Na dovolenku s dieťaťom či bez?
Chodíte na dovolenku s deťmi, alebo bez detí? Prípadne chodíte na viac dovoleniek aj tak aj tak?
Stručné shrnutí
- V diskusi převládá názor, že většinu rodinných dovolených rodiče tráví s dětmi, ale mnoho rodičů považuje za přijatelnou krátkou dovolenou či prodloužený víkend bez dětí (3–4 dny) jako způsob odpočinku pro pár.
- Rodiče uváděli zkušenosti, že dovolenky s kojenci i batolaty jsou možné (zmínky o dětech od 5–10 měsíců), ale několik účastníků doporučovalo vyčkat na klidnější období kolem 2 let věku dítěte pro delší zájezdy.
- Konkrétní praktická řešení z diskuse zahrnují zapojení prarodičů na hlídání, volbu hotelu s plnou penzí nebo all inclusive, kratší víkendové pobyty bez dětí a výběr destinace přizpůsobené dětem (zmíněné destinace: Chorvatsko, Tunisko, Řecko, Řím, Mallorca, Kypr, Dubaj, Ibiza).
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho je běžné jet bez dětí?
A: V diskusi rodiče zmiňovali víkend (1–2 noci), prodloužený víkend 3–4 dny, týdenní pobyty i 10–14 dní; několik příspěvků uvádělo pravidelné krátké víkendy sami pro pár.
Q: Od jakého věku jsou rodiče v diskusi ochotni brát dítě na dovolenou k moři?
A: Několik rodičů uvádělo, že brali dítě k moři už ve věku 5–10 měsíců, zatímco jiní doporučovali vyčkat do přibližně 2 let pro lepší spánek a adaptaci.
Q: Jak zařídit dovolenou bez dětí, pokud chci vyrazit na týden?
A: V diskusi rodiče uváděli nejčastěji možnost nechat dítě u prarodičů, popř. u další blízké rodiny, plánovat kratší víkend bez dětí nebo zajistit péči na celý týden u rodičů (např. „u našich“ nebo „u svokry“).
Q: Jaké typy ubytování rodiče doporučují pro dovolenou s malým dítětem?
A: Někteří rodiče doporučují hotel s plnou penzí nebo all inclusive pro jednodušší organizaci stravy a péče; jiní volili aktivní poznávací pobyty s výlety a pronajatým autem.
Q: Které destinace rodiče v diskusi nejčastěji zmiňovali?
A: V diskusi byly zmíněny destinace Chorvatsko, Řecko, Tunisko, Dubaj, Řím, Mallorca, Kypr, Ibiza, Bulharsko a výlety typu Legoland.
Q: Jak řešit problémy se spánkem či adaptací dítěte na dovolené?
A: Rodiče v diskusi doporučovali zvolit kratší pobyty, přizpůsobit program dennímu režimu dítěte, vybrat klidnější ubytování a případně využít střídání s partnerem nebo pomoc prarodičů.
Závěry z diskuse
Shoda
- Mnoho rodičů preferuje trávit „hlavní“ dovolenou s dětmi a považuje společné zážitky u moře nebo na horách za důležité.
- Kratší víkendové či prodloužené víkendové pobyty bez dětí (3–4 dny) rodiče v diskusi často považují za přijatelný kompromis pro odpočinek páru.
- Zapojení prarodičů bylo opakovaně uváděno jako praktické řešení hlídání na týden či víkend.
Sporné názory
- Názor A: Někteří rodiče považují dovolenou bez dětí (i týdenní) za běžnou a užitečnou pro vztah páru (zmínky o cestách do Říma, Dubaje, na Ibizu).
Názor B: Jiní rodiče považují delší dovolenou bez dětí za nevhodnou a preferují rodinné dovolené kvůli poutu k dítěti a obavě, že dítě o zážitek přijde.
- Názor A: Několik rodičů bralo kojence k moři už od 5–10 měsíců.
Názor B: Jiní rodiče doporučují vyčkat do asi 2 let, protože mladší děti hůře spí a hůře zvládají změny.
Otevřené otázky
- Jaký konkrétní věk nebo signály u dítěte jsou spolehlivě indikátorem, že zvládne delší dovolenou bez větších potíží?
- Které konkrétní hotelové služby nebo dopravní varianty jsou nejvíce efektivní pro rodiny s kojenci a malými dětmi?
Spomenuté značky a firmy
Chorvatsko, Řecko, Tunisko, Dubaj, Řím, Mallorca, Kypr, Ibiza, Bulharsko, Legoland, Cyprus
Spomenuté produkty a metódy
hotel s plnou penzí, all inclusive, katamarán, kočárek, vozík za kolo, krosna, noční/denní let, příměstský tábor, tábor
Miesta a osoby
Chorvatsko, Řecko, Tunisko, Dubaj, Řím, Mallorca/Malorka, Kypr/Cyprus, Ibiza, Bulharsko, Jižní Čechy, Morava, Argentina, Francie, Azurové pobřeží, Legoland
Radka, presne tak. Ja vylozene potrebuju byt s manzelem nejakou dobu sama, drzet se pekne za ruce bez toho, ze hrkam kocarkem nebo ze na nas visi kluci...nevim, nepripada mi to vubec divny, naopak uplne normalni a prirozeny. Deti budou u nasich na chalupe, je tam krasne, bude tam s nema jeste moje mladsi segra, aby toho mamka nemela moc 😉 , proste pohoda. Nemam o ne strach...pochopitelne na ne myslim, ale neni to nic tragickyho + mam pocit, ze treba kluci si od nas taky radi odpocnou (aha, koukam, ze to taky pises)....juj, uz se fakt tesim.
pre mňa sú tie dve noci bez malého tak akurát, viac už asi nie... a súhlasím s tým, že dieťa si tú dovču užije a zapamätá si to
holky..kdybyste měly Tygra..nedostanu ho ani do pidi bazénku pro mimina, v živote nebyl na pískovišti, na hřišti..jen chce sedět v kočáre, nebo na mně visí 😝 takže pochybuju, že takovýhle dítě by si užilo dovolenou u moře, kde se převážně válí u vody atd. 😝
já jinak nejsem moc zastáncem cestování s malými dětmi..spíš mi přijde, že si to užijou rodiče..ale pro děti je to námaha( např. cestování s několikaměsíčními kojenci do Recka apod.), ale to je čistě jen můj názor...
jak jsem tu psala stokrát, my nikam nejezdíme..takže mně to nechybí...ale tu dovolenou si představit bez něj umim...kdyby byl v pohodě, tak samozřejmě jedu s ním, aby si to taky užil 😉
Siss, to je jasny....s Tygrem by to bylo na prd. Ja mam uz starsi decka velky, ty se vylozene tesi....no a mala, protoze vyrusta s brachama, tak je v pohode, spolecenska, bojovna....miluje pisek, vodu. Ta bude uplne OK (jedeme uz za 11 dni...ale ted je pocasi v Chorvatsku uplne sileny, snad se to nejak zberka 😉 ).
maart: já už si jako nedovedu vůbec představit tu cestu..zatim jsme s nim jeli jednou 20minut ve vlaku..a teda nif mof 😝 ...my ted začneme akorát tím, že s ním naši pojedou přes noc k babičce..to bude jeho první velká vzdálenost a noc někde jinde, než doma..a myslím, že to pro začátek stačí až až 😝 a já budu mít volné 2dny 😀 😀 😀 😀
Cesta bude des...kluci se v aute porad popichuji, chechtaji se, kopou nam do zad (jako do sedadel) a mala do toho zpiva 😀 ...uz se mooooc tesim 😀 .
sisstin, ako mozes povedat ze tvoj syn by to nezvladol, ked ako si sama povedala ze ty si vobec este na dovolenke nebola. skoro vsetky deti sa na dovolenkach pravaju uplne inak, mozes sa opztat aj psychologiciek i mamiciek, a doktorky velmi odporucaju aby deti sli na dovolenky ku more. je tam uplne ina atmosfera, iny vzduch a vacsina mamiciek vzdy povie ze ani nevedeli ze maju dieta, lebo boli moc dobre. More robi detom dobre na pokozku, na mocove cesty, deto ktore maju ekzem, astma.........
Vsetko je o tom ako sa vychovava dieta. Cesta lietadlom je to najmenej, a hlavne ked si viac menej v tejto dobe mozes vybrat ci ches ist dennym alebo nocnym letom.
Takze pokial si nebola na dovolenke s dietatom, nemozes povedat ze tvoje dieta by neslo tam ci tam apod. Mozno by si sa cudovala.
mamicky, ktore ste boli pri mori s detmi, posluchali vas alebo bolo s nimi len trapenie?
Pre mna dovolenka bez mojej princeznicky by nebola dovolenka, chybala by nam, takze my budeme dovolenkovat spolu cela rodinka, neviem si predstavit ju dat strazit a ist bez nej. 😵
janete: no já to nemusim řešit, my nikam nejedeme, takže je to vlastně fuk 😉 dedukuju z toho, jak se chová doma..nikdy ještě nebyl mimo domov přes noc, takže tak..nejsem zastáncem cestování dětí v tomhle věku...až bude větší, tak to bude něco jiného..i když pochybuju, že se někam dostaneme.. 😉
Janette...moj starsi syn more miluje a chodime kazdy rok od jeho 16 mesiacov a je to aj tak uplny relax....ziadne trapenie som s nim nikdy nemala a dufam, ze aj David sa bude tesit, lebo minuly rok to este nevnimal, ale verim, ze teraz si to uzije, nakolko vodu miluje.... 😵 😵 😵
janette, tak to je dobra blbost. My teda opravdu vime, ze s sebou dite mame, je to dost narocny a to jsme na ni dva. Respktive, je treba brat na zretel, ze se deje to samy co doma, akorat jste eventulene kousek od more, jinak nase dite se chova uplne stejne...
siss asi sama dobre vi, co ma doma za ditko, jaky je jeho charakter a pokud nevyleze ani z kocarku, tezko se pujde koupat do more, objevovat plaz ci neco takovyho.
co jsme s přítelem spolu, 6-7let, jsem nezažila, že by měl dovolenou... 😕 nikdy jsme spolu nebyli dýl jak 2dny 😕 já mám též časově náročnou práci..a navíc, ty peníze, co bysme dali za dovolenou rozhodně umím užít jinak..max. pojedeme někam po Čechách..ale dřív jak za 2roky to nebude.. 😕
kristi: mně to taky přijde jak blbost, že by tam najednou získal odvahu..blbě spí doma, natož po nějakým letu a časovým posunu..já si to fakt neumim představit ani za mák 😕 jako nikomu neberu dovolenou s dětma neberu, ale u nás si to zatim neumim představit ani za mák 😕
janette prvy krat sme boli s malou na plachetnici ked mala 10 mesiacov a to bolo super a aj cestu zvladla v pohode.
druhykrat ako rocna pri mori....ale sli jej zubky, tak prve dve noci vystrajala a potom uz zase pohoda...uplne si uzivala s nami more a piesok, chodili sme po vyletoch...proste parada.
sisstin to fakt sa tvoj tygrik nikdy nehral na piesku?
a mimochodom, malinke deti zvladaju kolkokrat ovela lepsie cestovanie ako dospelaci... 😉
maart uplně mi mluvíš z duše, taky potřebuju být s MM nějaký čas úplně sama, klidne jen tři- čtyři dny. Pokud nepočítám 6hodin na plese a dva výlety do města mezi kojením, tak jsem minimálně s jedním pořád.
Takže za celý rok je to asi jen 4hodiny o samotě já a 6 hodin "rande" na plese s MM, celkem 10 hodin za rok bez dětiček.
Zbytek je 24/7, beru je všude i k mojim Dr.(ORL, alergologie, gynda, oční ) .A protože se malá ještě kojí, tak letos sami nejedem nikam, ale s dětmi ano.
Svoje děti velmi miluji, ale i tam s MM potřebujem mít ten čas na sebe, byť je to jen jednou za rok a jen na 3-4dny.
sir: ne, největší úspěch je, že asi před 2měsíci vylezl z kočárku a opustil mě na metr 😕 to je zatím naše největší výhra... 😝
Jééé, já se po každý tak těším až si naši malou vezmou na noc a my si s manžou vyrazíme jako dřív..chodíme tak 1x za 14 dní 😵 podle mě to utužuje i vztah 😉 na dovču bych bez malé klidně jela..ne sice na 14 dní, ale na týden v poho..pak bych se na ni těšila 😵 u babičky je jí dobře a rodiče si taky potřebují odpočinout 😉 Letos jedeme na dovču s ní, ale někdy určitě vyrazíme spolu..třeba zapařit na Ibizu,jak psala Kristi 😵
sisstin no to musi byt riadne narocne pre teba...na druhej strane zase aspon vzdy vies, kde mas babo a nestresujes, ze zleti zo smykalky 😎
sir:jo, na jednu stranu si říkám, že to je fajn mít čisté dítě, které způsobně sedí 😝 ale zas se prostě s nim nikam nedostanu...jo..ale teda doma, to je king největší 😝 ale už se začíná otrkávat, ale jde to teda hooodně pomalu..povahu po tatínkovi teda rozhodně nemá 😝
luuci: jestli na Ibizu, tak mě přibalte do kufru..to je můj sen od tý doby, co jsem viděla Klub sráčů 😅 😅 😅 😅 😅 😅
luucia, vis jak nam bylo kdyz otvirali nejvetsi klub na svete a my to slyseli az v hotelu a nemohli jsme jit??? 😀 😀 😀
kristi, no to muselo být hrozný 😲 😲 tak manžel měl hlídat a mohla ses jít mrknout 😉 😀 😀
siss, jasaaan..ale to musíš zhubnout nebo budem platit nadměrnou váhu 😅 😅 😅
luuci:to je do kolika kg? Tam se asi nevejdu ani po redukční dietě 😅 😅 😅
holky...Ibizááááá....jste mě brutálně navnadily..ale to si asi můžu nechat doživotně zdát 😅
siss, myslím do 25kg 😅 to bys už fakt byla kostra potažená kůží 😀 😝 😝
no, teda taky bych si tam jela zapařit...klidně bez chlapů 😵 😵
bych se sama bala 😀 😀 😀 ne,t o jsme si rekli,ze tam pojedem proste na 4 dny bez Mii....a hotovo. At si taky uzijeme, ze jo

kristi-nejsi divná 😉 to bychom byly divný všechny co tu píšeme,že si to dokážeme představit 😀 😝
Pořád bych na něj myslela,ale vím ,že moje mamka je super babička a dokázala by ho bezvadně zabavit a já vím,že bude v dobré péči. 🙂
A týden se přežít dá 😉 Dýl bych asi bez malýho nejela.