Letecky na dovolenku

rosnicka17
30. máj 2016

Ahojte žienky. Tento rok sa chystáme prvý krát na dovolenku lietadlom a tak sa chcem informovať, čo všetko si môžem a čo naopak si nemôžem zobrať do kufra. Ďakujem za každú radu.

sissy27
30. máj 2016

@rosnicka17 predpokladám, že sa pýtaš na príručnú batožinu, ktorú si berieš so sebou do kabíny - tekutiny len v mini baleniach 100ml a v plastovom uzatvárateľnom sáčku (napr. šampón, sprchový gel, pleťová voda...), žiadne ostré predmety - nožnice, žiletky... žiadne jedlo (napr. obložená žemľa), žiadne nápoje... môžeš kúpiť po prechode do duty free zóny, s tým už potom nerobia ani problém zobrať si to na palubu... žiadny zapaľovač a ani imitácie zbraní (napr. hračka pre dieťa)
do veľkého kufra, ktorý ide dole, si môžeš prakticky čokoľvek, okrem potravín, ktoré rýchlo podliehajú skaze (obložená žemľa - nie, balík chipsov - áno)
ale záleží aj odkiaľ kam letíte, na niektorých letiskách je to hlavne v dovolenkovej sezóne benevolentnejšie, napr. ja som nemala vlani problém so žiletkou v príručnej batožine...

hooper
30. máj 2016

Môj manžel nosí v príručnej batožine jedlo, a to akékoľvek, či už chlieb, sladké, raz zobral aj celú suchú salámu, konzervy. A hračky tiež môžeš lebo nosí aj napr laser na stavbu a pri kontrole to vždy vyloží, pozrú a ide ďalej. Tekutiny v príručnej nie, to vyhodia.

rosnicka17
autor
30. máj 2016

@sissy27 Jéé, ďakujem, to som potrebovala vedieť. Takže do veľkého kufra môžem normálne všetko? A je tam nejaké obmedzenie vo váhe alebo veľkosti kufra? Takže klasika-sprchový, šampón, zub.pasta, krém na opalovanie, hol. strojček ...-to všetko môžem, hej? Pýtam sa ako dilino, však??? 😀 A môže sa aj nejaká fľaštička 😀 ??? A do jej príručnej batožiny zo sebou si vlasne čo môžem zobrať?

bg2014
30. máj 2016

treba si pribalit aj padak, lebo v dnesnej dobe padaju lietadla hore dole

sissy27
30. máj 2016

@rosnicka17 áno, do veľkého kufra môžeš prakticky čokoľvek, aj tu fľaštičku 🙂 okrem teda zbraní, výbušnín a podobne 😀 a teda tie obložené žemle tiež neodporúčam, možno ti na to neprídu a možno hej...
do príručnej odporúčam oblečenie aspoň na 2-3 dni (spodná bielizeň, plavky) pre prípad, žeby sa veľká batožina zatúlala, tak nech máš čo na seba aspoň kým ju nájdu... hmotnostné limity si musíš pozrieť priamo na stránke spoločnosti, s ktorou letíš, niektoré vôbec veľkú batožinu nepovoľujú (teda len za nemalý poplatok)... ak idete dvaja alebo viacerí, tak odporúčam veci pomiešať - nie že ty do jedného kufra a muž do druhého, ale tak nejak pol na pol, ak sa jeden kufor stratí, stále si niečo nájde v druhom...
ale v zásade na letnú dovolenku sa ja osobne dokážem v pohode zbaliť do príručnej batožiny 🙂 veď tam nič extra nepotrebuješ... normálne rozmýšľam, čo si chceš brať do veľkého kufra 😅

eeffka
30. máj 2016

@rosnicka17 hlavne si v prvom rade zisti vahovy limit na osobu, ak je 25kg nemozes mat 1 50kg kufor ale 2*25. Do kufra moze ist vsetko...
ale tiez rozmyslam co tam chcete pakovat...
par triciek, siat, kratasov, nieco dlhsie a plavky,osusku, kozmetiku a lieky
ja sa viem zbalit do prirucnej ale zasa poznam jednych co balili na dovolenku aj serbel 😀 😀 😀
do prirucnej si vzdy dam plavky, spodne pradlo a 1saty ak by sa stratil kufor nech neostanem s holym zadkom ( +aj pre deti) + klobuciky na hlavy a ide sa.

rosnicka17
autor
30. máj 2016

@bg2014 no to dúfam, že potrebovať nebudeme ☹ Skôr sáčik v prípade nevolnosti-ešte sme neleteli 😀

rosnicka17
autor
30. máj 2016

@sissy27 aha, tak to ma vôbec nenapadlo, čo do tej príručnej batožiny. No veĺa toho baliť nebudem, ale sme dvaja dospelý a dve deti. tak skôr tým deťom toho viac-predsa šmudlovia 🙂 A tá príručná batožina, tá má byť aká veľká? A môžem na každú osobu jednu, či pre všetkých jednu?

rosnicka17
autor
30. máj 2016

@eeffka no moc toho nechcem baliť-sme štyria (2 dospelý a 2 deti) -tak dúfam, že ten jeden malý 25-kilový kufor nám v pohode bude stačiť.

sardinka335
30. máj 2016

1 kufor pre 4roch??? No pojdem ku vám na skusy....lebo s jedným kufrom sme nikdy neleteli. Vzdy sme mali 2...
V priručnej batozine ktoru berieme do lietadla mame detom tablety, doklady mozno sveter, zuvačky, tabletky na bolest keby náhodou....ved v lietadle je všetko - strava, pitie aj sačky na grcanie a letušky vyriešia (takmer) všetko. Mám pocit ze tu kazdy opisuje ako bali len sám seba...to sa aj ja zbalim do igelitky ale nie s 3 detmi.. 😀 😀 😀

zabina27
30. máj 2016

@rosnicka17 do prirucnej urcite aj cennosti, ak nieco beriete - fotak, mobily, nabijacky, tablet... nieco na citanie mozes, ak by ste sa nudili, doklady, plus teda tie veci "prvej pomoci", ak by sa stratil kufor. ak idete v horku do lietadla, ze by ste sli napr. len v slapkach, sandaloch, odporucam do prirucnej aj nejake ponozky, pripadne svetrik, v lietadle je klima, aby vam nakoniec nebola zima. neviem teraz, ako je to s tou vahou kufra, mne sa zda, ze mozete mat aj vsetci jeden velky kufor, kde sa spocita vaha za vsetky osoby, ale eeffka pise naopak...
neviem, ci sa 4 zmestite do jedneho kufra, ved len kozmetika (opalovaky, sampon, sprchac...), oblecko, nieco na prezutie...ono sa to rychlo narata, hlavne, ked niekedy aj sam kufor vazi 5kg 😉

nyusika
30. máj 2016

@rosnicka17 tak to pride na skolenie 😀 ja sama sa neviem zmestito do 25 kil 😀 😀 😀

sardinka335
30. máj 2016

@zabina27
@nyusika no ved to....kufor ,,ako krava,, len ked začnem zhrnat šnorchle, plutvy, okuliare do vody, osušky, plavky 5 ludom po 2x a celý arzenal k vode tak mam 1 kurof! Ale nie srandujem...
Inak vzdy beriem aj prašok na pranie - gel, alebo taky DM kovy lebo k večeri ideme pekne oblečený, dcera biele šaty, ktore dlho biele neostavaju....ale tak kde to ponosi ked nie na dovolenke...a tak niekedy niečo aj preperiem čo zakvackaju....sice hotely maju aj pranie ako službu ale tak toto ešte ,,sloveny,, zvládnnu .... 😀

lucik194
30. máj 2016

zalezi od toho ci ste kupili len letenku a idete priamo leteckou spolocnostou alebo ste kupili cely zajazd a idete chartelovym letom iba dovolenkari... urcite 25 kg kufor mat nemozete (obmedzenie) musite mat viacero malych bud do 15 alebo do 20 kg, treba pozriet na letenke v podmienkach, a ver mi ze do jedneho sa nezmestite ani nahodou a ked nieco kupite a budete chciet odniest na slovensko? co potom ako to pobalite, realne to vidim na 3 ks kufrov do 15kg (2 dospelaci a dve deti)

bg2014
30. máj 2016

este potom existuje to , ze si zoberiete iba pasy a kreditku a vsetko si kupite tam kam idete vcetne kufrov 😀

sissy27
30. máj 2016

@rosnicka17 deti už majú samostatné letenky, takže na každého jedna príručná, tá má max rozmer 56cm x 45cm x 25cm a obyčajne je max. povolená hmotnosť do 8kg... možno sa ti to zdá málo, ale v pohode na letnú dovču sa tam jedna osoba zbalí... teda záleží, kam idete, ak musíte brať aj uteráky, tak to asi nedáte... ja to v pohode zvládam aj s plutvami a šnorchlom a maskou 😀 a teda každý deň mám čisté veci 😉 plus ešte teda k príručnej môžeš mať vždy "wallet" - kabelku, deti menší ruksačik, kde sa ti zmestia doklady, foťák, mobil, nejaké prkotinky, deťom obľúbená hračka... moja "wallet" už síce aj bola megaplná plážová taška obrích rozmerov, ale nikto nič nenamietal 😀 (ale zas to nebol dovolenkový charter)
ale teda ozaj si pozri v cestovnom itinerári alebo priamo na stránke leteckej spoločnosti, s ktorou letíte, aké majú povolenia / obmedzenia na rozmery a hmotnosť batožiny... s ryanairom neviem či by som sa ja zbalila a to som ozaj expert na balenie...

tenerifka
30. máj 2016

@rosnicka17 Pozri sa na stranku leteckej spolocnosti. Je uplne jedno, kde a za kolko ste let/zajazd kupili, dolezite je, s kym letite. Tam najdes vsetky informacie ohladne prirucnej aj normalnej batoziny.
Jedlo(okrem tekuteho jedla a tekuin) si mozzete zobrat priamo na palubu do prirucnej(bagety, zemle...), nikto vam to nevyhodi....ak letite s nejakou nizkonakladovkou, tak je jasne, ze nebudete(a najma deti) pocas celeho letu o hlade. Aj v nizkonakladovkach sa da kupit jedlo, ale je to humus, nejedle.....

tenerifka
30. máj 2016

@rosnicka17 A inak, o tom, co si mozete alebo nemozete zobrat na palubu nerozhoduje letecka spolocnost, ale bezpecnostna kontrola na letisku, ktora je jednotna pre vsetky spolocnosti.
Letecka spolocnost rozhoduje len o vahe a velkosti batoziny(prirucnej aj normalnej), nie o obsahu

rosnicka17
autor
31. máj 2016

@sardinka335 @zabina27 @lucik194 @sissy27 @tenerifka žienky, ďakujem vám všetkým za užitočné rady. Vôbec si neviem zatiaľ predstaviť koľko môže vážiť taký malý plný kufor-vždy sme chodili na dovolenky autom, napratali sme kufor a išli sme 🙂 Chceme ísť až last minute začiatkom júla, takže až potom zistíme, ktorou spoločnosťou poletíme. Tak dúfam, že to zvládneme. Ale vďaka vaším radám myslím, že hej.

sissy27
31. máj 2016

@rosnicka17 zvládnete, určite 🙂 malý plný kufor (príručná batožina) sa v pohode do tých 8kg zmestí, dá sa tam ale napratať aj 12 😀 a niekde to ani nevážia ak vidia, že veľký kufor nemáš... ak ešte len budete kupovať kufre, tak pozerajte aj na hmotnosť samotného kufra, dá sa zohnať už aj okolo 2kg, ale štandard je tých 2,5kg, ak by mal byť ťažší, tak ten už by som nekupovala... väčší kufor je samozrejme ťažší... informujete sa, či budete mať na hoteli k dispozícii uteráky a plážové osušky, ak áno, tak máš ušetrené miesto v kufri... takisto hračky do vody, nafukovačky - všetko sa dá kúpiť za pár € na mieste, netreba to vláčiť hore dole... sprcháče, šampóny - bývajú aj na hoteli k dispozícii, prípadne stačí zobrať mini balenia, tie potom môžu v pohode aj do príručnej batožiny...

bukajka_mata
31. máj 2016

@bg2014 no to asi málokto tak ide :D :D