Ako vyžiť každý mesiac?

ivuska_81
8. nov 2017

Ženy poprosím Vás o radu ohľadne rodinného hospodárenia.... mame s manželom príjem cca 1600 eur mes., máme hypo 370, inkaso 125, poistky, mobil, net, škôľka (zabudla som napísať, že máme 2 detičky - 3 a 4 ročné) - cca 250 eur, 50 benzín, zbytok na stravu, drogériu, lieky a pod....... občas neočakávané výdavky, niekto má sviatok, poistka auto..... No každý mesiac nám chýba do výplaty cca 200-300 eur. Na strave nešetríme, zas skoro nikde nechodíme, občas do kina, plávať (permanentky máme za dara) o šetrení nemôže byť ani reči.... Potrebujem Vás názor, nakoľko sa s mužom stále hádame, on tvrdí, že je to dosť peňazí, ja zas, že málo a nedá sa z toho vyžiť.... ženy potrebujem aj radu ako hospodáriť.... Prosím Vás vyjadrite sa hlavne, tie ktoré žijú z podobného "budgetu".....dakujem

womankc
8. nov 2017

@ivuska_81 najviac ušetríš práve na strave , a dá sa aj na kozmetike , drogérii. musíš si jeden mesiac , možno dva odsledovať , čo kde si kupovala / ale aj muž/ , normálne si to spisuj a sama uvidíš , že koľko zbytočných vecí sa kúpi....sú obdobia , kedy si ten opasok jednoducho musíš utiahnuť a vzdať sa určitého zaužívaného štandardu a hlavne v období , kedy sú deti malé ...

dai
8. nov 2017

@ivuska_81 skus mesiac odkladat blocky naco minas aby si mala predstavu kde ti peniaze unikaju. Kolko ide do stravy? Kolko do tych darov? Podla toho budes vidiet kde mozes setrit

sissy27
8. nov 2017

@ivuska_81 nuž treba si spísať príjmy a výdavky. Podľa tvojich slov na strave nešetríte - pritom je to jedna z položiek, s ktorou sa dá čarovať. Okrem toho, čo to pre vás znamená? Že napríklad kupujete len nutné potraviny v biokvalite, alebo že kúpite čokoľvek, na čo máte práve chuť a čo deti chcú a veľa vyhadzujete po záruke, nedojedené? Drogéria - neviem čo presne kupujete, ale skús pozrieť lacnejšie výrobky.
Mobily - prehodnoťte svoje paušály a výdavky, možno sa to dá aj lacnejšie. To isté poistky.
Hypo - nedajú sa znížiť splátky, napríklad aj refinancovaním?
Ono 1600 pre 4 ľudí nie je úplne na vyskakovanie, ale zas to nie je ani úplne málo. Určite sa ozvú aj baby, ktoré majú menší rozpočet a zvládajú 🙂

aneri66
8. nov 2017

z 1600 eur sa nedá vyžiť ??? ako nechcem byť zlá, no asi tvoj manžel potrebuje vymeniť ženu, keď z toľkých peňazí neviete vyžiť..to akože čo každý mesiac kupuješ ???

bonetka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kjanka86
8. nov 2017

no podla mna mate az az dobry badget kedze po odratani toho co musite zaplatit vam na stravu a ine ostava okolo 700e a to je si myslim dost vela.. cize problem bude ten ze minas vela na stravu takze to skus prehodnotit co kupujes a co aj realne zjete.. ja tiez velakrat nakupim plno veci a potom sa hnevam sama na seba lebo polka skonci v kosi co sa nezje..

rakywanda
8. nov 2017

nehnevajte sa tu na mňa, ale ja som musela pokrútiť hlavou a to riadne. príjem sa mi zdá tiež dostatočný, keď si zrátam vymenované pravidelné výdavky (795 eur) a odrátam od príjmu, ostane mi 805 eur na stravu, drogériu, voľný čas, sporenie....ľahká matematika, ktorá nepustí. a zakladateľke pravidelne chýba 200-300 eur? no niekde bude chyba a tú treba hľadať. tu by som ani neriešila, že ako ušetriť, ale skôr ako správne hospodáriť. na MK sú ženy, ktoré majú celkový príjem do rodiny okolo tých 800 eur a dokážu žiť.

katarinamarkova
8. nov 2017

@ivuska_81 tvoj manžel má veľkú pravdu. Nauč sa hospodáriť.
po odrátaní hypo a inkasa - čo sú prakticky povinné výdavky ti ostane 1105€, koľko platíš za škôlku? OK, prežeňme ( lebo aj v škôlke sa vyskytnú nečakané výdavky ) po odrátaní škôlky ti ostane stále mesačne 1.000€

pre 4člennú rodinu na stravu a mobil, net, kozmetiku, výlety, kino, záľuby.....habadej!

Ako neviem ja sa pri nákupoch vôbec nekrotím - kúpim čo treba, často čo chcem niekedy aj úplnú blbosť.....taký týždenný nákup pre 5člennú rodinu je u nás od 70€ do 80€ cca - jedlo, drogeria
t.j. 80x4=320€

teraz budem vychádzať z vašho príjmu po odrátaní tých povinných výdavkov:
1.000 - 320 = 680!!!
stále mi ostalo 680€ na benzín, serepetičky, výletiky, kino, do prasiatka.......
skutočne ti to príde málo??

otázka: chodíš do práce aj ty? alebo len manžel?

mamina_25
8. nov 2017

z 1600 € sa da vyzit,aj co to odlozit...nas rodinny rozpocet je nizsi,ale setrime,a vyjdeme na cely mesiac...staci spravne hospodarit s financiami...aj nam by chybalo,keby som kazdemu clenovi rodiny dopriala vsetko,po com zatuzia,a to sme 4 clenna rodina...

kjanka86
8. nov 2017

@katarinamarkova ono je horsie ked niekto chodi do obchody kazdy den ako aj ja lebo vtedy minies oveeela viac ako ked niekto chodi raz za tyzden,..

katarinamarkova
8. nov 2017

@kjanka86 jasné, odskúšané 🙂 chápem.
Jediné na čo dávam pozor - nerobiť víkendový ani bežný nákup u nás v Coop 🙂
a) nemajú to čo chcem 🙂
b) ak aj majú, tak staré 🙂
c) ak aj majú a je to čerstvé, tak to vždy stojí viac ako inde 🙂

iveta7677
8. nov 2017

@ivuska_81 urcite požiadať o znizenie splatok hypo

tinaa64
8. nov 2017

Fuj..mať 1600 eur mesačne tak som kraaalovna....no teraz tak máme ...kým mam materskú..od januara len rodicovsky..takže cca od 800 do 1000 eur mesačne....400 eur nájom 50 škôlka 45 krúžky 30 telka a internet...kde je este strava drogéria
plienky ,čistiace prostriedky,oblačno a obuv pre deti...plus nečakane vydavky

tinaa64
8. nov 2017

Namiesto fuj som chcela napísať fuha...ach ten mobil

nikusssa
8. nov 2017

Neda mi nereagovat ale keby sme my mali 1600 eur mesacne je nam sveta zit tiez mame dve male deti a prijem polovicny a zvladame to jednoducho musime, mame hypo a dcerka tiez chodi do skolky setrime najviac na strave ako sa da

lanczi
8. nov 2017

Takna strave sa dá vela ušetrit,ja dávam 300e nesačne,na 3člennu rodinu,a dalo by sa aj menej,ale chcem aby sme kvalitne jedli,nekupujem sladkosti,sladené vody,ale ovocie,zeleninu kvalitne oleje,maso,vajíčka,múku. Podla máte pekny príjem,len sa musíš naučit hosporárit,má prevdu tvoj muž,aj ja som vela rozhadzovala,tiež som sa to musela naučit,plánuj si jedálniček,nič nevyhadzuj,zužitkuj zbytky atd.

sense
8. nov 2017

z 1600e sa da vyzit, treba si spisat presne prijmy a vydavky, a treba odkladat blocky, na strave hlavne kvalitnej by sa sestrit nemalo, ale nekupovat zbytocnosti....

aj u nas sa jedna v rodine stazovala kolko penazi minu...ale kolko hovadin nakupia a potom nasledne kolko vyhodia, nevraviac o tom co sa u nic poje sladkosti a podobnych hovadin...

je vela ludi a rodin kt. maju prijem mozno polovicny....ale rozmyslam naco vam este 200-300e chyba...zvlast ked nikam nechodite, a ani neusetrite...

takze ano muz ma pravdu

zuzanka.zuzu
8. nov 2017

treba vedieť hospodáriť s tým čo máš... ono 1600e je relatívne, pre niekoho málo, pre iného zase sen 🙂 my máme len hypo v tej výške.
ktosi tu napísal, že 80e týždenný nákup pre rodinu, my to máme za 1 večer do kina (tzn za 2 hodiny je stovka fuč) a benzín za 50e je pre nás tak na 3 dni po BA a nie mesiac 😲
treba si určiť priority, našou napríklad nie je oblečenie... pre mňa je to tričko furt len tričko či je tam dior alebo lidl 😉 ale zase šampón mi stojí cez 30 eur na mesiac.

baby ti tu radili šetriť na jedle - tam to bude asi najťažšie, lebo človek si rád dopraje kvalitne a chutne papať. ale napríklad skús keď bude v akcii - ja som akciový maniak 😎 aj keď teraz už nemusím na rozdiel od čias keď sme mali na týždeň tisícku (tzn dnešných 30 eur a bolo treba sa najesť aj obliecť), aj tak "nedoprajem" rôznym reťazcom na mne zarábať 😝 prečo by som mala platiť za magneziu 69 centov keď v akcii ju majú za 45 centov? a ver, že všetky položky za celý mesiac ti vedia spraviť hneď aj 100vku... ono sa to nezdá...

tinaa64
8. nov 2017

A este chcem dodat ze bolo časy ked sme mali príjem 500 eur na mesiac...platili sme 240 eurovy nájom za 1 izb.byt..(vlastne aj terz ale budeme sa sthovat do väcsieho)mali sme vtedy len jedno dieťa...a zo zvyšku sme museli platiť stravu atď.(vyššie som písala okrem škôlky)a najhoršie na tom bolo ze akurát išli sviatky veľká noc a neostal nám ani jeden ceny na sviatky...cchvalabohu máme rodinu...sviatky sme trávili u babky...takže nemáš sa na ČO sťažovať...sú rodiny ktorým ostáva 20 eur na mesiac...a preto som vďačná aspoň za to ČO mam lebo viem ze sú rodiny ktoré si na tom po fin.stránke este horšie

milan_branik
8. nov 2017

Podla mna by to mohlo vystacit troska poriest tu stravu napr. varit na dva dni. Okolo toho budu reci ale ak ma manzel lepsi napad moze sa realizovat. Este by si ho mohla tlacit do nejakej dalsiej roboty... brigada alebo tak ale ak mate deti asi budes chciet aby bol troska aj s nimi. To je dnes obrovsky problem. Mat cas aj peniaze...🙄

ivuska_81
autor
8. nov 2017

@katarinamarkova aj ja pracujem, je to spoločný príjem......

lilyianka
8. nov 2017

@ivuska_81 ked som to vsetko odratala tak ti mesacne ostane na stravu a kozmetiku, drigeriu a pod 800 eur...a z toho sa neda vyzit? A ty este potrebujes 200,300€ navyse? Potom musis minat na kravinach prepac
My sme s muzom cca tiez takto na tom prijmovo boli a to sme este 350 davali na sporiaci ucet a mesacne vydavky okrem stravy a drogerie sme mali nieco viac ako vy....
Cize co ostalo to sa dalo na stravu, drogeriu, do zahrady a ver, ze muz setrit nevie a ja som tiez extra nesetrila...vzdy sme si kupili co sme chceli....
Myslim, ze 800€ na 4clennu rodinu ( a len na stravu, drogerku a pod) je dost....niekomu ostava ledva 200, 300€ a vyziju..
Treba sa zamysliet kde sa peniaze "stracaju"

ivuska_81
autor
8. nov 2017

ženy ste zlaté, ďakujem, za všetky názory, možno máte pravdu, zle hospodárim...Predtým sme žili v zahraničí, príjem bol vyšší o cca 1200 eur....no ťažko je skákať "dole", "hore " sa ľahšie skáče....

vevapeto
8. nov 2017

Ahoj, my mame rozpocet vyssi asi o 700€. Tiez boli mesiace, ked som nic neusetrila. Nakopala by som sa za to do zadku. 😔 Samozrejme tiez som nakupovala hluposti a ked sa tieto hluposti nakopia, mesacne je to aj 300€. Zacala som preto odkladat hned na zaciatku mesiaca, povinne poplatky, € na stravu som rozdelila na 4 tyzdne, a stale zostalo na ine. Predtym ked som neodlozila hned (ucet, z ktoreho len tak nevyberies)tak som neusetrila. Ono je to velmi jednoduche naucit sa na vyssi standard, ale aj ten daco stoji. Teraz by som dokazala usetrit z tvojej sumy asi 200€.😉

zzdenkaa
8. nov 2017

Nam sa podarilo usetrit na strave tak, ze sme si kazdy vikendy spisali jedalnicek na cely tyzden, k tomu zoznam na nakup, a v pondelok sa robil velky nakup. A zasadne sa drzat len zoznamu. Cez tyzden sa uz islo len na nakup cerstveho peciva. Tak sme vedeli usetrit aj 100-150€. Viem si predstavit aj viac, ak by sme si potraviny objednali napr cez tesco. Usetreny cas, benzin a niekedy aj drobnosti ktore my alebo deti prihodia do kosika.

natalushka
8. nov 2017

Asi budem opakovat co baby vyssie....prijem mate kralovsky..bezne vydavky su cca vsade rovnake..hypo,pausaly,positky..s tym sa da hybat..i ked ne vzdy usetris zavratnu sumu..o vas ale o to nejde..lebo aj keby to zostalo,tak ako je,stale musis mat dostatok na normalny zivot,bez obracania kazdej koruny..navyse pises,ze nikam moc nechodite..takze dalsia kopa penazi usetrena..deti su male,este nestoja tolko..pracujes ty aj manzel?alebo si na rodicaku..ja som sa az vtedy naucila pocitat a pracovat s rozpoctom..a to sme mali pred malym prijem cca 1400e,ale 500ebola len hypo..na rodicaku to bolo cca 900e..sme sice 3,ale stale som vedela nieco usetrit,aj ked len 20e niekedy,ale ani to nenajdes na ceste..a teda musim povedat,ze na strave ani nesetrim,len skor rozmyslam viac o tom,co vsetko budem potrebovat a blbiny navyse nekupim..mne velmi pomohlo par mesiacov si robit tabulku prijmu,vydaje..pocitala som vsetky vydavky..aj 1e..lebo euro k euru..a mas 10..strava je ozaj najvacsia polozka..ale zasa mi pomohlo planovat jedalnicek na tyzden..velky nakup raz tyzdenne..behom tyzdne len sunka,syr..pecivo peciem doma,sladkosti malo kedy kupujem,radsej upeciem ejaky zdravy kolacik,sladene a ine vody vobec..radsej voda s citronom..a taketo bezne malickosti,ale usetri to dost..len trocha zacat rozmyslat a pocitat..teraz ked som uz v praci,mame cca 1200e,sme 3..a v pohode vychadzame..a to som zatial len na pol uvazku..trocha hlbsie nahliadni do vasho rozpoctu a sama budes prekvapena,kolko dokazete vyplytvat..

simca06022011
8. nov 2017

370+125+250+50=795EUR. Zhruba 805EUR na stravu, kozmetiku a neocakavane vydavky? 🙂 ehm... Ano, musis sa naucit hospodarit, prijem mate dobry.

Skus si aspon mesiac odkladat bloky aj s manzelom, alebo zruste hotovost a sleduj bankovy ucet, pozri co sa deje so stravou, ci jedavate vonku a ako casto. Proste niekde vam tecu peniaze zbytocne. 805EUR na stravu a beznu reziu pre 2 + 2 malicke deti je vela. Ja z podobneho bagetu (hypo mam vyssiu, takze prizmurim oci) este 150-250 EUR odkladam a aj tak nie som na nule pred vyplatou.
Napis, spocitaj...ale poctivo a uvidis. Ak mate taky sposob zivota, ze si doprajete, tak budete niekde musiet ubrat - bohuzial. Vylety, restiky, kina.. to sa hned peniaze rozbehnuuu.., lebo vsak kino, pukance, cestou este tam sa zastavime... nakupy planuj, naprac si spajzu trvanlivymi vecami napriklad raz za 2 tyzdne (ja chodim raz za mesiac) a potom len cerstve veci sa dokupuju (pecivo, mlieko, mliecne veci - podla potreby). AKo nahle vojdem do obchdou neplanovane, nakupim kopu veci, miniem peniaze a casto ani nebolo treba... a spominala sa tu COOP jednota, tak ja na rychlo nakupy chodim uz len tam a do gazdovskeho dvora, trznicu a potom k susedom. Lebo tie obchody maju obmedzeny vyber , teda nekupim tam ziadne exotiky aplne kose, lebo proste nemaju. Kupim iba to co mi treba:D Uz ten obrovsky nakup si urobim napr. v tescu, vyuzivam kupony, vernostne karty.
Velmi ti pomoze to spisovanie tych nakladov, pretras nielen tie nakupy ale aj naklady na domacnost ci su vseky ok, lebo takto mozeme pisat hodiny.. len ty musis vediet kam vam peniaze idu.
(napr. ja som tymto presla pri stahovani do domu, skresala som takto kozmetiku - aj tak jej mam dost aj pre celu ulicu, nakupy oblecenia dcere a restauracie, tiez som prebehla mobily, ci nam ich treba, ci je vyhodny pausal na nich, internet a telku tiez).

Na neocakavane vydavky si zriadte samostatnu kapitolu, na tie je treba si odlozit, robit si fond oprav pre seba atd 🙂 Ja vyuzivam ten sporiaci ucet pri beznom ucte. Poplatky zan nemam a je mi to jedno kde su,prevediem ich rychlo ak potrebujem. Raz ked tam peniaze poslem, uz ich neberiem ak naozaj netreba. MOzno to by ti pomohlo, proste zacni davat bokom dajme tomu 100EUR a skus sa tvarit ako keby si ich ani nemala :D ked si zvyknes, mozes dalsich.. a za chvilu budete mat aj na letnu dovolenku 🙂

ivuska_81
autor
8. nov 2017

@lanczi chcem sa naučiť len.... ako...

svetlana35
8. nov 2017

@ivuska_81 a kde potom tolko minas? Restiky alebo draha kozmetika?

exupery
8. nov 2017

My máme podobný príjem,dve deti a využijeme,ešte aj na sporenie ide....a živíme dve autá...výdavky máme cca 600 eur mesačne,plus keď prídu poistky za auto a pod.to do toho nerátam...a v pohode sa to dá.Treba míňať toľko koľko môžem nie chcem