Dvojičky, druhá časť
Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂
Stručné zhrnutie
- Odsávanie hlienov pomocou odsávačky napojenej na vysávač je v diskusii vykreslené ako efektívnejšie než ručné odsávačky a používateľky odporúčajú pred odsávaním použiť nosný sprej z morskej vody PHYSIOMER baby na zvlhčenie suchých soplíkov.
- Kurzy plávania pre bábätká sa v diskusii odporúčajú začať približne od 3. mesiaca, keď dieťa drží hlavičku, a rodičia popisujú výrazné pozitívne účinky na pohodu a spánok bábätiek.
- Tehotenstvo s dvojičkami je považované za rizikové a v téme sú príklady predčasných pôrodov v 32.–33. týždni s konkrétnymi váhami novorodencov (napr. 1 600 g, 1 010 g/1 075 g, 2 900 g/2 500 g) a spomína sa starostlivosť ako inkubátory, odsávanie a stimulácia produkcie mlieka po cisárskom reze.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa používa odsávačka hlienov napojená na vysávač a čo robiť pred odsávaním?
A: Diskusia odporúča pred odsávaním kvapnúť do nosíka morskú vodu, konkrétne PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej), počkať pár minút a potom použiť odsávačku na vysávač; užívateľky hlásili lepší efekt ako pri ručných odsávačkách a minimálne plačanie detí.
Q: Kedy začať s plávaním bábätka?
A: V diskusii sa uvádza, že kurz plávania je zmysluplné začať od približne 3. mesiaca, keď dieťa dokáže držať hlavičku; viaceré mamičky popisovali, že bábätkám plávanie výrazne pomohlo a po ňom bole viac odpočinuté.
Q: Kde kúpiť sedátko do vane a aké zdroje existujú pre kúpu dvojitého kočíka?
A: V diskusii boli uvedené obchody a zdroje babybazar.sk, babetkovo.sk, Matko.sk, topnakup.sk a predajňa PRE DETI; spomínané modely kočíkov sú Jane Powertwin, Nurse Tandem (v Predeti uvádzaný zlacnený za „5 tisíc“), Peg Perego Duette, Easy Walker a Babywelt/Oregon tandem.
Q: Ako dlho zvyčajne trvajú nevoľnosti v tehotenstve pri dvojičkách?
A: Používateľky v téme uvádzali, že nevoľnosti často trvajú do 3. až 4. mesiaca tehotenstva; v jednej skúsenosti boli nevoľnosti dokumentované do 4. mesiaca.
Q: Aké váhy mali predčasne narodené dvojičky v príkladoch z diskusie?
A: Konkrétne príklady uvádzané v diskusii sú: Taella spomenula deti 40 cm a 1 600 g; iné príspevky uvádzali 1 010 g a 1 075 g pri vyšetrení, a pár v 37+5 tt s váhami 2 900 g a 2 500 g.
Q: Koľko stojí morfologický ultrazvuk podľa skúseností z diskusie a kde ho robiť?
A: V diskusii bola zmienka o morfologickom ultrazvuku u lekára Holana v Euromedix s cenou približne 1 800 SK (spomínaná suma za vyšetrenie).
Q: Kedy sa rozhoduje o cisárskom reze pri dvojičkách a majú matky voľbu?
A: V diskusii sú dve perspektívy: niektoré mamičky uviedli, že im lekár dal voľbu medzi prirodzeným pôrodom a sekciou, iné písali, že rozhoduje lekár; jedna zmienka uvádza, že ak druhé dieťa nevyjde do 10 minút, často vykonajú cisársky rez (tento bod je v diskusii sporný).
Závery z diskusie
Zhoda
- Odsávačka hlienov napojená na vysávač sa v diskusii hodnotí ako účinná pomôcka s lepším účinkom než ručné odsávačky.
- Kurzy plávania pre bábätká sú v diskusii odporúčané od cca 3. mesiaca, ak dieťa udrží hlavičku.
- Tehotenstvo s dvojičkami sa považuje za rizikové a často vedie k intenzívnej lekárskej starostlivosti vrátane UZ vyšetrení a možnosti predčasného pôrodu.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že lekár rozhoduje o spôsobe pôrodu pri dvojičkách; iné uvádzajú, že matke môže byť ponechaná voľba medzi prirodzeným pôrodom a cisárskym rezom.
- Časná stimulácia sedenia a prikrmovania: niektoré mamičky preferujú postupné a neskoršie sedenie kvôli ochrannej starostlivosti o kĺby, iné praktikujú skoršie využitie stoličiek a pomôcok.
Otvorené otázky
- Kedy presne a podľa akých kritérií by mal lekár definitívne rozhodnúť o cisárskom reze pri dvojičkách?
- Ako optimálne pripraviť logistiku dvojičiek a súrodenca pri rannom odvoze do škôlky alebo škôlky s obmedzeným prístupom (schody, úzky vchod)?
- Aký je najlepší postup pri zavedení kŕmenia a podpornej laktácie po sekcii u predčasne narodených dvojičiek?
Spomenuté značky a firmy
PHYSIOMER baby,babetkovo.sk,babybazar.sk,Matko.sk,topnakup.sk,PRE DETI,Euromedix,Holan,gynfive,modrykonik.sk,Raj deti,Jane (Powertwin),Nurse (Tandem),Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt,Sunarku
Spomenuté produkty a metódy
odsávačka hlienov na vysávač,PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej),sedátko do vane,kurz plávania pre bábätká,Jane Powertwin,Nurse Tandem,Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt/Oregon tandem,morfologický ultrazvuk,cisársky rez,prirodzený pôrod,odsávanie mlieka/odsávačka prsníkov,inkubátor,amnio (amniocentéza),Sunarku (slnárková/umelá výživa)
Miesta a osoby
Stará Ľubovňa,Bratislava,Severné Írsko,Euromedix,Predeti,Holan
pipi, zavolame si tak o 12, idem prec, lebo krpci dnes poobede spali 30 min a vyrevuju ☹
ahojte 🙂
taella, gratulujem k drobcom a drzim palceky 😉
mam otazku: kedy vam urcili sposob porodu (prirodzeny alebo sekcia), lebo ja zajtra idem na utz, tak ci nahodou nie po tom, podla polohy babatiek.
Ahojte kocky,
paaani Vas docitat neni sranda 😀
Taella blahozelam k detickam, su nadherne.
Palculienkkka ja mam tiez taky isty problem ako ty, nemozem poriadne ani chodit ake mam tlaky tam dolu. Mam pocit, ze kazdu chvilu porodim. No mne velmi kleslo brucho pred par dnami, tak mozno to bude aj tym. Zajtra idem k dr., tak som zvedava co mi na to povie. Inak mam tehotensku cukrovku a teraz sa mi k tomu pridal aj problem s pecenou. Cele telo ma svrbi, mali ste to niektora? Potrebovala by som radu, ako to aspon trochu zmiernit. Dali mi jednu infuzku po ktorej sa to trochu zlepsilo a to je vsetko 😠 Vsetko sa na mna lepi 😢 😢
janula 13 .. aj my sme boli včera na tej výstave a kúpili sme si ten easy walker ... na druhý týždeň ho máme doma 🙂
zofa ... mne ani brusko nekleslo ...len rastie ako dive :OD a chodím každú hodinku cikať ... to ma mrzí, že sa na teba všetko lepí .... ja idem v piatok do poradne, tak uvidím čo nám nové povie -- inak sme o.k.
Palculienkkka pozerala som tvoj album a vsimla som si, ze si si tiez objednavala veci z Raj deti. Mne tiez mamina pokupila z tadial kopec veci a su nadherske 😉
Netusim preco mi tak brucho kleslo, no dufam, ze to neznamena, ze budem rodit kazdu chvilu 😕
aj ja idem zajtra na utz tak som zvedava co mi povie,
Palculienka aj ja som mala bolesti v podbrusku,ono to neboli ani tak bolesti ako tlaky,a bolesti krizov.Dr mi povedal ze preto ze jedno babo je velmi nizko.
Ja mavam aj velmi citlive brucho okolo pupka na dotyk,sesticka povedala ze je to ok,tak som kludna.Pri prvom tehotenstve som nic take nemala.prenasala som 10 dni.
katka -mne dr povedal pred 2 tyz.ze obe su hlavou dole a mam si vybrat ako chcem ist rodit,vraj je to na mne,tak ak bude vsetko ok tak chcem ist na prirodzeny ale pravdepodobne s epiduralkou
zofa -snaz sa fakt co najviac oddychovat a este sa na porod nechystaj
Mirica, co to tu citam za smutne spravy??? Ja som Ti tak drzala palce... Bola si u lekarky??? Tak ako?
zofa ... áno objednávala som si väčšinou z internetu ... som spokojná s každým kúskom od matracu až po postolku 🙂
eviska .. trošku si ma potešila,že to môže byť aj toto ..ja už myslím na "pôrod" 😖
lumi, absolutne s tebou suhlasim!!! nic netreba urychlovat ani silit! ved aky ma vyznam, ze sa mamicka pochvali, ze jej diet uz ako 5 mesacne sedelo (mam taku kamosku)??? kazde dieta raz bude sediet, chodit, jest, narastu mu zuby, bude rozpravat, pytat sa na zachod, hovorit "R", maturovat... 😀 . ale vsetko ma svoj cas
zofa.... aký kočík máte ? v albume ich máš na výber 😀 😀 aj my sme chceli twin potom jané ..a nakoniec máme easy walker... 🙂
zofa, ja som to mala 2 dni - tie tlaky a nasledne tazke chodenie. ale pomohol mi oddych- lezat, lezat, lezat.
evi, ty byvas niekde v zahranici? lebo myslim, ze u nas nie je volba cisarsky - prirodzeny. aspon tak som to citala 😕
Kocik este nemame ale chceli by sme Jane Powertwin Pro, len nikde nemozeme zohnat tu zeleno - cervenu kombinaciu ☹ Vraj je to uz stary model a na tych novych sa mi nepaci ani jedna farba 😒
Katka.ott no ja lezim uz niekolko dni a nic mi nepomaha, este aj ma WC mi robi problem prejst.
ahojte!
ritulka- nehnevám sa na teba, hlavne ,že sa to vysvetlilo. 😉
mirica- držím ti palce 😵 Moja sestra veľmi krvácala v 3 mesiaci , manžel ju hneď viezol do nemocnice a povedali jej, že prišla v poslednej chvíli. Dieťatko jej zachránili a dnes má malý Johanesko 5 a pol ročka.
fedra- ahoj! Si v podobnom týždni ako ja, možno budeme rodiť v podobnom čase. 🙂
palculienka, katka.ott a zofa- aj mna to začína pobolievať tam dolu a tiež pre to , lebo chlapček sa mi posunul dole a tlačí ma. Presne ako povedala eviska. Zajtra idem na kontrolu a budem sa pýtať na veľa vecí, aj na to železo. Dúfam, že krček maternice dobre drží. Bruško mi zatiaľ nekleslo, len rastie a prestala som priberať.Zofa nezúfaj a mysli pozistívne. Bruško ti síce spadá, ale hádam tiež ešte pár týždňov vydržíš. 😵
pipka - ahojček! Gratulujem Hanulke k 5. mesiačikom. Je to teda veľká herečka. 🙂 😵
martinka- ahojček!
cherry, dracik,lilinka, lumah,janula a ostatné ! 🙂 😵
Katka -ano byvam v severnom irsku,a tu mi dali na vyber,myslela som ze je to tak aj u nas.skus sa opytat svojho Dr.
Baby s tym ze vam spadlo brucho neviem ako to je pri dvojtehu ale ked som bola tehotna so synom tak mi povedali ze ked mi spadlo brucho tak mam este 5-6 tyz.cas.
Zofa aj my sme kupili jane powertwin s autosedackami.Dufam ze bude ok.
Felon potom daj vediet ohladom toho zeleza.
Ja sa tiez pridavam k tomu ze kazde dieta ma svoje tempo.Moj andrej je asi 4mes.bez plienok a vsetci na slovensku su hotovy vraj velmi neskoro,a tu su zas hotovy ze ako skoro.On bol na to pripraveny v tom case ,nenutili sme ho.Len kakame stale do plienok
evi, co som posledne citala, tak tu je cisarsky rez len ked povie lekar. ale asi som viac za ten cisarsky. lebo co som citala (furt nieco citam 😅 ), tak pokial by druhe dietko sa nenarodilo do 10 minut, tak robia sekciu. tak nech to urobia jednym sposobom a poriadne 😎
katka - ja som prave za ten prirodzeny porod.Kazdy ma svoje za a proti.Ja som zasa citala do 30min.tak neviem.Ja som za normal hlavne koli kojeniu.Ja som rodila svojho prveho norm.a po 3 hod.bolestiach bol von a to bol velky 3990g takze ja mam na porod dobre spomienky.Viem ze kazdy porod moze byt iny a som pripravena aj na cisarak.
ahojte dvojickovske cakatelky, chcem vam len povedat, ze mam na predaj 2 dvojickovske kociky a celu kopu oblecka po nasich dvojickach dievcatkach, ak by ste mali niektora zaujem. ponuku najdete aj tu http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=15932 🙂
evi, ja sa stotoznujem so sekciou, ale hadam vydrzim aj prirodzeny, ked to vydrzali nase mamy a stare mamy bez akychkolvek liekov a uspavadiel, tak to nemoze byt nejake hrozne 😕
tak zajtra by som sa mala dozvediet, ze ako su poskladane a do utorka pockat asi konecne vyjadrenie dr.
idem uspat drobce, nech mozem spat aj ja.
dobru noc vam prajem, aj babatkam uz narodenym aj tym este v brusku 🙂
eviska ja som tiež za prirodzený, pokiaľ dá lekár na výber. Mne ani na výber nedal, rovno povedal že prirodzený a bola som rada. Aj keď bol jeden dolu hlavičkou a druhý zadočkom a mala som aj komplikácie a vyzeralo to že Marko pôjde von cisárskym. Našťastie som mala dohodnutého gynekológa, bývalého primára, docenta, ktorý bol úžasný a dokázal mi ho vnútri pootáčať, aj napriek tomu že druhí už by to vzdali a rezali ma 😝 Ja som mala pri porode asi 5 lekárov a asi 7 sestier, tu dvojičky až tak často nemávajú, tak sa boli pozerať 😅 , aj mi povedali že môžem začať vyberať 😀
Ja som zvazovala vsetky za a proti.Citala som ze az 50% zien s dvojkami ma prirodzeny porod.Baby je to pravda ze prve babo je vzdy viac cule,ruzovucke a pod. a to druhe take blede?
martina je stastie ze si mala dobreho dr,ja som pri prvom mala iba 1 por.asistentky a 1 studentku a dr.my vobec nechybal.Studentka trochu ochudobnila manzela o prestrihnutie pup.snury lebo to chcela urobit ona ale pravdu povediac on sa do toho ani velmi nehrnul.
Dobru noc katka
no môj tam bol trochu dlhšie spriečený, tak mu museli dávať kyslík, ale povedala by som že je viac v poriadku a čulejší ako Laura kt. išla prvá a hlavičkou 🙂
inak baby ktoré ešte vyberáte mená a neviete aké vybrať alebo ste vybrali netradičné mená ako my a neviete kedy majú drobci meniny tak kuk sem: 😉
http://sk.wikipedia.org/wiki/Meniny_na_Slovensku
ahojte.
Ja som dnes ostrihala Kristínke vlasy !!!!!!!!!!!!!!! vzadu pri krku..musela som, lebo sa vždy spotila a urobia sa jej potničky... tak som urobila dvakrát cvak-cvak a bolo 🙂
ináč, tá Kristínka to je také tolerantné deculo, ona normálne vyčká kým nakŕmim Tomiho, prestane plakať a kuká kukadlami. A ked v postielke Tomi plačká, ona sa mu normálne otočí chrbtom - teda otočí si hlavičku akože "bože, tu je hluk" 😀
Dneska sa mi o deti postarali babka a dedko- moji rodičia, tak sme šli s manželom nakupovať. To bolo super. Videla som ľudí 😀 a vybavila som si aspon ten bonus v DM drogérii. Bola som len dve hodiny, ale tak mi moji drobci chýbali

kocky, lumi, mirica, nana, kolko spavaju vase deti, resp. aky mate harmonogram dna : ak by sa dalo cca na 30 minut napisat, dikes