Teroristické útoky v Tunisku a letná dovolenka 2015
Ahojte maminy,nedávno som zakladala otázku do fóra (viď link vyššie) ohľadne tejto témy,,Vidím však a počujem z okolia že sa táto téma začína rozvášnovať kvôli
stále pribúdajúcim útokom v Tunisku,tak som sa rozhodla založiť túto tému aj ako diskusiu..Preto prosím tých ktorí ešťe neprispeli svojim názorom,
aby sa kľudne vyjadrili,čo si o tom myslia a či budete dovolenku napriek tomu prípadne kupovať,alebo prebookovávať..dnes som čítala aj v denníku,že nemenovaná cestovka robí od dnes prebbokovanie zájazdov do Tuniska,kvôli nepokojom..
Ja sa stále neviem rozhodnúť,zájazd sme kupovali ako First minute a vyšiel nás dosť lacno,teraz je o niekoľko stovák drahší a žiadna iná destinácia nás v tejto cene nezaujala,museli by sme dosť priplatiť,čo samozrejme už nechceme..Ale neviem či to riskovať 😒
Má prípadne niekto iný skúsenosť z minulosti s niečim podobným?
Ďakujem za príspevky 😎
Stručné zhrnutie
- Útok v Múzeu Bardo v Tunise bol namierený proti turistom; niektoré cestovné kancelárie (napr. Satur) ponúkali prebukovanie alebo vyplatenie cestovného a niektoré plavby MSC zrušili plánovanú zastávku v Tunisku.
- Mnohé rodiny v diskusii uviedli, že rezorty v oblastiach ako Sousse, Mahdia, Monastir alebo Port El Kantaoui zostali počas sezóny funkčné a návštevníci hlásili pozitívne skúsenosti, pričom ako ochranné opatrenie odporúčali ostať v rezorte a neabsolvovať fakultatívne výlety.
- Diskutujúci opakovane odporúčali sledovať oficiálne informácie Ministerstva zahraničných vecí (MZV) a rozhodovať sa podľa jeho odporúčaní; v diskusii sa tiež viackrát uvádzalo, že do Tuniska nie sú povinné špecifické očkovania.
Najčastejšie otázky
Q: Ako postupovať pri zrušení alebo prebukovaní zájazdu do Tuniska?
A: Cestovné kancelárie v diskusii ponúkali prebukovanie bezplatne alebo vyplatenie cestovného (priamo spomenutá cestovka Satur); niektoré CK znížili ceny a zákazníci mohli požiadať o prebookovanie podľa interných podmienok CK.
Q: Sú turistické rezorty v Tunisku bezpečné pre rodiny s deťmi?
A: Viacerí prispievatelia uvádzali, že rezorty v Sousse, Mahdia, Monastir a Port El Kantaoui fungovali normálne a hostia hlásili dobré skúsenosti; opačné názory varovali, že útoky sú zamerané na turistov a odporúčali vyhýbať sa rizikovým krajinám, hlavne s deťmi.
Q: Kde sa presne odohrali útoky v Tunisku, ktoré vyvolali obavy?
A: V diskusii sa explicitne spomínal útok v Múzeu Bardo v hlavnom meste Tunis; neskôr boli v diskusii uvedené incidenty súvisiace so Sousse/Port El Kantaoui a zrušené zastávky plavieb (MSC).
Q: Potrebujem pri ceste do Tuniska nejaké povinné očkovania?
A: V diskusii viacerí uviedli, že do Tuniska nie sú povinné očkovania; konkrétne spomínané očkovanie proti malárii nebolo označené ako potrebné pre bežné turistické oblasti.
Q: Ktoré alternatívne destinácie boli v diskusii odporúčané namiesto Tuniska?
A: Používatelia odporúčali Chorvátsko, Grécko, Španielsko (vrátane Mallorcy), Taliansko, Bulharsko, Cyprus, Spojené arabské emiráty (Dubaj) alebo dovolenku doma (napr. Liptov, bazén na záhrade) podľa cenových a bezpečnostných preferencií.
Q: Ako získať aktuálne oficiálne informácie o bezpečnosti destinácie?
A: Diskutujúci odporúčali sledovať web Ministerstva zahraničných vecí (MZV) a aktualizácie cestovnej kancelárie a médií (spomínané Topky.sk, travel.sk, ACK.travel).
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina prispievajúcich odporúčala sledovať oficiálne odporúčania MZV a komunikáciu cestovnej kancelárie pri rozhodovaní o ceste do rizikovej destinácie.
- V diskusii prevládal názor, že ak sa zákazník obáva, cestovná kancelária obyčajne ponúkne prebookovanie alebo iné riešenie.
Sporné názory
- Niektorí odporúčali úplné vyhnutie sa Tunisku a podobným arabským krajinám (najmä pri cestovaní s deťmi) versus iní tvrdili, že rezorty ako Sousse, Mahdia, Monastir či Port El Kantaoui sú relatívne bezpečné a že mnohí turisti mali pozitívne skúsenosti.
- Jeden postoj bol: „zrušiť dovolenku kvôli riziku a ochrániť rodinu“; protinázor bol: „risk je súčasťou cestovania, zostať doma by znamenalo zbytočne obetovať peniaze a zážitky“.
Otvorené otázky
- Zostane bezpečnostná situácia v Tunisku stabilná do letnej sezóny 2015?
- Aké konkrétne podmienky (termíny/poplatky) budú cestovné kancelárie uplatňovať pri prebookovaní alebo vrátení peňazí pre jednotlivé zájazdy?
- Do akej miery dokážu miestne bezpečnostné zložky zvýšiť ochranu turistických oblastí po takýchto útokoch?
Spomenuté značky a firmy
Satur, MSC, LTI Thalassa, Club Calimera Rosa Rivage, Dessole Riviera, Hotel Dar Ismail, Safa, ACK.travel, Topky.sk, travel.sk, inviu, Ministerstvo zahraničných vecí (MZV)
Spomenuté produkty a metódy
prebookovanie zájazdov, vyplatenie cestovného, cestovné poistenie (krytie teroristických útokov podľa infografiky poistenie.sk), fakultatívne výlety (delfinárium, výlety na Saharu), odporúčanie sledovať MZV, odporúčanie ostať v rezorte, informácie o očkovaniach (netreba pre Tunisko), Ramadán
Miesta a osoby
Tunisko, Tunis, múzeum Bardo, Sousse, Mahdia, Monastir, Port El Kantaoui, Skanes, Tabarka, Marsa Alam, Hurghada, Luxor, Sharm (Sharm el‑Sheikh), Chorvátsko, Grécko, Španielsko (Mallorca), Taliansko, Bulharsko, Cyprus, Spojené arabské emiráty (Dubaj), Liptov, Francúzsko, Nemecko, Bulharsko, Uherský Brod, Devínska Nová Ves
@mata90 najhorsie na tom je to,ze je to momentalne zamer robit utoky na turistov,aby zničili krajinu ekonomicky,rataju s tym ze ludia takto spanikaria a zajazdy nekupia,alebo zrusia..ale zasa vela krat boli vo svete nepokoje a ludia vycestovali..no neviem sama,je to tazke rozhodnutie
My mame kupene Turecko na september a tiez som trosku v strachu :-/ No dali sme 50%zalohu ktora nebola mala tak rusit to nebudeme urcite...
My tiez mame kupeny zajazd do Mahdie v auguste a rušit to zatial nebudeme. do leta je este daleko. A teroristicke utoky boli uz aj v Europe, Bulharsko, Spanielsko atd. to by clovek nemohol vyjst ani z domu. A zastrelit ta uz v dnesnej dobe mozu aj doma. Pokial nebude situacia vyhrotena tak určite pocestujeme.
@kikina84 nevies, co bude o par tyzdnov - vyckala by som, a pokial viem, tak v takychto pripadoch cestovka ponuka bud vyplatenie cestovneho alebo ine moznosti...
Z vlastnej skusenosti by som sla - boli sme v grecku pocas najvacsich nepokojov (a nebolo nic), a boli sme nedavno v severnom iraku a nic...
Ak sa privelmi bojis, prebookuj uz teraz, pretoze nikdy nie je nic iste,ani v zahranici ani doma...
Ja by som určite išla...stať sa môžu podobné útoky aj kdekoľvek inde....nielen v Tunise.my sme boli minulý rok, bolo perfektne a cítila som sa bezpečne 🙂
@kikina84
ja by som zvážila či sú mi prednejšie zbytočne vyhodené peniaze alebo život mojej rodiny....stať sa môže hocičo a kdekoľvek, ale ja by som zbytočne neriskovala keď vidíme čo sa tam deje...
@kikina84 ja by som s detmi asi nesla...je sice pravda, co tu pisu aj ine baby, ze stat sa moze hocico a hocikde, ale tam sa to uz stalo a s tragickymi nasledkami, bala by som sa, ci sa nestane to iste aj v lete pocas dovolenky, hlavne ak by som isla s detmi...je to smutne, co sa deje vo svete
Neviem, preco nazyvate nepokojmi hromadnu planovanu vrazdu turistov.....pod slovom "nepokoje" si predstavujem nieco ine......
MOJ nazor...ak sa nam ma na dovolenke nieco stat stane sa ak nie tak nie... to co sa deje vonku sa moze zo dna na den udiat aj u nas tak budeme radsej vsetci zatvoreny doma? A co ked na nas dom zrazu padne lietadlo??? 😀 😀 😀 je to na uvazenie kazdeho, kto sa ako citi...ja osobne by som dala na pocity ak mas strach ist nechod - zbytocne sa tam budes len strachovat co mas z tej dovolenky...
@huginko utoky boli v hlavnom meste tuniska - Tunis, konkretne v muzeu bardo, ktore je turistami velmi vyhladavane, takze utocnici isli na istotu..
ja som v tom muzeu bola tiez.. a teda mam z toho velmi zmiesane pocity ked vidim fotky co strasne sa tam stalo na mieste, kde mam fotku ja sama ako sa veselo usmievam..
@slnieckoma no konkretne tento rezort je taky ze vsetko co chceme vidieť je na pešo v okolí,žiadne veľké výlety neplánujeme,,takže toto jediné ma ukľudnuje,ale ja si predstavujem hned scenare ako ideme transferom z letiska a prepadne nas na púštnej ceste ozbrojené auto teroristov..Moj muz mi hovorí nech nekukám správy,lebo som na zabitie potom s tým mojim stresom 😀
@slnieckoma ber to tak...ako som napisala, bud budes na to celu dovolenku mysliet a v konecnom dosledku sa aj tak nic nestane a ty zistis, ze dovolenka vlastne nebola az tak podla tvojich predstav 😉 a myslim, ze nas osud ma kazdy spocitany niekde medzi nebom a zemou je napisane, ako dlho tu budeme a stat sa moze hoci co proste sa potknes na ceste z obchodu a je to chapes..asi by som pocuvala muza a nedramatizovala. Uz ked ste na 100% rozhodnuty ist tak si skor predstav ako tam bude super a snaz si ju uzivat plnymi duskami 🙂
@kikina84 z letiska do sousse žiadnymi púštnymi cestičkami nepôjdete, neboj. No a my sme boli aj na výlete, voziť sa na ťavách cez olivový háj spojený s ochutnávkou domáceho chlebíka ....super zážitok.Tunisania sú vynaliezaví, organizujú kadejaké výlety...júj,keď si spomeniem, hneď by som šla aj zajtra.bola to fakt super dovolenka,ktorej sa nedalo nič vytknúť....
@slnieckoma asi mas pravdu..inak ja tiez verim na tzv. ,,nezvratný osud,, ..ak si videla film,takže názor mám podobný..ale pre istotu sledujem stránku MZV,tam su aktuálne veci ohľadne toho,tak uvidíme ..ale dakujem za podporu 🙂
Podla toho co sledujem inviu sa ludia moc neboja objednavat dovolenky, kazdu chvilu tam je nejaka rezervovana do Tunisu.
Nie, nešla by som a keby som mala kúpenú dovolenku, zrušila by som ju.
Áno, stať sa môže všeličo, ale objektívne, niekde je to riziko vyššie, resp. vysoké a niekde zas nižšie. Momentálne by som sa vyhla arabským štátom, aj Turecku, práve preto, že turisti sú obľúbeným terčom.
Boli sme nedávno svedkami bombových výbuchov v zahraničí, pri ktorých sa našťastie nič vážne nestalo, ale to v tom okamihu a niekoľko hodín chaosu potom neviete. Ten strach o svoju rodinu, deti, panika a bezmocnosť sú neopísateľné, a preto tieto správy o útokoch a vraždách, ktoré tu niekto nazval "nepokojom", beriem oveľa citlivejšie. Nie je to už len nejaký nepríjemný článok a o nepríjemných udalostiach, čo sa niekde niekomu stali, je to nočná mora, ktorá sa môže stať kedykoľvek aj nám a nebudem robiť nič, čím by som sa jej vedome priblížila, t.j. napríklad cestovať do rizikových krajín, ešte k tomu so svojimi deťmi.
@zeleny_cajik Ono tu ide aj o ine....je to lacne, a vela ludi radsej zatvori oci, zatne zuby a modli sa, aby sa nic nestalo, aj ked tu sa uz neda hovorit o dovolenke, ale o utrpeni....na to, aby si priplatili a isli do nejakej civilizovanej krajiny na juhu Europy nemaju, tak podla nich lepsie ako sediet doma.
Pre niekoho nepochopitelne, pre inych standard.....

@kikina84 ja osobne by som sa bála, samozrejme sa to môže stať aj inde na dovolenke, človek nikdy nevie...