Ako šetríte? Zvažujem účet v SLSP

alofinka
15. okt 2019

Kde šetríte peniaze? Doma pod vankúšom alebo v banke na účte? Stále sa snažím niečo ušetriť doma ale keď mam niečo nasetrene hocikedy si zoberiem stovku a idem si niečo nakúpiť len tak pre radosť a takto to robím až tam nemám nič, preto rozmýšľam dať si sporenie v banke, z výplaty nech sa mi sťahuje, rozmýšľam nad sporením v SLSP, tam mam účet, sporenie pre radosť, vyberať môžem len jeden deň v mesiaci, v deň sporenia lebo keby som mohla vyberať kedykoľvek to by nedopadlo dobre, ale čo ak mi niekedy pochybi? Najradšej by som ich mala doma pri sebe len čo keď neviem šetriť

sapetka
15. okt 2019

@alofinka na ucte kde odkladame z vyplaty. Vacsiu sumu mame vo fondoch a vyssiu hotovost aj doma keby bolo na nieco treba.

lejduska
15. okt 2019

@alofinka presne taký sporiaci mame s manželom obaja, vola sa to sporenie na bývanie, síce úrok nízky no pointa je ze idú bokom. Zatiaľ nám to vyhovuje. Máš to zadara tak skus

kikanik
15. okt 2019

@alofinka Ja mám taký poducet v slsp ako ty a zatiaľ sa mi sporiť darí. Keďže sa dá vybrať len 1 deň za mesiac, tak ma to neláka. Dôležité je asi robiť si radosť inak ako nakupovaním zbytočností. Potom sa dá niečo ak ušetriť. Ja som si zatiaľ takto ušetrila 2300€ za 3 roky na materskej. Niekedy tam dám 10€, niekedy 100€/150€. Je to dobré, že v prípade naozajstnej núdze si ich môžeš vybrať.

len_nig
15. okt 2019

Aj my máme presne tento účet v SLSP a sme spokojní. 😊

nelinka888
16. okt 2019

@alofinka ja mám tiež, ale sporím si na účte kde môžem kedykoľvek vybrať pretože nikdy nevieš čo sa stane a potrebuješ prachy a nedajú sa vytiahnuť to tiež nie je ok 🙂

solange7
16. okt 2019

@alofinka ahoj, ja mam v slsp sporenie pre radost a kedykolvek si mozes sumu previezt na ucet. Ci rano ci v noci, pride ti to hned. Sporenie si urcujes s nejakou cielovou sumou, a mesacne sa ti uroci, podla toho kolko ti kazdy mesiac odchadza. Nieje to velky vynos. Ide skor o to, ze mas poducet k tvojmu uctu. Ked su peniaze na setreni, nemozu t stiahnut z karty peniaze ak by niekde zneuzili tvoje udaje. To je dalsia vyhoda. Sporenie ako pravidelna platba sa ti moze vyplatiť aj pri poplatku za vedenie uctu. To ti všetko v banke povedia.

evkamotka
16. okt 2019

Hlavne sa treba preorientovat co ti robi radost, inak ti ani sporiaci ucet nepomoze a ked sa bude dat, vybielis si ho tak ako teraz domacu ponozku

simca06022011
16. okt 2019

Myslím že tie poducty už má každá banka... A keď nevieš sporiť doma, tak ti nič iné neostane len odkladať tam. Ja si viem vybrať sporiaci účet kedykoľvek. Ale ak vieš len raz za mesiac, tak posli si tam takú sumu, aby ťa to neobmedzilo veľmi a nevyberaj to kým nejde o život. Zvyšok si nechaj na účte a ak by ti ostalo na bežnom účte navyše niečo, vieš to tam hocikedy presunúť. Ja som si dala pred rokmi predsavzatie, že sa tých peňazí nedotknem a nedotkla som sa, proste neviem, čo by muselo byť také strašné súrne...

kovbojka
3. feb 2020

@alofinka
Ahoj, som osobným finačníkom, tvoje financie by mali byť rozložené:
5% - krátkodobá rezerva (na účte v prípade potreby_oprava práčky, auta apod.)
5% - zabezpečenie príjmu (ak by si nedajbože bola PN, liečenie, .... tvoje príjmy klesnú na cca 50-55% a ovplyvní to schopnosť utiahnuť všetky výdaje)
10% - strednodobá rezerva - keď na niečo šetríš napr. nové auto _na 5-10 rokov
10% dlhodobá rezerva - šetrenie na dôchodok/v budúcnosti nebude mať kto robiť na naše dôchodky (III. pilier príp. investovanie do správc. spoločností/šetrenie na dôchodok)_, ak nemáš II. pilier dá sa do 35 rokov- nič Ťa to nestojí, peniaze/5% odvodov nepôjdu do štátnej kasy, ale Tebou vybranej správcovskej spoločnosti, kde sa zhodnocujú/úročia a v prípade smrti sa dedia
30% - ak máš úver_je to maximálna výška úveru
40% - ostatné výdavky

Výhodnejšie je investovať do správcovských spoločností ako do banky. Banka Tvoje investície na sporiacom účte investuje do správcovských spoločností, ale určité % si ponecháva, čiže v konečnom dôsledku zarobíš menej. Obráť sa na osobného finančníka v Tvojom okolí_možno Ti poradí.