicionéry a kúpiť špeciálne prípravky na starostlivosť po farbení.
Q: Ovplyvní farbenie prirodzené stmavnutie vlasov v puberte?
A: Sporné názory: jedna strana tvrdí, že farbenie môže pubertálnej vlasovej farbe napomôcť stmavnúť, iní tvrdia, že stmavnutie je prirodzené v puberte a nie je priamo spôsobené farbením.
Q: Ako riešiť reakcie školy alebo susediek na farebné vlasy?
A: Viacerí radia nereagovať na klebety a stáť pri dieťati; v jednom príspevku triedna najprv spochybňovala farebné pramienky, ale prestala, keď bolo povedané, že to urobila mama.
Závery z diskusie
Zhoda
- Melír je bežná voľba u dievčat v predpubertálnom a pubertálnom veku a mnohí rodičia ho povolia vo veku okolo 11–14 rokov.
- Dočasné alternatívy ako tonovací penový tužidlo, spirála alebo zmyvateľné farebné tužidlá sú dostupné a odporúčané pre testovanie vzhľadu.
- Odborné prevedenie u kaderníčky a následná starostlivosť (šampóny, kondicionéry) sa považujú za spôsob, ako minimalizovať poškodenie vlasov.
Sporné názory
- Farbenie vlasov môže urýchliť stmavnutie vlasov v puberte vs. stmavnutie je prirodzený vývoj nezávislý od farbenia.
- Niektorí považujú farebné melíry u žiačok základnej školy za vhodné a bežné vs. iní považujú výrazné farby a výrazný make-up v tomto veku za nevhodné.
Otvorené otázky
- Aký je jednoznačný minimálny vek pre bezpečné a primerané farbenie vlasov pri zohľadnení psychického a fyzického vývoja dieťaťa?
- Do akej miery ovplyvňuje opakované chemické zafarbenie dlhodobú kvalitu a prirodzenú farbu vlasov u dospievajúcich?
Spomenuté značky a firmy
DM, www.hairstudio.sk, Habera
Spomenuté produkty a metódy
melír, tonovací penové tužidlo (DM), farebné tužidlo, spirála na vlasy, zmyvateľné farebné prípravky, odfarbenie, ombre, farbenie vlasov, vyrovnávanie vlasov, make-up, piercing, tetovanie, šampóny a kondicionéry na farbené vlasy
Miesta a osoby
Habera
Myslim si,-ze dcerka "majitelky tematu" meliru uz behem 3let ..mela nekolik...letos ji bude 18... 😉
p.s. tema je napsane pred 3ma lety 😉 😀
Jinak k tematua vlastni zkusenosti:
moji dcerce jsem povolila letos (12 let) ostrihat temer pul metru vlasu a dat si bordo melir...
@andrea3112 niekedy sa treba pozriet aj na datum 😉
diskusia je 3 roky stara a pravdepodobne aj vyriesena 😉
@katren na dátume predsa nezáleží i ked je už slečna veká...bol to len moj názor....i ked už nepodstatný.. 😀
ano, @sjuzen je už neaktívna, ale k téme - ja som dovolila dcére v 13tich v rámci Vianoc melír na dlhé vlasy krásny cyklámenový 😀 a stál majetok 😀 možno to nejakú maminu inšpiruje, inú koníkovskú, dnes je to už bežnejšie a vlasy sa neničia, u nás sa scenár bude opakovať aj tento rok, mám obavu 🙂
Ahoj ja mam síce malu dcéru..ale poviem ti ako tobolo u mna...ja som bola dost tvrdohlava a v 14tich som prišla s čiernou hlavou nidky osms a nepítala ,,somnou ridne plieskala puberta takže tak,,,,mamu šlo porazit no ale čo mladost pochabost..ako aj s tetovaním som prišla v 16tich..takže ak tvoja dcera bude taka divoká krv ako ja a bdue moc chciet spraví si to aj bez dovolenia...ale zase ak jej zaleží aj na tvojom nazore,,určite sa nepozeraj na niake babky...talke si vždy najdu stred témy,,,a ak budu vás chciet ohovarat nemusia to byt len valsy,,(my máme tiež v dedine a radšej ani enhccem vediet čo o nás vravia)vieš nepozastavujem sa nad tým,,ale ked sa tak zamýšlam nad tým ja tiež neviem čo poviem malej ked raz rpíde zamnou s takou otázkou ak teda sa už potom nebudu deti farbit v 10tich všetko je možne 😒
@sjuzen ak majú aj Natálkine spolužiačky melír, tak sa nemusíš báť reakcie profesorov, napr. A na klebetnice babky, tie si netreba všímať 😀 v prvom rade treba stáť za dcérou a tváriť sa hrdo, myslím, že potom si už tak nedovolia. Nikdy by som sa kvôli okoliu nevzdávala toho, čo chcem. 🙂 Aj tak tu žijeme len 9O rokov a babky -sklerotika- na veľa vecí určite zabudnú 😀 . Inak, nechajme trochu deťom voľnosť... 😎 Ak si vyskúša melír, možno príde na to, že ho ani nepotrebuje a nechá si vlasy odrásť, lebo sa jej budú páčiť také, aké sú... 🙂
🙂)) mna sa stale ludia pytaju ci mi nieje luto, ked 3-4 roky pestujem dlhu hrivu a potom ostriham nakratko 🙂 nie nie je🙂 su to len vlasy, vlasy dorastu 🙂 farba, melir, strih, trvala..vsetko sa da zostrihat a narastie nove 🙂 no stres🙂
no neviem asi som staromodna, ale mne sa vobec nepaci, ked maju 14 r. baby chemlon na hlave..ani tie meliry...jasne je ina doba, do skoly chodia baby jak na rande....
mozno by som suhlasila s kompromisom sampon...neviem mne skoro vsetci chvalili vlastne vlasy a do 30r. som nemala sajnu co je to melir....v lete mi automaticky slnko vytiahlo blond a pamatam si, ako som sla so segrou ku kadernicke ja iba ako doprovod a kadernicka sa ma pyta odkial mam taku peknu farbu na hlave...nuz priroda...to nenamiesas 😉
som v 9 tiede a už som si 3 krát farbila vlasy na čieno..a 4-krát si idem nafarbiť na čierno a konce blondavé 🙂 takže is myslím že je to v pohode
sjuzen. Ked už tak nie do niakych extrémov a čierna a ružová k blod vlasom je.Mne sa páči ombre krásne to ukáže kuknite na www.hairstudio.sk Su tam krásne vlasky
Ahoj, moja dcéra tiez po tom túžila ! Tiez ma nalamovala cely školský rok no nakoniec za dobre vysvedčenie som jej to povolilala. Myslím, ze to bolo fain a ani potom s odrastanim nebol problém lebo niečomu dopomohlo letne slniečko a tak to po prázdninách ani tak veľmi nebilo do oči. vzdy asi lepšia voľba ako farba lebo tam je to potom s odrastanim 😵 škaredé. 🙂
Ja by som dovolila, mám 11 ročnú dcéru a melír som jej spravila sama. Povedala som si, že radšej jej ho spravím ja ako by jej ho mala spraviť nejaká kamarátka a nevypáli to dobre.
ja som v štrnástich dovolila také pramene s farebným tužidlom, piskovania trošku bolo, ale nič čo by sa nedalo prežiť a koncom roka som jej dovoli pár pramienkov melíru a vzala som ju ku kaderníčke a dokonca som jej dovolila aj vyrovnať vlasy, má krásne kučeravé husté, ja to volám baranica a nesmierne závidím, ale chápem ju, že jej to lezie na nervy niekedy taká huňa a tak túžila po tom . Muž síce okomnetoval trošku, ale viac nie a už to rešpektuje . Už si ho dala robiť 2krát doteraz , teraz mala 15 rokov . Aj babka to už nekomnetuje, sem tam má výhrady k učesaniu a podobne / lebo tie vlasy má po nej / , v škole mala trošku námietky triedna len proti tým pramienkom farebný a keď povedala, že kto jej to robil a povedala , že mama tak viac sa to nepreberalo . Ja som si to odôvodnila takto, je slušná, rozumná, správa sa zodpovedne , učí sa výborne, nerobí problémy , tak si zaslúži aj nejakú odmenu . Najprv som sa tiež snažila dohovory typu , že načo také krásne vlasy a podobne , ale potom som si spomenula ,ako ja som to neznášala všetky tie zákazy, príkazy a podobne a ako som musela si všeličo vypočuť od môjho tatu ešte na strednej za hocičo a tak som si povedala, že nech skúsi .A urobila som dobre, kúpila som jej prípravky , aby sa o vlásky starala a nezničila si ich a hotovo
zeny, ja mam 24 rokov, v zivote som nemala farbu ani melir a som rada.. Vsetky kocky okola mna su melirovane, vyrastene, iba ja mam svoju farbu, danu od prirody a to si myslim ze aj cloveku najviac pristane. Samozrejme kebyze sediviem, tak to uz riesim..Ale to si myslim, ze tvojej dcere nehrozi tak nech si uchova mladost aj svojou pravou farbou 🙂 Niekedy je menej viac a tym, ze chce byt ina, bude len rovnaka ako vsetky..
Je to na tebe, ci to dovolis. Moja kamaratka je kadernicka a ona to dcere nedovoli, lebo ked si raz zacne nieco s vlasmi robit, tak bude furt vymyslat. Aj kvalita vlasov je najlepsia, ked sa nefarbia. Myslim si, ze aj napriek tomu, ze niektore dievcata sa v skole farbia (dokonca aj piatacky), tak to nie je vhodne na zakladke az na strednej. No melir je asi najmensie zlo, kedze pri melire sa farba nedotyka koze.
mam 11 rocnu deru a uz ked mala 8 rokov so jej nafarbila cez prazdniny ofinu samponom a robime to kazdy rok. je to uplne normalna vec v dnesnej dobe. Mam kamaratku, ktora ako dieta velmi trpela, lebo jej rodicia vsetko zakazovali a teraz v 30-tke si to kompenzuje a dost ju to poznacilo, z jedneho meliru jej vlasy nevypadaju a su aj horsie veci ako len melir.
jasné, moj syn mal už 9 rokoch ale len z dovodu že mu strašne mastnili vlasy a melír vysúša, tak to na chvilu zabralo 🙂

@andrea3112 presne u nás v škole je jedna baba - 16rokov a furt si farbí vlasy, modrá, ružová, čierna, plavá, červená. stále ju vidím s iným melírom...