Dovolenka v Tunisku s 2 ročným bábom. Ako sa vydarila?
Čaute babenky, som rada, že môžem aj ja prispieť nejakým príspevkom k témam. Hlavne mám otázku na dovolenku v Tunisku. Ako sa Vám vydarila dovča s malým asi 2 ročným dieťaťom? Brali ste si aj potraviny pre malé, alebo ste používali stravu čisto z "jedálne".?
Stručné zhrnutie
- Cestovanie do Tuniska s batoľaťom (8–24 mesiacov) je bežné a rodičia odporúčajú vyberať hotelové rezorty s vlastnou plážou a bazénmi (príklady z diskusie: Mahdia, Djerba, Sousse, Tabarka, Club Abou Nawaz), pričom mnoho rodičov preferuje hotely od 3 hviezdičiek hore pre lepšiu čistotu a služby.
- Rodičia dôsledne odporúčajú kupovať balenú vodu a používať ju na pitie i umývanie zubov; k dispozícii je aj možnosť prevariť vodu rýchlovarnou kanvicou na izbe.
- Bežné lieky a zásoby, ktoré ľudia baliť: Smecta, Endiex, Sunar, detské presnídávky a piskóty, plienky a základné lieky proti bolesti/teplote; niektorí rodičia tiež balia viac čajov a ohrievačku na fľaše.
Najčastejšie otázky
Q: Aké hotely v Tunisku sú podľa skúseností vhodné pre rodiny s malými deťmi?
A: V diskusii boli odporučené Mahdia Beach, Prima Life Garden Park / Prima Life Djerba, Soviva Resort (Sousse), Club Abou Nawaz (Tabarka), Caribbean World Borj Cedria a Les Princes Mahdia; Club Abou Nawaz a Tabarka boli menované ako vhodné pre deti, zatiaľ čo hotel SAFA v Hammamete dostal viaceré negatívne recenzie.
Q: Je bezpečné dať batoľu hotelovú stravu v Tunisku?
A: Mnoho rodičov (príklady: 8‑mesačné, 12‑mesačné a 16‑mesačné deti) jedlo z hotelovej jedálne zvládlo bez problémov a niektoré hotely ponúkajú "baby menu" s 2–3 druhmi nesoleného jedla; odporúčanie z diskusie bolo vyhýbať sa šalátom, ovociu, majonéze a červenému nedopečenému mäsu.
Q: Čo zbaliť proti žalúdočným problémom a aké lieky odporúčajú rodičia?
A: Diskutujúce rodičky najčastejšie spomínali Smecta a Endiex proti hnačke, ďalej bežné lieky na teplotu a bolesť, dezinfekciu, plienky a náhradné presnídávky; niektorí nosili aj Sunar a Frutapury.
Q: Ako riešiť tlak v ušiach dieťaťa pri štarte a pristátí?
A: Odporúčané metódy sú dudlík, dojčenie pri stúpaní a klesaní, žuvačka alebo gumené cukríky pre staršie batoľatá a podľa viacerých skúseností letušky poskytujú „umelohmotné poháriky s mokrou teplou vreckovkou“ prikladané k ušiam.
Q: Potrebujem pre dieťa do Tuniska špeciálne očkovanie proti žltačke (hepatitíde A)?
A: V diskusii väčšina rodičov očkovanie pre batoľatá proti žltačke nespomínala a jedna užívateľka explicitne uviedla, že očkovanie „navíc jsem nedávala“, čo však nie je lekárska rada.
Q: Ako sú na tom letecké a bezpečnostné obmedzenia na tekutiny pri cestovaní s deťmi?
A: V diskusii bolo vysvetlené, že obmedzenia tekutín sa vzťahujú na príručnú batožinu (tekutiny do 100 ml v priehľadnej fľaštičke), zatiaľ čo v odovzdanej batožine je možné mať tekutiny ľubovoľne; opačné pravidlá pre batožinu v podpalubí nezaznamenali.
Závery z diskusie
Zhoda
- Vybrať rezort s vlastnou plážou a detskými atrakciami (bazén, tobogany, detský klub) výrazne zjednoduší pobyt s malým dieťaťom.
- Kupovať a používať balenú vodu na pitie a na umývanie zubov je bežná prax medzi rodičmi.
- Mať v batožine základné lieky proti hnačke (Smecta, Endiex), plienky a obľúbené detské jedlá (Sunar, presnídávky) je odporúčané.
Sporné názory
- Možnosť používať hotelovú stravu: jedna skupina rodičov podáva hotelovú stravu deťom od 8–12 mesiacov bez problémov; druhá skupina odporúča baliť vlastné jedlo a vyhýbať sa šalátom/ovociu a majonézam.
- Úroveň hviezdičiek ako záruka kvality: niekoľko rodičov považuje 3+ hviezdičkové hotely za dostačujúce, iní trvajú na 4–5 hviezdach pre vyššiu hygienu a lepšie služby.
Otvorené otázky
- Sú detské postieľky a ďalšie „baby friendly“ služby vždy k dispozícii v 3‑hviezdičkových hoteloch, alebo je potrebné ich dopredu nahlásiť cez cestovku?
- Ktoré konkrétne hotely sú dlhodobo konzistentne čisté a bez problémov so službami (pretože skúsenosti v diskusii boli veľmi variabilné)?
Spomenuté značky a firmy
Prima Life Garden Park, Prima Life Djerba, Prima Life Imperial Park, SAFA, Mariequenn, Soviva Resort, Mahdia Beach, Les Princes Mahdia, Caribbean World Borj Cedria, Club Abou Nawaz, Floriana Castille, Paradis Palace Hammamet, LIDO hotel, Prince (Nabeul), Topkapi Beach, Nesrine, EL Fell, Le Prince, Marabouth, Tapsus, Karthago Tours, Kartágo, Azur Reisen, azurreizen, azur reizen, Invia.cz, etravel.cz, orbion.cz, zajezdy.cz, travel.sk, Satur, Medina tours, British Airways, Tunis Air, Lufthansa
Spomenuté produkty a metódy
Smecta, Endiex, Sunar, Frutapury, piskoty, Haribo cukríky, balená voda, rýchlovarná kanvica, ohrievačka na fľaše, umelohmotné poháriky s mokrou teplou vreckovkou (metóda pri ušiach v lietadle), dudlík, žuvačka, gumené cukríky, opalovacie krémy (tekutinový limit 100 ml do príručnej batožiny), baby menu (nesolené), all inclusive, polpenzia, prevarenie vody, plienky, detské stoličky, animátorské programy, tobogany, bazény, postieľka
Miesta a osoby
Djerba, Hammamet, Mahdia, Sousse, Tabarka, Zarzis, Monastir, Porto El Kantaqui, Nabeul, Skanes el Hana, Ibiza, LUNIK IX, Brno, Praha, Viedeň, Londýn, Bratislava, Nitry, Žilina
žádné zažívací problémy jsme v Tunisku neměli ani dříve, ani nyní a ochutnali jsme tam toho hodně, ale pouze v hotelu... Jedni lidé, tam krmili ročního syna tuniskou stravou a byl v pohodě. Já jsem měla pro syna jídlo od nás a dávala jsem mu jejich pečivo a ovoce 🙂 . A s tou Smectou i Endiaronem bych to neviděla tak skepticky, ale je lepší se vybavit, než mít zkaženou dovču.. 😉
@beruska2x hotel pěknej, je to v karibským stylu, rozlehlej komplex. Pokoj jsme měli velikej, bylo tam čisto a fakt se nám to hodně líbilo. Personál v pohodě, výborný jídlo... Lehátek u bazénu i u moře dost, ani nebyly obsazené, ale v létě je to asi horší....teď už v části komplexu lidi nebyli.. Ten akvapark je takovej chudej, ale pro menší děti rozhodně stačí, mají v areálu i obchod, kde seženeš i jídlo pro mimina atd.. Pláž dlouhá, pozvolnej vstup do moře, voda čistá, jen jeden den byly větší vlny a přinesly binec, ale druhý den to už bylo OK, pláž ukízejí 🙂 Animace pro děti mají stejný jako jinde v Tunisku, ale dětem se to líbilo a mají tam pěknej miniklub... Jediný co nám vadilo byli turisti z Ruska(samozřejmě ne všichni)...to je no comment!!! Ale za to v hotelu nemůžou ☹
@miska73 ahoj,
tak sme docestovali🙂
strava bola super! mali sme polpenziu a tiez sme nahodili setriaci rezim, lebo mame na krku dve hypoteky, takze sme sa napraskali rano, o tretej prichadzala kriza, ale som si hovorila, ze sak do siestej nejako vydrzim...🙂 raz, na komci dovolenky sme isli na obed do snack baru a uz som mala tak zblbnuty zaludok, ze vecer som ani hladna nebola.
hotel bol krasny, teda tie spolocne priestory a udrziavana zahrada, bazen... more bolo cistucke a aj plaz.
jedine sme mali problem s izbou, tunisanmi a pocasim.
izba
jasne, ze nam dali taku dole, presli sme smradlavou chodbou a tam nasa izba🙂 tu chodbu som neriesila a ani polohu izby, vadil mi neporiadol, co tam bol. myslim vlasy po zemi, bordel pod postelou... asi keby sme tam boli len sami dvaja s muzom, tak to neriesil, ale kedze adam stale chodi po styroch a pacickami dvoha vsetko zo zeme, vratane chumacov vlasov... 😝 muz aj chcel, ze pojde na recepciu, nech nam vymenia izbu, ale sme si hovorili, ze nemame nikde istotu, ze ta bude cistejsia. tak ze dame upratovacke sprepitne, nech to uprace poriadne.
dali sme sprepitne, ale zazrak sa nekonal...
tunisania
neviem, ci to bolo hotelom, alebo uz celkovo sa tunisania zmenili. za vsetko cakali sprepitne a to priam astronomicke. pozerali na nas zvrchu, akoze mozme byt radi, ze nas vobec obsluzia... mozno to bude aj tym, ze hotel bol plny nemeckych dochodcov a ti im pchali eura ako najati a tunisania sa im potom pchali do...
pocasie
cakala som, ze bude teplejsie 😒 niekedy poobede uz velmi na kupanie nebolo, jeden dva dni bolo zamracene a prsalo...
takze mame take zmiesane pocity. najviac nas asi stvaali ti tunisania... pamatala som si ich ovela milsich a priatelskych... a bonus je, ze mi zmizol zlaty prsten 😠
inak cestovanie s malym dietatom je super, prdo prespal oba lety, takze uplne dopohody. tym, ze prostredie bolo pre neho nove, tak aj sa sam prehral, idealne dovolenkove dieta.
@petrinka ahoj, tak tě vítám zpátky na koníkovi 😉
jak to tak čtu, tak jste byli mírně zklamaní ☹ , my měli teda fakt štěstí a to jak na ubytování, bylo tak čisto, tak na personál a počasí 🙂 . Možná to bylo tím, že tam byli i Rusové a Poláci a z těch tam zrovna nikdo nadšený nebyl.. Měli z Čechů radost a snažili se s nimi i hodně přátelit. Slováci v tomhle hotelu nebyli vůbec...
uklízečce jsme nechali peníze až poslední den, když jsme měli ve 12 odevzdat klíče a letěli jsme až ve 22 hodin, tak nás nechala v pokoji až do 15 hodin 🙂 .
V celém areálu bylo čisto a hezky, měli tam krásně upravenou zeleň, všude palmy, kytky, trávu... 😵
A strava, ta neměla chybu. Bylo plno jídla a celý den, jenom ovoce bylo málo...a dokonce ještě nechali otevřený plážový bar, který jinak už v tuhle dobu nefunguje. Říkali jsme s mužem, že se sem ještě někdy vrátíme 😵
A letadlo a cesta s Adamem, taky úplně v pohodě, tak jsme rádi, protože rádi cestujeme a bylo by blbý, kdyby byl prcek proti 😉
je pravda ze kvalita ulidu asi odpovida ve vetsine hotelu spropitbemu pokojske 😀 jedni znami nam rikali ze uklid nic moc i se jiz "ztratili" treba chipsy a tak.. nam nikdy nic a to jsme tam meli susenky, ovoce ale i mobily ale taky jsme davali dygo kazdy druhy den a jeste na konci pobytu jsme jim tam nechala sadu pastelek, balik haribo medu.. a oni nic 😝 🙂
@petrinka hmm...tak to je síla my ji nechali poslední den 5 dinárů a stačilo jí to a jinak jsme taky nic neschovávali a nic se neztratilo...a úklid měla na jedničku 🙂
Ale nevím jak jsou nadšeni z eur. Tam co jsme byli my, tak se jich Tunisani snažili zbavit a vraceli nám je místo dinárů. Zřejmě pak mají problém je někde vyměnit...asi potřebují doklad o tom, že měnili jejich měnu na euro, nebo nevím...docela jsme o tom přemýšleli..
@petrinka eura jsme nemeli, jeli jsme s dolarama, maji lepsi kurz k dinaru, s vymenou je to tam opravu "prisne" musis mit na vse schovane doklady i na pripadnou vymenu zpet.. takze jak pise @miska73 , treba jim eura jsou k nicemu 😨
kazdopadne jsme nechavali dinar - hned jak jsme prijeli, kazdy druhy den a pak na koci pobytujsme tam nechali jvechny ty drobne co nam zustaly, to bylo asi vic nez dinar ale moc taky ne 😉
Ahojte, holky. Myslite, ze bude v Tunisku pekne pocasi jeste ted v rijnu? V srpnu jsme prisli v 5. mesici o miminko, tak jsem cekala, nez mi skonci sestinedeli a dam se trochu dokupy. A ted jsme si rikali, ze bychom konecne vyrazili. Bude tam ale jeste pekne? Budeme mit s sebou 1,5 leteho chlapecka.
@veruska007 ahoj, ja by som asi radsej skusila egypt alebo turecko, tam este hlasili vyssie teploty. v tunisku, ked sme odchadzali tak bolo okolo 26°C... no a ked pofukovalo, tak na pocit to bolo chladnejsie. neviem, ci by to nebolo pre maleho chladno☹
v kazdom pripade drzim palce!
@veruska007 taky bych už teď spíš brala Turecko, Egypt, nebo Krétu. Tam je ještě vedro, ale Tunis už bude teď chladný a deštivý.... Nebo ještě mrkni na Djerbu jak je tam: http://czech.wunderground.com/global/stations/6...
A určitě někam vyražte, ať zrelaxuješ a přijdeš na jiné myšlenky 😉
@veruska007 jo v Turecku je pěkně. My byli v Alanyi hotel Merlin beach a tam to bylo teda super! 😉
Ahojte, my sme sa vcera vratili z Tunisu, boli sme v hoteli Eden club, Monastir, Skanes. Napriek tomu, ze bol hotel iba 3 hv. tak bol naozaj skvely, nadherne upravene zahrady, super plaz, vlastny aquapark (niekolko toboganov pre dospelych, smykacky - 4 ci viac pre deti do bazena, normalny bazen na plavanie, detsky bazenik s 2 mini smykackami vedla a dva kryte bazeny), vlastna plaz, travicka, skvele jedlo (maly jedol vsetko, nic sme mu extra nekupovali). Nechapala som, ze preco maju iba 3 hv., izby boli mensie, ale funkcne, stacili na prespanie a cas na prezlecenie cez den. Boli tam francuzi, nemci, par rusov (ale dost sa krotili, boli skoro vsetci s detmi) a potom iba par slovakov, cechov, poliakov... more bolo teple (niekedy az prilis), obcas ciste, obcas zakalene pieskom, ale nie spinave, plaze cistili od rias ihned, ako ich more naplavilo, lezadiel bolo dost vsade.
Do hotela by som sa kludne vratila kedykolvek, ale nie s ck, od ktorej sme zajazd kupili. zrusili nam spiatocnu let do ba a miesto toho sme leteli do prahy, odkial nas do ba odviezli mikrobusom! a cele to prezentovali tak, ze mozeme byt radi, ze sa tak nadstandardne o nas staraju, lebo to nemusia... vrazidla by som. vsak ich caka pekna reklamcia (lebo tu, ktoru som im dala na letisku ignorovali a nechceli podpisat) a nahrada skody. chuda moje male, vcera sme sa trmacali od 6 rana do pol siedmej vecer, z toho 4 a pol. hod. v buse 😠
chceli by sme ísť do Tuniska v septembri, máme vybratý hotel Vincci Nozha Beach Enfidha, Hammamet, poznáte to niekto? bude tam teplo v septembri?
@majus10 my byli letos v září taky v Tunisku a bylo tam krásně a vedro!!! Dřív jsme tam jezdili v srpnu a to bylo takové horko, že se přes poledne nedalo ani vylézt ven. Ten hotel neznám.., ale byli jsme před pár lety v Nabeulu, což je kousek od Hammametu...a líbilo se nám tam a v Hammametu jsme byli v akvaparku 🙂
Ahojte.Trošku obnovím túto tému.
Chceli by sme ísť na dovolenku do Tunisu.Zaujalo nás letovisko Mahdia-možete dať nejaké tipy na dobré hotely,vhodné pre rodiny s deťmi?Poteší ma každý príspevok.
teda holky sledujete co se ted v Tunisu deje? my uz se na dovcu tesime tak snad se to tam uklidni 😖 😲

@miska73 ahojky, no a co hotel, povidej a nejaky fotky ukazes? 😉