Dvojičky, druhá časť
Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂
Stručné zhrnutie
- Odsávanie hlienov pomocou odsávačky napojenej na vysávač je v diskusii vykreslené ako efektívnejšie než ručné odsávačky a používateľky odporúčajú pred odsávaním použiť nosný sprej z morskej vody PHYSIOMER baby na zvlhčenie suchých soplíkov.
- Kurzy plávania pre bábätká sa v diskusii odporúčajú začať približne od 3. mesiaca, keď dieťa drží hlavičku, a rodičia popisujú výrazné pozitívne účinky na pohodu a spánok bábätiek.
- Tehotenstvo s dvojičkami je považované za rizikové a v téme sú príklady predčasných pôrodov v 32.–33. týždni s konkrétnymi váhami novorodencov (napr. 1 600 g, 1 010 g/1 075 g, 2 900 g/2 500 g) a spomína sa starostlivosť ako inkubátory, odsávanie a stimulácia produkcie mlieka po cisárskom reze.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa používa odsávačka hlienov napojená na vysávač a čo robiť pred odsávaním?
A: Diskusia odporúča pred odsávaním kvapnúť do nosíka morskú vodu, konkrétne PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej), počkať pár minút a potom použiť odsávačku na vysávač; užívateľky hlásili lepší efekt ako pri ručných odsávačkách a minimálne plačanie detí.
Q: Kedy začať s plávaním bábätka?
A: V diskusii sa uvádza, že kurz plávania je zmysluplné začať od približne 3. mesiaca, keď dieťa dokáže držať hlavičku; viaceré mamičky popisovali, že bábätkám plávanie výrazne pomohlo a po ňom bole viac odpočinuté.
Q: Kde kúpiť sedátko do vane a aké zdroje existujú pre kúpu dvojitého kočíka?
A: V diskusii boli uvedené obchody a zdroje babybazar.sk, babetkovo.sk, Matko.sk, topnakup.sk a predajňa PRE DETI; spomínané modely kočíkov sú Jane Powertwin, Nurse Tandem (v Predeti uvádzaný zlacnený za „5 tisíc“), Peg Perego Duette, Easy Walker a Babywelt/Oregon tandem.
Q: Ako dlho zvyčajne trvajú nevoľnosti v tehotenstve pri dvojičkách?
A: Používateľky v téme uvádzali, že nevoľnosti často trvajú do 3. až 4. mesiaca tehotenstva; v jednej skúsenosti boli nevoľnosti dokumentované do 4. mesiaca.
Q: Aké váhy mali predčasne narodené dvojičky v príkladoch z diskusie?
A: Konkrétne príklady uvádzané v diskusii sú: Taella spomenula deti 40 cm a 1 600 g; iné príspevky uvádzali 1 010 g a 1 075 g pri vyšetrení, a pár v 37+5 tt s váhami 2 900 g a 2 500 g.
Q: Koľko stojí morfologický ultrazvuk podľa skúseností z diskusie a kde ho robiť?
A: V diskusii bola zmienka o morfologickom ultrazvuku u lekára Holana v Euromedix s cenou približne 1 800 SK (spomínaná suma za vyšetrenie).
Q: Kedy sa rozhoduje o cisárskom reze pri dvojičkách a majú matky voľbu?
A: V diskusii sú dve perspektívy: niektoré mamičky uviedli, že im lekár dal voľbu medzi prirodzeným pôrodom a sekciou, iné písali, že rozhoduje lekár; jedna zmienka uvádza, že ak druhé dieťa nevyjde do 10 minút, často vykonajú cisársky rez (tento bod je v diskusii sporný).
Závery z diskusie
Zhoda
- Odsávačka hlienov napojená na vysávač sa v diskusii hodnotí ako účinná pomôcka s lepším účinkom než ručné odsávačky.
- Kurzy plávania pre bábätká sú v diskusii odporúčané od cca 3. mesiaca, ak dieťa udrží hlavičku.
- Tehotenstvo s dvojičkami sa považuje za rizikové a často vedie k intenzívnej lekárskej starostlivosti vrátane UZ vyšetrení a možnosti predčasného pôrodu.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že lekár rozhoduje o spôsobe pôrodu pri dvojičkách; iné uvádzajú, že matke môže byť ponechaná voľba medzi prirodzeným pôrodom a cisárskym rezom.
- Časná stimulácia sedenia a prikrmovania: niektoré mamičky preferujú postupné a neskoršie sedenie kvôli ochrannej starostlivosti o kĺby, iné praktikujú skoršie využitie stoličiek a pomôcok.
Otvorené otázky
- Kedy presne a podľa akých kritérií by mal lekár definitívne rozhodnúť o cisárskom reze pri dvojičkách?
- Ako optimálne pripraviť logistiku dvojičiek a súrodenca pri rannom odvoze do škôlky alebo škôlky s obmedzeným prístupom (schody, úzky vchod)?
- Aký je najlepší postup pri zavedení kŕmenia a podpornej laktácie po sekcii u predčasne narodených dvojičiek?
Spomenuté značky a firmy
PHYSIOMER baby,babetkovo.sk,babybazar.sk,Matko.sk,topnakup.sk,PRE DETI,Euromedix,Holan,gynfive,modrykonik.sk,Raj deti,Jane (Powertwin),Nurse (Tandem),Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt,Sunarku
Spomenuté produkty a metódy
odsávačka hlienov na vysávač,PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej),sedátko do vane,kurz plávania pre bábätká,Jane Powertwin,Nurse Tandem,Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt/Oregon tandem,morfologický ultrazvuk,cisársky rez,prirodzený pôrod,odsávanie mlieka/odsávačka prsníkov,inkubátor,amnio (amniocentéza),Sunarku (slnárková/umelá výživa)
Miesta a osoby
Stará Ľubovňa,Bratislava,Severné Írsko,Euromedix,Predeti,Holan
pipka- nech ti to v nemocnici rýchlo ubehne, neposlušný žĺčnik pekne von a potom rýchlo k Hanulke a manželíkovi. 😵 🙂
martinka- ahoj! Vidíš, zase píšem neskoro večer.
mirica- gratulujem k bábätku, som veľmi rada, že to nie je stratené. Drž sa! 🙂
fedra- ahoj! Ukludnila si ma. Ďakujem.
Aj ja sa len sprchujem. Čo sa týka milovania, my sme s manželom veľmi dlho čakali na detičky a keď sa to už podarilo a hneď dve, lekár mi povedal, že hrozí riziko potratu. Tak sme sa zriekli na celý čas sexu. Je to veľmi ťažké, lebo doteraz sme boli veľmi aktívny a zrazu nič. Ale za detičky sa to oplatí vydržať. 😉 😉 😝
zofa- 🙂
felon, no ani ja ešte nespím 🙂
ešte čakám, že dám o jednej liek Ninkovi a potom už idem na kute
čítam, že roozoberáte sexíček - tak že mi sme mali zakázaný hneď od začiatku stimulky .....no a ako teraz ?- doki po vyšetrení ako prvé povedala " žiaden sexíček" 😠 ...ale ako ste povedali ...čo by človek pre mimi neurobil 😅
jarka veru nekup sa, len sprchuj, moja mama takto prišla o babatká-tiež čakala dvojičky. 😒
pipka kedy ideš na tu operáciu? V tej DM sa dobre nakupuje pre deti, že? Ja síce nedávam ešte penu do kupela, kupujem len sebamed-kremík na tvár, telové mliečko a mydlo, ale plienky su za velmi fajn cenu. 🙂 Si predstav, manželovi poslala spolužiačka, ktorá robí v Nivea celu krabicu s nive výronbkami pre malé deti a mne to strašne smrdí. nechápem, lebo aj ja používam niveové výrobky a v pohode, ale do tých detskýxh pridávaju niečo, z čoho ma norm,álne napína. Tak sme sa pekne vrátili k sebamedu. 😖
babuľky otvorili našu starú tému v snažilkách ...IVF- nádej pre pokročilé snažilky IV......ja tam strašná kopa známich tvárí......mirusch , takynka , lenka , pecka , zuzla , zulka , mahuu....a kopes ďaľších .. 😵 ...tak som to bonzla ......normálne som si poplakala , jak som spomínala
mirica, ja som si vcera s nimi popisala 😉 som ich tam akurat niekolko chytila, tak mi to nedalo 😀 ved onedlho tam mozno budeme zas 😀
lumi, tak mi to posli...ja niveu milujem 😀 ja pre hanulku pouzivam iba niveu 😵 a fetujeme ju po natreti aj s muzom 😉
na operaciu idem vo stvrtok, teda do nemocnice stvrtok a operacia v piatok, v sobotu ak bude vsetko ok, tak domov 😉
pipi- ja viem , však aj teba som tam vysnorila - to patrilo tým , čo ich ešte nenašli 😀
lumi, teda poviem ti, chudak Dadko 😀 , esteze to bolo do snehu 😀
aj ja mam rada Niveu, sama ju sice nepouzivam , ale pre deti sa mi osvedcila viac ako hipp, johnson al. sebamed
ale ja som bola prva na rade dracul...ak by ju chcela lumi niekomu poslat 😀 😀 😀 😀 😀
samozrejme srandujem 😀
ale ak by mi chcel niekto urobit veeeelku radsot, moze mi aspon ciarove kody z nivea vyrobkov poslat 😅 😀 😀 nech nazbieram hanulke na ruksacik 😎
pipi, ved ja viem, ze srandujes 🙂
tak nakoniec som si vybrala tento kocik: http://www.babydirekt.eu/sk/kocik-oregon-tandem-np
strasne som chcela Jane ale za 20 tisic ho nekupim a v bazari nikde nie je 😖
dracik IP
pekny a ten kocik je od narodenia ci sa dokupuju aj autosedacky? ja pozeram podobny ale graco quatrro duo ale nie som si este ista.
no dracik kocik je v poho aspon ked pojdes na prechadzku tak prejdes ku mne do dvora 😀 😀
aby sa chalosi mohli vyblaznit 🙂
pipka čiarové kody zbieram aj ja už roky, mám už viac vecí doma z nich. 😀 Takže tie ti nedám. 😀 😀 neviem ešte ako voňaju šampony a peny do kupela atď, tie som ešte neskušala, ale telové mliečko aj telový krém strašne. A tuším aj telový olej mi smrdel.Tie ti možem dať. jediné čo používame je ten krém do zlého počasia, ale to ich natiera vačšinou muž, lebo mne to smrdí. Ja to nechápem, ja mám skoro všetko niveu a tieto destské maju v sebe niečo také pudrovoštiplavé pre moj nos. Moj muž nechápe, vraj jemu to tiež nesmrdí. Asi mám fajnový nos. 😀 Ja zas nedám dopustiť na sebamed, kamoška používala niveu a jej malý mal vraj suchu pokožku a tak prešla na sebamed, vraj má uplne jemnu pokožku po nom. Každý potrebuje asi niečo iné, i keď mojim chalanom ani nivea nerobila zle.Jáááj a samozrejme používame ten spray do nosa od nivey, ten je fajn.
Takže pipka ak sa zastavíš niekedy ešte v Pk napr, za jul, daj mi vedieť a dám ti to.
ahojte babulky.
pipka, tak rýchle zotavenie po operácii - ale bude to ok - určite.
do snažiliek medzi "staré parťáčky" chodíme viaceré 😀 - aj keď my sme sa už dosnažili (no keby sa náhodou zadarilo, nič sa nedeje, aj keď 4 deti by bolo na nás viac než dosť 😀 😀 😀 ). ale mám tie babule veeeeeeeľmi rada - aj vás samozrejme 😵 😵 😵
pekný deň, idem sa venovať chlapcom 😉
ozaj, mirica, moooooooc držím palce, aby to bolo všetko ok a verím, že aj bude 😵
mamicky chcem sa opytat ake mate postielky? klasicke ci tie vecsie? zaujima ma to preto si mi do klasickej na zaciatok zmesia obe deticky ci nie
ahojte dvojtehulky a dvojmaminky 🙂
tak dens mame po poradni a zaver: vsetko v poriadku, nastup na MD 10.2. a zacnem chodit na predporodnu pripravu. zatial neviem odkedy, musim sa tam dovolat.
felon, martiinka - vy nemozete spavat? 😀 o chvilu sa k vam asi pridam 😉
dracul supis si vybrala...a kupujes novy, ci si ho nasla za rozumnu cenu aj v bazari? 😕 😉 ci beries ten od mixky? 😕
lumi, pojdem juliske na svadbu, tak potom sa ti urcite ozvem a stavim sa u teba...alebo sa mozme niekde stretnut 😉
inak , ked ti tak niektore veci smrdia, nie si naaahodou tehula? 😕 😀 😀 😀 lebo mne to vsetko vonia 😵 😵
gabi, jasne, dakujem, ked budem po operacii, tak sa ozvem 😉
katka.ott super sa drzis, budem na teba mysliet, nech takto statocne vydrzis az do konca s batozkami na rukach 😵
jarka, my mame postielku normalnu, teda 120x60 a myslim, ze na prve dva mesiace sa tam obe babatka urcite zmestia, ale neskor urcite budes potrebovat postielky dve...nie, ze by sa nezmestili, ale aby sa nebudili a pod. 😉
idem dnes vecer si zaplavat, tak sa zatial majte krasne, ozvem sa, ked dojdem. juuuuj uz sa tesim na vodicku 😵
katka.ott čakáme ťa po polnoci 😀
ja mám tiež postieľku klasickú 120x60 cm a druhú ani kúpenú nemáme, ale musím povedať že nemôžem uveriť tomu že sa práveže navzájom nezobudia. Keď jeden spí a druhý spustí rev, tak to s ním ani nehne 🙂
pipka držím palce nech ti operácia dobre dopadne a nech si teda v sobotu doma pri Hanulke 🙂
takže Ninko išiel dnes k svokre, aby to malí od neho nechytili ... aj keď mi bude chýbať, ale aj tak sa mu moc nestíham venovať ☹
zajtra ideme do poradne, na očne a na rehabilitáciu. Budeme to mať riadne nabité.
baby chcem sa opýtať, máte niektorá skusenosť s preplachovaním slzných kanálikov? S Laurikou už chodíme od narodenia, čo je 5 týždňov, už jej 3x zmenili kvapky a zajtra mám prísť, že jej ich zmení 4 krát. Zatiaľ jej nič nezabralo, chúďatku stále to očko hnisá ☹ Ešteže nemusím s ňou chodiť donútra, keď jej to robia. Minule ju vyniesli a chúďa si oboma ručičkami zakrývala očká. Naposledy som pre ňu išla donútra a keď som videla ten malý madrac s popruhami na pripútanie........ no brrrrrrrrr až mi zle zostalo 😲
pipka to bolo prvé čo ma napadlo 😀 , ale nie, práve sa mi skončila mrcha. 😝
Jasné, príď, budem rada. Ale kody ti nedám. 😝
dracik konečne si prišla na chuť tandemovým kočíkom? Ja na ten moj nemožem dopustiť, perfektne sa s ním manévruje a teraz mám chlapcov oproti sebe, tak možu spolu aj karty mastiť. 😀
martiinka, posledne noci spavam velmi dobre. ale ked to na mna zas pride (nespavost) tak tu budem ako na koni 😀 . normalne sa budim ako netehotna...
zajtra drzim palce 🙂
pipka, tebe tiez, nech si z nemocnice rychlo doma a zdrava 🙂
dvojmaminky - ktore ste rodili prirodzenym sposobom, ake to bolo? chodili ste aj na predpripravu, pripadne cvicenia?
boooze mati, ani nehovor...chudatko laurinka ☹ ☹ ☹ no priputat ju asi musia, aby sa nemykla, to by si asi mohla aj ublizit 🙄 ja ked som s hankou bola na prepichovani tych usiek, tiez sme ju traja drzali...ale nahodou to zvladla hrdinsky...pokojne lezkala, len takym tenulinkym placom stonala...a hned potom zaspala...nastastie 😅 🙂
katka ja som rodila spontánne a neboj, podla mna je to lepšie ako sa nechať rezať, chlapci išli tri minuty po sebe, rodila som koncom 37tt, jeden mal 2850, druhý 2720, zašitá som bola len kusok-4 štichy, na druhý deň som si normálne sadla. Cisársky je podla mna stokrát horší. Nemala som ani epidurál, neboj, to zvládneš. Mne sa jeden otočil poslednu noc dole hlavičkou, tak som bola šťastná, že možem rodiť spontánne.
pipka nás budu vo štvrtok tiež očkovať, som zvedavá ktorý bude zas hučať, oni hučia na striedačku. 😝

len aby dedo nemal este lepsie zlepsovaky a nechcel zatka tromfnut 😅 😀 chudatko moja hanulka 😅 😀 😀 pokusny kralicek 😀