Ako šetrite vy?

25. sep 2022

Ako šetrite vy?Kamoška mi stále hovorí že šetriť môže len ten čo nemá deti a býva u rodičov.Ja to robím tak,že odložím si po výplate peniaze na jedlo a drogériu.Vyplatim si čo treba,plyn elektriku tv internet,obedy v škole a škôlke.Co mi ostane urcim cca 100-150 eur čo môžem minút len tak pre seba.Z toho platím benzín,kredit,keď treba neake oblečenie sebe alebo deťom, maličkosti hračky do domácnosti niečo.Ostatne peniaze ušetrím.Samozrejme sú aj iné výdavky ako zubárka, STK auto,servis auto,smeti zaplatiť atď atď.Podla toho za mesiac usetrim cca 100-300 eur.Kamoska nechápe ako môžem toľko ušetriť.Ona nakupuje všetko čo sa jej páči a potom čaká na výplatu.Ja kúpim len to čo je potrebné.Viem že ani ja veľa neusetrim,preto sa chcem spýtať vás ako šetrite?Kde utahujete opasok?

katarinkamt
25. sep 2022

Ahoj, som. Zvedavá, čo dievky napíšu... Sama sa tiež chystám šetriť, ale stále si nejaké vedľajšie výdavky a veru nrusetrim...

zmrzlinka2021
25. sep 2022

Castokrat setrenie nie je ani vecou vyplaty, ale spravania sa. Poznam rodiny, kde ten prijem je relativne velmi slusny, cize rodina 4+ a minu vsetko do jedineho centa. Ty usetris velmi krasne a to je super, fakt gratuluj si.

My si doslova "neutahujeme opasky", ale s manzelom vyznavame striedmost a rozvaznost, viac dame na zazitky ako do haraburd a mame teoriu, ze peniaze su pre nas darom. My sme spravcami penazi a preto sa snazime s nimi narabat rozumne a nedavat sa manipulovat okolim, ze aj toto musim mat aj hento. Cize mnoho ludi by na nas povedalo, ze "zgrlosime", ale nie je to tak.

Fakt si dobra - vytvarat si rezervu je zaklad.

larazivago
25. sep 2022

To sú tak zbytočne otázky. Véd každý setri(ak šetrí) podľa príjmu.

nikyball
25. sep 2022

Vyhľadaj si témy o šetrení, táto téma je tu denne, už asi netreba zakladať ďalšie.

zmrzlinka2021
25. sep 2022

Este taka vsuvka 😉 co ma napadlo:

- minimalizmus, super zivotny styl. Nepotrebujes 15 tupych nozov, stacia 3-4 kvalitne napriklad
- dary: pre nas tym najpodstatnejsim vo vztahu k nam a druhym ludom je laska, je cas s nimi, je ludsky zaujem - ak ideme gratulovat napr. svagrinej, neteriam atd... darcek do 20 eur, ziadne moderne brutal darceky pomaly v stovkach eur
- minimalizovat restiky a donasky jedal: je mi to luto, ale za tu cenu je to fakt na zaplakanie, co ponukaju. Za posledny mesiac som si dala dvakrat bryndzove halusky v "kolibach"... po velmi dlhej dobe... stale sa nič nezmenilo... Zato ceny isli rapidne hore.
- kupovat si veci, co naozaj nosite, ziadne zavislacenie na aboutyou a podobnych strankach

autor
25. sep 2022

@zmrzlinka2021 Ďakujem za tipy,niektoré už riešim aj ja.K tým nožom ja mám len dvoje.Oblecenie na seba minimum,deťom kupujem každý rok aj topánky lebo rastu.Do restiky nechodíme vobec,varím doma.Nepijeme alkohol,ani kávu,nefajcime.Aj sladké slané len raz za čas.A z netu neobjednavam,platiť ešte drahé poštovné.Radsej obeham obchody.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
25. sep 2022

@zoro9836 Zvyknem zaparkovať na jednom mieste auto a idem peši do obchodov.Ano ide to do času,no aspoň si prevetram hlavu raz za mesiac.

mirko84
25. sep 2022

@zoro9836 Povedal dobre. Nie je to len palivo, ale aj cas. Ak za usetreny cas pri objednavke online zarobim viac sko postovne, tak sa to oplati. Nehovoriac o tom, ze mnohe veci sa jednoducho nedaju lahko kupit fyzicky v obchode a dvak da sa cez heukeru napr najst dany tovar najlacnejsie na svk.
Dalsia vec je, ze online ceny byvaju nizsie ako v realnej predajni, nedavno som sa o tom presvedcil napr v lekarni dr. Max.
K samotnemu setreniu, kupujem tiez len co treba a riesim to dopredu ak sa da a vyhliadnem si akciu. S fixnymi vydavkami nepohnem samozrejme - ako napr stk, poistky, hypo, internet ale dal som si zalezat pri vybere institucie, s ktorou som uzavrel zmluvu na dany produkt - aby zahrnal iba to co potrebujem a za dobru cenu

zuzanka.zuzu
25. sep 2022

nešetrím. radšej viac zarobím 😎

lauriik
25. sep 2022

Podla mna je to o financnej gramotnosti ale aj o tom, ze dokazes si povedat toto si teraz nekupim lebo to nepotrebujem. Ja som dokazala setrit aj z rodicaku 😅 Ale su ludia co zarobia cez 4000€ a neusetria nic 🤷🏼‍♀️

guiseppinka
25. sep 2022

Cielene nesetrime, poplati sa co treba, vieme ci nieco potrebujeme a zvysok ostava na uctoch... Nevidim zmysel mat 350 uctov... Ak treba nieco vacsie, tak sa d to kupi hned, ak to netreba hned, tak sa pocka... Napr tento tyzden mi vybehli 2 seminare, ktore musim absolvovat. Vedela som o 1, ratala som s nim, s druhym nie. Restiky tiez neriesime, obcas pizzu. Ale my mame naozaj s muzom rovnaky pristup v otazke penazi a teda nastastie nase prijmy su vyssie ako vydavky...

autor
25. sep 2022

@guiseppinka My máme len 2 účty,1 ja a 1 manžel

guiseppinka
25. sep 2022

My 3, 2 muz a 1 ja... 2 ma len kvoli tomu, zr pottebujeme aj slovensky a zijeme mimo...

sssss123
25. sep 2022

súhlas s @lauriik, finančná gramotnosť, tiež som dokázala aj z malej výplaty ušetriť, nikdy som nepotrebovala mať haldy oblečenia, haldy kozmetiky, míňať proste na blbosti...

zuzanka.zuzu
25. sep 2022

@sssss123 ehm... "haldy oblečenia, haldy kozmetiky, míňať proste na blbosti" spĺňa skôr definíciu "konzumu" než "finančnej gramotnosti" 😉 to je niečo trošku iné 😉

lauriik
25. sep 2022

@autor Ja som uz na vysokej skole ked som este len brigadovala mala dva ucty - jeden s peniazmi na minanie a druhy sporiaci. Dneska ich mam len ja styri, moj muz minimalne tak isto 😅

amelia89
25. sep 2022

Ja prve co urobim ked mi pride vyplata (materska) je ze poslem peniaze na setriaci ucet. Takto som to robila pred detmi a takto to robim aj teraz. Bude to 7 rokov co sme s muzom a este sa nestalo aby sme to nejaky mesiac neodlozili. Nasetrili sme tak na velku svadbu, na vklad na hypo, na cele zariadenie bytu.
Teraz uz mame 2 deti a ja prejdem na rodicak,tak nebude uz asi mozne stale setrit taku sumu,mozno ju prechodne znizime kym sa vratim do prace. Ale chcem povedat ze my aj mame vyssie prijmy ale my proste tie peniaze neminame,nemame taky sposob zivota. Mame vysoku hypo lebo mame drahy byt, ale netvori to viac ako 30% nasich prijmov. Ked sme boli bez deti vela sme investovali do cestovania a restauracii, teraz to ide do deti lebo to je vkuse cosi 🤣 jedine kde nesterim a verim ze nebudem musiet je jedlo, kupim kvalitne potraviny kedy chcem a kolko chcem,nehladam akcie, nekupujem maso v supermarkete - to je nieco kde keby sme museli mozeme utahovat opasky. Ale ist nadoraz z mesiaca na mesiac si neviem predstaviť.

lujza123
25. sep 2022

Absolútne nedokážem šetriť. Ale ze vôbec.
Mám pravidelne mesacne platby po 200 € na šetriace podúčty sebe aj dieťaťu, niekedy sa mi podarí dat bokom aj viac....
No vždy to po pár mesiacoch miniem na niečo co treba... Alebo skôr mám pocit že treba....

vevapeto
26. sep 2022

To je úplne jednoduché - trvale príkazy v banke. Nadstavis si podľa toho, ako ti výplata dovolí. My mame s mužom spoločný účet, takze aj obnos úspor je vyšší - obom sporím na dôchodok vo fondoch, ďalej posielam na ďalšie 2 fondy, na detský posielam, na sporiaci účet posielam - k tomu mám prístup keby dačo. Mesačne na sporenia dokopy 900€. Zaklad je nedrzatl tie €€€ na bežnom ucte. Pravda je že ja si nepotrpim na drahú kozmetiku, drahé značkové handry a ani 50 párov topánok nemám a ani na luxusne dovolenky. Naše zarobené €€€ radšej zhodnocujem.

katyrose
26. sep 2022

Hneď ako som skončila VŠ a zamestnala sa (4 roky dozadu), urobila som si 3 sporenia. Jeden k bežnému účtu, tam som posielala 100€ mesačne, tie peniaze tam mám pre prípad neočakávanej situácie, napríklad kúpa novej práčky, väčšia oprava auta atď. Odkedy máme deti, posielam tam 50€. Druhé sporenie mám na 7 rokov, posielam tam ďalších 40 eur, to bude dajme tomu na nové auto, na opravu bytu. Ďalšie mám na 40 rokov, tam posielam 30 eur, to bude priprava na dôchodok plus viem tam vložiť jednorázovo aj väčšiu sumu peňazí. Potom mám 3.pilier, kde posielam tiež malú čiastku pravidelne raz za mesiac. Na všetko mám trvalý príkaz, ostatné peniaze sú na bežné výdavky našej domácnosti. Keď sa nám v marci narodili dvojičky, založila som im sporenie s poistením do 25 rokov a sporenie na 30 rokov,kde im posielam rodinné prídavky, ktoré na nich dostávam. Taktiež im tam dávam všetky peniaze, ktoré dostanú od rodiny k sviatkom.
Oblečenie pre nich kupujem z bazarov, malé detičky zatiaľ nedokážu veci tak zničiť, rodine sme povedali, aby na sviatky kúpili veci, ktoré sú potrebné, nie milión nepotrebných hračiek. Samozrejme nerozkazali sme, ale poprosili, keďže sme vedeli, že určite niečo kúpia. Ja teraz pre seba nekupujem žiadne oblečenie, pretože skoro nikam nechodievam. Bývame na dedine, manžel chodí do práce autom a ja s polročnymi dvojičkami dám akurát tak prechádzku po dedine, nové veci mi netreba. Kým som ale bola na VŠ, skoro všetko som na seba kúpila v sekaci. Nepotrpime si na značkách. Takže žiadne tričká za 30€, kabelky za 200€. Kupujeme rozumne. Do obchodu chodievame so zoznamom. Snažíme sa základné potraviny kupovať v zľavách. Nesledujeme každý leták, ale keď majú niečo za dobrú cenu a vydrží to, kúpim toho viac. Manžel každý deň cestuje 100km do práce, auto sme prerobili na plyn, do roka by sa nam to malo vrátiť. Možno to znie zvláštne čo napíšem teraz. Sme z veľkej rodiny, manžel má 4 súrodencov a ja tiež. Keď každému chceme dať na meniny a narodeniny apson čokoládu, víno alebo nejaký alkohol, tak to nechávame na poslednú chvíľu, ale myslíme na to vopred. Takže keď ideme niekde na nákup a vidím tam bonboniéru, ktorá je práve v akcii a netreba mi ju, aj tak ju vezmem, lebo viem, že o mesiac a pol má svokra narodeniny. Kebyže idem deň predtým do obchodu kúpim ju o 1,5€ drahšiu. To je nič samozrejme, no ak takto ušetríš na 10 bonboniérach, tak už máš 15€. Nie sme žiadni drzgrosi, doprajeme si čo chceme, ak na to máme. Ak ideme lyžovať, tak nie sme na svahu celý deň o hlade, ale kúpime si v stredisku obed a kávu a to nás vyjde na 10x drahšie ako by sme si niečo zobrali z domu. Ale zase, ak vieme na niečom ušetriť, tak prečo nie. Pôjdeme potom za ušetrené peniaze niekde na dovolenku. 😊

katyrose
26. sep 2022

Na tie moje sporenia mám trvalý príkaz, peniaze odchádzaju hneď ako príde výplata, teraz materská. Takže nie čo sa zvýši, pošlem na sporenie, ale naopak. Najprv sporim, až tak ostatné veci. A kebyže náhodou to nevychádza, z tých troch sporiacich účtov môžem peniaze kedykoľvek vybrať. Manžel má svoj účet a má dve sporenia. Takže dokopy máme 6 sporení a 3 pre deti. Posielame tam dokopy mesiacne cca 250€ plus kedykoľvek je to možné, ďalšie peniaze, ktoré dostaneme k sviatkom napríklad. A na svojich účtoch nikdy nezostavame na minime,nikdy neriešime kedy príde ďalšia výplata. Náš spoločný príjem je momentálne cca 1600€.

autor
26. sep 2022

@vevapeto Ja mám príjem 900 eur,nekupujem drahé značkové veci ani pre seba ani pre deti.Vacsinou nakupujem v Pepcu,v Tescu,Sinsay a v čínskych obchodoch oblečenie.Potraviny z Lidl.
@katyrose Ja mám jedno sporenie pre seba,tam dávam mesačne 30 eur,plus máme aj životné poistky pre seba aj pre deti.Dalrj šetrím na účte.To že tam mám peniaze a sporom,tým pádom to neminem.Nepotrebujem x účtov a preposielam vselikade peniaze.

joja101
26. sep 2022

Ono je to síce tejto dobe ťažké, ale podľa mňa sa dá čo to ušetriť a keď tak sa proste treba snažiť zarobiť viacej. Ono hej dá sa len sťažovať a čakať, čo komu zadarmo padne do rúk, no tak sa asi ťažko niekam človek posunie

tahomi
26. sep 2022

@anonym

Vidis, poistky. Zivotnu poistku ma mat zivitel rodiny, nevidim zmysel platenia pre deti. To ked uz, tak nejake urazove poistenie.

katyrose
26. sep 2022

Sporenie ktoré máme na dlhé obdobie je investičné. Dávam peniaze do správcovskej spoločnosti a oni s nimi hospodária na trhu. Nakupujú a predávajú akcie po celom svete, ja mám prístup k účtu a vidím ako sa s mojimi peniazmi hospodári. Nie je to obyčajne sporenie v banke, kde mám úrok 0,1%. Tam je úrok závislý od momentálnej situácie na trhu. Za minulý rok som mala výnos 23%. A to je ten rozdiel, prečo máme toľko sporení. Je tam riziko, že budeš aj v strate niektorý rok, preto nemáme jedno sporenie ale viacero, aby sme neprišli náhodou o väčší obnos peňazí, ak ceny na burze klesnú.

autor
26. sep 2022

@tahomi Živiteľ rodiny som ja aj manžel,tak máme obaja poistenie.A deti tiež,staršia už mala zlomenú ruku aj iný úraz,a dostala za to pekne peniaze.Ked budú mať 18 dostanú peknú sumu peňazí cca 20tisic eur.

maminkadeticiek
26. sep 2022

Niektore prispevky mi tu pridu vtipne,nevsimla som si,zeby niekto bral do uvahy objektivne skutocnosti ako napriklad vysku mzdy,lokalitu v ktorej zijem,hypoteka,VYSKU MZDY MANZELA a ine!Aby bolo jasne patrim k sporovlivym a dokazem usetrit kazdy mesiac lebo dost zarobim,jenteda z coho.Ale sorry,ked niekto zarobi iba 900 eur v cistom a moze minut na seba cca 100-150 eur a 100-300 eur usetri,v pohode,nuz tak ale je jasne,ze treba porovnavat treba hrusky s hruskami a nepliest ich s jablkami a nepredhanat kto kolko uspori.Ak niekto nema hypoteku 600 eur tak usetri ajajaaaj,alebo manzela co zarobi dvojnasobok.A tazko setrit manzelom s 2 detmi kde je spolocny prijem dokopy 1500 a hypoteka na krku.Takze poradte si,ale neporovnavajte kto kolko usetri.

pkgirl30
21. júl 2023

ja som sama s postihnutým synom. akú dotáciu môžem o tú požiadam od štátu. založila som si sporiaci účet kam odkladám mesačne 20 eur. synovi som založila sporiaci účet kam tiež odkladám mesačne. zriadila som si občianske združenie kvôli 2%, ktoré som teraz dostala. keď všetky mesačne náklady poplatím zostanemi asi 300eur. veľa nepotrebujem na stravu a niečo mi dá záhrada, ja mám dostatok oblečenia že sebe kupujem len súrne veci, všetko šetrím malému lebo ten rastie. aj z toho mála dokážem ušetriť. pred dvoma rokmi som si narobila zásobu potravín ktoré sa dajú skladovať na rok, vedela som že príde zdražovanie a teraz chodím do obchodu len pre základné veci čo miniem za týždeň

eludka
21. júl 2023

Čo iné výdavky? Zubár 2 plomby a 150€, okuliare 520€, 2 letných topánok 130€. Nedala by som to za 1 mesiac.