Ako vyžiť každý mesiac?

ivuska_81
8. nov 2017

Ženy poprosím Vás o radu ohľadne rodinného hospodárenia.... mame s manželom príjem cca 1600 eur mes., máme hypo 370, inkaso 125, poistky, mobil, net, škôľka (zabudla som napísať, že máme 2 detičky - 3 a 4 ročné) - cca 250 eur, 50 benzín, zbytok na stravu, drogériu, lieky a pod....... občas neočakávané výdavky, niekto má sviatok, poistka auto..... No každý mesiac nám chýba do výplaty cca 200-300 eur. Na strave nešetríme, zas skoro nikde nechodíme, občas do kina, plávať (permanentky máme za dara) o šetrení nemôže byť ani reči.... Potrebujem Vás názor, nakoľko sa s mužom stále hádame, on tvrdí, že je to dosť peňazí, ja zas, že málo a nedá sa z toho vyžiť.... ženy potrebujem aj radu ako hospodáriť.... Prosím Vás vyjadrite sa hlavne, tie ktoré žijú z podobného "budgetu".....dakujem

dai
8. nov 2017

@ivuska_81 spis si tie prijmy a vydavky - na zaciatok si spravis obraz kde minas najviac - potom s muzom preberte ci ste tam ochotni setrit = ak ano tak mas cestu, ak nie tak musite hladat nieco ine...
osobne ti nebudem tvrdit ze ten prijem je kralovsky - nam by nestacil ani na zakladne vydavky... ale tak clovek musi tie vydavky prisposobit prijmom - to je zaklad...

simca06022011
8. nov 2017

A este som si vsimla ze poistka na auto... tak to ma byt uz medzi planovanymi vydavkami, viete o tom stale ze sa bude platit 🙂 Poistka moze byt rozna.. treba zhodnotit, dat precenit.. ci mate aj havarijnu (ci ju naozaj treba), ci len PZPcku, zmenit splatnost na nizsiu splatku pravidelnu, alebo prave na jednu za rok.. vypytat si vyhodnejsiu ponuku atd.

lilyianka
8. nov 2017

@ivuska_81 proste si odkladaj blocky...alebo si pis vsetky vydavky do zosita
My ked sme spolu zacali byvat tiez sa nam zdalo, ze miname...tak som zaviedla zosit a tam sme pisali vsetko co sme ten mesiac za co minuli...a clovek by ani neveril
Hlavne si odkladaj bloky za steavu a drogeriu...ja som si takto odkladala cely min.rok a mesacne sme minuli max 450€... aj to tam vacsinou vyssia suma vyskocila kvoli tomu, ze bol mikulas ( synovci, krsniatka, treba im dat cosi do topanok), narodky, meniny niekoho...
My sme teraz na tom tak, ze sa nam prijem znizil o cca 300€, ale stale v pohode vyzijeme...nevyskakujem, ale vsetko mame poplatene a hladom netrpime a to ja este odlozim bokom ( kedze moj muz to nevie)

laladua
8. nov 2017

Skuste si odkladat vsetky blocky, ak nebude blocek tak normalne na papierik zapisat sumu a co to bolo, vsetko si to lepit do nejakeho zosita mesiac a zratajte si to, uvidite kolko presne vam chyba a kde by ste mohli usetrit.

marika58
8. nov 2017

Môj názor je že s takej sumy vám musí ostavať pekná suma 🤔. My máme tiež hypoteku plat sme mali dokopy necelých 1000€ a tiež platíme hypo,byt,pausali,poistky,skolku ,drogeria a pod. A na mesiac nam ostavalo 200€ popri tom robim s kozmetikou. A to nechodime nikam na ziadne vylety alebo dake take dovolenky na vylety v okoli mesta akorat a to len cez vikendy.Teraz idem na matersku takze budeme mat dokopy 600? Po 8mes. A tiež sa bojim že nebudeme vychádzať len treba všetko rátat a nekupovať zbytočne veci. 😉

yanni
8. nov 2017

@kjanka86 Preco si myslis, ze ten co chodi do roboty kazdy den, minie viac. Ano na cestovne ale tym to zacina a aj konci. Ranajky bud doma alebo zoberiem nejaky jogurt a ovocie (z domu) a najem sa v kacli. Obed nosim z domu, ohrejem v mikrovlnke. Jedla by som ten isty obed predsa aj keby som bola doma. Cize, co sa tyka stravy, viac neminiem.
Oblecenie mozno, ale tiez len v tom pripade ak je nejaka uniforma popr. predpisane zamestnavatelo. Inak obliekam to, co mam doma a to mam tak ci tak enjake gate, bluzku, suknu, saty atd. Ved, ked clovek chodi do prace 1-2 krat do tyzdna, neznamena to, ze musis v istatne dni len trcat doma v pyzame ci teplakoch😨

tyelde
8. nov 2017

to čo kupujete za toľké peniaze? :O žijeme v zahraničí, cený vyššie ako na slovensku, plat rovnaký, nájomné máme 1000€, je nás 5 a vyžijeme 😲 napr. tým jedlom a kozmetikou sa dá ozaj čarovať...skús ako ti radia baby, odkladať bločky, spísať si kto čo kedy kupuje a nájsť čo vám berie toľké peniaze a potom sa snažiť tú položku znižovať

ostorha
8. nov 2017

@ivuska_81 Tvoj manzel ma pravdu,kebyze chodíte za kultúrou,sportom,caste vylety ,tak by bolo aj malo.Ale nakolko si pisala ze toto u Vas neide do poloziek,tak niekde je chyba.Ja som sa paradoxne naucila setrit v jednej z najbohatsich krajin.Ono rohadzovat sa da neobmedzene.Ako tu uz niekto spominal na akciovych letakoch ja usetrim mesacne viac ako 100 euro.co sa tyka drogerie,jedla a oblecenia.Pracie a hyg .prostiedky jedine v akcii nevidim dovod davat za persil 20 euro ked ho mam v akcii za 10 najlepsie zlavy na cistiace prostriedky ma Tesco.Zelenina,ovocie,masove vyrobky jednoznacne Kaufland e ked pojdes podvecer tak na vela ovo a zel, je este vyrazna zlava..V lidli ked su tematicke dni kupis kvalitne oleje v dobrych cenách tiez lahodne syry,susene ovocie a oriesky su chutovo a cenovo bezkonkurencne.Takze ak obehas viacero obchodov 1 krat v tyzdni a budes kupovat podla momentalnych akcii tak ti garantujem ze budes mat minimalne 100 euro usetrene.Denne sa neoplati nakupovat minies ovela viac,ked tak len pecivo alebo co nevyhnutne chyba.A varit,varit,varit.Aspon husta polievka nech je kazdy den navarena,natierky od vymyslu sveta,cez sezonu treba susit,zavarat a na zimu akoby najdes.Kupovat sezonne ovocie a zel.Ak mas vacsi mrazak tak mrazit a absolutne vylucit sladene vody,sladkosti,polotovary to ide do penazi dost a je to nezdrave.

sofinka156
8. nov 2017

Ahoj...My máme podobný príjem ale väčšie vydavky. ..Vyššiu hypo, dve autá ale zas len jedno dieťa no zas 70kg psa ktorý zožerie dosť 😁 my sme mali podobný problém ...A začala som ho postupne riešiť...Tak že fajčili sme obaja s mužom a sekli sme s tym zo dňa deň lebo to bolo 200€ mesačne... Naplanujem si čo budem variť v pondelok spravím veľký nákup a potom sa chodí už len na rožky či keď niečo vypadne...Namiesto sladkosti dosť pečiem koláče...Mám vlastne sliepočky na vajíčka ...Pestovala som v záhradke rajčiny papriky vlastne zemiaky atď.a kupujem hlavne v akcii veci alebo kde to je lacnejšie..Čo sa ušetrí minie sa na kino výlet či niečo do domu ..No najväčší základ je že hneď ako prídu výplaty všetko zaplatím a so zvyšnými už len gazdujem ..rob si aj záznamy na čo minies a potom to vyhodnot ...nemusis mať prach na pranie za 20€ ale za 5€ z Lidla a perie tak isto ale tablety do umývačky za 20€ ale za 3€ z DM ich značku neboj da sa to 😉

ivuska_81
autor
8. nov 2017

@simca06022011 Ďakujem veľmi si mi pomohla...

ivuska_81
autor
8. nov 2017

@sofinka156 my máme Neapolského mastina, takže ešte jedno dieťa....

ivuska_81
autor
8. nov 2017

No žienky, Ďalšie výdavky ......muž fajčí, pes (75 kg), mihálnice, kaderníčka, oblečo pre deti..... varím doma, varím rada a veľa..... niekedy sa aj vyhodí...to je tiež chyba...zas občas aj niekde ideme .... pizza, mekáč, herňa, aquapark......veľmi by ma bavilo niečo chovať, myslím nejaké úžitkové zvieratá, sliepky, na vajcia, kačice, brojlery na mäsko, len sa bojím že im dáme mená a bude po mäse....😀

ivuska_81
autor
8. nov 2017

@sofinka156 niečo sa Vám podarí aj odložiť???

senta_sofia
8. nov 2017

@ivuska_81 najvacsi problem vidim v tom, ze idete do minusu, pocitam ze vyuzivate povolene precerpanie v banke a ked nabehnu peniaze, tak sa pokryje debet a uz mate zase o to menej. Cize urcite sa najprv dostat do plusu a spisovat si par mesiacov prijmy a vydavky, aby si prisla na to, kde sa peniaze stracaju

jasminet
8. nov 2017

aha...mihalnice, kadernicka, oblecko, herna, aquapark...pizza, mekac

tinaa64
8. nov 2017

@ivuska_81 tak treba obmedziť kadernicmu mihalnice mekac pizzu atď atď..aj aj muž nech obmedzí fajčenie....a k tomu chovu..to JE pekná myšlienka...ked som bola mala mali sme sliepky aj prasiatka ...aspoň budeš vedieť ze jes kvalitné domáce a nie tie umelo napichane mäso s obchodu

svetlana35
8. nov 2017

@ivuska_81 no za nas, my mame podobny prijem plus 2 deti (16 rocný pubertiak a mesacne babatko) a k tomu zlaty retriever. Hypo 210e, seky za byt telka a net 250e, nafta 50e mesacne. stravu nemam presne spocitanu, ale tiež chodim na nechty 17e, fitko 20e, stavebne sporenia plus sporenie pre deti 200e, poistka dokopy pre vsetkých len urazovka 38e( 30e ja, 1e babatko a 7e starsi syn).Pausaly ja 15e, muž cca 2e, a starsi syn kredit 7e /mu vystaci na 3 mes. Oblecko kupujeme podla potreby nie kazdy mesiac v priemernych obchodoch( nie cinakoch), topanky drahsie. Kadernicku mam raz za 3 mes pre mna uplne postacujuce, a kozmetiku platim 7e /mesacne to chodim na depilaciu pery a obocie. Na sviatky(valentin, mdz, výrocia, narodky, meniny) chodime do restiky a welness. V lete kupujeme sezonne pernamentky do aquaparkov. Nemam pocit, zeby mi nieco chybalo,alebo by som si nejako extra odopierala. V mekaci sme boli raz a ozaj ma tam nic nenadchlo. V bageterii na rohu u nas maju lepsie, vacsie a lacnejsie burgery 🙂

ostorha
8. nov 2017

@ivuska_81 No ale ak muz fajci to uz je o inom,fajciar si za zivot dokaze prefajcit mensi rodinny dom,ja som aj chcela pisat no cigarette no alcohol ale mi to prislo ze to hadam uz kazdy vie kto chce usetrit.

kvetinka75
8. nov 2017

my máme necelých 1000,- bez hypotéky a podarí sa nám aj ušetriť. A to chodíme aj na dovolenky, do kina, dosť precestujeme do roboty. A načo sú ti mihalnice a kaderníčka každý mesiac. Mekáč, herňa, aquapark - treba to každý mesiac? Dá sa aj bez toho. Do mekáčov a reštík chodíme výnimočne. Herne - dá sa zabaviť sa aj vonku za každého počasia, kedysi herne neboli a zábava bola. Pri takomto štýle sa ani nečudujem že nevychádzate. Treba obmedziť aj takéto aktivity a nakupovať iba to čo je nevyhnutné. Môj muž tiež fajčí a psa nemáme. A načo Vám je pes? Zbytočný žrút peňazí. Viem že ste si naňho zvykli ale ak ste v paneláku, tak by som psa nechcela. Treba sa venovať ľuďom, deťom a hneď ušetríš. A oblečko pre tak malé deti sa dá v pohode kúpiť lacné cez net alebo v sekáčoch.

zuzka1008
8. nov 2017

1600 eur a neviete vyzit, príp ušetriť? My máme spolu s mojou materskou 1200, hypotéku ako vy cca a 2deti, a dokážem ušetriť cca 100 manžel fajčí, aj auto dosť žerie , musíš si spisat kam sa dávajú peniaze a real uvidíš ako to je , u nás to funguje

tinaa64
8. nov 2017

@kvetinka75 presne tak..ja chodím ku kaderbikovi raz za rok na strihanie za 10 ecka..vlasy nefarbim mam svoje prirodzene....a mihalnice raz za mesiac si na ne dám spiralu..a nepotrebuje ani na nechty chodiť..mam svoje nie umelé...a deti sa viac vysalia vonku na čerstvom vzduchu ako niekde v herni...kedysi take niečo nebolo....a ženy vyzerali oveľa lepsie keďže nemali na seba napatlane kadejaké umeliny a neviem ČO všetko....a podľa mňa to hrozné vyzerá...to proste vidno ze JE to umelé....a či xikúpim deťom oblecko u činaka v pepcu alebo dajake super značkové to je úplne jedno...jednak všetko už vyrába čína a keby MI dieťa zaspinilo tričko alebo nohavice za 20 30 áčka tak by ma porazilo..a deti aj rychlo rastu...tak kúpim za pár eur a vôbec na mŕtve ked dcéra príde z vonku zarúbaná ked to tričko stalo 3 ecka

tinaa64
8. nov 2017

@tinaa64 #zafulana

bobana297
8. nov 2017

wow.. ja som na rodicovskom. 230 € mesacne rocneho synceka. Mesacne mi musi davat este 30 € nech mam na splatky. Muz zarobi 900 € z toho 450 € hypo a najom. Plus 200 € preveze. Natankovat,nakup,plienky atd. a zostava nam 70 €. Niekedy ani to nie. Tak nekupime to co nepotrebujeme. sice je to tazke lebo aj my sme spolu mali vtedy skoro 1500 € spolu prijem. a zostavalo nam skoro 500. Treba si naozaj spisat co platite. Povinne veci,ktore mesacne musite zaplatit. A potom co zostane dobre vytriedit na mesiac na nakup. Bud urobit velkky nakup aj do mrazaka mäso a zemiaky ryzu a tak. a da sa to mesacne udrzat. s tou stravou. Navarit aj na 2 dni. Aj tankovanie. pokial su neni denno denne trasy 50km a viac plna vydrzi. Alebo znizit ako ja teraz pausal telku internet

ivuska_81
autor
8. nov 2017

vedela som, že tie mihalnice podráždia....ale 25 euro na seba, veď to nie je tak veľa...a pardón, kaderníčku nemám každý mesiac, raz za 2-3 mesiace, iba strih, farbím sa doma - vždy ma domrvia.... Ale máte pravdu, veľa míňam, konečne sa mi otvorili oči. Je to super, žienky, že viete šetriť aj z mála....

siska53
8. nov 2017

@ivuska_81 no chapem... My mame o daco menej a tiez to nie je ruzove (len sme.mali vydavky kvoli kupe a prerabke bytu a este nie je koniec)..
Mame kreditku zatial,tak to riesime cez nu,ale tiez sa to neda zneuzivat a necheme to takto dlhodobo..

No jedine ako radia,odkadat blovky a prehodnotit,co by sa dalo vylucit.

deti95060810
8. nov 2017

my máme omnoho menší príjem, min. o 500 e menej ako vy, deti 4 a ešte aj ušetrím....Všetko je o šetrení....Doma varím, vyhadzujeme čo najmenej - máme sliepočky takže tie to zužitkujú, deti nosia oblečenie po sebe - 3 dievčatá tesne za sebou....Takže jednej kúpim a postupne znosia všetky a ešte dám aj na charitu...obuv - to sa nám nedarí, všetky topánky sa zničia, takže to kúpiť musím....
Odsleduj si potraviny...to je pomerne veľká položka...

tinaa64
8. nov 2017

@ivuska_81 ale tak si kúp spiralu ČO ja viem za 5 ecka a a už máš dvacku usetrenu...stačí kvalitná špirála a nemusíš mať umelé...ani nechcem vedieť ake svinstvo sa pri tom používa...viem ze v špirála sú tiež chemie ale určite menšie zlo ako umele...to sa nezdá...ale euro k euru a sa nenazdas a v peňaženke nemáš ani cent

svetlana35
8. nov 2017

@tinaa64 ono kludne si mozes kupit spiralu aj za 20e ale vystaci ti pol roka cca. Zato mihalnice da mesacne. Ale tak 25e mesacne na seba nie je vela ak uz nic ine na seba nemina. Skor vidim oblecko vacsi výdavok ak nakupuju v znackových a casto. Ved ked das za tricko 50e to je u mna nonsens ved ho nejdes nosit 5 rokov, vsak moda sa vzdy mení. Cigarety tiez velka polozka a ak kupuju drahe granule pre psa tam tiez unik penazi. Ono nas pes zozorenie aj granule za 15e nemusi mat za 50.

marllik
8. nov 2017

Myslim ze velmi zavazi i kde nakupujes potreviny a drogeriu bezne. Napr uz spominany coop al. Terno maju velmi draho. Napr. Len cena obycajneho mlieka je v lidl nizsia o 40 - 50 centov ako v terne. Velke balenie Persilu v terne o 5 eur viac ako v Tete. My kupujeme prevazne v lidli velke nakupy a V tesku zvyknu mavat dobre akcie,tak obcas tam. Sme 6 clenna rodina v Ba a na stravu a beznu drogeriu minieme cca 80eur na tyzden. Nemam pocit ze nam nieco chyba,naopak ze su i zbytocnosti,ktore by sme si i odpustit mohli.

zarao
8. nov 2017

My mame asi o dve stovky nizsi prijem, dve deti- 1 a 4 a psa. Z muzovej vyplaty sa plati hypo, poistky, telefony,skolka, inkasa, auto, strava...a ostava nam 94e na volny cas. Cely moj rodicak odkladame. Drogeriu kupujem kvalitnu raz za stvrt roka, taky nakup ma vyjde cca 400e, ale osvedcilo sa. Tiez robim tyzdnove nakupy cca 80e. Tiez mi dlhsie trvalo najst si system, ale takto nam to slape uz vyse roka.