Dvojičky, druhá časť
Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂
Stručné zhrnutie
- Odsávanie hlienov pomocou odsávačky napojenej na vysávač je v diskusii vykreslené ako efektívnejšie než ručné odsávačky a používateľky odporúčajú pred odsávaním použiť nosný sprej z morskej vody PHYSIOMER baby na zvlhčenie suchých soplíkov.
- Kurzy plávania pre bábätká sa v diskusii odporúčajú začať približne od 3. mesiaca, keď dieťa drží hlavičku, a rodičia popisujú výrazné pozitívne účinky na pohodu a spánok bábätiek.
- Tehotenstvo s dvojičkami je považované za rizikové a v téme sú príklady predčasných pôrodov v 32.–33. týždni s konkrétnymi váhami novorodencov (napr. 1 600 g, 1 010 g/1 075 g, 2 900 g/2 500 g) a spomína sa starostlivosť ako inkubátory, odsávanie a stimulácia produkcie mlieka po cisárskom reze.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa používa odsávačka hlienov napojená na vysávač a čo robiť pred odsávaním?
A: Diskusia odporúča pred odsávaním kvapnúť do nosíka morskú vodu, konkrétne PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej), počkať pár minút a potom použiť odsávačku na vysávač; užívateľky hlásili lepší efekt ako pri ručných odsávačkách a minimálne plačanie detí.
Q: Kedy začať s plávaním bábätka?
A: V diskusii sa uvádza, že kurz plávania je zmysluplné začať od približne 3. mesiaca, keď dieťa dokáže držať hlavičku; viaceré mamičky popisovali, že bábätkám plávanie výrazne pomohlo a po ňom bole viac odpočinuté.
Q: Kde kúpiť sedátko do vane a aké zdroje existujú pre kúpu dvojitého kočíka?
A: V diskusii boli uvedené obchody a zdroje babybazar.sk, babetkovo.sk, Matko.sk, topnakup.sk a predajňa PRE DETI; spomínané modely kočíkov sú Jane Powertwin, Nurse Tandem (v Predeti uvádzaný zlacnený za „5 tisíc“), Peg Perego Duette, Easy Walker a Babywelt/Oregon tandem.
Q: Ako dlho zvyčajne trvajú nevoľnosti v tehotenstve pri dvojičkách?
A: Používateľky v téme uvádzali, že nevoľnosti často trvajú do 3. až 4. mesiaca tehotenstva; v jednej skúsenosti boli nevoľnosti dokumentované do 4. mesiaca.
Q: Aké váhy mali predčasne narodené dvojičky v príkladoch z diskusie?
A: Konkrétne príklady uvádzané v diskusii sú: Taella spomenula deti 40 cm a 1 600 g; iné príspevky uvádzali 1 010 g a 1 075 g pri vyšetrení, a pár v 37+5 tt s váhami 2 900 g a 2 500 g.
Q: Koľko stojí morfologický ultrazvuk podľa skúseností z diskusie a kde ho robiť?
A: V diskusii bola zmienka o morfologickom ultrazvuku u lekára Holana v Euromedix s cenou približne 1 800 SK (spomínaná suma za vyšetrenie).
Q: Kedy sa rozhoduje o cisárskom reze pri dvojičkách a majú matky voľbu?
A: V diskusii sú dve perspektívy: niektoré mamičky uviedli, že im lekár dal voľbu medzi prirodzeným pôrodom a sekciou, iné písali, že rozhoduje lekár; jedna zmienka uvádza, že ak druhé dieťa nevyjde do 10 minút, často vykonajú cisársky rez (tento bod je v diskusii sporný).
Závery z diskusie
Zhoda
- Odsávačka hlienov napojená na vysávač sa v diskusii hodnotí ako účinná pomôcka s lepším účinkom než ručné odsávačky.
- Kurzy plávania pre bábätká sú v diskusii odporúčané od cca 3. mesiaca, ak dieťa udrží hlavičku.
- Tehotenstvo s dvojičkami sa považuje za rizikové a často vedie k intenzívnej lekárskej starostlivosti vrátane UZ vyšetrení a možnosti predčasného pôrodu.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že lekár rozhoduje o spôsobe pôrodu pri dvojičkách; iné uvádzajú, že matke môže byť ponechaná voľba medzi prirodzeným pôrodom a cisárskym rezom.
- Časná stimulácia sedenia a prikrmovania: niektoré mamičky preferujú postupné a neskoršie sedenie kvôli ochrannej starostlivosti o kĺby, iné praktikujú skoršie využitie stoličiek a pomôcok.
Otvorené otázky
- Kedy presne a podľa akých kritérií by mal lekár definitívne rozhodnúť o cisárskom reze pri dvojičkách?
- Ako optimálne pripraviť logistiku dvojičiek a súrodenca pri rannom odvoze do škôlky alebo škôlky s obmedzeným prístupom (schody, úzky vchod)?
- Aký je najlepší postup pri zavedení kŕmenia a podpornej laktácie po sekcii u predčasne narodených dvojičiek?
Spomenuté značky a firmy
PHYSIOMER baby,babetkovo.sk,babybazar.sk,Matko.sk,topnakup.sk,PRE DETI,Euromedix,Holan,gynfive,modrykonik.sk,Raj deti,Jane (Powertwin),Nurse (Tandem),Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt,Sunarku
Spomenuté produkty a metódy
odsávačka hlienov na vysávač,PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej),sedátko do vane,kurz plávania pre bábätká,Jane Powertwin,Nurse Tandem,Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt/Oregon tandem,morfologický ultrazvuk,cisársky rez,prirodzený pôrod,odsávanie mlieka/odsávačka prsníkov,inkubátor,amnio (amniocentéza),Sunarku (slnárková/umelá výživa)
Miesta a osoby
Stará Ľubovňa,Bratislava,Severné Írsko,Euromedix,Predeti,Holan
@parvitas mne raz ten kociar nesedi, pozerala som nanho z kazdej strany, vyhoda je, ze sa da spravit z neho mono kociar, a ze je pomerne kratky, ale tie sedacky sa vyklapaju cele, dieta nemoze lezat vodorovne, taktiez vobec neni miesto na nohy a viac ako rocne deti si neviem predstavit ako budu sediet. Na druhej strane neni dvojickovsky kociar ktory by vyhovoval po kazdej stranke.
@diid dvojročná dcérka tam sedí úplne v pohode. 🙂 takže toto mám vyskúšané.
@juliagregor keby bolo miesto, tak si ho nechám s radosťou 🙂 ale nemáme ani pivnicu, takže úplne všetko musíme mať v byte. navyše mono kočík sa z BJ dá spraviť veľmi ľahko. len sa vanička naklikne na stred
mimochodom, keby sme neboli obmedzení priestorom (a bývali by sme inde, kde je nromálny prístup napr. aj k výťahu - u nás musíme najprv vyjsť na poschodie, aby sme došli k výťahu - malú som takto vyťahovala v kočíku preváženom na zadných kolieskach - neviem ako to bude s dvojkami, asi ho budem musieť rozoberať) a financiami, tak by som chcela cam pulsar twin. až na to, že je veľmi ťažký a dlhý, má úplne skvelé vaničky (polohovateľné) a športové sedačky do roviny, plus aj tie autosedačky sú v v pohode.
@nattalia ja to tiež tak beriem, alebo som brala kým som to tu všetko nevypisovala🙂))) tak som začala chytať paniku....Ale mi tu napísala jedna kočka, ktorá ma casualplay twinner , ktorý sa mi veľmi páči...ona ho má a zatial je veľmi spokojná 🙂))) Tak sa chcem ísť nanho pozrieť do obchodu a podľa toho sa rozhodnem🙂))
@parvitas ja mam 2r. dvojicky a som ich dala naraz sadnut v obchode sme skusali, tie nohy sa im nevosli. A 1.5r. deti si este zdriemnu v kociari, ked naklonis obe sedacky tak sa az dotykaju cize na nohy vobec neni miesto, ked su od seba otocene tak naklonit sa vobec nedaju, aj pri skladani kociara sa musia sedacky stale odopinat. dizajn je ale pekny. Ja mam tiez 3 kociare ale na ich chyby prides postupen ako deti budu rast. Ja som kupila Peg Perego vedla seba, krasny , lahky sa mi zdal, dala som do neho aj 3r. neter na vyskusanie ale ked som dala donho 1.5r. deti som myslela ze kociar zlomim na polovicu, vobec sa nedal tlacit. A sedi mi vyse roka v garazi par krat pouzity.
@diid hm, ja som BJ skúšala len s malou a zdalo sa mi, že miesta má dosť... a jasné, že 1,5 a dokonca aj dvojročné deti spávajú v kočíku., aj naša kedykoľvek ešte zalomí 🙂
jj, o polohách sedačiek viem, sklopiť sa dajú doležata, keď sú tvárou otočené ku mne.
a tiež si myslím, že až postupne prídem na to, čo mi prekáža... 😀
Maminky aj cakatelky, do noveho roku vam vsetkym zelam vsetko naj .. nielen vam ale aj vasim rodinkam. cmuky cmuk
@in131 @84matulik gratulujem k duo tehu 🙂 kociky su naozaj tema na dlho dlho dlho ... my sme kupili Teutoniu Team Cosmo, sme spokojni, ale chceme kupit na leto este k tomu asi bugynu, aby sme sa lahsie premiestnovali ... mate este kopu casu, ale niekedy mam pocit, ze cim viac casu tym horsie 🙂 drzim prsty aby ste dobre vybrali ..
@smejko Ahojky, ďakujem veľmi pekne....No ono je to celé na dlho, ale čas sa veľmi rýchlo kráti....len teraz som sa dozvedela že čakáme dvojky a šup sme v 16 tt.... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 sranda....letí to.....Takže tak...ja sa kočíkom už dlho zaoberám a ešte asi dlho budem...hih...ale chcela by som ísť budúci týždeň kuknúť ten casualplay twinner a uvidím ako ma nadchne🙂))))
A ty kojíš, alebo nie?
@parvitas neuveris ale prave som bola v obchode ho vyskusat s detmi, (vedla v obchode som bola nieco nakupit tak som aj tam skocila) Ked sedia oproti sebe neni sanca na nohy, len co som ich posadila tak sa kopali a nevedeli kam ich dat, obaja od teba - ten v zadu ma nohy na tesno a sedacka predna sa nenakloni inac mu nohy pritlaci, najviac sa zdalo miesta ked obaja smeruju k tebe. To zase 2r. detom sa nepaci. Tvoje sedacky sa daju sklopit do lezata? tieto tak v sede sa nahli cele cize nie vodorovne. A cena bola 393eur.
@diid hovoríme o kočíku baby jogger, však? 😉
áno, viem o čom hovoríš. len ja som to vyskúšala len s prvorodenou, ty už máš dve detičky, takže asi to vieš lepšie naživo vidieť...
zhrniem to - takže keď sú chrbtom ku mne (teda pozerajú von), tak sa nedajú sklopiť úplne. ale to vidno aj keď sú prázdne, že tam nie je miesto na nohy. hovorím správne?
ale keď sú obe sedačky tvárou ku mne, tak sa dajú sklopiť tak, že chrbátik je vodorovne, ale nožičky sú ohnuté v kolienkach a predkolenia potom rovnobežne s chrbtom. takže nemajú nožičky v kolienkach vystreté... toto je zatiaľ jediná vec, ktorá mi vyslovene prekáža. ale ktovie, ako na to budú moje deti reagovať... 😕
presnú cenu by som musela pozrieť, ale dvojičkovský kočík stál omnoho viac... samostatne šporťák (konštrukcia plus šporotvá sedačka) a druhé športové sedadlo, dve madlá, dve vaničky, dva nánožníky, igelit, adaptéry na autosedačky a autosedačky... spolu niečo cez 850 eur...
@parvitas
@diid ja ten kočiar používam už 5 mesiacov a neviem si ho vynachvaliť, predtým som mala vedla seba esprit ale ked sa mi dostal do ruky tento ten prvý som hned predala a už by som vedla seba nechcela......Moj malý má síce iba 9mesiacov ale váži už 10kg a meria 82cm a vmesti sa v pohode aj vo fusaku a ešte tam má dosť miesta na nohy a to ešte idú tie nožičky posunuť nižššie, tam su také tlačitka na to a dokonca aj strecha sa dá dať vyššie ked je dieťa väčšie....Ja ked som ho kupila tak sa v nom skušali voziť decka pri činžiaku, jedno malo dva roky a druhe dokonca 2apol a vmestili sa v pohode.......
@parvitas ano tento : http://www.albeebaby.com/baby-jogger-city-selec...
A sedacka sa nahne cela v sede, presne rovnaka poloha ako sede sa nakloni dozadu.
2r. deti sa vmestia ked budu sediet od seba jeden pozera dopredu, druhy do zadu. (nenaklonis sedacky) alebo ked budu obaja smerovat k tebe ale to neviem ako by sa pacilo 2r. detom aby nevideli dopredu. ako som uz pisala, neni 1 kociar aby mal vsetko co vyhovuje.
@diddika Ahoj, môj malý začal sedieť v 10 mesiacoch, druhý ho hodne ťahal a bola som rada, že má od koho odpozerávať.Spolu so sedením sa začínal plaziť a teraz je v tom borec, tromfne aj vojaka 😀. Loziť začal asi pred mesiacom, takže v necelých 14 mesiacoch,ale aj tak dobre. Ja som vďačná za každý pohzb , ktorý yvládnu sami, dúfam , že o chvíľu už budú v pohzbe obaja úplne samostatný.Tebe držím palce, lebo sme aj keď len o málo ale aspoň o voľačo dopredu pred tedbou. Želám ti aj dvojičkám veľa zdravia
@diid no ja sa na ten nas dvojkocik nemozem vobec stazovat. ako pre babatka je velmi dobry a aj pre starsie deti. sophie aj lea v nom este tento rok sedeli ked sme chodili na cely den na vylet. jedine ze uz na prednej sedacke je to trochu "tesnejsie" na nohy lebo su dlhe a tak ich musi mat pokrcene ak ich ma na opierke.
ulozny priestor je tiez velmi velky. este si ho par rokov uzijeme 😀
@dana_l o ktorom kociari pises? na foto mas graco? ty mas 2 x dvojicky? ved ja s dvomi ch/d sa neviem nejako spamatat a maju 2.5r. A ziadne fotenie vo foto nehrozi lebo nikdy mi nechcu sediet spolu a pozerat sa rovno, naposledy sme sa natrapili ked mali 1 rok, fotili sme 1 hodinu a mame len par dobrych zaberov. Tvoje deti sa zdaju byt kludne. Zase je vyhoda ze starsie deti ti zabavia mladsie.
@diid my mame safety 1st. neviem ci ich maju aj v europe. oooobrovsky ulozny priestor 🙂
http://www.safety1st.com/usa/eng/Products/Trave...
je asi velky rozdiel medzi europou a tuna ako su babatka v kocikoch. vy davate deti "do" kocikov. my davame do autosedaciek a az potom do kocika. takze pokial ich chces mat taketo male vo vanickach alebo podobne tak moj kocik nie je pre teba. az ked deti vedia samostatne sediet tak tam mozu byt bez autosedacky.
mne tento system vyhovuje lebo viem ze aj keby sa kocik prevrhol tak deti su "bezpecne" a nic sa im nemoze stat.
a je to velka vyhoda ak idem von nakupovat. len klikam sedacku do auta a potom klikam na nakupny vozik. teraz ked mam dve autosedacky tak uz musim brat kocik lebo do vozika sa zmesti len jedna sedacka. vsetok nakup hadzem dole do kosika a potom vykladam do auta.
moje starsie su 13 mesiacov od seba. takze skoro ako mat 2x dvojicky 😉
fotenie u nas tiez nie je jednoduche, ake nastastie sa vzdy najde par pouzitelnych zaberov 😀
uvidime ako to bude fungovat vo stvorici. to bude trosku narocnejsie. asi si budem musiet par rokov pockat kym budu "pozerat" do objektivu
@dana_l ja zijem v usa, takze mame rovnaky system, davat deti do autosedacky na kociar co bolo velmi vyhodne a nosila som ich v tom az do poslednej chvile kym sa nevosli. A s tym prekladnim z auta do kociara velmi vyhodne a jednoduche. Ja mam Graco v podstate taky ako safety 1st. Spodny kos je super velky a silny doteraz ho pouzivam na nakupy. Ja som ich v obchode tiez davala do kociara alebo jednu autosedacku dnu do vozika, a druhy hore kde starsie deti sa davaju sadnut. Este jeden trik v lete ked pojdete do parku na hojdacky tak mozes ich dat spolu do tej toddler swing kde su 4 diery na nohy tak ze budu smerovat na opacne strany.
@in131
Ahoj
ja som si kúpila BJ city select a som veľmi spokojná, všade prejdem, výborne sa s ním manipuluje, aj jednou rukou, na obrubník si vôbec nemusím pomáhať nohou. Vaničky sú síce menšie ako pri mono kočíkoch, ja som v nich vozila asi do 1/2 roka, teraz sú v športových verziách. Kočík hodnotím ako vynikajúci. Videla som aj Icandy a ten má asi priestrannejšie aj vaničky aj športové časti, ale neviem či jeťažší, ale keď som ja kupovala vtedy nebol v ponuke. Na leto si plánujem kúpiť asi Phil and teds kvôli výťahu - máme snáď najmenší výťah na svete... aj s týmto sa vojdem len musím zadnú sedačku podsunúť pod prednú.
@maklu ahoj môžem sa ťa spýtať či nemáš problem s predným koleskom, lebo mne sa dosť často same od seba zaaretuje a netočí sa mi, začalo mi to robiť ale pred mesiacom, myslela som že je to snehom a ladom, ale ten už dávno nemáme a minimálne raz za prechádzku sa mi to zaistí......
@diid ja radsej beriem ten kocik. ak je nakupny vozik len "jednotka" tak jedna sedacka hore, druha dole a nakup uz nema miesto. takto to este stale mozem hadzat pod kocik. 🙂
s tymi hojdackami ma to nenapadlo. doma mame tri "hojdacky" takze budeme moct sediet samostatne. ale v parku ak bude busy mozeme vyskusat
@schaja ten druhy obrazok je s autosedackami. ak by sme teraz isli na svk tak by sme boli asi raritou s tymi autosedackami. 😀
Ahojte... 🙂 No a už sme na svete... 🙂 narodili sme sa v 31. týždni... volám sa Katka narodila som sa v BB o 9:52 1330g a 40 cm... volám sa Lucka narodila som sa v BB o 9:58 1540g a 42 cm... sme ešte maličké, ale zatiaľ sa držíme statočne... 🙂
@dana_l to hej, ja som raz na fore napisala ze deti vozim v autosedacke tak pozerali ako puky. Nuz, ine zvyky. Pre chrbticu neni problem ci je v autosedacke alebo vanicke, aj ked s autosedackou by som sa neprechadzala 3 hodiny po meste ako je to bezne na sk. A tiez si neviem predstavit prekladat 2 spiace babatka z vanicky do autosedacky.
Ja som aj skusila jednou rukou tlacit kociar a druhou tahat za sebou nakupny vozik , nebolo to take zle, len ludia pozerali a pytali sa ci potrebujem pomoc, a kazdy chvilu vysvetlovat ze to je ok tak radsej tiez hadzem do toho kosa pod kociarom a cez ruku si prehodim maly nakupny kosik a este tam dohodim.




@parvitas mono si nechaj, zide sa ti... 😎