Je potrebný súhlas otca na dovolenku?

serpentino
28. júl 2014

Zienky,poradte..maleho beriem letecky na dovolenku na 10 dni je to v EU,potrebujem suhlas jeho otca,ked spolu nezijeme?a malemu konci pas 20.8.ale vratime sa uz 14.8.tak to by asi nebol problem..informovala som sa okolo pasu aj na bratisl.letisku,povedali,ze nie je problem v ramci EU,ale viete jeden povie tak a pridem na letisko a moze byt inak...dakujeeeem

sisaha
28. júl 2014

pas by mal byt platny este pol roka po prilete, ale nepotrebujes suhlas otca.. Odo mna nikto nepytal ani v USA a to sa dcera vola inak.

hanatom
28. júl 2014

rozdiel je, či spolu "iba" nežijete - vtedy súhlas nepotrebuješ - alebo máte upravený styk aj súdne

luliu
28. júl 2014

Ak mas dieta v starostlivosti, nepotrebujes suhlas otca. Co sa tyka pasu, pokial viem mal by byt v platnosti mesiac po odchode na dovolenku. Pri dietati je jedno, ci je to EU alebo nie - pas je jeho jediny doklad

bombonka
28. júl 2014

súhlas potrebuješ len vtedy,ak cestuješ viac než na 3 týždne a v prípade,že otec je " debil" a nahlásil by Ťa,že si vzala dieťa bez jeho vedomia za hranice...ak vieš,že by to bol schopný urobiť papier si zaobstaraj...ak nie tak netreba

stanislavao
28. júl 2014

pas ma byt platny pol roka po navrate zo zahranicia. a suhlas otca potrebujete vtedy, ak v case vasej dovolenky ma byt dieta u otca. ak to mate sudne tak dojednane.

pecka
28. júl 2014

pisem moju skusenost.......manzel cestuje v auguste do usa s nasim spolocnym synom, podotykam, ze nie sme rozvedeni, zijeme v spolocnej domacnosti. Takze klasika rodina....... idu na 2 tyzdne a informovala som sa v roznych cestovkach, ci potrebuje odo mna ako od matky splnomocnenie, ze mozu vycestovat. No, v dvoch ma vysmiali, ze na co, ved je to jeho syn, hlavne, ze ma pas, v tretej mi nevedeli jednoznacne odpovedat a ked sa mi konecne podarilo skontaktovat sa s ambasadou usa na slovensku, tak tam mi povedali, ze splnomocnenie bude manzel potrebovat, aj v usa a taktiez aj v anglicku na letisku v heathrow (pretoze tam prestupuju). Od jula sa menili podmienky pre cestujucich, takze, myslim, ze netreba nic nenechat na nahodu, samozrejme, tiez zalezi aj od colnika, na ktoreho narazia.... Takze napisala som splnomocnenie v slovencine, dala som ho overit u notara, ziadna matrika, musi byt notar a potom to cele prelozit do angliny u uradneho prekladatela s okruhlou peciatkou, Cela tato sranda 40€.

nibiru
28. júl 2014

to či je dieťa tebe zverené alebo nie,to uradnik neskúma predsa ti nebude volat prekladatela aby ti dal preložiť rozsudok o zverení do opateri do jazyka v ktorom štate ta kontroluju,či ti dieťa je zverené do opatery alebo nie na vycestovanie by si mala mať doklad že otec súhlasí(SAMOZREJME AK VIES ZE TI BUDE ROBIT PROBLEM) najlepšie overený notárom USTNY TI NEPOMOZE,kamoška teraz bola v čechách má dceru zverenú no opatery a otecko ju udal hoci o pobyte vedel ustne ho schvalil policii tvrdil že súhlas jej nedal o udaní sa dozvedela od známej takže okamžite cestovali späť a na policii mali čo vysvetlovať hlavne to že otecko asi mal svoje dni tak sa na nich odbavoval bohužial jej chyba bola že nemala notarom overený súhlas otca šťastie že nebola niekde inde ale len hodinu cestu autom od sk,k tomu pasu nemusia ťa vpustiť do krajiny do ktorej ideš platnosť pasu musí byť min. 6m.

monikac
28. júl 2014

ako ak spolu zijete a nemate rozvod na papiery, tak by si splnomeocnenie nemala potrebovat, ale mozno by neuskodilo keby manzel napisal list s jeho podpisom a tel. cislom, ze dava suhlas na dovolenku, len par slov tam napisat, cislo letu a datum odletu a priletu....nasa mala chodi s mojimi rodicmi dost casto letecky sama a aj so svokrovcami a my vzdy piseme list aj v anglictine aj v SK, ze dovolujeme aby s nimi cestovala a davame tam kontakt na nas, kedze moji rodicia nerozpravaju alnglicky a musim povedat, ze naposledy ako leteli v UK sa jej nieco pytali ale ked mamina nerozumela, len im ukazala list a vsetko bolo ok. 😉 ale nikdy sme ho nemali overeny notarom. Vzdy je lepsie nieco mat ak nahodou, nevies na koho na hraniciach narazis 🙂 ale urzite by som to nedavala overovat notarom to je zbytocnost podla mna . A minuly mesiac letela mala do Norska so svokrovcami a nepytali od nich absolutne nic.
Inac pas by si mala mat platny 6 mesiacov pred odletom-priletom, ale poznam ludi co uz aj cestovali ked mali platny len par dni pred priletom naspat do krajiny, ale to zase zavisi od toho ako na tom urcitom letisku bude kontrola.

sissy27
28. júl 2014

Ako vidíš, rady si dostala rôzne, takže najrozumnejšie bude obrátiť sa na zastupiteľský úrad krajiny do ktorej cestuješ, urob to mailom, nech máš komunikáciu "v ruke" keby nejaký policajt chcel byť múdrejší... Takisto sa informuj na platnosť pasu, niekde vyžadujú mesiac, niekde tri a niekde našli im je to jedno... Čerstvá skúsenosť s USA - stačil preklad súdneho rozhodnutia o zverení dieťaťa do opatery, nemusel byť ani reči úradne preložený, a ani to nikto nepýtal...

lia6
28. júl 2014

Mám kámošku, a tá splnomocnenie(respektíve otec malej)potrebovala...ale ja osobne by som nedala na tieto internetové infošky a zistila si to osobne na zastupiteľskom úrade tej ktorej krajiny...a s tým pasom by som spravila taky tak 🙂

svetluska82
28. júl 2014

nie netreba. Isli sme cez cestovku do Grecka busom- colnica Srbsko, Macedonsko, Grecko- nikdy to nepytali. Cestujem aj do Tunisu, Egypta, Turecka, netrebalo nikde. Len platny pas dietata

katarinamarkova
28. júl 2014

treba volat na ambasadu.....vacsinou plati ze dieta moze cestovat prakticky s kym kolvek, staci mu jeho pas.( podla mna blbost) ale je to tak.
kazda krajina ale moze mat ine pravidla 🙂
co sa tyka platnosti toho pasu rovnako.
tel. cislo na ambasadu nie problem vygooglit