Ako sa kupuje letenka?

28. aug 2022

Ahojte, viem, že ma mnohé vysmejete ale na vysvetlenie mám 18. Chcela by som ísť s kamarátkou do Grécka alebo na južný Cyprus a letenku si kúpiť sama. Ale nikdy som to nerobila. Viem, že sa kupuje cez letecké spoločnosti ale to treba sa tam zaregistrovať? Letenky vytlačiť? Či stačí v mobile? Dajú sa kúpiť aj na letisku? Prosím, poraďte mi bez výsmechu.

kacena4
28. aug 2022

no ak nevies takeho zakladne veci budes mat problem s cestovnim do zahranicia. rodicia ti nevedia poradit? najdi si letecku spolocnost cez ktoru chces letiet do daneho mesta (a ubytovanie??) vyhladaj si datumy odletov vhodne pre teba a dovyplnaj vsetko potrebne. dana spolocnost bude mat na stranke aj manual ako dalej. napr. ryanair nemusis tlacit staci v telefone ale treba ju ceknut pred odjazdom. vsetko urcite najdes na danej stranke leteckej spolocnosti

autor
28. aug 2022

@kacena4 ďakujem, neviem či to rodičia vedia, mama nikdy neletela

simsalabim
28. aug 2022

Najdi si lety, pozri letecku spolocnost vyhovujuceho letu a potom kupuj priamo cez nu. Je dobre potom mat v mobile jej appku. Napr v Ryanair si volis druh letenky - iba s malou taskou, priority - palubny kufrik+mala taska, plus - kufor do podpalubia+mala taska. Batozina sa da dokupit aj neskor cez appku kupit so vies aj konkretne sedadlo. Check in treba urobit cez appku par dni pred odletom - nie na letisku.

lucilaines
28. aug 2022

Ahoj, skusom ti zrozumitelne poradit ;) ak mas konkretnu destinaciu a datum, kedy chces ist, najlrpsie bude ak si to zadas do vyhladavaca napr. pelikan.sk. Tam ti najde ponuky od roznych leteckych spolocnosti, zorafene podla ceny. Uvidis aj casy letov a vsetko. Vyber si, ktory let je pre teba najlepsi a chod priamo na stranku danej lteckej spolocnosti. Tam opat zadaj vsetky udaje a vyhladaj si ho. Alebo ak sa ti nechce, mozes kupovat aj priamo cez ten pelikan, cena sa moze o par eur lisit. Vyberies si lt, kliknes kupit, vyplnis svoje udaje, zaplatis kartou. Do mailu ti prife potvrdenie rezervacie, co je vlastne ta “letenka”. Potom uz nerobis nic, az den pred odletom si urobis check in. Ak mas 18 rokov a pouzivas internet, nakupujes cez internet, tak toto urcite zvladnes 🙂

martinmmartin
28. aug 2022

1. Zisti kam presne chces letiet ( larnaca, alebo paphos, alebo sever ostrova) podla toho kde chces byt ubytovana a ako sa ram vies dostat

2. Daj si do googlu napr teda Paphos airport wikipedia
3. Wo wiki clanku prejdi na airlines and destinations
4. Tu vidis presne kto tam odkial lieta a vyber si odkial by si letela najradsej. Zapamataj si aka to je spolocnost
5 . Chod na www stranku tej spolocnosti priamo
6. Na stranke leteckej spolocnosti mas vzdy formular - odkial kam kedy a kolko vas bude
7. vyplnit a zaplatit

ibrunova
28. aug 2022

A ešte doplním, zároveň si omrkni varianty prepravy letiska, letisko býva zvyčajne mimo letoviska.

misinka0611
28. aug 2022

Najlepšie kupovať ba stránkach leteckých spoločnosti ako u sprostredkovatelov. Stačí ju mať v mobile a na letisku s nedaju kúpiť. Treba si aj naštudovať čo môžeš a nemôžeš zobrať do lietadla, hmotnost a veľkosť batožiny.

Je tu skupina cestujeme lietadlom.

autor
28. aug 2022

@lucilaines ďakujem, krásne ste mi to vysvetlila a ten check in sa robí deň pred odletom cez mobil?

martinmmartin
28. aug 2022

pride ti potvrdenie ked to kupis a tam bude napisane ako s checkinom, niekde 30 dni niekde len 2 pred odletom.

autor
28. aug 2022

Ďakujem že sa mi snažíte pomôcť

autor
28. aug 2022

A môže mi aj niekto iný kúpiť letenku a poslať mailom?

martinmmartin
28. aug 2022

no moze ale je to naprd. Je velka vyhoda si to vybavit sama lebo ak bude nejaka zmena zo strany aerolinky ( a teraz je to viac menej furt) tak ta nebudu mat ako kontaktovat a mozno sa to ani nedozvies ked ti to kupi niekto iny , ale ano da sa to

autor
28. aug 2022

@martinmmartin ja že by to bolo ľahšie keby som to nevedela a niekto z rodiny by mi kúpil a poslal na mail

lucilaines
28. aug 2022

Jasne moze, ak ma tvoje udaje, ale bolo by dobre aby to bola osoba, ktora ide bud s tebou, ze spravi rovno rezervaciu pre vas obe a ty jej len posles peniaze. Alebo ak ti to len niekto bude kupovat, nech tam zada priamo tvoj email, aby ti potvrdenie prislo priamo a pripadne zmeny aby toez chodili priamo tebe.
Check in sa robi ako kde, den pred odletom vsak je uz otvoreny vzdy a uplne to vtedy staci robit. Robi sa vacsinou online cez aplikaciu spolocnosti alebo na stranke. Do grecka pravdepodobne poletite Ryanair alebo Wizzair, stiahni si ich aplikaciu, tam den predodletom zadas cislo svojej rezervacie z emailu a svoje udaje a pekne ta to uz navedie, co mas robit. Po chceck ine ti pride boarding pass s ciarovym kodom, ktory si bud vytlacis alebo ho budes mat v tej appke v telefone a to uz je to, co ukazujes vsade na letisku aby ta pustili.

autor
28. aug 2022

A keď napríklad som našla že z Larnaky sa nelieta do Bratislavy ale do Viedne zvládla by som to aj bez nemčiny? Viem len anglický

martinmmartin
28. aug 2022

Mozne to je ale pribudne ti dalsi "zdroj moznych problemov" . Ako hovorim , lepsie je to vo vlastnej rezii tak mas vsetko pod kontrolov.
Mazaj na ryanair.com a vyskusaj si kupit letenku Bratislava- Paphos teraz hned ( nezaplat to ale) a poreferuj nam kde sa zaseknes.....mozno ze aj nikde🙂

martinmmartin
28. aug 2022

vsetci vo viedni na letisku vedia po anglicky inak by sa s nimi nikto nebavil

autor
28. aug 2022

@martinmmartin a musím sa registrovať alebo prihlásiť keď idem kupovať letenku? Lebo to odomna chce

martinmmartin
28. aug 2022

Ak to chcu tak musis

slovenka753
28. aug 2022

Stiahni si aplikáciu rainair alebo wizzair do telefónu. Potom si nájdi miesto kam chceš ísť a smelo začni vyhľadávať. Odporúčam nedokupovat nič navyše (ako priority vstup, pri ručnú batožinu a pod), takže keď si zvolis letenku skroluj uuuuplne dole ta bez príplatkov letenka bude naspodku. Zadáš mena cestujúcich. A vuala, máš letenku. Chesk in so robí apr dní pred odletom, ale ak máš apku vyhodí ti i pozorne ie. Tam už zadáš aj číslo dokladov na ktoré budeš cestovať. Ak je to veci EÚ stačí op, ak inam tak pas. Vygeneruje ti boarding pas a tým sa potom preukazuje aj na letisku. Aby ta to pustilo do časti kde sú od letové gaty ten čiarový kód ti budu skenovať bus zamestnanci alebo ich naskenujes do turniketu. Prejdeš cez kontrolu, tam potom nemôžeš mať žiadne nápoje vo väčších fľašiach ako 100ml a spolu max 1l. Nájdeš svoj gate a čakáš.

simsalabim
28. aug 2022

@slovenka753 ja prave velmi rada kupujem priority. Mam prirucnu tasku aj palubny kufrik so sebou, nemusim na nic cakat po pristati. Zakladna letenka je fajn na 2-3 dnovy vylet, na dlhsi ja osobne potrebujem viac veci. Autorka chce ist k moru, tak mozno aj ona oceni mat narok na viac ako 1 malu tasku (i ked ta sa da dokupit vzdy, no ide do podpalubia).

kitycat
28. aug 2022

Je kupa letenky to jedine co nevies? Preco to nespravi kamaratka? Ze kupi vam obom?

A potom dalej? A anglicky sa dohovoríte?