Ako je to s rodinnými prídavkami, keď manžel robí v Rakúsku?

petka987
18. sep 2020

ahojte, chcem sa spytat, vas zienky, ktorych manzelia pracuju v Rakusku... napr. rodinne pridavky na deti si uplatnuju kazdy mesiac, alebo raz rocne, ako je to tam?

robin30
18. sep 2020

@petka987 pridavky mesacne

petka987
autor
18. sep 2020

@robin30 ahojky, a mozem sa ta popytat? moj tam este len zacal robit, uvidi ako sa mu tam bude pacit, ci ostane, tak sa este nepytal veduceho nic, len ja som zvedava... co treba mu potom len rodne listy deti? ja som na rodicovskej, chodia mi mesacne tusim 20€ na dieta... to mi tym padom zanikne? a kolko to je v Rak. ak sa mozem spytat? zavisi to aj od platu?

petka987
autor
18. sep 2020

@robin30 su pridavky a danovy bonus ze ? dve rozdielne veci

robin30
18. sep 2020

@petka987
Bude potrebovat zmluvu,rodne listy a vyska zavisi.od veku deti od 117-169€ na deti zijuce mimo rakuska a stopnu ti pridavky na sk alebo sa urobi dorovnanie zalezi o co poziadate a bonus bud mesacne alebo rocne

mogaa
18. sep 2020

@petka987 nedá sa súbežne poberať rodinné prídavky z 2štátov

petka987
autor
18. sep 2020

@mogaa dobre, som si myslela, tak to si pozistujem ci si mam stopnut potom ja tu, alebo sa to automaticky zrusi..

suve99
18. sep 2020

@mogaa nemáš pravdu... Ak poberá matka RP na SK, kde žije i s deťmi, tak môžu požiadať o dorovnanie RP v Rakúsku.... máme to tak

petka987
autor
18. sep 2020

@suve99 myslis rodicovsky prispevok? nechapem teraz ako dorovnat?

suve99
18. sep 2020

@petka987 napr. v AT sú RP podľa veku a zatiaľ stále indexované..ale i tak na dieťa to je pekná suma...bližšie tu : https://www.tj-legal.com/rodinne-pridavky/prida...

Ja poberám na 3 deti RP na SK v sume 24,95€ na každé a z AT nám doplatia do sumy, ktorá platí pre deti žijúce na SK, lebo manžel je SZČO v AT...ten rozdiel medzi SK a AT prídavkami nám dopláca Finanzamt

petka987
autor
18. sep 2020

@suve99 dakujem, to si ma potesila 🙂 idem si to pocitat a teraz co myslis ze staci aby muz povedal veducemu, dal mu rodne listy? ci to si musim asi ja nejako vybavit ze ?

petka987
autor
18. sep 2020

@suve99 ahaa tam je ziadost

suve99
18. sep 2020

@petka987 my sme na začiatok museli dokladovať okrem žiadosti o dorovnanie RP,, že je SZČO v AT, kópie RL, ak navštevujú školu aj potvrdenia odtiaľ, môj príjem na SK,... pýtali to každý rok - teraz zatiaľ nič nepýtali a normálne v septembri nabehli....

petka987
autor
23. sep 2020

@suve99 ahoj, chcem ti len podakovat za info, vravela som to manzelovi, bude sa na to pytat, ale vraj chce pockat “pár” vyplat, ze ci tam ostane a nie si to hned ziadat, tak uvidim...
ale vraj mu to tam kolegovci spominali, len cez den pomenej komunikujeme ked je tam a vecer ho stale nechcem zatazovat vybavovackami, ale chcem ho v tom trocha popohnat

denkatn
28. okt 2020

@petka987 to sa da uplatnovat aj spatne od datumu kedy zacal robit v rakusku, takze sa neboj, len ked podate ziadost napisu vam, budu chcet vela dokladov, len to ti zaberie tyzdne, potvrdenie o pobyte vsetkych clenov rodiny a o skolke. pytaju to kazde 2 roky

suve99
29. okt 2020

@petka987 tak ako píše @denkatn - RP vyplácajú i spätne, myslím 5 rokov dozadu.. nakoniec nám koncom septembra poslali vyrozumenie, že nakoľko riadi "corona" tak budú vyplácať RP do marca 2021 vrátane aj bez dokladovania... Akurát nás upozornili, že ak si myslíme, že už nám RP nepatria, máme im túto skutočnosť oznámiť písomne alebo telefonicky...

petka987
autor
2. nov 2020

@denkatn
@suve99 dakujem baby 🙂 uz si to vybavujeme, este nam chybaju nejake papiere a chcem to tam odoslat cim skor..

suve99
3. nov 2020

@petka987 držím päste, nech to máš čo najskôr vybavené...

lucyyynka
24. feb 2021

@suve99 aj nám prišiel papier, že budú vyplácať do marca 2021. A vieš mi prosím poradiť čo potom ďalej? Máme čakať, že nás vyzvu k dokladovaniu nových potvrdení alebo mame dat novú žiadosť na pokračovanie.

suve99
25. feb 2021

@lucyyynka ahoj, nám vždy pošlú papier a rozpíšu, čo treba dokladovať. Manžel tam pracuje na živnosť, takže dokladujeme faktúry, návštevu škôl, prehlásenie, že bývame v spoločnej domácnosti, dakedy chceli i môj príjem za predchádzajúci rok... Už vyčkávam, čo pošlú teraz, čo máme dokladovať...

denkatn
25. feb 2021

aj my cakame co napisu, lebo dokladuje sa raz za dva roky a teraz nam napisali ze po pandemii, ale pandemia sa predlzuje a moja ide od septembra do skoly... tak uvidim, kazdopadne vsetky potvrdenia asi nebudem vediet zohnat, lebo aj oddelenie o pobyte robi zevraj nejak obmedzene..

lucyyynka
27. feb 2021

@suve99 ďakujem za info. Tak uvidíme kedy príde papier, zatiaľ nič. @denkatn u nás úrad funguje v obmedzenom režime, ale dajú sa tieto veci vybaviť. Ak u vás nie je otvorené, vyskúšajte im zavolať ako sa dostanete k dokladom. Pekný deň kočky

denkatn
17. mar 2021

prosim ak viete, uz mi prisiel papier po dvoch rokoch, ktore veci mam dolozit, medzi inym aj potvrdenie uradu prace, ze som poberala pridavok na dieta 25 Eur. kde mam napisat? ako ste zistili emailovu adresu spravnej pracovnicky? viem ze je to v Bratislave na Vazovovej, ale mam doma malu a nechcem ist po uradoch s nou a ostatne veci mi poslali postou, myslite ze aj tu na Urade prace najdem nejako ktore oddelenie sa zaobera vyplatou pridavkov na dieta? dakujem

lucyyynka
17. mar 2021

@denkatn na svojej stránke uvádzajú emailovú adresu pre prvotný kontakt ba@upsvr.gov.sk alebo tel. číslo 02/204 43 700, tak skúste. Držím palce.