Dvojičky, druhá časť
Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂
Stručné zhrnutie
- Odsávanie hlienov pomocou odsávačky napojenej na vysávač je v diskusii vykreslené ako efektívnejšie než ručné odsávačky a používateľky odporúčajú pred odsávaním použiť nosný sprej z morskej vody PHYSIOMER baby na zvlhčenie suchých soplíkov.
- Kurzy plávania pre bábätká sa v diskusii odporúčajú začať približne od 3. mesiaca, keď dieťa drží hlavičku, a rodičia popisujú výrazné pozitívne účinky na pohodu a spánok bábätiek.
- Tehotenstvo s dvojičkami je považované za rizikové a v téme sú príklady predčasných pôrodov v 32.–33. týždni s konkrétnymi váhami novorodencov (napr. 1 600 g, 1 010 g/1 075 g, 2 900 g/2 500 g) a spomína sa starostlivosť ako inkubátory, odsávanie a stimulácia produkcie mlieka po cisárskom reze.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa používa odsávačka hlienov napojená na vysávač a čo robiť pred odsávaním?
A: Diskusia odporúča pred odsávaním kvapnúť do nosíka morskú vodu, konkrétne PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej), počkať pár minút a potom použiť odsávačku na vysávač; užívateľky hlásili lepší efekt ako pri ručných odsávačkách a minimálne plačanie detí.
Q: Kedy začať s plávaním bábätka?
A: V diskusii sa uvádza, že kurz plávania je zmysluplné začať od približne 3. mesiaca, keď dieťa dokáže držať hlavičku; viaceré mamičky popisovali, že bábätkám plávanie výrazne pomohlo a po ňom bole viac odpočinuté.
Q: Kde kúpiť sedátko do vane a aké zdroje existujú pre kúpu dvojitého kočíka?
A: V diskusii boli uvedené obchody a zdroje babybazar.sk, babetkovo.sk, Matko.sk, topnakup.sk a predajňa PRE DETI; spomínané modely kočíkov sú Jane Powertwin, Nurse Tandem (v Predeti uvádzaný zlacnený za „5 tisíc“), Peg Perego Duette, Easy Walker a Babywelt/Oregon tandem.
Q: Ako dlho zvyčajne trvajú nevoľnosti v tehotenstve pri dvojičkách?
A: Používateľky v téme uvádzali, že nevoľnosti často trvajú do 3. až 4. mesiaca tehotenstva; v jednej skúsenosti boli nevoľnosti dokumentované do 4. mesiaca.
Q: Aké váhy mali predčasne narodené dvojičky v príkladoch z diskusie?
A: Konkrétne príklady uvádzané v diskusii sú: Taella spomenula deti 40 cm a 1 600 g; iné príspevky uvádzali 1 010 g a 1 075 g pri vyšetrení, a pár v 37+5 tt s váhami 2 900 g a 2 500 g.
Q: Koľko stojí morfologický ultrazvuk podľa skúseností z diskusie a kde ho robiť?
A: V diskusii bola zmienka o morfologickom ultrazvuku u lekára Holana v Euromedix s cenou približne 1 800 SK (spomínaná suma za vyšetrenie).
Q: Kedy sa rozhoduje o cisárskom reze pri dvojičkách a majú matky voľbu?
A: V diskusii sú dve perspektívy: niektoré mamičky uviedli, že im lekár dal voľbu medzi prirodzeným pôrodom a sekciou, iné písali, že rozhoduje lekár; jedna zmienka uvádza, že ak druhé dieťa nevyjde do 10 minút, často vykonajú cisársky rez (tento bod je v diskusii sporný).
Závery z diskusie
Zhoda
- Odsávačka hlienov napojená na vysávač sa v diskusii hodnotí ako účinná pomôcka s lepším účinkom než ručné odsávačky.
- Kurzy plávania pre bábätká sú v diskusii odporúčané od cca 3. mesiaca, ak dieťa udrží hlavičku.
- Tehotenstvo s dvojičkami sa považuje za rizikové a často vedie k intenzívnej lekárskej starostlivosti vrátane UZ vyšetrení a možnosti predčasného pôrodu.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že lekár rozhoduje o spôsobe pôrodu pri dvojičkách; iné uvádzajú, že matke môže byť ponechaná voľba medzi prirodzeným pôrodom a cisárskym rezom.
- Časná stimulácia sedenia a prikrmovania: niektoré mamičky preferujú postupné a neskoršie sedenie kvôli ochrannej starostlivosti o kĺby, iné praktikujú skoršie využitie stoličiek a pomôcok.
Otvorené otázky
- Kedy presne a podľa akých kritérií by mal lekár definitívne rozhodnúť o cisárskom reze pri dvojičkách?
- Ako optimálne pripraviť logistiku dvojičiek a súrodenca pri rannom odvoze do škôlky alebo škôlky s obmedzeným prístupom (schody, úzky vchod)?
- Aký je najlepší postup pri zavedení kŕmenia a podpornej laktácie po sekcii u predčasne narodených dvojičiek?
Spomenuté značky a firmy
PHYSIOMER baby,babetkovo.sk,babybazar.sk,Matko.sk,topnakup.sk,PRE DETI,Euromedix,Holan,gynfive,modrykonik.sk,Raj deti,Jane (Powertwin),Nurse (Tandem),Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt,Sunarku
Spomenuté produkty a metódy
odsávačka hlienov na vysávač,PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej),sedátko do vane,kurz plávania pre bábätká,Jane Powertwin,Nurse Tandem,Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt/Oregon tandem,morfologický ultrazvuk,cisársky rez,prirodzený pôrod,odsávanie mlieka/odsávačka prsníkov,inkubátor,amnio (amniocentéza),Sunarku (slnárková/umelá výživa)
Miesta a osoby
Stará Ľubovňa,Bratislava,Severné Írsko,Euromedix,Predeti,Holan
ja som mala ist zajtra, no mi dnes sestricka volal, ze nerobia, tak vraj vo stvrtok.....uvidime co mi povedia.....mame trosku komplikovane tehu....
maminky, ked isli vasim detickam zubky? Male budu mat teraz iba 4 mesiace a hroooozne stale placu, slintaju a papaju si pastiky, az nervacia..mozu to byt uz zubky? Toto je normalne blazninec :(
@dzu kludne mozu, nas zacali takto hnevat tiez okolo 4-5 mesiaca, ale vykukat zacali az v 8 a 9-tom. Teraz momentalne lezu horne...🙂 a tiez su z toho na nervy. 🙂 Nam na to strasne pomohol Calgel. Sice je tam napisane, ze od piateho mesiaca, ale ja som im ho dala uz skor... ked boli nervny, ich to ukludnilo (hlavne v noci a pri zaspavani to bolo super).... teraz uz moc nedavam, uz tymi spodnymi hryzu do prsta 🙂
Holky, citam, ze ste trochu zabrdli do rozdelovania a naviazanosti dvojiciek 🙂 Ja mam dvojvajecne, ale tiez su na seba strasne naviazani, mi tu stale lezu jeden za druhym a aj ked sa hraju zvlast, po chvili su zasa na jednom mieste. Dokonca ma raz matusko uz zbil po ruke 😎 , ked som tomaskovi odsavala sopliky a strasne pri tom plakal... dostvornozkoval ako strela, krical na mna a bil ma po ruke... az ma to dojalo. 😉 My ich ani k starym rodicom nedavame oddelene, nikto v rodine to ani nechce. Iba raz sme boli u lekara iba s matusom a tomaska nechali u babicky, a bolo to hrooozne divne 🙂
@dzu mam pocit, ze sa to zintenzivnilo okolo tych osem-devat mesiacov, to si obcas navzajom robia opicky a rehocu sa na seba, strasne su vtedy krasni, dzavocu si, place jeden a hned sa rozplace druhy 😉 Ale aj predtym si myslim, ze sa citili, ked sa v postielke pohol jeden, automaticky aj druhy...nasi sa nejak moc nebudia navzajom, a ked tak, tak cez den mi to aj vyhovuje, lebo skoro vzdy zaspavaju spolu a teda sa spolu aj budia 🙂 a v noci ich vacsinou stiham utisit skor, ako sa uplne preberu, takze to s tym vzajomnym vyrusovanim nemame zatial take hrozne, klop-klop 🙂 skor teraz zapasim s problemom, ze obaja chcu chodit za ruky a zasadne naraz 😀 alebo sa pytaju na ruky naraz 😀 aby videli, co je na stole, kuch. linke atd. alebo sa len chcu ponosit 🙂 jaaaj, teraz prave zacali byt taki "ceckoši" a furt by len na rukach boli...🙂lebo odtial je predsa lepsi vyhlad na svet 🙂
@dzu inak este som obcas robila aj to, ze som zabalila do plienky kocku ladu (mam take umelohmotne, v ktorych je vnutri voda a daju sa opatovne zamrazit) a prechadzala im trochu s tym po dasne, ale treba to mat radsej zabalene, aby neprehanat to, aby sa neurobili omrzlinky...🙂 lebo hryzatka si nevedeli dobre udrzat...
@nattalia uhm, moze byt, sak to, ze na hryzatka su este male, kupila som prave ten calgel, tiez mi v lekarni povedali, ze uz mozem v 4 mesiacoch dat. Vcera som im skusila dat to hryzatko, ale nechceli bolo im to studene 🙂 jeeej inak na to sa tesim ked sa uz budu vnimat a robit veci spolu, teda dufam, ze sa nebudu bit a tahat za vlasy 🙂 ved to, ked si sama tak oboch na rukach je dost..no sak uvidim ako budu moje, vy uz ste velkaci 🙂 a ked ides s nimi sama von ako to riesis?
Ahojte baby, neviete mi nahodou poradit? posledny tyzden su nase baby v noci strasne nepokojne... zacalo to zo dna na den. krmime ich v noci len raz, castejsie ani nechcu... ale niekedy sa uz budia prve hodiny po zaspani, inokedy tak tri hodiny po zaspani a potom sa uz budia dost casto az to rana... niekedy aj kazdych 5-10 minut. uz sme z toho na nervy, lebo sme sa uz tyzden poriadne nevyspali.
mohlo by to byt dudlikmi a tym, ze im obcas vypadnu? nad tymto som rozmyslala, ale zase sa mi nechce verit, ze by ich to budilo az tak casto... no a hlavne, obcas zacnu mrnkat a mechrit sa v noci a dudliky maju v pusach...
druha moznost su zuby, ale to sa mi zase nechce verit, ze by im sli tak skoro a zatial nic nevidim. mali ste niektora pri dvojickach podobny problem?
baby su potom tiez nevyspate, cely den su nevrle a ani cez den si nevedia schrupnut viac ako polhodku.... ked su v kociku, tak tiez niekedy zdriemnu polhodku a potom su cely cas hore a pozeraju na mna. doma nam potom hore nevydrzia dlhsie ako hodinu a uz su unavene.... so zaspavanim vecer problem nemame, vacsinou zaspinkaju pekne same, cez den, ked su uz velmi nervozne, je to kus horsie, ale aj to sa da....
maminy, mam kamaratku, ktora caka druhe babo kratko po prvom 🙂 a zhana surodenecky alebo dvojickovsky kocar, nechce kupovat novy. Nechcete predat svoj? Dakujeme 🙂
@dibik moja, ja riesim prave to iste! 🙂 presne ako opisujes, moje su az uplne jedovite a nervacia, ja to pripisujem zubom, i ked sa mi to zda skoro, ale zevraj moze byt a prerezu sa az o par mesiacov...tak som bola kupit calgel, nattalia mi poradila, tak uvidim. Ak sa ukludnia, tak je to tym 🙂 vyskusaj. Ja viem ako ti je, rano o 4-5hod sa zacnu mrvit a ani dudel nepomoze :( a cez den ani nehovorim co robia. Vcera Hanka plakala do pol noci, nedalo sa ju nijak utisit, az zrazu po hodinach odpadla od unavy uz...drzim vam palce, koklo maju tvoji? Myslim, ze viac ako moje, tak potom su to zuby 🙂
@dzu no presne... tie rana poznam... od piatej uz nespia vobec, len sa mechria. ale o siestej, pol siedmej, ked ich dame ku nam do postele (to kazde rano urobime na par minut), tak su vysmiate. len potom im dame napapat a vacsinou su uz o pol osmej unavene.... takze o osmej mame prvy denny spanok, potom pred desiatou, o dvanastej... musia spavat 4x denne a aj to potom, ked vstanu o piatej, tak maju velky problem vydrzat do pol siedmej do kuapnia... to uz ledva funguju. vsetko sa to dako odvija od tych nepokojnych noci a z nasich usmiatych babik mame dva uzlicky nervov.... no a po kupani su uz take unavene, ze do nich nevieme dostat ani jedlo.... vcera zaspala lujzinka bez papania a to predtym papala pred styrmi hodinami.
baby maju 4 mesiace a tyzden, ale ja dako neverim, ze by to boli zubky, ved je to strasne skoro. ale dufam, ze toto nebude trvat vecnost, lebo ja uz fakt neviem, co s nimi dalej. predtym nam v noci spinkali krasne, budili sa len 1x-2x na papanie a hned spinkali. nemohlo by to byt tymi dudlikmi? aj ked predpokladam, ze dudlik nenahanaju kazdych 5 minut....
dievcata, kedze este stale nemam vybraty kocik, mohli by ste mi poradit a napisat svoje skusenosti a odporucania? dakujem
@dibik moje nastastie uz prespia celu noc, papaju o 9-10 hod vecer a vydrzia do 6hod, niekedy aj do 7 ako dnes rano 🙂 a to spinkaju cez den ako potrebuju. Najlepsie je ked o tej 9-10 hodine uz spia a len v spanku ich nakrmime. Mozu byt zubky, v lekarni mi dnes povedali, ze mozu byt, a prerezu sa aj o dva tri mesiace. Tiez boli doteraz vysmiate princezne a teraz slzicky utierame...pevne nervy a daj mi potom vediet ako pokracujete
@dibik
@dzu holky este ma napadlo, ale neviem, ci este kojite, ci nemozu byt v noci aj smadne... my tiez nespavame uplne ukazkovo (jasne ze aj koli zubom), a tiez sa v noci budia, uz sice nie velmi casto, ale budia,...dam napit cajika, a ked sa tak poriadne napiju, tak je potom pokoj...hlavne som si vsimla, ze ked cez den malo piju, potom akoby v noci dohanali...🙂 ale my sme neboli kojeni, iba kratucko, takze cajikujeme od zaciatku...
@dzu no ja chodievam von skoro vzdy sama, a je to v pohode, ked je manzel doma, pomoze mi s obliekanim, lebo to uz je teraz velky problem a preto neznasam zimu 😀 mi sme aprilovi, takze ked boli malinky, nebol problem, supla som ich do kocara jak boli, a islo sa...🙂 teraz ich musim obliekat v papacich stolickach, autosedackach alebo v kociku, inak zdrhaju 🙂 kym nelozili, supla som ich do overalu, zasipsovala a islo sa, 🙂 teraz uz by som ich do toho nedostala, takze lepsie je mi teraz bundicky...🙂 inak pri tom neskutocne revu, a v kociku musime mat volne rucicky, a najlepsie aj bez rukavic, a hracky okolo 🙂 Ale zasa sa to zlepsuje, lebo uz si pekne zuzlu chrumky a piskotky, takze ked im strcim do ruky nieco, tak pekne sedkaju...🙂 akurat ten bordel potom...🙂 ale vacsinou aj tak chodime von hlavne spinkat... A s kocikom tiez problem nemam, do dveri a vytahu vleziem v pohode, a schody z domu tiez nie su, takze v tomto problem nemam, chvalabohu...
@korculka ja mam Easywalker, som velmi spokojna. Skus pozriet aj sem:
https://www.modrykonik.sk/forum/na-kocikovanie/ako-vyriesit-vyber-kocika-pre-dvojicky/
Ahojte :D Tak práve pred týždňom prišli na svet naše dvojčatá pekný dátum 22.2. :D Narodili sa v 39 týždni. Jedna mala 2690 a druhá 2340 g. Jedno dievčatko hneď zobrali na oddelene pre nedonosené deti, ale dnes po siedmych dňoch sme už pokope celá rodina. Máme prvú noc s našimi dvojkami tak sme zvedaví čo nás čaká.

@korculka aj ja mam termin v juny s dvojickami 😉