Ako ušetriť?

novamamima
19. mar 2013

Ahojte maminy, minule som tu narazila na jednu tému kde sa diskutovalo o tom ako ušetriť a nasporiť po pri materskej. Mne ale napadlo ako sa dá šetriť na potravinách, ale tak aby zasa netrpelo naše zdravie. Ak máte nejaké tipy, dobré receptíky tak sem s nimi. 🙂

andrea129
5. apr 2013

My, odkedy sme sa zacali zdravsie stravovat (co znamena nie polotovary, ale ziva strava - cerstve ovocie, zelenina, semiacka, orechy, atd.....), tak nam to vychadza celkovo lacnejsie nez predtym. A okrem usetrenia upravujeme aj vlastne zdravie 🙂
😉

veronika_pp
5. apr 2013

minulý rok v marci nám do rodiny pribudlo bábätko. Vedela som, že prikrmovať začnem niekedy v októbri, kedy bude po sezóne. Tak som sa rozhodla zavárať výživy.. obávala som sa, ako mi to výjde, či neskysnú... ale za pokus to stálo. Je pravda, že to stojí určitú námahu a sebazaprenie 😉 .. začala som s jablkovou - v sezóne nestoja veľa. Tak som ich ošúpala, nakrájala na kocky, hodila do veľkého hrnca a povarila asi 5 minút. Potom som ich rozmixovala na kašu a celú masu ešte raz povarila. Nakoniec naplnila do fliaš a uzavrela vrchnákom. Dáte do hrnca (na spodok treba dať utierku) a zaliať asi do trištvrťky vodou. A sterilizovať... takto som to urobila s ovocím, ktoré mi prišlo vhodné. Nedávala som do nich nič iné - žiaden cukor. Potom mali naši plno hrušiek, tak som urobila hruškovo-jablkovú, hruškovo-jablkovo-banánovú - akúkoľvek. Ak nemáte kde vziať domáce ovocie - nevadí - v sezóne sú rôzne akcie, alebo môžete nakúpiť od tetky na trhu. Takto som sa predzásobila na celý rok dopredu, veľa z nich som rozdala mamičkám, ktoré toto nerobili. Ak to zase prerátam, tak jedna výživa stojí cca 0,40 €.. moja dcérka zje denne jednu, niekedy len tak, niekedy s jogurtom, takisto aj my si ich niekedy dávame na ochutenie jogurtu. Ak spočítam, že do sezóny zase ďaleko, tak som zase ušetrila nejaké to euro.. A viem, čo jej dávam. (ak by jedla tieto výživy celý rok, tak po odpočítaní nákladov na ovocie mám aj tak 100 € doma)..
Je pravda, že niektoré som musela vyhodiť - bolo ich pár, pretože mi predsa len skysli.. ale aj tak je to úspech 🙂

Ako som písala, tak jej dávam na obed väčšinou mäsko.. To si pripravím naraz, väčšinou keď kúpim celé kura, tak ho naporcujem, zoberiem jedno prso, podusím, podlievam vývarom, rozmixujem a potom len naplním do nádoby na ľad, kde sa vytvoria kocky a každý deň už len vyberiem dve kocky a hodím k zemiačikom. Nemusím takto zbytok mäsa vyhadzovať a čas prípravy obedíka sa mi skráti - ale nie na úkor kvality. Takto to robím s každým typom mäsa.

@katkaking - čo sa týka jogurtov, tak ani moja staršia dcérka nechcela jesť jogurty.. tak som ju obalamutila.. dala som jej domáci jogurt napríklad rozmixovaný s jahodovým lekvárom do kelímka od jej obľúbeného jogurtu. Zmenu si nevšimla. Tak som to urobila viackrát s rôznymi kelímkami a .. nakoniec som urobila systém - mám sklenené koreničky prázdne, do ktorých som dala na spodok ovocnú zložku a na to jogurt v pomere asi 1:1.. a nakecala som jej, že ich kupujem v takom špeci obchode.. - už s tým nemá problém a keď vie, že je to teda z obchodu, tak mi ich zje 🙂.
Keď tvoje deti generálne odmietajú jogurt, chcú iba jogurtové mliečko, tak im skús urobiť kefír - ten sa tiež dá podobne urobiť doma - akurát potrebuješ kefírové zrná (môžeš dostať na internete, ak ich kúpiš raz, potom už nemusíš, takisto sa množia - v podstate je to ako s probiotickou kultúrou). Návod je na nete tiež. Stačí potom hotový kefír už len ochutiť.. možno táto varianta bude pre nich lepšia.

@sendy1977 - nátierky robím podľa našej chuti, každý môže preferovať niečo iné.. My máme radi mrkvovú - zoberiem najprv maslo (vyhriate na izbovú teplotu - asi polovičku), našu domácu lučinu, ktorú som spomínala, pridám mrkvu nastrúhanú na jemno, soľ, peper, kúsok citrónovej šťavy a cesnak..
A potom môžeš obmieňať - základ je vždy maslo s lučinou, soľ, peper.. (niekedy to maslo ani nedám.. - podľa toho, čo je v chladničke)
Vajíčkovú - postrúham vajíčka na jemno, a vložím do základu
Sardelovú - sardely v konzerve, základ, lyžička dijonskej horčice (ak nemáš, môžeš dať obyčajnú horčicu), my dávame aj kápiu nakrájanú na kocky, pretože tak nám to chutí. (občas pridávam sardelovú pastu a ančovičky)
Čistú cesnakovú - cesnak do základu a máš..
Nedávam ani majonézu, tatársku, ani nič podobné.. ale nátierky si môže urobiť každý podľa seba.
Je to v podstate väčšia masa za menej peňazí...

Ešte mi napadli polievky - v dni, kedy nemá muž mäso, alebo máme len ľahšie druhé jedlo robím polievky. Okrem toho, že vždy raz týždenne robím vývar, ktorý potom uskladním buď v chladničke alebo mrazničke na prípravu ďalšieho jedla (vývar je super-lacná záležitosť - hovädzie kosti u môjho mäsiara na jeden vývar ma stoja cca 0,50 € plus zelenina a koreniny).
Takisto rada robím zeleninové polievky - lacná a veľmi chutná varianta je vichyssoise - potrebujete len zemiaky, pór , smotana, plus koreniny.. Orestuje sa pór (len biela časť), pridáme zemiaky pokrájané na kocky, osolíme, opepríme, pridáme štipku muškátového orieška, kto chce môže pridať cesnak.. po uvarení sa rozmixuje, pridá sa smotana na zjemnenie a hotovo. nenáročné na peňaženku a prípravu.. podáva sa s opečenými krutónmi z chleba zo včera 😉

tremonti
5. apr 2013

@veronika_pp prosim ta ako robis z ovocia sirup?zaujalo ma to.ja zvuknem bazovy ak je sezona, nevies z coho este viem jednoducho spravit sirup?

veronika_pp
5. apr 2013

@tremonti sirup vieš urobiť skoro zo všetkého. Ak máš k dispozícii ovocie tak: višňový /je skvelý - naši višne vždy vyhadzovali - takááááááá škoda/, jahodový, malinový, hruškový, jablkový, jablkovo-škoricový, čierne ríbezle ... alebo osviežujúci zázvorový, bylinkové sirupy - bylinky nemusíš všetky sušiť - mätový, citrónovo-mätový, medovkový, žihľavový... na skúšku môžeš urobiť trochu a uvidíš ako bude chutiť - na margo bázy - skvelý je aj miešaný báza s čiernymi ríbezľami..

veronika_pp
5. apr 2013

@tremonti júúúj - a ešte ako na sirup.. - robím si sirupový základ - t.j. kilo cukru a cca 1,5 vody - podľa typu ovocia - povarím a potom vmiešam rozmixované povarené ovocie (cca dve kilá). ale môj prvý sirup vznikol z nevydareného lekváru 😀 .. na nete je plno perfektných receptov..

tremonti
5. apr 2013

@veronika_pp dakujem🙂

lilli00
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katren
9. apr 2013

@lilli00 prestan tu uz spamovat!

petri22
9. apr 2013

@veronika_pp ďakujem za typ na sirup 🙂 , aj ostatné

baculka35
20. apr 2013

ušetriť sa moc neda.teda ak nemas manzela ktorý velmi dobre zarobi.ja kupujem najnutnejsie veci.nejem vela.radsej necham detom a pritom nechudnem.

mexico_16
28. apr 2013

@atka3 prepac,ale preco setris na mase a jogurtoch pre deti len raz tyzdenne ?? 😕 😕

atka3
29. apr 2013

@mexico_16 pretože na viac nemám. mám na týžden najviac 30eur. a mäso máme len cez víkend. bohužiaľ realita je taká

veronika_pp
29. apr 2013

@atka3 máš môj veľkýýý obdiv a držím ti palce, aby sa tvoja situácia už len zlepšovala.. je ťažké byť na všetko sama a vedieť kúzliť ☹ .. ja chcem výdavky tiež znížiť a nekupovať blbosti a tvoje rady sú inšpiratívne.. takže pred tvojím hospodárením smekám klobúk dolu 😎

mexico_16
29. apr 2013

@atka3 ok,ale ja by som zredukovala deckach sladkost.ako pises raz denne..Uz nie su najmensie,zeby bez toho neprezili a radsej dala o 2 jogurty viac tyzdenne 😉

atka3
29. apr 2013

@mexico_16 prepáč,ale ja moje deti nenazývam decká. nepoznáš moju situáciu. síce som napísala že majú jednu sladkosť denne,je to k desiate,lenže neanpísala aká tá sladkosť je.že pečiem doma keksíky,koláče je úspora. a bohužiaľ ked mám 3 deti to je ako ty píšeš o 6 jogurtov viac t.j.skoro 2 eurá. keksík má denne vynde 0,60 centov/pre troch/ a ked upečiem doma tak ma nevynde nič a majú na celý týžden všetci. Moje deti majú svoj vek,ale vážim si ich natoľko,že ich nenazývam deckami,lebo sú pre mna všetkým. a ked sama žena z platu 250eur živí rodinu tak si dobre premyslí čo kúpi.nie sú roumaznané,aby mali plnú chladničku najdrahších jogurtov,ani plnú skrinku cukrovín. sú to sladkosti /cereálie,najlacnejšie/ aj oni majú právo na sladké,aj ked sú veľkí.sú to športovci takže nemajú čokolády,ale ovocné tyčinky apd..Bohžiaľ žijem na Slovensku

mexico_16
29. apr 2013

@atka3 Ok, na pecenie tiez trepa suroviny,cize ten jogurt mozes miesto toho kupit,ale ja nebudem riesit dalej tieto veci s Tebou..moj nazor je,ze je jeden jogurt tyzdenne+maso je hrozne malo a obzvlast ked sportuju,cize vydaju viac energie cize musia aj viac prijat 😉 A nehraj sa na slovicka ci detom,deckam,detickam,deturencom 😅

atka3
29. apr 2013

@mexico_16 presne.moje deti mi stoja za slovíčka.,lebo si ich vážim a láskavo ma nerieš,čo mám a nemám robiť.kto kolko má v penaženke tolko si môže dovoliť.suroviny sú oveľa lacnejšie na pečenie,len treba vedieť ako na to.a ver netrpia pod výživou.Ked je človek pri peniazoch nepochopí druhých.

terezka1947
29. apr 2013

aaaale,no....neurazajme sa tu hned....treba si uvedomit jednu vec,kazda mamicka by dala detom vsetko-ale ked je raz maly prijem,musi vychadzat z toho,co ma 😖 a bohuzial,toto je casto realita na Slovensku 🙄
a myslim,ze vela veci sa domacou stravou da usetrit....a nemusi to byt vobec na ukor zdravia deti,clovek musi byt iba sikovny a rozhodne nie pohodlny....ved,co uz mu ina na SK ostava 😀

mexico_16
29. apr 2013

@atka3 ale viem to pochopit,len fakt sa nehraj na slovicka..ako by sme my ostatne nevazili 😕

atka3
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
atka3
29. apr 2013

@mexico_16 a nehovor za ostatné,ale sama za seba.

mexico_16
29. apr 2013

@atka3 ze ta serie tvoja finacna situacia,tak sa nenavazaj do mojej osoby 😵 😵

veronika_pp
29. apr 2013

@mexico_16
@atka3
btw - deťom jogurt vôbec ani netreba - ak ho nebudú mať, nič sa nestane.. nie sú to "vitamíny", bez ktorých sa nedá žiť. 😎
A každá chceme svojim deťom to najlepšie a robíme podľa toho.. a atka asi vie co robí ...

mexico_16
29. apr 2013

@veronika_pp ja som napisala len svoj nazor,ze 1 jogurt a jedno maso tyzdenne je malo,ci uz ani to nemozem vyjadrit ?

atka3
29. apr 2013

@mexico_16 mna nehnevá moja finančná situácia.mám najväčšie bohatstvo na svete, zdravé deti a ruky. ty si začala,ja som sa bránila. ale odchádzam odtiaľto,lebo nemá zmysel čokoľvek tu radiť,ked osoba má radosť sa navážať do iných.chcela len poradiť,pomôcť a nik sa do mńa navážať nebude,radšej ustúpim. ale konečne pochopila mamičky,ktoré hovorili o reakciách tu na fore.

veronika_pp
29. apr 2013

@mexico_16 môžeš.. a ja píšem, že keby nebol jogurt aj celý rok - nevadí, dieťa o nič neprichádza.. a to isté aj s mäsom.. to je zase môj názor, názor odborníkov na výživu a miliónov vegetariánov 😎

mexico_16
29. apr 2013

@atka3 ty si sa prva zacala navazat,ze som napisala decka..no nie kazdy zije v okrese Zvolen a vyjadruje sa inak !!! Ja som vyjadrila som nazor a tebe sa nepacil..Je to forum a proste sa tu diskutuje..Nikto do Teba nerype 😉

mexico_16
29. apr 2013

@veronika_pp Berem kazdy nazor 😉

atka3
29. apr 2013

@mexico_16 nie som malé dieťa,aby sa s tebou naťahovala.

mexico_16
29. apr 2013

@atka3 mudro 😉