Aké sú mesačné výdavky na bábätko?

17. aug 2023

Krásny deň prajem, chcela by som sa opýtať tých z vás, čo máte malé bábo (do pol roka) aké máte výdavky čisto na bábätko (plienky, utierky, drogéria, prípadne iné výdavky). Plus zvlášť položka umelé mlieko, ak nekojíte. Budem veľmi vďačná za odpovede. 🙂

andula1988
17. aug 2023

Tak to je veeelmi individualne, zalezi aj aku znacku pouzivas a podobne

avonladyba
17. aug 2023

Umelé mlieko bolo u mňa tak minimálne 120e, ale to bolo pred 8 rokmi, kupovala som asi to najlacnejšie na trhu z DMky... Ale myslím, že aj tak dobre mlieko to bolo, mala som to označené ako Bio. Myslim, že jeho cena sa príliš nezvýšila, zdá sa mi, že vtedy stalo 6e na krabičku. Podľa mňa môžeš rátať tak okolo 150-200e podľa značky. Samozrejme sú aj drahšie ako Nutrilon.

avonladyba
17. aug 2023

Pozerám, že stále to mlieko stojí do 6e. Neuveriteľné. 🙂 Aj plienky som mala najradšej z DM..

ropucha6
17. aug 2023

Plienky cca 80-100e, kozmetika+vlhcene cca 15e, UM cca 100e (ak by nepreplacala poistovna) atd.

ropucha6
17. aug 2023

@avonladyba 150-200e za UM, ak stoji 6e? To malo aku spotrebu dieta? Mne tak pila 400gr mlieka za cca 3 dni.

lilope
17. aug 2023

Záleží čo používaš. Sú plienky za 0,14€ za kus a sú plienky za 0,28€ za kus a aj drahšie, už len toto ti spraví veľmi veľký rozptyl. Plienky do 80€, mlieko asi 70€, kozmetika asi 20€, ale to je hrubý odhad keďže napr. kozmetiku netuším za aké obdobie miniem, napr. sudocrem čo som kúpila 400g mám už 4 mesiace.

mamusa123456789
17. aug 2023

Určite pri takom drobcov treba rátať 7-8 plienok na deň, ja napríklad umývam pod sprchou ritulu, keď naloží do plienky a utierky používam len mimo domu, masticku na ritulu môžeš kúpiť sudokrem/bepanthen alebo ti bude stačiť obyčajná rybacia, ktorú ti predpise pediatricka a neplatíš nič, oblečenie na doma ti bude stačiť aj podedene po niekom a 2-3 nové kúsky, keď pôjdete mimo domu, ja som napríklad nemydlila ani jedného každý deň, však sa neválali v blate a s umelým mliekom si to už veľmi nepatamam nakoľko to bolo 8 rokov dozadu co bola najstaršia na umelom mlieku, lebo nevedela sať, ale myslím, ze mi vypila 3-4 krabice 800g nutrilon... Mimochodom dobra rada na šetrenie, vybaviť dm kartu a každý mesiac sú tam kupóny a každý mesiac sú tam 25 násobne body na detský sortiment, takže keď kúpiš všetko naraz, tak si nazbieras dosť bodov a vajde ti to z času načas kúpiť všetko zadarmo ak nebudeš míňať tie body vždy ale posetris si ich

fineta
17. aug 2023

Plienky cca 60 eur, vlhcene som nepoužívala, mlieko 0 € (bábätká dojčené), kozmetika jednorazový výdavok na dlhý čas, veľké balenie krému na riťku tiež dlho vydržalo...

tosomja
17. aug 2023

Záleží, ako často bábätko kaká, ako je náročné, či rastie rýchlo, či pomalšie, či chces Nutrilon mlieko, čo stojí 25e, ale DM mlieko čo stojí 6e, či chces plienky Pampers, čo v DM stoja 13e, alebo ti stačia DM plienky za 7e. Tak isto utierky, či chces drahšie, okolo 3e, alebo budeš umývať pod tečúcou vodou a len príležitostne pouzijes utierky. Atď. Moje 2 deti boli "skromné" im stačili neznackove plienky, mlieko. Tak mesačne do okolo 50e na mlieko a plienky a asi 20 na krémy, šampón, a oblečenie tiež tak okolo 20e mesačne.
Posledná bola náročná, furt zaparena, drahé plienky, drahé mlieko, drahé krémy, prášok na pranie tiež len pre ňu. Ani nechcem vedieť, koľko som minula na ňu. 😃

lucia13022023
17. aug 2023

Veľmi individuálne 🙂 u nás to je mlieko 17€ mesačne 5 krabíc (predpisuje dr), plienky 4 balíky cca 40€, kozmetiku používame Weledu tak cca 20€, vlhčené kupujem tie 4 veľké balíky babylove to je asi 4€ a sudokrem som kúpila veľký a vydrží dlho, cca 7€ ale nie mesačne. Dokopy ani nie 100€ mesačne.

avonladyba
17. aug 2023

@ropucha6 tak ja som platila zvyčajne 100e mesačne mlieko. Ale písala som, aby rátala vyššiu sumu, lebo su aj drahšie mlieka ako 6e, záleží aké si ona vyberie.

tinka_1807
17. aug 2023

Ako písali vyssie, je ti vysoko individuálne .... Ak je dieťa v podstate bez problémov a nemá alergie, tak to nie ej príliš finančne náročné. Ak má alergie, tka to ide viac do peňazí. My sme za UM mesačne dávali cca 70-80€, ale ja som ho aj dojčila. Za kozmetiku v podstate len rybiamasť a plienky. U nás sme na noc dávali drahšie, lebo iné rýchlo precykal a cez deň lacnejšie. Plienky mesačne mohli vyjsť cca 50€. Z povinných veci ešte budeš potrebovať Vigantol - je to vitamín D. Inú kozmetiku sme my veľmi nepoužívali - ani žiadne šampóny a krémy. Nebolo to potrebné. Akurát teda na vonku kvôli mrazu v zime sme mali krém a v lete zase UV faktor krém.
No ale napríklad u nás ešte raz do mesiaca som vždy synovy kúpila nejakú novú hračku a prípadne nejaké oblecko. Neboli to extra drahé položky, ale cca od 30-50€

tamitamitami
17. aug 2023

Veľa záleží od toho aké produkty budeš voliť a čo tvojmu dieťaťu bude vyhovovať. Moja malá je napríklad od narodenia citlivá/"náročná" 😂 takže aj keby chcem neviem ušetriť na lacnejšej variante. Mňa malá od narodenia stojí každý mesiac cca 300€ občas viac občas menej podľa toho čo akurát došlo (do tohto počítam plienky, občas som kupovala mlieko na dokrmenie /kojím/, kozmetika, práci prášok, lieky, vitamíny, oblečenie, lekáreň - tam zvyknem tiež nechať každý mesiac aspoň 30€). Hračky do toho nepočítam lebo to predsa len nekupujem každý mesiac ale keby to rozrátam tak možno 20€ mesačne + od kedy začala chodiť tak aj obuv to je cca 40€ raz za 3 mesiace.

Kamarátka má dieťa ktoré sa narodilo v rovnakom čase ako moje a keď sme sa minule bavili ona mesačne minula na tieto potreby 150€....takže určite sa dá aj lacnejšie.

aaadkaaa
17. aug 2023

Mlieko 150 mesacne, plienky a vlhcenky okolo 50 mesacne, kozmetiku som vtedy nepouzivala a mast na zadok bola jednorazova zalezitost. Oblecenie to uz je ina kategoria, ci budes kupovat pepco ci lindex...ja som mala vela podedene pri druhej, takze mna oblecenie vela nestalo, ale potrebovala som ho vela,lebo bud sa prekakala alebo pogrckala...

lienka9
17. aug 2023

UM 80 mesacne,plienky 70 eur,vlhcene ut. 5 eur,nejake kremiky,morska voda do nosa,vitaminy D,C- cca 15eur mesacne..oblecko velmi zavisi ci ma reflux.syn mal a denne aj 7 bodyciek vedel zaspinit,dcera nemala a cely den stalcilo jedno bodycko..inak rozmyslam ci su nejake dalsie vydavky na dieta 🙂 a ani nic extra mi nenapada.ak sa ti podari kojit,je to lacnejsie samozrejme

xena0
17. aug 2023

@avonladyba aj mne príde že je veľa 150-200€ mesačne za UM, podľa mňa tých 100-150€ úplne stačí aj to je už veľa. Ak najlacnejšie mlieko tak tých 100€ max.

xena0
17. aug 2023

Ako ti píšu záleží od značiek ak budeš pozerať na ceny tak mlieko mesačne 100€ stačí a plienky+vlhčené 60-70€ ak nebudeš kupovať to najdrahšie no

bolarazjedna
17. aug 2023

Tie mesiace keď som rátala, tak raz 30, raz 60eur.

Ale ja som tiež umývala ritulku pod vodou, Sudokrem - malý má 13 mesiacov a stále máme tretinu z 125g balenia
Vlhčené utierky iba jed sme boli mimo domu
Plienky som mala Babylove alebo Lupilu, ale napr na začiatku návštevy vždy doniesli plienky, takže podľa mňa som ušetrila tak 10balení
Na umývanie zadku stále kupujem Sebamed penu - stojí cez 8 eur a vydrží tak 4 mesiace

Na umývanie pokožky nepotrebuješ nič, ani žiadne olejceky, krémy... Pokiaľ je bábo bez problémov.... Jedine v zime som tváričku natierala obyčajnou Indulonou za 1,85

Podla mňa veľká položka je aj oblečenie, pokiaľ nemáš darované od niekoho... Ale dá sa kúpiť aj celé vrece oblečenia z bazáru za dobru cenu.... Samozrejme aj bodyčka kus za 10eur v značkovom obchode...cize tam je ta cena dosť pohyblivá

bolarazjedna
17. aug 2023

Jaaaj, a ešte som zabudla praci prostriedok som kupovala Lovelu, 1 balenie stojí okolo 10eur.

majlo1234
17. aug 2023

Ako povedali zeny, zalezi na okolnostiach. Ja som na stravu do polroka neminula nic, lebo som kojila. Plienky sme mali najprv drahsie a potom presli na Dm znacku. Kozmetika ziadna, ani vlhcene, rit som umyvala. Oblecko pr kusov. Prvy polrok dietata vnimam ako financne velmi nenarocne pbdobie😄 po nom uz prisli plavecke kirzy, baby balance, vecerne kase a kapsicky, momtessori hracky, tam uz sa to zacalo kopit😄

veronikaszabova
17. aug 2023

Plienky cca 70€ mesacne (Pampers)
Mlieko (Hipp bio combiotik) cca 100€ mesacne
Vlhcene obrusky cca 15€ mesacne
Oblecenie cca 100€ mesacne

Mesacne asi tych 300/350 eur.

mamutka
17. aug 2023

Do pol roka skoro nič. Kojila som, plienky sme mali látkové kvalitne po staršom, náklady na pranie sa mi nechcelo počítať. Kozmetika vlastne skoro žiadna, nemá zmysel počítať. Ak je dieťatko zdravé a dojcis, kopu oblečenia ti napcha rodina a kamošky, tak prvý polrok je úplne v pohode.

deby3
17. aug 2023

@mamutka neznasam tieto reci, ze do pol roka ta takmer nic dieta nestoji. Nemala som ani rodinu ani kamosky, co by mi nosili plienky. Ani jedno balenie, ani nic pre dieta. Nedojcila som, kupovala som mlieko a do neho probiotika coliprev. Dieta ma prvych 8 mesiacov stalo len na plienkach a mlieku s nevyhnutnymi kvapkami okolo 300€ a to este bez oblecenia a hraciek a mat veci po starsom dietati to tiez nema kazda prvorodicka doma.

mamutka
17. aug 2023

@deby3 neviem prečo to neznášaš, autorka sa pýta na skúsenosti žien, každá to ma inak. Mne nedal nikto nič, všetko sme kupovali staršiemu nové. Ty budeš mať pre druhé dieťa tiež po starsom k dispozícii kopu veci. S dojčením som sa osobne vytrapila veľmi, takže zadarmo to nemám určite, prvý mesiac ma to stalo veľa síl a času, ale stalo to za to. Zadarmo to nebolo, ale to už bol môj problém a rozhodnutie. Možno autorka bude mať more mlieka. Čo sa týka oblečenia, ak ti nemá kto dať, veľa žien ponuka cele balíky super veci za symbolickú cenu. Proste sú radi, že sa toho zbavia, ja som tak rozdala a vynukovala kde komu veľa veci v super stave.

sissi2183
17. aug 2023

Nebola som chvalabohu nutena setrit na detoch, ale suma 100e za plienky co sa tu spomina je “vycucnuta” z prsta. Pampers premium velkost 3, 60ks v dm shope aktualne 13,95. Vid eshop dm. Keby aj to dieta minulo 8 plienok denne, co je tak len pri novorodencovi realne (vacsie deti nepotrebuju ani zdaleka 8 plienok denne a nech mi nikto nehovori, ze polrocnemu dietatu meni v noci kazde 3 hodiny plienku) stali by tie plienky 56eur mesacne. Ja som mala mesacne baliky plienok pampers dodavane v mesacnych intervaloch cez amazon a stali 35 eur.
Takisto 20eur za kozmetiku je dobre prestrelene.
Tiez som kupovala weledu a na zadok sudocrem a 20eur som minula tak maximalne za polroka. 200e za mlieko je adekvatne pre maleho slona. Aptamil 17eur balenie a potrebovali sme 6 baleni mesacne.
Vlhcene utierky som pouzivala iba mimo domu. Doma som deti umyvala vzdy vodou.
Oblecenie je uz iny level. Kupovala som znacky mayoral, carters, netusim kolko € mesacne, ale existuje mnoho lacnejsich znaciek, takze oblecenie nemusi byt az taka polozka.

lilope
17. aug 2023

@sissi2183 za to, že ty si toľko plienok neminula neznamená, že ich neminie niekto iný. Pri novorodencovi som minula min. 15 plienok denne keďže som kojila každú hodinu, tak aj každú hodinu cikala! A teraz pri 4,5 mesačnej miniem asi 10 plienok denne a to už väčšinou noc prespí celú. Ja cez deň prebaľujem keď sa pociká, nenechám ju v tom moči niekoľko hodín. Dieťa má mať denne precikaných min. 6 plienok, v týchto teplách viac a k tomu ešte kaká, niekedy 3 aj 4x denne odkedy je príkrmy. Neviem si predstaviť zmestiť sa do 8 plienok denne, aj to ešte pri novorodencovi, no to iste. Pod 10 určite nejde. Pampers čo kupujem v akcii na mesiac ma stojí vyše 60€, bez akcie by to bolo okolo 80€ a to nie sú najdrahšie plienky. Samozrejme, keď sa kúpia tie najlacnejšie, tak sú ceny polovičné. Do kozmetiky som zarátala všetko čo používam- vlhčené utierky, krém na zadok, olej, šampón na mliečnu chrastu, rektálne rúrky, prostriedok na umývanie fliaš, prací prášok. Okrem toho ešte vitamín D a probiotiká sú mega drahé. Priemerne teda cca 20€ mesačne vôbec nie je prestrelených, ešte by som povedala, že je to málo. Na oblečenie sa autorka nepýtala, tak neviem prečo to tu ženy spomínajú.
Takže tvoja skúsenosť, je tvoja skúsenosť. Pridaj svoju, ale nespochybňuj skúsenosť iných.

deby3
17. aug 2023

@sissi2183 polrocnemu dietatu som menila aj castejsie ako kazde 3 hodiny plienku, jeden a pol rocnemu som v noci menila minimalne dvakrat plienku. Dvojrocnemu menim raz v noci plienku. Za den som nikdy neminula menej ako 8 plienok. Moje dieta pije a pije dost, aby potrebovalo aj nove plienky. Mlieko samotne nemusi stat vela, ja som kupovala okolo 6€ balenie 400g, vydrzalo 4-7 dni podla spotreby, problem boli nevyhnutne kvapky, ktore boli na tyzden 25€, takze tym bolo mlieko na tyzden cca 30€

tatianamaria
18. aug 2023

Veľmi málo. Dojčila som, kremy na zadoček som nikdy nekupovala nedávala som to a nikdy žiadne zapareniny deti nemali, umývala som pod čistou vodou, utierky som tiež nepouzivala, iba mimo domu, plienky lacné z Lidlu pre mňa najlepšie, kupujem v akcii. Takže mesačne do 20 eur. Kozmetiku som mala jeden gél a vydržal aj pol roka.

bubuzu
18. aug 2023

Záleží, my sme používali latkové plienky, ktoré som ani nemusela kupovať, pretože sme podedili, takže to len voda pranie.. Kedže ich bolo dosť, oprala som raz za pár dní plnú práčku a bol zas na pár dní pokoj. Keď som spätne pozerala, ako sa nám to prejavilo na spotrebe, tak tam nebol skoro žiaden rozdiel (tak možno 10 eur, aj to preháňam). Kozmetika len sudokrém. Občas nejaký nurofen, keď bol chorý. Vlhčenè som nepoužívala, doteraz mám niekde nejaké 4-ročné, čo som v ošiali, že budú treba, kúpila. Po náročnom boji o kojenie som aj kojila, takže ešte som kupovala tie vložky do podprsenky. To tak 2 eurá možno. Strašne ale záleží, čo ty chceš a najmä, aké máš dieťa. Mne moje kakalo raz za týždeň (v utorok 🙂, čiže nám vonku pri prebaľovaní stačila väčšinou navlhčená látková plienka na umytie napríklad. Spätne, ak som niečo kupovala, tak to bolo aj tak väčšinou, že mne sa to páčilo a on to ani nepotreboval.

sissi2183
18. aug 2023

@lilope Pampers premium su najlacnejsie plienky? To, ze nevies nakupovat kvalitne veci za primerane ceny je tvoja neschopnost. Priklad plienok, ktore som uviedla je aktualny z dm shopu bez akcie!!! Este aj vyrobca pampers vie rozlisit mesacnu potrebu plienok a pri novorodencoch predava balenie 240ks ako mesacne balenie. Ze 15 plienok denne. Prosim ta, to hovor niekomu inemu. Hlavne, ze tu sa bezne chvalia mamicky, ze dieta im prespi celu noc alebo sa 1-2x zobudi a ty ho budis kazdu hodinu na vymenu plienky 😂 ty si sa nemala ani ozyvat, pretoze tvoj extremny priklad tu zmätie kazdu buducu matku.
A toto teplo nie je smerodajne na urcenie priemernych nakladov na plienky mesacne, kedze sa jedna o par tyzdnov v roku. Vitamin D sme pouzivali do 4 rokov a stale v zime pouzivame a je to znacka, kde 1 balenie stoji 30eur a aj keby som tento vitamin zahrnula do nakladov na kozmetiku, ani nahodou sa nedostanem na 20 eur mesacne. Rektalna rurka nie je vec, ktoru potrebuje kazde dieta, ani kazde 5te dieta. Mala si uviest, ze rektalne rurky a flase povazujes za kozmetiku, aby si kazda matka, ktora ma jasno v tom, co je flasa a kozmetika utvorila realnu predstavu o nakladoch na kozmetiku. Pretoze bezny inteligentny clovek pod pojmom kozmetika chape kremy, oleje, vlhcene utierky a podobne pripravky na osetrenie dietata a nie rektalne rurky a vitam D.
A ano, to dieta potrebuje oblecenie a na zaciatku velmi casto, takze aj to oblecenie patri k pravidelnym nakladom. Ja som minula minimalne 100-150 eur na oblecenie mesacne, ale kedze som kupovala drahe znacky, naklady som tu neuvadzala.