Cestovanie s dieťaťom vo vlaku

lussy92
13. apr 2015

Maminky chcem ist s malym vlakom ma 9mesiacov a neviem ako to funguje.Pojdeme rychlikom do Bratislavi tak sa chcem spytat ako to funguje tym detskym voznom?mam si tam aj kde kocik odlozit?a ci byvaju tie detske vozne moc preplnene?dakujem

bonaqa2013
13. apr 2015

@lussy92 Však to ideš len pár zastávok. My chodíme z MT do Olomouca, alebo Bratislavy. Takže ak tam niekto bude, resp. bude plný dospelých ľudí, ktorí tam evidentne nemajú čo hľadať, tak ich treba osloviť, nech vám uvolnia miesto. My sme chodili s dcérou čo má DMO - mali sme v kupe aj kočík - povedali sme o čo sa jedná a dcéra bola celú cestu v kočíku. Ak niekto protestoval z cestujúcich tak nech sa páči máme dieťa s DMO.
Vozne pre deti sú preto dobré, že ak aj dieťa plače - čo sa stáva, tak nik nemôže protestovať - cestujem vo vozni určeného pre deti.
ešte sa mi raz stalo, že cestovala jedna mladá maminka s malinkým bábom z Ba do KE. Vo vozni jej nechcel nik uvolniť miesto, tak prišla za mnou, že čo má robiť. Takže rýchlo som odbehla za sprievodcom, a ten raz dva spravil poriadok - všetkých odtiaľ vyhodil - boli to študenti. Takže aj to môžeš ak už nebudeš vedieť ako na niektorých....

pribinak
13. apr 2015

Kocik ti odložia do takého špeciál.vagona, sprievodcovia su velmi ochotní a mili (teda aspon moje skúsenosti su take), tieto detské vozne su na miestenky (teda IC vlak) takze sa nemusíš báť, ze skončíš kdesi v uličke
Rodicia si tam navzájom pomáhajú, ked si budes napr potrebovať odskočiť, na wc je prebalovací pultik
To IC odporúčam skôr ako rýchlik, finančný rozdiel nie je az taky veľký a je to slušnejší vlak

bonaqa2013
13. apr 2015

@pribinak nikdy sme nešli IC kôli financiám...

ichbinich
13. apr 2015

@lussy92
Odporucam kupit si miestenku do detskeho vozna/kupe. V niektorych vlakoch je to vo velkopriestorovom vozni, v niektorych vlakoch je to kupe. To by mali vediet povedat pri kupe miestenky.

Ja cestujem kazdy rok minimalne 2 krat 500km vlakom, ale tak, ze manzel ma "nalozi" do vlaku a pri vystupovani uz caka moja mama a dalsie prestupy a nastupy sme spolu.

Pozor, v Bratislave nie su vytahy, podla toho, na ktorom nastupisti vlak zastavi, budete musiet kociar trepat dole a hore schodmi. Teraz tam byvaju ti livrovani pomocnici, ti su velmi ochotni a odnesu kociar aj kufor. Ja som mu strcila 1€ do ruky a podakovala sa za pomoc. Inak ostatni cestujuci zvycajne iba zazeraju. Pomahaju ti, co su sami nalozeni...
Necakaj, ze ti ludia pomozu sami od seba: ked potrebujes pomoct, tak popros. Ak niekto bude sediet v decaku, upozorni ich na to, ak nepojdu, povedz sprievodcovi, on ich vyhodi, ako pise @bonaqua2013.

Vo velkopriestorovom vozni je polovica vozna sedenie a polovica vozna na batozinu, teda tam zaparkujes kociar. Nebudes ho vidiet, bude pri inej batozine.
Ak budes v kupe, kociar si musis zlozit a niekde nasackovat - doslova a do pismena, podla toho, ake vagony pojdu. Ale ak mame kupe, kociar zlozim a vyhodim hore, dole pod sedadla sa mi este nikdy nezmestil ☹
Neboj, zvladnes to 🙂

pribinak
13. apr 2015

@bonaqa2013 tak hlavná výhoda IC je jeho rýchlosť o tom potom, ale ona ide z Trnavy do BA, to je krátka vzdialenosť, takze aj cenový rozdiel bude minimálny

lussy92
autor
13. apr 2015

@pribinak velmi rada by som isla ic ale on nestoji vsade...a v trencianskej teplej uz vobec nie takze mi ostava len rychlik 🙂 ale dakujem

lussy92
autor
13. apr 2015

@ichbinich v Bratislave bude na mna cakat brat takze to bude v poriadku...myslis,ze bude stacit ked si kupim miestenku presne v ten den ked pojdem cestovat??

ivett1
13. apr 2015

neviem, či to je aj teraz, ale v rýchlikoch bývali tieto detské vozne riešené tak, že mali väčšiu chodbu a kupé bolo pre 6 ľudí ... takže kočíky bývali "odparkované v chodbičke ...🙂 ...

ichbinich
13. apr 2015

@lussy92
Zalezi na tom, ktory den pojdes a ktorym rychlikom... Exsituju tzv. silne dni a slabe dni. Tak sa to vola, v silny den ide velmi vela ludi, v slaby den malo. Piatok poobede Z Bratislavy je urcite silny den 😉
Radsej sa v ramci prechadzky prejdi na stanicu a rovno sa spytaj pri okienku. Tam ti najlepsie poradia, a budu ti aj vediet povedat, ci si vo velkopriestorovom alebo v kupe...
Pozor na vlaky s cislom 6xx -> to su stare rachotiny, bez klimy, extremne hlucne, potahy z umelej koze, tak z roku 1953 ☹ Odkedy to vieme, vyberame ine vlaky, ine spoje 😉

lussy92
autor
13. apr 2015

@ichbinich chcem ist v sobotu rano z trencianskej teplej do bratislavy...musim to pozriem dufam,ze to nebude take strasne..je to nejaky vlak R600 tak neviem..kde by to malo byt napisane to 6xx?

ichbinich
13. apr 2015

@lussy92
Uj, to bude asi ta stara rachotina... Mozes ist dalsim? 😉
6xx som myslela, ze 600, 620 atd. Proste cislo vlaku, ktore zacina na 6.

lussy92
autor
13. apr 2015

@ichbinich no len tuto v teplej stoja asi len tie rachotiny...a chodi tu vlak kazde 2hodiny a myslim,ze vzdy len tieto... ☹

ichbinich
13. apr 2015

@lussy92
Ja viem, spoje medzi Zilinou a Bratislavou nie su bohvieco, okrem ICcka. Ale vzdy iba kazde dve hodiny, to je "radost" prestupovat. Radsje planujeme hodinu na prestup, aby sme to urcite stihli.
Teraz som aj ja zmatena, lebo vyhadzuje iba cisla vlakov zacinajuce na 6... Mne to vzdy organizuje mama, a ona vravela, ze nie na 600. Mozno mala na mysli IBA cislo 600. Prepac, ze som zmietla aj teba 😅

lussy92
autor
13. apr 2015

@ichbinich nevadi uvidime co ma bude cakat...a este som sa chcela opytat ze ci su na tychto voznoch vacsie dvere ako na klasickych ci ako sa tam nastupuje 🙂

ichbinich
13. apr 2015

@lussy92
Ak bude decak vo velkopriestorovom, tam su velke dvere na nakladanie napriklad vozickarov... Takze ak by sprievodcovia tieto dvere otvorili, tak ti pomozu. Ak normalne nastupis cez dvere pre cestujucich, tie su normalne siroke. Aj potom do toho velkopriestoroveho oddielu sa dostanes.

Ak bude decak v kupe, tak to bude na 99% normalny vagon. Do vlaku nastupis, ale moze sa ti stat, ze sa nedostanes dalej cez tie dvere oddelujuce vstupnu chdobu od chodby okolo kupe. To sa mi stalo s mojim "velkym" kociarom, ze som ho pred weckom musela skladat a potom zlozeny niest do kupe ☹ Odvtedy chodim iba s golfkami. Blbe je, ze nastupujes na stanici, kde ma vlak kratky pobyt ☹
Odporucam zobrat nosic, dat dieta do nosica, manzel ti vtrepe kociar, a potom sa uz hadam nejak dostanes dalej. Potom podla potreby popros niekoho o pomoc, AK to bude taky blby vagon s uzkymi dverami. Ale nie vsetky su take, ale ja som raz mala tu smolu.
Maj co najmenej kusov batoziny. Radsej jeden vacsi kufor alebo tasku a nie 3 sacky. Ak by si musela behat, prebehnes raz s kufrom a raz s kociarom, dieta v nosici a mas to. Preto aj nic nedavaj dole do kosika na kociari, alebo to uz maj v jednej ogelitke. Ze to jednou rukou vyberies a ides.
Neboj, zvladnes. Moje zazitky su rozne, ale ja cestujem tych 3 krat za rok, medzicasom s dvoma detmi, aj kedysi som cestovala pravidelne, tak som toho zazila uz dost 😉

bonaqa2013
13. apr 2015

@pribinak ja dobre viem v čom je výhoda Ic vlakov, ale keďže je tam dosť veľký príplatok, a cestujeme 3 tak to by sme prevozili aj majland. 4 deti, 1 výplata.

anna16
13. apr 2015

@lussy92 len treba dať pozor,do detského vozňa sa dajú kúpiť miestenky najneskôr 2 hodiny pred odchodom vlaku. Ale bez problémov kúpiš aj cez net. A ak máš možnosť, volila by som regiojet. Informovala som sa u nich špeciálne kôli uskladneniu kočíka, a tam to má na starosti sprievodca, majú na to miesto, že mám byť bez obáv 🙂

lussy92
autor
13. apr 2015

@anna16 ja mam moznost iba klasickym rychlikom a tam neviem ci treba kupovat dopredu miestenky..

anna16
14. apr 2015

Do klasických rýchlikov určite s miestenkou, tie vlaky zadarmo ich dosť preplnili. Do normálnych vozňov sa dá kúpiť miestenka cca 10 minút pred odchodom vlaku len do detského sú to minimálne 2 hod. pred odchodom. Ale v detskom vozni Ťa musia pustiť sadnúť s dieťaťom, aj keď budú zazerať. Keby robili problémy, príde sprievodca. Občas som zažila, že vyhodil z kupečka všetkých bez dieťaťa 🙂.

three
14. júl 2016

Ahojte 🙂 mate skusenost s cestovanim Leoexpressom ak by som chcela brat vajicko s kolieskami a tie by boli zlozene? Oni maju oficialne dve miesta na kocik, ale tie su uz obsadene na ten datum ako chcem ist. Tak som myslela ze by som mala vajicko na sedadle pre dcerku a kolieska niekde zlozene a oprete. Ide len o to, ci je ich kde opriet. Chcela by som ist business class a mala ma 7 mesiacov. Cize aj nejake miesto kde by som ju mohla dat na brusko... Dakujem 🙂