Ako postupovať, keď mi nevrátil dlžné peniaze?

karind
5. sep 2023

Ahojte 🙏🏼 prosím o radu, ak ma niektorá skúsenosť.
Chcela by som zistiť, ako postupovať v prípade, keď som bývalému priateľovi požičala 2tis.eur, stým, že sme sa dohodli, že každý mesiac mi bude splácať po 100 eur.
Zaplatil mozno dokopy tak 300 aj to nie kazdy mesiac posielal..., no keď zistil, že som si našla iného, povedal mi ze môžem zabudnúť, že mi ešte nejaké peniaze vráti. Co som čítala po nete, tak môžem vymáhať dlh súdnou cestou, aj ked nemame dohodu o dlhu podpisanu u notara, ze staci ak mam bud vypis z účtu alebo spravy s danou osobou kde to potvrdzuje,alebo svedkov, co mam...ale nechcela by som to riešiť cez advokáta keďže na advokáta peniaze nemám. Chcela by som vedieť, že aj keď podám žiadosť na súd a prebehne súdny proces, či sa zato platí, pripadne koľko, a ci by som mohla do návrhu zaziadat, aby súdny proces a všetky výdavky okolo toho zaplatil práve on, keďže kvôli nemu som to musela riešiť touto cestou. Akékoľvek rady, odpovede máte, budem veľmi vďačná 🙏🏼

micusa2222
5. sep 2023

@karind myslím, že ťaháš za kratší koniec, keď nič oficiálne o požičaných peniazoch nemáš,,,bola som v podobnej situácii,,,

deti95060810
5. sep 2023

už za žiadosť zacvakáš e..
asi naj. bude zabudnúť...

draik
5. sep 2023

@karind
Vzhľadom na zostatok nesplatenej istiny by som flintu do žita nehádzal, najmä, ak máte aspoň vzájomnú komunikáciu, peniaze boli požičané prevodom na účet resp. s potvrdením, bolo splácané tiež cez účet atď.
Inak, ako súdnou cestou, to legálne nepôjde.
Má to zmysel, ak má dlžník majetok či príjem a nemá dlhy kade tade.

aaaa1111
5. sep 2023

poslala si mu peniaze na ucet? vracal ti ich rovnako na ucet a mas k tomu vypisy?

kika2565
5. sep 2023

@karind známa posla rovno za exekútorom..

januska12323
5. sep 2023

Máš výpis z účtu a komunikáciu, ktorá potvrdzuje, že je to pôžička?

aga_aga
5. sep 2023

@karind no v podaní na súd dáš v návrhu na rozhodnutie súdu aj návrh úhradu nákladov, ale tie znášaš ty až do vynesenia rozsudku pri podaní o vyplatenie dlžnej sumy sa súdu uhrádza percentuálny poplatok zo žiadanej sumy. Neviem to isto, či to percento nebolo upravované, ale v istej dobe to bolo sa mi vidí cca tridsať percent.
Ísť do takejto žaloby na súd bez advokáta sa rovná len vyrobeniania si ďalších nikým nikdy neuhradených výdavkov . Lebo aj keď ty vyhráš a súd zaviaže dlžníka tak ešte súd musí vydať aj exekučný príkaz, čo je ďalšie pojednávanie súdu. A ešte sú okolo toho ďalšie motanice, na pochopenie ktorých ako sa má postupovať ty nemáš sama zo seba ako prísť a nikto ti to nevysvetlí. A nakoniec, ak ten človek začne robiť na čierno tak nemáš šancu tie peniaze z neho vydobyť.

aga_aga
5. sep 2023

@karind a môže sa to naťahovať aj dvadsať rokov.

hedviga2
5. sep 2023

Napís mu doporučene predžalobnú výzvu. Až potom smer súd. Môžeš skúsiť aj mediátora. Možno sa zľakne. Pohroz mu, že si budeš žiadat preplatit aj sudne trovy. Ja dom teraz vyhrala súd s inym problémom a teda súdne trovy sú vysoké. To sú takí mudrlanti frajeri. Máš poučenie do smrti

alickapusinka
5. sep 2023

Ja som požičala tak kamarátkinej mame a tiež nechcela vrátiť ale mala som zmluvu s ňou od pravníka. Takže ja som ju na súd dala ale dali mi papier a išla som za exekútorom.Ale papier som mala bez papiera by som nikdy nepožičala nič.

karind
autor
26. sep 2023

@januska12323 áno, výpis z účtu kde som mu posielala peniaze a aj konverzáciu s nim, kde potvrdzuje našu dohodu.

karind
autor
26. sep 2023

@hedviga2 to teda poučenie mam veru. Môžem sa opýtať, čo sú to mediatory ? A ako drahí sú? Ďakujem

nina19833
26. sep 2023

Ak mas ulozenu komunikaciu, kde priznal, ze ti ich bude posielat a splati dlh, tak to by ti podla mna pomohlo, no bez pravnika, to podla mna nepojde

aaaa1111
26. sep 2023

@karind ma byvaly priatel pracu? je to velmi dolezite, lebo ak ti odmietne vracat, budes sa musiet obratit na exekutora a ked nie je zamestnany, nebude mu exekutor mat z coho strhavat. a vratil ti uz nejake peniaze - na ucet alebo v hotovosti? mediatora neries, ten nepomoze