Dvojičky, druhá časť
Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂
Stručné zhrnutie
- Odsávanie hlienov pomocou odsávačky napojenej na vysávač je v diskusii vykreslené ako efektívnejšie než ručné odsávačky a používateľky odporúčajú pred odsávaním použiť nosný sprej z morskej vody PHYSIOMER baby na zvlhčenie suchých soplíkov.
- Kurzy plávania pre bábätká sa v diskusii odporúčajú začať približne od 3. mesiaca, keď dieťa drží hlavičku, a rodičia popisujú výrazné pozitívne účinky na pohodu a spánok bábätiek.
- Tehotenstvo s dvojičkami je považované za rizikové a v téme sú príklady predčasných pôrodov v 32.–33. týždni s konkrétnymi váhami novorodencov (napr. 1 600 g, 1 010 g/1 075 g, 2 900 g/2 500 g) a spomína sa starostlivosť ako inkubátory, odsávanie a stimulácia produkcie mlieka po cisárskom reze.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa používa odsávačka hlienov napojená na vysávač a čo robiť pred odsávaním?
A: Diskusia odporúča pred odsávaním kvapnúť do nosíka morskú vodu, konkrétne PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej), počkať pár minút a potom použiť odsávačku na vysávač; užívateľky hlásili lepší efekt ako pri ručných odsávačkách a minimálne plačanie detí.
Q: Kedy začať s plávaním bábätka?
A: V diskusii sa uvádza, že kurz plávania je zmysluplné začať od približne 3. mesiaca, keď dieťa dokáže držať hlavičku; viaceré mamičky popisovali, že bábätkám plávanie výrazne pomohlo a po ňom bole viac odpočinuté.
Q: Kde kúpiť sedátko do vane a aké zdroje existujú pre kúpu dvojitého kočíka?
A: V diskusii boli uvedené obchody a zdroje babybazar.sk, babetkovo.sk, Matko.sk, topnakup.sk a predajňa PRE DETI; spomínané modely kočíkov sú Jane Powertwin, Nurse Tandem (v Predeti uvádzaný zlacnený za „5 tisíc“), Peg Perego Duette, Easy Walker a Babywelt/Oregon tandem.
Q: Ako dlho zvyčajne trvajú nevoľnosti v tehotenstve pri dvojičkách?
A: Používateľky v téme uvádzali, že nevoľnosti často trvajú do 3. až 4. mesiaca tehotenstva; v jednej skúsenosti boli nevoľnosti dokumentované do 4. mesiaca.
Q: Aké váhy mali predčasne narodené dvojičky v príkladoch z diskusie?
A: Konkrétne príklady uvádzané v diskusii sú: Taella spomenula deti 40 cm a 1 600 g; iné príspevky uvádzali 1 010 g a 1 075 g pri vyšetrení, a pár v 37+5 tt s váhami 2 900 g a 2 500 g.
Q: Koľko stojí morfologický ultrazvuk podľa skúseností z diskusie a kde ho robiť?
A: V diskusii bola zmienka o morfologickom ultrazvuku u lekára Holana v Euromedix s cenou približne 1 800 SK (spomínaná suma za vyšetrenie).
Q: Kedy sa rozhoduje o cisárskom reze pri dvojičkách a majú matky voľbu?
A: V diskusii sú dve perspektívy: niektoré mamičky uviedli, že im lekár dal voľbu medzi prirodzeným pôrodom a sekciou, iné písali, že rozhoduje lekár; jedna zmienka uvádza, že ak druhé dieťa nevyjde do 10 minút, často vykonajú cisársky rez (tento bod je v diskusii sporný).
Závery z diskusie
Zhoda
- Odsávačka hlienov napojená na vysávač sa v diskusii hodnotí ako účinná pomôcka s lepším účinkom než ručné odsávačky.
- Kurzy plávania pre bábätká sú v diskusii odporúčané od cca 3. mesiaca, ak dieťa udrží hlavičku.
- Tehotenstvo s dvojičkami sa považuje za rizikové a často vedie k intenzívnej lekárskej starostlivosti vrátane UZ vyšetrení a možnosti predčasného pôrodu.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že lekár rozhoduje o spôsobe pôrodu pri dvojičkách; iné uvádzajú, že matke môže byť ponechaná voľba medzi prirodzeným pôrodom a cisárskym rezom.
- Časná stimulácia sedenia a prikrmovania: niektoré mamičky preferujú postupné a neskoršie sedenie kvôli ochrannej starostlivosti o kĺby, iné praktikujú skoršie využitie stoličiek a pomôcok.
Otvorené otázky
- Kedy presne a podľa akých kritérií by mal lekár definitívne rozhodnúť o cisárskom reze pri dvojičkách?
- Ako optimálne pripraviť logistiku dvojičiek a súrodenca pri rannom odvoze do škôlky alebo škôlky s obmedzeným prístupom (schody, úzky vchod)?
- Aký je najlepší postup pri zavedení kŕmenia a podpornej laktácie po sekcii u predčasne narodených dvojičiek?
Spomenuté značky a firmy
PHYSIOMER baby,babetkovo.sk,babybazar.sk,Matko.sk,topnakup.sk,PRE DETI,Euromedix,Holan,gynfive,modrykonik.sk,Raj deti,Jane (Powertwin),Nurse (Tandem),Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt,Sunarku
Spomenuté produkty a metódy
odsávačka hlienov na vysávač,PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej),sedátko do vane,kurz plávania pre bábätká,Jane Powertwin,Nurse Tandem,Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt/Oregon tandem,morfologický ultrazvuk,cisársky rez,prirodzený pôrod,odsávanie mlieka/odsávačka prsníkov,inkubátor,amnio (amniocentéza),Sunarku (slnárková/umelá výživa)
Miesta a osoby
Stará Ľubovňa,Bratislava,Severné Írsko,Euromedix,Predeti,Holan
taky ... ja na neho do tejto doby nemozem povedat ani jedno krive slovo, fakt je mimoriadne pozorny, dokladny a nemenila by som. Ale teraz si otvara novu ordinaciu pre mna v tej najhorsej chvilke 😝
ved tak to je potom super , nic som nepovedala, ja som take stastie na gynekologa nemala 😠 , skus mu zavolat co ti poradi 🙂
pipka, mala je uzasna, mala by ist do nejakej reklamy 😉
fedra, aj moja prave preraba ordinaciu, ale pacientky posielaju k inym zastupujucim lekarom, takze tak, ja neviem, ale nedalo by sa zavolat ci spytat sa na zastupujuceho ci susediaceho lekara, co by ta pozrel, ved to je zalezitost par minut..a ty budes kludna...
fedra ved chod do nemocnice, tyzdne uz na to mas. Ci Tvoj gyndos Ta bude aj rodit?
Veru Pipka, mali by ste Hanulku niekam prihlasit, na miss babatko, hlasov tu budes mat pozehnane 😉
dakujeme dakujeme M 😉 A 😉 R 😉 T 😉 I 😉 N 😉 K 😉 E 😉
aj vsetkym ostatnym 🙂 🙂 🙂 no myslite, ze ju mam niekam prihlasit? 😕 😀 no nech nam vyhra aspon 4-izbovy byt 😀 ...menej neberiem 😀 😀 😀
sak ale treba ocenit najma moju drinu...vsetko som sila rucne...ja nemam sijaci stroj 😒 😅 😀 najma obsivanie tych krideliek mi trvalo asi dve hodiny 😅 🙄 😀
veru fedri, ja na tvojom mieste idem uz niekde do nemocky, kde budes rodit, nech ta uz teraz kontroluju kazdy tyzden 😉 aby sa nedajboh blskam nieco nestalo...
inak baby, píšete že posledný mesiac by sa malo chodiť tam kde budeš rodiť ale neviem teda skadiaľ je fedra, ale myslím že to tak funguje asi len v BA alebo v meste kde je viac nemocníc. Lebo ja keď som rodila aj v TN a teraz v Bojniciach, tak vôbec sa na to ani len nepýtajú. Lebo tam je nemocnica len jedna a teda automaticky ideš rodiť len do tej, takže tam vôbec posledný mesiac nechodíš. Asi iba v tom prípade, že si napr. z TN a chceš ísť rodiť do TO, tak by si asi mala ale len z vlastnej vôle, nikto ťa tam nepošle. Ale ak fedrin gynekológ teraz neordinuje, myslím že by ju mali v nemocnici pozrieť 🙂
pipka, to si ozaj šila sama a ručne? no teda, klobúk dole 🙂
ahojte 😉
mirica, blahozelam 🙂
pipka, hanulienka je krasna lienka a ty sikovna mamina 🙂 (ze bez stroja usite, frajerka 😎 , nechces si zalozit firmu na sitie na karneval?)
ja som dnes bola v poradni a bolo to perne 😕 . vsetko je v poriadku, len mi naemrali tlak 140/100 2x po sebe. tak ma hned poslali na interne a tam po 3 hodinach cakania mi namerali 110/70. keby to nezliezlo, tak vam tu pise moj manzel, ze lezim 🤐
pytala som sa na sposob porodu a pokial by bolo vsetko v poriadku, dr nevidi dovod na sekciu. akonahle nieco vyskoci - sekcia.
a do nemocky ma chcu asi od 37tt. takze dufam, ze vsetko bude v podiadku 😉
Martina, tak to je zaujimave, ze to nie vsade rovnake. Ved ja to mam aj v tehu knizke na prvej strane, tam kde sa objednava do poradne, ze posledny mesiac kontroly kazdy tyzden v nemocnici. Ty si chodila az do konca len k svojmu Dr.? V ktorom tyzdni si vlastne rodila?
Katka esteze Ti ten tlak klesol, aspon mozes este par tyzdnov pobudnut doma .... prajem Ti aby to bolo cim najdlhsie 😉
mauzos, dakujem. aby sme vsetky vydrzali co najdlhsie 😉
dnes bol so mnou aj manzel a ten bol na tom o dost horsie. ma syndrom bileho plasta. chudak, musel chodit predychavat na cerstva vzduch do toho hnusneho pocasia 😖
😀 😀 chlapi. Keby mali rodit oni, tak ludstvo uz davno vymrelo 😝 Planuje byt pri porode, ci by si ho musela kriesit? 😉
on ma zakazane byt pri porode.. stacilo mi ked som ho videla stat pred zachodom na zaciatku tehu. chudak sa tvaril akokeby bolo zle jemu, nie mne. uplne mimo, a bezradny. mi chcel nejako pomoct, ale nedalo sa. a ten streeeeees.
a vcera som si po dlhom case sadla do vane a bolo ma treba dvihat. tak som na neho kricala asi 4x, no nepocul. potom som hodila papucu do dveri a zakricala, tak doletel, chuda si myslel, ze rodim. uz bol bledy
kati, no ak by som vsetko mala sit rucne... 😅 😅 😅 asi by mi naprstky nestacili 😀 😀 😀 ale inak uz si zo mna MM robi srandu, ze masky sa nam doma kopia (lebo pravidelne chodime na halloween party a pokazde som vymyslala nieco nove) postupne budu aj hanulkine pribudat v roznych velkostiach...tak o par rokov ma doma veru aj pozicovnu 😀 😀 😀 vek 0+ 😉
pipka, ale pozicovna je tiez skvely kseft. a uz mas aj prvu modelku na modely 😎 . uz len zalozit nejaky ten katalog...
Ja chcem HANULKU!!!!!!! 😵 😵 😵 😵 😵
Pipka mas neskutocne nadherne dietatko, ono ma neskutocne sikovnu maminu a je radost na Vas oibe pozriet!!
MiricA - som stastna s tebou, uvidis, bude to super!!!!!!! 😵 😵 😵 😵
Nana - dnes boli moje dvpojky mimoriadne akcne, demolacna catka mi spala len hodku a 10 minut na obed tot vsjo a prsne som si vecer pomyslela, ze ani nie je mozne, aby to s nimi bolo take tazke. No a teraz su vo vani, MM je s nimi a ja som si zapla kona a precitala tu basen. Vsetko zo mna opadlo a vosli mi slzy do oci, je tzo presne tak. 😔 😔 😔
D A K U J E M!!!!!!!!!!
Fedra drz sa, ved uz to mas za poar dni!! 😉
Neviete ako je na tom Felon alebo Leonka?? Mozno uz maju babiky na svete 😉
Cherry - tak ako s tymi krstinami?? U nas je zvykom krstit skoro, takze my sme mali 2 tyzdne a uz sa krstiulo 😉
Idem pomoct MM, v kupelni pocujem riadny randal 😀 😀 😀
jaj caty, ta čo sa s nimi deje? čo sú takí podráždení... aspon z vane mali radosť..či nie? 😅
Mirica, gratulujem 🙂 obdivujem ťa.
ahojte babule, pipi, Hanka je fakt zlata 🙂
fedri, a kedy si bola naposledy na kontrole? mne sa to zda uz dost neskoro, ale nevadi, ziadna panika 🙂 , len sa poriadne sleduj, ci dropci kopu a tak, ak by bol nejaky problem tak rychlo utekajte do nemocky... 🙂
katka, s tou papucou som sa zasmiala 😀 a neboj sa, muzi sa vzdy nejako vzchopia, ten moj sa tiez nemohol pozerat ako vraciam a pod, zastrajal sa, ze pri porode ani za svet a nakoniec ma drzal pri cisarskom za ruku a povzbudzoval ma, strasne mi to pomohlo
miri, dobre ze mimi sa posunulo hore, sa mozeme na jesen stretnut , drobci uz budu behat a babatko bude v nejakej bejbysatke 🙂 a mne sa zda, ze to bude dievcatko 😀
catjob, nasi tiez moc nespavaju, dnes vstavali o 6 rano, spat isli az o 10 h, dovtedy sa vrteli v posteli a potom spali 1 hodinu...normalne som sa skoro rozplakala, poobede Kubko zasa spal len necelu hodinu......potom je vecer dost vynervaceny a nechce spat... a este ked zaspava, tak ma totalne nervy, az hysteriu..neviem, ci mu idu dalsie zuby, ved ich ma uz 8 😝
mauzos, ja som chodila až do konca k svojmu. rodila som v 37 tt, ale ja mám vlastne gynekológa priamo v nemocnici 😅 , ale Ninka som rodila v 42 tt a gynekológa som nemala v nemocnici a tiež som chodila až do konca k nemu, len tých posledných 5 dní som bola už v nemocnici, ale to len preto že mi mali vyvolať už pôrod 😅
mirica super, gratulujem!
no caty, dúfam že už ti drobci spia 🙂 uvidíš zajtra budú zas vzoroví 😉
felon by mala byť ešte pokope, mala by mi dať vedieť keby porodila, tak hádam nezabudla 🙂
dracik aj tebe držím palce nech je to lepšie! 😉
nasa hanula dnes trhla rekord v spani, vecer zaspala o siedmej, papala o tretej, zaspala a spala do osmej, potom som si ju vzala do postele a sama zalomila..dokonca na brusku 😅 az do pol desiatej 😨 a nebyt toho, ze u susedov hlucha teta vrieskala do telefonu, ze super v Brne nakupúila lacne karé, tak spi mozno aj dlhsie 😀 😀 😀
no ved na MDD by sme si mali spravit my tu medzi sebou taky internetovy karneval 😵
ja zas rucne nieco spichnem 😅 😎
dvojtehulky a dvojmaminky, chodite/chodili ste na preporodnu pripravu?
ja som mala mat dnes, ale z dovodu dovolenky je to zrusene. a kes som sa minule pytala dr ci mi to odporuca, tak sa zatvaril tak nijako. takze neviem, ci sa na to dat alebo nie 😕

Miricka teším sa, že máte srdiečko nech vám hematóm zmizne, bude dievčatko 😉 , chlapcov už máš až až... 😵