Ako by ste investovali ušetrené peniaze?

28. jan 2024

Ako by ste investovali vaše usetrene peniaze leby ste v našej situácii. Mame 25 000 Zostatok hypo 25000. Mali by sme na vyplatenie ale uz by sme nemali ziadnu rezervu a sestrit nanovo. Alebo kúpa auta, mame auto, ktoré mozno o rok o dva dôjde, ale samozrejme nie za celých 25 000. Alebo by ste to rozdelili aj na hypo aj na auto. Tento rok nam konci fixácia a pojde hore splátka. Píšem na rýchlo, ospravedlňujem sa za chyby a zle slovosledy 🤣

sasa47
28. jan 2024

Ja by som rozdelila aj aj 💪

mamina7070
28. jan 2024

rozdel to
10000€ na splatenie istiny na hypo
zvysok odloz setri dalej a o rok dva das na auto a aj rezervu

autor
28. jan 2024

@mamina7070 tak uvažuje aj moj muž, ze dat 10 000 na hypo. Dakujem

tundra
29. jan 2024

Rozhodnite sa na zaklade splatky po fixacii.Ak bude vyssia splatka,tak splatte co najviac z hypo.Setrit budete potom rychlejsie pri mensej splatke.

zero1
29. jan 2024

15 tisíc na hypo a 10 odložiť ako rezervu/niekde investovať s nejakým úrokom. auto za investíciu nepokladám. rýchlo mu klesá hodnota a má krátku životnosť.

katkaseiner
29. jan 2024

Boli sme v rovnakej situacii ale s tym ze auto sme uz tento rok chceli menit. Kedze vacsina penazi bola mojich (spoločne ale dostala som ich ako odstupné) tak manzel nechcel rozhodovat. No a ja som sa rozhodla pre auto. Pre niekoho divna voľba, za mna plnenie sna (ja viem ze auto straca na cene, ale chceli sme lepsie, novšie, luxusnejsie) . Je to skutočne len a len na tebe a partnerovi. Aj nasa hypo isla hore ale my uz ju name max na 4 roky (ak pocitam aj navyse nejake splatky), v najhorsom pripade na 11 rokov ak nic navyse nezaplatim.

hellwant
29. jan 2024

Podľa mňa je 25 000 tak mala hypo, ze je zbytocne ju ciastocne splatit z tych 25000 co mate aj ked vam splatka stupne. Ak by si mala 80000 nepoviem.
Cast si nechajte na to auto, malu cast ako rezervu (cca 3 mesiace aby ste mali klud ak cosi vyskoci- odide pracka, ci oprava stareho auta kym kupite nove auto atd.)a cast investujte.
Skuste si zajst do banky, zistite o kolko vam splatka stupne a spocitajte si to ku vasim platom ako vas to ovplyvni. Prajem vam spravne rozhodnutie. 🙂

solange7
29. jan 2024

Jednoznacne by som vyplatila uver. Namiesto splatky hypo mozes sporit extra peniaze navyse.

hellwant
29. jan 2024

@solange7 ale co z toho ked kym sa dostane zas na tu sumu potrva jej to mozno roky. Toto je praveze taky mentalny ofajc to tvrdenie, budes setrit rychlejsie potom. Ano, budes ale od NULY, nebudu mat na auto, ktore budu potrebovat a ani peniaze na rezervu. Kym nasetria a stane sa nieco napr. ako naschval im odide cosi za 2 000 (oprava stareho auta) a darmo odlozia mesacne viac, ked ich potrebuju naraz.

h2
29. jan 2024

Ja by som splatila hypotéku. Samozrejme, za predpokladu, že nezostanete úplne na nule. Na auto za rok-dva našetríš, keď nebudete musieť splácať hypotéku.

milosbubniak
29. jan 2024

Akú máte úrokovú sadzbu? V dnešnej dobe je veľmi dôležité rozlišovať "dobrý" a "zlý" dlh... dokonca aj pri dnešných úrokových sadzbách sa neoplatí dávať mimoriadne vklady, keď nám akciové trhy dávajú v priemere 8-10% p.a., čiže je lepšie tie peniaze investovať, časť si určite nechajte vo forme rezervy, prípadne na to auto a zvyšok investovať na dlhodobo.

zuzka1117
29. jan 2024

Určite by som nesplacala hypotéku, uložila by som to na sporenie, buď na portu alebo finex, s tým že to môžeš kedykoľvek vybrať. Polku by som dala na dlhodobú investíciu a druhú polku na krátkodobú. Podľa mňa je 25000 nie až tak veľká suma, dala by som tie peniaze nech sa zurocuju a zhodnocujú. Ak ich budeš potrebovať, kedykoľvek ich vyberieš.

zuzka1117
29. jan 2024

A určite by som si ešte vypočítala cca ročnú rezervu a tu nechala, ak by sa nieco stalo ( tu by som dala na to krátkodobé sporenie, nech peniaze nestrácajú hodnotu infláciou).