Ako je to u vás s financiami?

svetluska82
20. máj 2013

Ahojte, hladala som vo fore, no podobnu diskusiu som nenasla.. mám takýto problém s manželom. Manželia sme 2 roky, no predtým sme spolu žili 5 rokov. Mám syna z prveho manželstva. Moj terajsi manzel má s ním velmi pekny vztah. Pred 4 rokmi som zacala pracovať, a dali sme si spoločný učet, kam chodia obidve výplaty. Zarabame priblizne rovnako. Manzelovi chodia sms správy o pohyboch na ucte. A tu je problem. AK si nieco kupim, alebo vyberiem peniaze, ihned mi vyvoláva, načo som potrebovala vybrať, preco som si kupila suknu a pod. Potom ked pride z roboty domov, tak su nekonecne hádky. Je to na nervy 😒 Najnovšie som chcela odkladat z výplaty nejaku rezervu na sporiaci učet. No manzel je ako besny, vraj naco na sporiaci ucet odkladat peniaze, nech to máme na beznom ucte( len tak mimochodom, ak su peniaze na beznom ucte, tak minieme vsetko a nenasporime nic). Je to na nervy, ked manzel nechce sporit na nic. Skušala som aj rozhovor s ním, no je ako blázon, stale si len to svoje stoj co stoj. Skusala som sa porozprávať aj o oddelených účtoch, no hned mi zacal vyčítať, že mu musim dat vačšiu ciastku na byt( aj za syna) , to by nebol problem, len neviem ako by sme riesili výdavky typu: zaclony, kvety na balkon....) Sa vyjadril,že on by mi na taketo hovadiny peniaze nedal....Chcela by som Vás poprosiť o radu, ako sa mám k manželovi správať....Som z toho na nervy, nechce sa mi snim hadat stale o tom istom, no ale chcem, aby sme mali nasetrenu nejaku financnu rezevu...Co ak stratime jeden z nás prácu.... Mimochodom aj svokrovci maju oddelene ucty, prave kvoli tomu, ze svokor vsetko vycital svokre a vyclenoval jej peniaze kolko moze minut na kave s kolegynami.

exupery
20. máj 2013

Ak ti vycita vydavky teraz,ked este zarobkovo cinna si a prijem privadzas aj ty do domacnosti,co bude ak zostanes doma na mm,a moze to trvat velmi dlho...nikto ti nezaruci,ze si po skonceni rodicaku hned najdes pracu,co ti bude robit potom,ake sceny?...dost na zamyslenie,ja osobne by som s takymto clovekom dieta nechcela.

haslerka27
20. máj 2013

@svetluska82 nepoznam vase manzelstvo detajlne,tazko blizsie radit,ale jedno si musis uvedomit...on berie tvojho syna ako bremeno a presuva ti vsetku zodpovednost ,akoby sa vzdal tej svojej, ktoru na seba prevzal ked ste sa vzali.ty si jednoducho povedane ta vec na ktorej sa tvoj muzik rozhodol setrit si na dochodok.chapes?vydrbany je pekne

svetluska82
autor
20. máj 2013

@haslerka27 suhlas. Uplny.. Presne sa takto správa jeho otec k svojej manželke :( A to mi sluboval , že on taký nikdy nebude.

svetluska82
autor
20. máj 2013

@exupery no mas pravdu, ale na m som neplanovala ostat dlho cca pol roka, kvoli práci...ale to je aj tak jedno....Opracu bz som nemala prist pokial sa nieco výnimocne nestane .

usiko
20. máj 2013

@svetluska82 no, a tu mas odpoved, preco je on zgrlos" aj jeho otec bol , videl to doma a povazuje to za normalne..nie je to normalne....my zijeme spolu 6 rokov a mame oddelene ucty..mne sa mzslienka spolocneho uctu nikdy nepacila, lebo podla mna obaja mate pravo na cast penazi len pre seba -samozrejme, ak zarabate tolko ze vam odlozene peniaze nebudu chybat...ak zarabateze len tak tak vyjdete tak tam priestor na odkladanie na moj ucet nie je-.......no a ak spolocny ucet tak potom mat aj vlastny, kde si odkladas cast vyplaty, premie cele a podobne.....no a dalsia vec: ze kontroluje co si si kupila? co je ho do toho, preboha? mne moj muz, aky je taky je, ani nam nas otec aky bol taky bol, kazdy mame svoje chyby, ani raz nevycital ze som si na seba nieco kupila..nevycital mi vobec nic, ked som kupila...aj ked nema, nasklrabe nejake peniaze ked pytam /musim povedat, ze som skromna, nakupujem v sekacoch, hlavne ked je vsetko za 1 euro,alebo 50 centov, ale vela davam do kvalitnej stravy/...tazko sa zije s muzom, ktory ta kontroluje po financnej stranke...ale nie je to nemozne: ak sa ty s tym dokazes zmierit....

svetluska82
autor
20. máj 2013

@usiko ahoj, ja tiež nakupujem v sekácoch, 🙂

sirinka
20. máj 2013

@svetluska82 vies, ja vidim este vacsi problem ako jeho pristup k peniazm v jeho pristupe k tvojmu synovi...

svetluska82
autor
20. máj 2013

@sirinka prosim???? myslis?? vztah maju dobry, ale neviem co sa odohrava v manzelovej hlave

svetluska82
autor
20. máj 2013

Mz nechodime ani na výlety, lebo je to drahe . Aj keby sme si mohli dovolit.......

sashabb
20. máj 2013

@svetluska82 ja si tiež myslim, že pokiaľ by ste mali spoločné dieťa, tvoj syn by išiel úplne mimo, zvlášť ako si aj písala, že by musel ukončiť hokej - že sa všetko musi prispôsobiť druhému dieťaťu ... nechápem prečo? lebo to bude mužove dieťa??? a tvoj syn nieje jeho ani Váš ale iba tvoj? Tiež to platienie za nájom (alebo čo to bolo) ty + TVOJE dieťa. Veď toto je chorééé. Nebral si ťa spolu s dieťaťom? Hádam si nemyslí, že po narodení druhého dieťaťa, svoje prvé odstavíš a budeš preferovať vaše spoločné 🙄

Taktiež sa mi nepozdávajú tie financie. Ak som dobre čítala, písala si, že zarábate skoro rovnako cca 600€. Čiže mesačne máte okolo 1200€ a nič neušetríte. Teraz si minula IBA 50€ a je problem. Kde sú ostatné peniaze? nemáš to spísané za čo všetko sa platí? Nejaký taký prehlad. Lebo mne sa to nezdá, a kludne by som povedala, že tvoj manžel si šetrí pomimo aj z tvojich peňazí, len o tom nevieš 😒 Nebol by to prvý prípad 😖

svetluska82
autor
20. máj 2013

@sashabb no dala si mi chrobaka do hlavy 🙂 ked to tak zrátam, tak teraz sme platili cca 400 sekz, tipujem 300 stravu a 200 máme. Z toho chce m,anžel dat este mimoriadny vklad na hypoteku cca 100 euro.. Ja nemam prehlad. Chodi mi výpis raz mesacne na moj mail. Ale len to tak prebehnem, minule som sa rozculovala, ze muz vvzberal 3 krat za den z bankomatu po 10 euro. To mi bolo cudne. Ze to nevybral naraz. Ale on casto vybera peniaze len ja o tom neviem, kedze mi sms nechodia, a spatne to je o nicom dokazovat , aj tak minule zapieral, ze on nevzberla 3 krat za den, aj ked vypis to jasne dokladoval. Fakt je nejaky cudny 😒

svetluska82
autor
20. máj 2013

Este predtým než sme zacali spolu byvat tvrdil, ze on bude drzat kasu, lebo ja miniem vsetko 😠 To len taka perlicka 🙂 Este ma ani poriadne nepoznal. Ja som nenamietala, pretoze sa mi to zdalo pohodlnejsie, len som nevedela, ze to zajde az do takých krajnosti.Mávam bezne 1 euro v penazenke, ako kebz som bola na dávkach a ak mu nieco poviem, tak mi na to, mas kartu tak si vzber, no len potom telefonuje a blaci na co som zas vztahoval peniaze. On bezne má aj 100 euro v penazenke. Drzgros to je. Ale je mi lepsie aspon ked som sa mohla vyrozprávať

sonicka25
20. máj 2013

V predoslom vztahu to u nas s partnerom fungovalo podobne.Stale hadky koli spolocnemu uctu,muselo sa vyplatit hlavne jeho studium a dolezite boli aj potreby jeho a jaho rodiny.
V mojom terajsom vztahu to funguje tak,ze mame oddelene ucty a partner mi dal hned od zaciatku jeho kartu.
Malicka ma zalozene setrenie,my ties,z mojho uctu sa platia hlavne byt,skolka atd.Z jeho uctu zijeme,platime aj spolocny volny cas,nakupy atd.
No jedno by ma trosku nahnevalo,keby mi zacal nieco vycitat,alebo nedovolil nieco kupit do domacnosti,tak by som urobila rozpis jeho a mojich vydavkov.Kupujem len potrebne veci,takze by musel zdovodnit hlavne v com je problem.
Skus sa ho opytat,ci je problem v peniazoch,alebo v tebe a tvojom synovi.Dat mu vediet,ze vam je s nim krasne,ale bez neho moze byt ties lepsie.Ked uvidi,ze dokazes byt samostatna aj bez neho,mozno sa trosku zamysli nad svojim spravanim k vam.
My zijeme v Nemecku a obidvaja zarabame rovnako a musim povedat,ze niekedy ho musim brzdit pri nakupoch,hlavne ak su nejake akcie 😉 chodi po obchodoch ako "blazniva zenska"Dava si dost zalezat na lacnejsich produktoch a musim povedat,ze som sa od neho aj dost naucila 😉
Ten hokej ma dost mrzi,syncek by sa citil strasne,nedovol to v ziadnom pripade......

usiko
20. máj 2013

@svetluska82 no tak potom stryko drzgros jak vysity...je len na tebe, koolko mu budes tolerovat, ale peniaze by som si ukladala aj na vlastnom ucte...nikdy nevies, ako skoncite a taky vlastny ucet sa ti mozno niekedy zide.....

svetluska82
autor
20. máj 2013

@usiko presne aj ja som zacala takto nad tým uvažovať.....Len drahemu sa to nepaci......ALe musim vytrvat, uvidime. 😒

hradnapani
20. máj 2013

@svetluska82 s kazdym dalsim tvojim prispevkom to vyzera horsie a horsie :(
ja by som sa naozaj v tejto chvili bala jednak toho, co bude, ked budes na MD a hlavne toho, ako zacne vnimat tvojho syna. Aj o tom je tu vela diskusii,ako sa zmenili "otcovia" a zacnu robit neznesitelne rozdiely medzi detmi.
fuuha, nezavidim ti to.. ale musis nabrat guraz a spravat sa sebavedome. Nech si blaci kolko chce, ked je baran, ale ty si trvaj na svojom... a mozno sa ukaze aj jeho dalsia, prava, tvar a uvidis celkovo na com si.
Ten vlastny ucet nezavrhuj.... dobrou znamkou manzelstva nie je jeden ci dva ucty, ale to, ci manzelia povazuju peniaze za spolocne a ci aj spolocne rozhoduju o tom, kam pojdu. Jeden ci dva ucty su z mojho pohladu formalita, ale v tvojom pripade ta vlastny ucet moze trochu chranit.

sirinka
20. máj 2013

@svetluska82 lebonie je normalne, ked ste manzelia aby ti hovoril, ze mas prispievat na najomne vyssou castou kvoli synovi... Nie je normalne, aby syna nepodporoval v sporte, ktory ho bavi, ale este dieta nie je ani na ceste, ale uz rozmysla, ze prave u neho sa usetri cas a financie na druhe babatko...
Co sa tyka jeho vztahu k peniazom, realne to byva tak, ze casom a vekom sa to este zhorsuje...

svetluska82
autor
20. máj 2013

@sirinka tak to asi mi nic ine neostáva len si vydupat a odkladat nejaku ciastku bokom.Nikdy clovek nevie, kde skonci 😖

stano4000
20. máj 2013

@svetluska82 tak potom musi byt iny dovod preco sa takto sprava a preco zacal robit problemi. zo dna na den sa moze zacat chpal spravat z dvoch dovodov: choroba, frajerka.

svetluska82
autor
20. máj 2013

@stano4000 myslis ze si hned po svadbe nasiel frajerku???? Podla man nemozne, neviem, kedy by ju stihal ked sedi stale doma, cca 1 týždenne s kamosmi na pivo. Choroba vylučené- daruje krv

sirinka
20. máj 2013

@svetluska82 zrejme ano, nechaj si cas na dalsie vazne rozhodnutia... Mozno ked mu ukazes, ze s peniazmi vies gazdovat, tak jeho tlak polavi, ale pokial je ten typ, co chce mat vsetko pod kontrolou, tak neviem, neviem.... Kazdopadne drzim palce a nech sa vam so synom dari!

svetluska82
autor
20. máj 2013

@sirinka dakujeme 🙂) Budem priebezne informovat

lubikan
20. máj 2013

@svetluska82 ja by som urobila toto...chvalabohu,ze kazdy zarabate priblizne rovnako....

kazdy zvlast svoj ucet....z jeho uctu vydavky na byt,elektriku,daku tu poistku,seky....take co treba kazdy mesiac poplatit...rozratat,kolko to vsetko spolu stoji.....

a ty zo svojho uctu minies v tej sume (ako on tie vydavky vyssie)..na stravu,veci do domacnosti......(sikovna zena si vie vykalkulovat a kupit aj akciove veci a chlapovi povie,ze maso bolo po 5 €,ale nepovies mu,ze bolo v akcii za 4 € )...kozmetiku ,oblecenie a osobne vydavky kazdy zvlast zo svojho........a syn (nech je kohokolvek) by siel napoly.....bral si ta s dietatom,tak nech sa stara napoly....

a dieta by som si urobila,az keby toto fungovalo

digysa
20. máj 2013

@svetluska82 Najdes tu moje prispevky, kde ja som TVRDY zastanca spolocneho uctu pre manzelov.......

No v tvojom pripade kricim na plne hrdlo.........................NIE SPOLOCNY UCET!!!!! UTKAAAAAAAAAAAAAJ!

Ak ti manzel vycita, ze si si kupila drahsie tampony a ze tvoj syn nebude moct chodit na hokej............... BER SI SVOJE PENIAZE A UTEKAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJ s nimi do inej banky.........Zle pochodis.

Z takehoto vydelovania sa zblaznis.....sice vydelovanie bude pokracovat aj pri 2-och uctoch, ale aspon budes mat pod kontrolou svoje peniaze, keby prislo k najhorsiemu.

Na dieta nepomysli ani zo srandy, pokym nevyriesis financnu stranku. Ja osobne by som mala velky strach..... Teraz piseme o tamponoch.......s dietatom pridu plienky, jedlo, oblecenie, kozmetika...... POZOR NA TO!

svetluska82
autor
20. máj 2013

@lubikan sikovne si to navrhla. Hned to poviem muzovi, ale urcite bude proti, no musim si to vydupkat 🙂

lubikan
20. máj 2013

@digysa a nedajboze,ak by malo nejake zdravotne neduhy 😖 😖

digysa
20. máj 2013

@lubikan Asi tak.........tu musia byt 2 ucty.... jej muz je typicky "drzgroz" 😒

digysa
20. máj 2013

@lubikan Inak ja robim presne, to co ty pises ( nie, ze by sme mali problemy....ja doma drzim kasu)...ja poviem muzovi, kolko stali topanky na deti a pritom som ich kupila v akcii, ze : KUP jeden par, druhy par ZADARMO 🙂

lubikan
20. máj 2013

@digysa kamaratkin otec je tiez sialene velky drzgros....jej mama musela ukazovat blocky na vlozky..ale tam vkladne knizky zase pukali vo svoch..a vedeli si kupit modernu elektroniku do domacnosti....cakali na velke akcie,deti male hracky moderne...
vzdy v piatok ked chodili letaky do schranky,mal ich porozkladane na zemi a porovnaval,kde je co lacnejsie a v sobotu rano uz nakupoval,koli 10 halierom siel po muku o 5 km dalej 😀 😀

lubikan
20. máj 2013

@digysa ja tiez tak robim,ale niekedy ked natrafim na super akciu a som z toho hotova ,ze sa mu musim pochvalit 😀 😀