Dvojičkovo II
tak a je to tu, druha cast
Stručné zhrnutie
- Plienková dermatitída u dojčiat sa v diskusii rieši prevažne častým vetraním, umývaním čistou vodou, tenkou vrstvou Imazol (Imazol) a domácimi sedacími kúpeľmi v repíku alebo harmančeku ako podporou hojenia.
- Rodičia v diskusii zvažujú a diskutujú o platených nepravidelných očkovaniach: Prevnar (pneumokok), rotavírusová vakcína a vakcína proti ovčím kiahňam (Priorix Tetra), pričom cena a účinnosť vakcíny proti kiahňam boli predmetom sporu.
- Pri starostlivosti o dvojčatá sa v diskusii odporúčajú ľahké golfové a dvojičkové kočíky typu Peg Perego, Hauck, ABC Design alebo Marco Marathon Twin podľa potreby do terénu a podľa ovládateľnosti; pri výbere sa riešila aj kúpa v bazári.
Najčastejšie otázky
Q: Ako liečiť plienkovú dermatitídu u dojčaťa doma?
A: Diskusia odporúča časté vetranie kože, umývanie iba čistou vodou, tenkú vrstvu Imazol/Imazol, striedanie s „Calciovou“ masťou podľa skúseností mamičiek a sedacie kúpele v repíku alebo harmančeku; jedna rada uvádza namáčať do repíka aspoň 5× denne po 3–5 minút.
Q: Kedy a akú vakcínu proti ovčím kiahňam (varicella) doporučujú?
A: Podľa zmienky v diskusii sa spomína vakcína Priorix Tetra s odporúčaným očkovaním v 15–18 mesiacoch a na túto vakcínu je v diskusii odkaz na databázu ŠÚKL.
Q: Ktoré lieky použiť pri horúčke u dojčaťa?
A: V diskusii rodičia spomínajú používanie Nurofenu (čapík) a paracetamolu (Panadol) na zníženie horúčky a odporúčajú sledovať vývoj po podaní lieku pred rozhodnutím ísť k lekárovi.
Q: Môže antibiotikum spôsobiť zaparenie alebo podráždenie genitálií u chlapčeka?
A: Niektoré mamičky v diskusii pripisujú zhoršenie zaparenín po antibiotikách zmenu črevnej flóry a preto odporúčajú probiotiká počas a po antibiotickej liečbe.
Q: Aké domáce prostriedky sú odporúčané pri kašli alebo zahlienení u malých detí?
A: Spomína sa odsávanie hlienov, nosový sprej Olynth na noc a majoránkový čaj pripravený podľa jednej rady z diskusie ako 1 čajová lyžička majoránky na 1/2 litra vody na uvoľnenie kašľa.
Q: Kedy prejsť z detskej formule na krabicové kravské mlieko?
A: V diskusii viaceré mamičky uviedli, že dávajú krabicové kravské mlieko od približne 1–2 rokov veku dieťaťa; niektoré konkrétne spomínali prechod okolo 1,5–2 rokov.
Závery z diskusie
Zhoda
- Na zaparenú „ritku“ u bábätka diskusia odporúča časté vetranie, umývanie čistou vodou a tenkú vrstvu Imazol/Imazol; sedacie kúpele v repíku alebo harmančeku označili viaceré mamičky za účinné.
- Probiotiká sa v diskusii odporúčajú pri a po antibiotickej liečbe na obnovenie črevnej mikroflóry.
Sporné názory
- Niektoré mamičky odporúčajú platené očkovanie proti ovčím kiahňam (Priorix Tetra) a rotavírusom, zatiaľ čo iné to považujú za zbytočné alebo príliš drahé; diskusia uvádza oba postoje ako možnosti pre rodiča.
- Niektorí rodičia považujú očkovanie proti pneumokokom (Prevenar) za dôležité pri kolektívoch, iní odmietajú viacero „doplnkových“ vakcín vrátane rotavírusovej a proti chrípke.
Otvorené otázky
- Ako presne súvisiaca antibiotická liečba s rozvojom gravitačných zápalov na genitáliách u chlapcov nemá v diskusii jednoznačné lekárske potvrdenie.
- Trvanie a dlhodobá ochrana po očkovaní proti ovčím kiahňam (Priorix Tetra) zostáva podľa diskusie otvorená otázka pre ďalšie rozhodovanie rodičov.
Spomenuté značky a firmy
Imazol/Imazol, Framykoin, Olynth, Nutrilon, Peg Perego, Hauck, ABC Design, Marco Marathon Twin, Priorix Tetra, Prevenar (Prevnar), Hexa, SUKL, BabyBazar.sk, Modrykonik.sk, Quelle, Tako
Spomenuté produkty a metódy
Imazol (Imazol), Framykoin, repík (sedací kúpeľ), harmanček (heřmánek) kúpele, majoránkový čaj (1 čajová lyžička na 1/2 l vody podľa diskusie), Olynth nosový sprej, odsávanie hlienov, Nurofen (čapík), Panadol (paracetamol), probiotiká pri ATB, Nutrilon 3, Nutrilon 4, nákup mlieka v Maďarsku, Peg Perego kočík, Hauck kočík, ABC Design, Marco Marathon Twin, očkovanie Priorix Tetra, očkovanie Prevenar, rotavírusová vakcína, „duette“ plastenka (šitie ochranného obalu)
Miesta a osoby
Bratislava (Ba), Karlovka, Kremnica, Brno, Maďarsko, Strkovec, Ricky Martin, Bruno Cibej
Yasmi tak to máš dobré, ale Simonka je do melónu úplne zamilovaná, chúďatko 😒 . A ona celkovo rada je ovocie, akékoľvek. Lenže teraz má dovolené iba to jablko a banán.
aj naši miluju melon.
zabka može byt aj bambino,len nie tvrdy stym som neskušala to by sa ti ani nespojilo 😉
tu zase prši 🙄 zajtra ideme kupit malym stan,ich tam zavriem abudem mat klid,dnes som kecala so znamou a Sebo:mama už dost po dodom-domov 🙄 krpan maly.
ta nevolnost mi už prešla už taku chybu fakt nespravim ale mi to podraždilo hrdlo stale to citim a akobysom ho mala poškriabane te ta kyselina je riadne silna 😲
marg. to je dobre ze papaju ovocie...
moji nechcu vobec vobec ziadne jahodky malinky ked ukazem mimimu ho natahuje na vracanie nechapem 😠 ani maxim nechce...okrem bananu nic...
stavy ovocne piju hippky aj vyzivky ovocne ale ovocie ai zanic 😒
Tak Sebastiánko rázne uťal debatu 😀 Niečo podobné vyviedla aj Simonka, keď som nedávno telefonovala s kamarátkou a Simonka uprostred nášho rozhovoru prišla a nahlas zakričala "dobre, tak čau" 😀
Yasmi nie je to bohviečo, keď deti odmietajú ovocie, ale násilím im ho tiež nenanútiš. "Každej sme ňákej". Ale tak keď im chutia ovocné šťavy tak tie vitamíny predsa len dostanú do tela a to je dobré 🙂
no pekne nam tie deti dopraju čo? 😀
yas aj my sme mali jedno take obdobie asi,sice kratke tiež nechceli nič,predtym jedli uplne všetko možno to bolo aj tym že bola zima teraz v pohode len kedim dam nektarinku tak vyhrzyju kožku nechcu 😖 a dneska si samy hodili do košika hrozno 😎
sme prechvoilou robili spolu palacinky sranda som ich vyhadovala hore a Sebo:mama davaj pozor!!! 😀 som nestihala piect Sebo zjedol 3 a niko ledva jednu,sa radšej napchal piškotami,zase bude chciet ked bude jest tatiko radi jedia snim,on am potom smolu a nemože si korenit 😀
davate už deckam lososa??yas možem?zajtra idem robit prvyrat taksom zvedava ako to dopadne ešte som to nikdy nerobila pstruhy robi vždy moj.
no veru ja si nemožem an zaspievat,nedajbože tancovat to hned kričia mam nie nesmieš 😕 a ja nechapem prečo 😀 no a nesmiem dat tatikovy pusu 😠 lebo oni su tatikovy a len oni smu 😨 betari maly ešte nam nediriguju sexualny život 😀
tak aj mne deti dovoľujú a zakazujú 😀 , ale zakaždým je to niečo iné. Raz nesmiem spievať, inokedy ležať na gauči, potom im zas vadí, že sa hrám s jedným autíčkom a tak. No proste mi organizujú život 😀 . Ešteže nám aspoň pusiny nezakazujú, to už by som fakt nerozdýchala 😀
Pusiny s ocinom mi nezakazujú zrejme preto lebo sú radi, že som si koooonečneeee našla iný objekt svojej lásky 😉
wom.lososa davam aj ked je to dost masna rybka...ale ja ju pripravujem s morskou solou, korenie na ryby a opeciem na olivovom oleji raz dva na stakeoej panvicke...a papkaju 😉
tak to naši drobci nie. Sú síce zvedaví, čo mamina robí a pod., ale majú radšej keď zostanú bez dozoru. Ak by malo byť po ich, tak by sme museli odísť z bytu a nechať im ho napospas. Mohli by sa dosýtosti všade šprtať, všetko vyťahovať a ničiť, likvidovať, ochutnávať 😀
Ahojky,
baby mi ideme na dovcuuuuu 😵 😵 😵 Sa strasne tesim bo myslela som si ze toho roku nic z toho, mm konci v 1 zamestnani a zacina v druhom, takze si bude musiet vycerpat dovolenku a dnes sme si ju zarezervovali, bola to fuska ale idemeeee. Sice len tu do na SK - Velkeho Medera, ale pre mna je to akoby szme leteli na kanary 😀 😀 😀
Lenka nadherne foto, ste si to tam paradne uzili 😵
Aj my sme boli vcera na koznom bo sme boli vyhadzany a strasiak "ovcie kiahne" mi tiez nedal pokoj, ale nasi sa pravdepodobne vyhadzali z chloru na plavarni 😒 a tiez mame koprivku - berieme fenystil kvapky 😝
Baby kolke sa sztretneme na tom swtretku, chcem tam zavolat a neviem kolko osob nahlasit /aspon orientacne/ ak by sa pytali. 😅
sakra som vedela že som niečo zabudla ☹ morsku sol 😖
helka vy ste ako na tom s tym bytom?
Helka supeeeeeer, teším sa s tebou 😵 😵 😵 . Len ma trošku zarazilo, že si napísala, že síce len tu na SK. To sa neráta za dofču, keď je to na SK? Lebo priznám sa, podobné podceňovanie mi vadí.. Ale ty si to iste tak nemyslela. Ozaj, potom pozdrav tetu Márgit 😉 😀
wom cakame 😔 , moji rodicia prerabaju dom, aby sme my potom mohli do ich bytu, takze sme zavisli na ich "rychlosti"
Ozaj a k tým kiahňam a koprivke. Aj ja som sa bála, že sme ich niekde čapli, ale zas na druhej strane som si vravela, že by sme to aspoň mali z krku a navyše ešte pred škôlkou, čo by nebolo na zahodenie. No ale keďže máme "iba" koprivku tak na kiahne si ešte musíme počkať.. Inak, ja Simonke natieram fenistyl na vyrážky a večer jej dávam Aerius. Ale doktorka mi dala v podstate na výber, tiež chcela predpísať kvapky, ale načo, keď Aerius som mala doma 🙂
marg. hm, pravdu mas, 😔 ja som to len preto pisala, lebo vsetky tu hadzete suprove fotky od mora a ja sa nemam nicim takym pochvalit 😅 . Ale mas aj pravdu v tom, ze som bola navyknuta na zahranicie, lebo kym sme nemali deti tak som prechodila takmer celu Europu, bola aj v Azii a Afrike takze trosku skromnoszti nezaskodi 😔
Ale to len som pisala fakt len v porovnani s tymi co pri mori boli 😅
Helka ja som to pochopila 🙂 . Ale ja si myslím, že vôbec nemusíš ľutovať. Bude to pre teba aspoň zmena, spoznáš iný kút Slovenska 🙂
Joooj Mar ved ja sa strasne tesim 😵 😵 😵 , neskutocne si potrebujem oddychnut, 2 posledne roky som ani leto nemala, min. rok mal MM ten vazny uraz a najprv bol v nemocke potom chodenie o barlach a rok predtym som rodila takze tiez nic 😅 .
A dovolenka na SK - fantazia ! Milujem stanovanie, nebol rok kedy sme nesli sz MM niekam stanovat, uz sa tesim ked povyrastu deti a idemeee do kempu, to je idealna dovca pre mna 😵 A veru ten kut SK nepoznam a som zvedava 🙂
Helka, dúfam, že si oddýchneš. Ale z vlastnej skúsenosti viem, že už len zmena vzduchu a prostredia spôsobí, že človek cíti prílev nových síl. Je to také osvieženie a relax, únik zo všedného života 😵 . Aj keď pri dvojičkách nehrozí všedný život, že? 😉 😀
helka tak to je supeeeeer 😵 odychnes a naberies nove sily🙂
wom.ta polievocka musela byt sauper si ju zajtra uvarim 😉
helka - myslim, že Aneti tiež ide do Mederu - vy idete kedy? žeby ste si tam dali stretko, 😀
yas 😉
veru zmena pomože mne velmi aj ked vypadneme na jeden den niekam až tak super 😵 bože toto leto stoji za prd však?a to hlasali že bude nadherne 😖
mima s Aneti sa bohuzial miname ☹ my tam ideme od 25.7 do 1.8 a Aneti prichadza po nas...
Zmena pomoze a hodne, urcite to vsetky poznate ! Oddych pri dvojkach nehrozi 🙂 ale mne to neva
my tento rok dovolenkujeme tiez len v ramci SR, a velmi sa tesim 😀 😀 aj ked more je more, buduci rok sa chystame k moru ak sa podari, ja by som to na moju astmu uz aj potrebovala 😉 ale tak uz ked som vyzdrala 7 rokov, rocik uz vydrzim 😀 😀
Dovolenka s deťmi je iná, než bez detí. Aj ten oddych je iný, taký maskovaný. Jeden si nemôže len tak vyložiť nohy a vykašlať sa na všetko, ale deti vedia dofču náramne spestriť 🙂

lalu boli sme ked mali 8 mesiacov 😝 ale neodporucam tento adrenalin nikomu 😀
lenka tie torticky a kolace mnam mnam...marg. mne keby zakazala lekarka melon sa nenahnevam hehe lebo ho nemam rada 😉