Ako riešiť jedlo pre dieťa na dovolenke?
Ahojte, mám 2 ročné dieťa a zvažujeme, že by sme išli niekde na dovolenku. Už sme 5 rokov nikde neboli a staršie dieťa sa veľmi pýta , že všetci spoluziaci chodia. Uvažujeme nad All inclusive/polpenziou. Avšak dcera je veľmi slabý jedak, málokedy jedáva raňajky/večeru v tom istom čase ako my. Ako to potom riešite? Viem,.že jedlo sa nesmie z reštaurácie vynášať. Rovnako je problém s obedom. Dcéra zvykne spávať od 11:30 do 14:30, takže ani All inclusive obedy nestíhame. Je prípustné si v tomto prípade odobrať malé množstvo do misky? Rovnako je problém aj s večerami, najskôr pobabre a potom zvykne mať druhú večeru. Variť na dovolenke nechcem, tak som bola pred 6 rokmi a nemám na to dobre spomienky. Ešte zvažujem,.že ja ostanem doma a muž pôjde do starším a svokrovcami. Ďakujem za rady.
Stručné zhrnutie
- Mnohé hotely s all inclusive majú okrem hlavných jedál aj snack bar alebo viacero bufetov s rôznymi časmi (napr. raňajky 7:00–9:00, obed 12:00–14:00, večera 18:00–20:00; snack bar 10:00–17:00), preto sa oplatí vyberať hotel s dlhšími otváracími časmi bufetu.
- Oficiálne pravidlo je, že jedlo z reštaurácie sa nesmie vynášať, ale zamestnanci v niektorých hoteloch (napr. 5* hotel v Španielsku) uvádzajú, že pri malých deťoch dávajú krabičky a pripravia detský prikrm na dohodnutú hodinu.
- Praktické riešenia zahŕňajú zobrať malé množstvo do dózy/krabičky, využiť snack bar alebo detský bufet, posunúť dieťaťu režim spánku, zvoliť polpenziu alebo apartmán a pred rezerváciou hotel kontaktovať e-mailom či recepciou.
Najčastejšie otázky
Q: Aké sú pravidlá vynášania jedla z hotelovej reštaurácie?
A: Oficiálne sa jedlo z reštávacieho bufetu nesmie vynášať, ale zamestnanec 5* hotela v Španielsku uviedol, že pri malých deťoch hotely často poskytnú krabičky a tolerujú odnesenie malého množstva jedla; vždy sa odporúča dopredu komunikovať s recepciou alebo maitre.
Q: Čo robiť, ak dieťa spí 11:30–14:30 a hotel má obed 12:00–14:00?
A: Možnosti sú zobrať malé množstvo obeda do dózy/krabičky, využiť snack bar (príklad otváracích hodín 10:00–17:00), požiadať hotel o prípravu prikrmu na inú hodinu alebo skúsiť posunúť dieťaťu spánok tak, aby obed stihlo.
Q: Môžem si z bufetu zobrať ovocie alebo pečivo na pláž či do izby?
A: Mnoho rodičov opisuje, že si berú ovocie (jablko, banán), pečivo alebo palacinky a personál to väčšinou toleruje, ale prístup hotela sa líši a v niektorých lokalitách alebo hoteloch môže byť odnesenie nápojov či jedla obmedzené.
Q: Môže kuchyňa pripraviť detský prikrm mimo hlavných jedál?
A: Zamestnanec 5* hotela uviedol, že kuchyňa môže pripraviť zeleninové kaše alebo polievky na objednávku na konkrétnu hodinu a rodič si ich môže prísť vyzdvihnúť, ak o to vopred požiada.
Q: Je lepšia polpenzia alebo all inclusive pri dieťati, ktoré má stravovací režim?
A: Polpenzia alebo apartmán poskytujú väčšiu kontrolu nad jedlom a možnosť pripraviť kašu na izbe; all inclusive zase ponúka snack bary a nonstop dostupnosť jedla v niektorých rezortoch; rozhodnutie závisí od preferencie kontroly vs. pohodlia.
Q: Ako sa pripraviť na dovolenku s 2‑ročným prieberčivým jedákom?
A: Praktické tipy zo skúseností zahŕňajú brať dózy/krabičky, termo obal, kúpené detské príkrmy v sklíčkach či kapsičky, ovocie, pečivo a pred rezerváciou skontrolovať recenzie a otváracie hodiny bufetu alebo napísať hotel e‑mailom.
Závery z diskusie
Zhoda
- Hotely často ponúkajú snack bar alebo viacero bufetov s rôznymi časmi a rodičia odporúčajú vybrať hotel s dlhšími hodinami stravovania.
- Pri malých deťoch personál v mnohých hoteloch toleruje malé množstvo jedla pre dieťa a niektoré hotely poskytujú krabičky alebo pripravia prikrm na objednávku.
- Dovolenka bez presného domáceho režimu je bežná a dieťa zvyčajne „prežije“ niekoľko dní s odlišným jedálničkom (ovocie, palacinky, hranolky, pizza).
Sporné názory
- Niektorí rodičia tvrdia, že si berú ovocie a pečivo bez problémov, zatiaľ čo iní upozorňujú, že niektoré hotely alebo obsluha kontrolujú a môžu zakázať vynášanie nápojov či jedla na pláž.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne hotely alebo rezorty v konkrétnych destináciách garantujú dlhé otváracie hodiny bufetu alebo flexibilitu pri detských prikrmoch?
- Ako jednotne hotely v rôznych krajinách (Turecko, Grécko, Španielsko, Bulharsko, Cyprus) riešia vynášanie jedla a toleranciu pri malých deťoch?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
All inclusive, polpenzia, snack bar, detský bufet, krabička/dóza na jedlo, termo obal, kapsičky, kupované sklíčka (detské príkrmy), palacinky, pizza, burgre, sendviče, zmrzlina, hranolky, jogurt, ovocie (banán, jablko, melón), detská kaša, príprava zeleninových kaší/polievok na objednávku
Miesta a osoby
Turecko, Grécko, Španielsko, Bulharsko, Južný Cyprus
Vobec nikde v žiadnej krajine ani hotely. Dokonca maly mal zapalene oci a museli sme byt dva dni na izbe, tak som tam nosila jedlo sebe aj jemu, este mi dali aj tácku. A aj ked som nemala deti, sme si na plaz bezne zobrali aj ovocie z raňajok, ze jablko, banan. Mne sa nechcelo chodit z plaze spat na snacky co boli medzi hlavnými jedlami. Poriadne si precitaj ake ma hotel all, co maju o kolkej. Lebo naozaj v niektorych hoteloch mas jedlo skoro 12 hodin dostupné na roznych miestach v inych časoch ine druhy. Ale vzdy sa da najst. Moje deti aj tak fičali na hranolkach, palacinkach, zmrzline 🤣🤣🤣.
@betulinka1 na juznom cypre minuky rok pozerali ci niekto nieco vynasa ako ovocie..na dovolenke v bulharsku boli automaty na colu fantu...v bulharsku raz si jedna mamicka chcela nacapovat do flasky a vziat na plaz na obed sa s plaze nevracali bolo to mozno 350 metrov tak im povedali ze nesmu brat von pitie
@betulinka1 na juznom cypre minuky rok pozerali ci niekto nieco vynasa ako ovocie..na dovolenke v bulharsku boli automaty na colu fantu...v bulharsku raz si jedna mamicka chcela nacapovat do flasky a vziat na plaz na obed sa s plaze nevracali bolo to mozno 350 metrov tak im povedali ze nesmu brat von pitie
@slavomira236 obsluha pozera nenapadne aj kto kolko zje. Su niektori, ktori idu obzerstvo na x-tu a este sa chcu nabalit na cely den jedlom - tak tym nedovolia brat veci von. Ale nam sa nikdy nikde nestalo, ze by nas zastavili s niecim a to som do detskej flasky odliala aj pomarancovy dzus, pre najmensie dieta sme vzdy brali nejake jablko/ broskynu/ banan a jedno pecivo. Ale iba, ak nase dieta bol todler do 3 rokov. S vacsimi som nikdy nebrala nic so sebou.
@betulinka1 na juznom cypre minuky rok pozerali ci niekto nieco vynasa ako ovocie..na dovolenke v bulharsku boli automaty na colu fantu...v bulharsku raz si jedna mamicka chcela nacapovat do flasky a vziat na plaz na obed sa s plaze nevracali bolo to mozno 350 metrov tak im povedali ze nesmu brat von pitie
@slavomira236 nikdy som toto nezazila v žiadnom hotely a to ani v 3* a ani v 5*. Ale v recenziách sa tieto info urcite nachádzajú.
Kľudne si naber do dózy. Nikto nebude riešiť. Viacerí vieš čo robia? Naberú si jak pre 10 ľudí a potom ani nezjedia

normalne chod a budes improvizovat.minuly rok sme boli s 11mesacnym.je dobry jedak odchovany na domacej strave.na dovolenke nic nechcel.vzdy sme mu ponukli jedlo,ked sme isli jest my.cosi poprplal,zjedol,ponatieral sa.zjedol kupovany prikrm (este sme boli dokupovat v lekarni tam).pritom doma to nikdy nechcel.potom zil hlavne na melonoch,bananoch,atd.vzdy som si do detskej mini dozicky zobrala trosku napr.zemiakovej kase,ryze,uhorku,grilovanu mrkvu.aj som bola par krat v kuchyni vypytat chlieb alebo nieco pre maleho.vzdy mi ochotne cosi dali.boli sme skoro 3 tyzdne.od hladu neumrel.ked mu nebralo doobeda,tak cosi pojedol poobede a naopak.dovolenku sme si uzili