Dvojičky, druhá časť
Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂
Stručné zhrnutie
- Odsávanie hlienov pomocou odsávačky napojenej na vysávač je v diskusii vykreslené ako efektívnejšie než ručné odsávačky a používateľky odporúčajú pred odsávaním použiť nosný sprej z morskej vody PHYSIOMER baby na zvlhčenie suchých soplíkov.
- Kurzy plávania pre bábätká sa v diskusii odporúčajú začať približne od 3. mesiaca, keď dieťa drží hlavičku, a rodičia popisujú výrazné pozitívne účinky na pohodu a spánok bábätiek.
- Tehotenstvo s dvojičkami je považované za rizikové a v téme sú príklady predčasných pôrodov v 32.–33. týždni s konkrétnymi váhami novorodencov (napr. 1 600 g, 1 010 g/1 075 g, 2 900 g/2 500 g) a spomína sa starostlivosť ako inkubátory, odsávanie a stimulácia produkcie mlieka po cisárskom reze.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa používa odsávačka hlienov napojená na vysávač a čo robiť pred odsávaním?
A: Diskusia odporúča pred odsávaním kvapnúť do nosíka morskú vodu, konkrétne PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej), počkať pár minút a potom použiť odsávačku na vysávač; užívateľky hlásili lepší efekt ako pri ručných odsávačkách a minimálne plačanie detí.
Q: Kedy začať s plávaním bábätka?
A: V diskusii sa uvádza, že kurz plávania je zmysluplné začať od približne 3. mesiaca, keď dieťa dokáže držať hlavičku; viaceré mamičky popisovali, že bábätkám plávanie výrazne pomohlo a po ňom bole viac odpočinuté.
Q: Kde kúpiť sedátko do vane a aké zdroje existujú pre kúpu dvojitého kočíka?
A: V diskusii boli uvedené obchody a zdroje babybazar.sk, babetkovo.sk, Matko.sk, topnakup.sk a predajňa PRE DETI; spomínané modely kočíkov sú Jane Powertwin, Nurse Tandem (v Predeti uvádzaný zlacnený za „5 tisíc“), Peg Perego Duette, Easy Walker a Babywelt/Oregon tandem.
Q: Ako dlho zvyčajne trvajú nevoľnosti v tehotenstve pri dvojičkách?
A: Používateľky v téme uvádzali, že nevoľnosti často trvajú do 3. až 4. mesiaca tehotenstva; v jednej skúsenosti boli nevoľnosti dokumentované do 4. mesiaca.
Q: Aké váhy mali predčasne narodené dvojičky v príkladoch z diskusie?
A: Konkrétne príklady uvádzané v diskusii sú: Taella spomenula deti 40 cm a 1 600 g; iné príspevky uvádzali 1 010 g a 1 075 g pri vyšetrení, a pár v 37+5 tt s váhami 2 900 g a 2 500 g.
Q: Koľko stojí morfologický ultrazvuk podľa skúseností z diskusie a kde ho robiť?
A: V diskusii bola zmienka o morfologickom ultrazvuku u lekára Holana v Euromedix s cenou približne 1 800 SK (spomínaná suma za vyšetrenie).
Q: Kedy sa rozhoduje o cisárskom reze pri dvojičkách a majú matky voľbu?
A: V diskusii sú dve perspektívy: niektoré mamičky uviedli, že im lekár dal voľbu medzi prirodzeným pôrodom a sekciou, iné písali, že rozhoduje lekár; jedna zmienka uvádza, že ak druhé dieťa nevyjde do 10 minút, často vykonajú cisársky rez (tento bod je v diskusii sporný).
Závery z diskusie
Zhoda
- Odsávačka hlienov napojená na vysávač sa v diskusii hodnotí ako účinná pomôcka s lepším účinkom než ručné odsávačky.
- Kurzy plávania pre bábätká sú v diskusii odporúčané od cca 3. mesiaca, ak dieťa udrží hlavičku.
- Tehotenstvo s dvojičkami sa považuje za rizikové a často vedie k intenzívnej lekárskej starostlivosti vrátane UZ vyšetrení a možnosti predčasného pôrodu.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že lekár rozhoduje o spôsobe pôrodu pri dvojičkách; iné uvádzajú, že matke môže byť ponechaná voľba medzi prirodzeným pôrodom a cisárskym rezom.
- Časná stimulácia sedenia a prikrmovania: niektoré mamičky preferujú postupné a neskoršie sedenie kvôli ochrannej starostlivosti o kĺby, iné praktikujú skoršie využitie stoličiek a pomôcok.
Otvorené otázky
- Kedy presne a podľa akých kritérií by mal lekár definitívne rozhodnúť o cisárskom reze pri dvojičkách?
- Ako optimálne pripraviť logistiku dvojičiek a súrodenca pri rannom odvoze do škôlky alebo škôlky s obmedzeným prístupom (schody, úzky vchod)?
- Aký je najlepší postup pri zavedení kŕmenia a podpornej laktácie po sekcii u predčasne narodených dvojičiek?
Spomenuté značky a firmy
PHYSIOMER baby,babetkovo.sk,babybazar.sk,Matko.sk,topnakup.sk,PRE DETI,Euromedix,Holan,gynfive,modrykonik.sk,Raj deti,Jane (Powertwin),Nurse (Tandem),Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt,Sunarku
Spomenuté produkty a metódy
odsávačka hlienov na vysávač,PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej),sedátko do vane,kurz plávania pre bábätká,Jane Powertwin,Nurse Tandem,Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt/Oregon tandem,morfologický ultrazvuk,cisársky rez,prirodzený pôrod,odsávanie mlieka/odsávačka prsníkov,inkubátor,amnio (amniocentéza),Sunarku (slnárková/umelá výživa)
Miesta a osoby
Stará Ľubovňa,Bratislava,Severné Írsko,Euromedix,Predeti,Holan
cherry, my sme tu hraciu deku nemali, nasi mali hrazdicky (ale ved podstata ta ista), a oni sa pod nimi zabavili, ked mali asi 3 mesiace...tusim... oni len rucickami buchali do tych hraciek, resp. zo zaciatku sa ich dotykali, hracky sa hybali a to sa im pacilo. a prvy zacal ondrejko a oliverko sa len pozeral..
mauzi, no veru, taketo infosky treba zbierat 😀 . a jasne, rifle mozu byt, sak mozeme modifikovat, no nie? 😉
pipka, ze nocnu koselu!!! 😀 😀 😀 skoro som cvrkla do textilu, ako ma to pobavilo 🙂
mauzos na zelanie - fotila som sa dnes s Kristínkou. má nové šatočky a tak sa z nich tešila, že sa metala jak pojašená, ledva som ju zachytila 🙂
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...
OK Nani, tak to trosku zmenime. Musim to precitat drahemu aby vedel, co ho caka. Doteraz si myslel, ze bude robit len na darceky pre malych, kedze mame v plane im dat po dve krstne mena a este su tu narodeniny, mikulas, vianoce... musim ho vyviest z omylu, ze bude robit aj na mna 😝
pipkina cela family su taki srandisti, ja som to uz davno skonstatovala, ze Hanula je po nich taka urehotana 😀
Cherry dakujeme za nove foto, rozkosna je princeznicka a ako sa tvari mamine na rukach 🙂 vdaka tym vlaskom vyzera starsia
nanus...ze cvrkla do textilu 😀 😀 😀 no skoro som aj ja, jak to tu tak citam 😀
cherry, hanka zacala vnimat hrazdicku tiez az tak v 3 mesiacoch, dovtedy len kukala na to jak puk 😕 😀 , zato teraz do toho mlaaaati jak o zivot, vsetko jej tam hra, svieti blika...my kolkokrat s MM sa az rehoceme, ze ani telku nepocijeme, lebo furt len rachoty z postielky idu a tu hviezdicka hra, tu chobotnica pípa, inokedy zas rybky zacnu zvonit...no veselo tu mame 😀 a do toho si ona este vykrikuje ze " uaaaaa, haaaaaa, muuuu, maaaa, ugaaaaa, a to takou silou, ze vlastneho slova nepocut 😀 😅 😀
cherrynka, mas sa na co tesit, ked to budes mat doma dvojmo 😀
Pipka ty mas neskutocne dieta - ona bola fotogenicka od chvile, ked si ju prvykrat odfotila v porodnici, no co predvadza teraz, to je nieco neuveritelne 😵 😵 😵 😵 😵
Cherry moji na deke nikdy dlho nevdzrali, aj ked uz vedeli dociahnut na hracky, pokukali a dovidenia, uz bol rev. Dvojmesacne babatka este velmi nezabavis, mozno nosenim na rukach, no garantujem ze do mesiaca sa to zlomi.
Maju kolotoc nad postielkou? Nasi sa na to zboznovali pozerat a vydzrali ozaj dlho!! 😉
ahojte ... ja len narychlo, este stale sme doma v kope 🙂
Vsetko je zatial v poriadku, chlapcek ma 2,5kg a dievcatko 2,8kg
Cherry ... mala je zlatucka v tych satockach, velmi
fedri kraaasne sa drzkate...super, len tak dalej! 😵
cat 😀 😀 😀 no veru uz na 3D ultrazvuku bola hviezda..cela rodina ju obzerala 😀 😅 😀
ja sa tiez vytesujem, ze je taky smejo...ale mava obcas aj nervne chvilky 😅 , ale naozaj maaaalinko , nastastie 😉
fedra super, tesim sa, krasne vahy naozaj, ja skromna mam metu aspon 2,5kg, ale to na tom este musim zamakat 😀
Nana, dakujem, dala si mi chrobaka do hlavy aj s tymi spojenymi komodami, to tiez stoji za zvazenie, aj ked som uz citala, ze najbezpecnejsie je prevbalovat neskor na emi, ked uz sa metaju a zvrtaju...
Alebo to poriesim ako ty pipka, kupim komodu a podlozku a svacnem to na to a ak by sa nebodaj klzala, tak to nejak zabezpecim, protismykovo 😀
takze babule ten kolotoc sa oplati mat nad postielkou?idem mrknut na to foto Kristinky, nech sa pokocham, aj tie potapky 😀
kolotoc je super jani, hlavne na zaciatku, ked zacina babo ockami vnimat a hudba k tomu...u nas zaberalo aj na polhodinu bolo ticho...a ja mam taky na dialkove ovladanie...no super vec, najma v sobotu a v nedelu, ked sme si chceli pospat 😀 to som len mackala a dalsich 5 minut bolo ticho 🤐 😀
a hlavne Jani niekde som citala, ze musi byt pestro farebny. Mne sa velmi pacili taki ti plysovi mackovia v pastelovych nevyraznych farbach, ale ze to tak nezaujme babo ako pestre farby. Tak sme potom kupili take, nie velmi pekne, ale farebne kolotoce 😀
jani ... ja som sa modlila nech vydrzime aspom do 30tt a teraz tahame uz 37tt .... nejako to fakt rychlo utekaaa
fedra- noo super vahy,drzis sa fakt super.To som si hovorila aj ja ze do 30tt.teraz si stale hovorim aspon este jeden a stale pridavam.
janula aj ja som skromna ,mne tiez budu stacit 2500g 😀 😀 😀
palculienka, takže si ešte pokope 🙂
baby ani neviem na čo reagovať, toľko ste tu toho popísali, ale zasmiala som sa riadne 😀
pipka, Hanulka má zúbok dole naľavo, ak to je teda on, tak som ho postrehla 😅
cherry, Kristinka je kočka, aj ty si zaťažená na šatičky, lebo ja by som Lauriku tiež len do šatiek obliekala 🙂 Teraz boli v Tescu výpredaje, tak som jej kúpila asi troje a ešte jedny väčšie na leto, také spoločenské bodkované, lebo švagor bude mať svadbu 🙂
fedra super sa držíš, som zvedavá dokedy vydržíš. Ani neviem ty ideš cisárskym alebo normálne?
eviska na svk ak ideš cisárskym tak v 38 tt, neskôr nie, iba keď normálne tak ťa nechajú
pipka, že kolotoč na dialkové, to som ešte ani nepočula, to si kde taký zohnala?
nana, dík za info o šatách, budem musieť môjho na to pripraviť, ale od neho by som sa nedočkala, takže ja kúpim a už mu len oznámim, že to je za ten zub 😀
dneska bol u nás taký randááál!!!! 2.00 vstal Tomi, s novym cumlom na flaške nechcel jest - zaspal pri tom. O 3.00 vstala Kristínka, stiahla svoju 120tku a začala revať. Uspala som ju o 4.00, načo sa prebudil Tomi - už bol znova hladný. Doniesla som mu starú fľašku - zjedol 60 a reval. Tak som s ním chodila po izbe, zaspal o 5,30, a o šiestej už vstávala Kristínka..no hotová som bola. A od siedmej kukajú jak teľa na vráta 🙂
s tým zubom - to som ešte nepočula...ale tiež si kúpim šaty a oznámim 😀
a kolotoč má zatial len Kristínka. Ona na to pozerá tak zlatunko..baví ju to. Tomi sa tak sústredí, že mu zabeháva očko a škúli, tak preto nemá. Má na postielke zavesenú kravičku, ktorá šuští, hrká, smeje sa...tak on do toho boxuje 😀
ahoj cherry tak to si sa velmi nevyspala 😢 pobede budu unavenejsi a ty si mozes pospat s nimi 😀
ahojte vsetky
Cherry,tak to si teda mala peknú noc!Tohoto sa najviac bojím,že budú revať na striedačku a ja nebudem vládať...
Ozaj,spávajú každý vo svojej postielke,či ich máš zatiaľ v jednej?
Pekný den všetkým prajem!!!
martinka ti si špičkaaaaaaa, jedina si našla neviditelneeee 😀 😀 😀 ano ano, trci tam jednotka vlavo dole 😉
kolotoc som kupovala tu v bazare na koniku, presne taky isty ma aj lumah 😉 tiez ho myslim kupila tu v bazari. Je ti chicco, je perfektny, ma aj zvuky prirody, cvcky, zabky kŕkajuce, vtaciky, vaznu hudbu a aj taku funkciu, ze sa zaktivuje sam, ked dietatko zaplace 😵 dovtedy je ticho 😵 😵 😵 😵 to bolo velmi vyhodne... ked bola malinka 😉
inak tie bodkovane satocky z Tesca mame aj my, take hnedo-ruzove? 😕 vo vypredaji som kupila tiez hromadu veci vtedy, taaaaku radost som si urobila...uz aby bolo teplo a mohli sme to vsetko von nosit 😵
cherry, no asi sme ich prechvalili, ked vtedy tak naaadherne spinkali 😅
ale neboj, aj taketo dni musia byt, a potom bude zas klud 😉 To bolo aj u nas...len u nas o polovicu menej 😅 😀
dnes nasa spachtoska trhla rekord, napapala sa uz o polnoci, ale to je v takom polospanku, ze ani nepipne a potom sme spali az do stvrt na devat 😕 😉 ani nevieme, kedy tatino rano siel do roboty 😉 😵
takto by to mohlo byt kazdy den 😝 😀 😀 akaaa som skromna, ze? 😀
cherry- dufam ze cez den ta trochu nechaju si pospat.Chudacik Tomi musi si zvykat na novy cumel. Tomi bude ako ten moj maly ,na vsetko si zvykame placom,doteraz.Nove topanky,bunda,tricko? 2dni placu : 😒 😒 😒 Nic na nho neplati.Teda ked bol maly tak pohoda ,zacal okolo 1.5r.
pipka - to fakt kolotoc na dialkove 😲 😲 😲 ,my sme mali nieco podobne (nie na dialkove)spustalo sa to na zvuk ,svietilo to na strop a hralo to ,ale MM to tak znervoznovalo v noci,ze to zrusil.Neviem,neviem ci ho na to teraz presvedcim. 😝 😝
Baby pouzivali ste niektora monitor dychania?Neviete ci sa to da na svk kupit?
My sme ho pri malom pouzivali asi do 8mes.(ja som taky strachopud- tak som bola kludnejsia)ale kupili sme ho v Izraeli.Kamoska caka prve babetko a chcela by ho ale tu sme ho nikde nenasli.
martinka,pipka- aj ja chcem kupovat satocky 😀 😀 ,v obchode ma len tak trha,ale musim vydrzat 😒
martinka, budem rodit cisarskym. Vraj urcite nechce riskovat prirodzeny kedze je to prvy porod a este po ivf.
Na buducej kontrole dohodneme termin.
evi, my sme kolotoc vzdy na noc vypinali, lebo ona niekedy, ked uz bola trosku vacsia, tak jak sa v noci obracala, tak do toho buchla a my sme sa zobudili na Mozarta 😀 ale dalo sa to vypnut, tak sme jej ho zapinali len cez den a dialkove mam v nocnom stoliku...po ruke 😀
monitor dychu mame tiez, podla mna dobra vec, aspon ja som kludnejsie spavala 😉 da sa kupit aj u nas, dokonca niekolko znaciek, my mame Nanny 😵
evi, ty este vobec ani netusis pohlavie babatiek? Alebo nechcete vediet? 😕

Ahoj Nani, este ze hovoris. A to za kazdy novy zubok, ci len za prvy? 🙂 A mozu byt aj rifle? ja saty moc nemusim 😀
Cherry na tych dekach pisu, ze od 0 mesiacov, no ale ved aj 10 minut je dost 🙂 Ty nepridas ziadne nove foto, nech sa pokochame?