Ako vyžiť každý mesiac?

ivuska_81
8. nov 2017

Ženy poprosím Vás o radu ohľadne rodinného hospodárenia.... mame s manželom príjem cca 1600 eur mes., máme hypo 370, inkaso 125, poistky, mobil, net, škôľka (zabudla som napísať, že máme 2 detičky - 3 a 4 ročné) - cca 250 eur, 50 benzín, zbytok na stravu, drogériu, lieky a pod....... občas neočakávané výdavky, niekto má sviatok, poistka auto..... No každý mesiac nám chýba do výplaty cca 200-300 eur. Na strave nešetríme, zas skoro nikde nechodíme, občas do kina, plávať (permanentky máme za dara) o šetrení nemôže byť ani reči.... Potrebujem Vás názor, nakoľko sa s mužom stále hádame, on tvrdí, že je to dosť peňazí, ja zas, že málo a nedá sa z toho vyžiť.... ženy potrebujem aj radu ako hospodáriť.... Prosím Vás vyjadrite sa hlavne, tie ktoré žijú z podobného "budgetu".....dakujem

tinaa64
8. nov 2017

@svetlana35 presne tak...na všetkom sa sa ušetriť...len si treba uvedomiť do čoho sa oplatí investovať....trochu mi prišlo aj smiešni a zároveň ľúto ze tu píše žena kt.ma mesačnú príjem 1600eur ze nedokáže z toho vyžiť zatiaľ čo iné ženy majú mesačnú príjem 400 500 eur....a aj menej a dvakrát si rozmyslí či za 25 kúpu niečo deťom ozaj potrebné alebo na jedenie alebo ci ich investuje do seba a pôjde na mihalnice...ale ved kazdy máme iné priority...niekto place lebo nemá čo deťom obliecť a dať jesť a niekto place lebo nemá na welness,nechtiky,umelé riasy,kadernicmu atď atď....ale je super ze autorka si uvedomila ze ozaj veľa míňa a zbytočne..a ze si to priznala...drzim jej palce aby si našla systém ..a niečo aj ušetrí....len sa treba trošku uskromniť a premyslieť si kde tie peniaze dam

simca06022011
8. nov 2017

@ivuska_81 25 eur nie je vela, ale keda sa ti taketo "nie vela" nazbiera, tak je to hned dost 🙂) preto si to vsetko napiste a uvidite.. moj pes zozerie mesacne 50eur a to je este stena... cize mozno naozaj vediete taky zivot, ze nan tento prijem nestaci 🙂

jasminet
8. nov 2017

@ivuska_81 ved jasne, ze 25€ do seba investovat nie je vela... ak mi 25€ ostane. ale ak som 200-300 kazdy mesiac v minuse, tak to sakra vela je... ale predpokladam,ze manzel prefajci omoho viac ako 25€... ono asi treba dva tri mesiace zatat zuby, vyrovnat minus na ucte, zaplatit povinne platby, odlozit aspon stovku bokom (odkial nejde tak lahko vybrat) a hospodarit so zvyskom. herne, krasa, vodne radosti proste pojdu na chvilu bokom...

tinaa64
8. nov 2017

@tinaa64 a viem o čom hovorím...neraz sme boli v takej situácii ze som si musela rozmyslieť ci kúpim niečo do chladničky aby som aspoň niečo navarila na tých pár dni kým mm dostane vyplatu alebo si kúpim niečo na seba ČO som ozaj potrebovala...ale prednesie mi bolo aby dieťa nebolo hladné...boli časy ked mm zarábal 300 eur a ja som dostávala rodičovský príspevok..boli to krušné chvíle ale zvládli sme to..koľko som sa kvôli tomu naplakala....chvalabohu muža mam šikovného a v tej istej firmevkde na začiatku zarábal 300 evka teraz je to cca aj o 300 až 500 eur viac...už je to lepsie ale žiadna sláva..aj tak savmame čo obracať...ale nesťažujem sa..som vďačná za to ČO máme...koľko mamičiek by chceli mať aspoň taký príjem aký máme teraz my a mm

alex49
8. nov 2017

odkladaj si bločky zo všetkého, aj manžel, dá sa ušetriť na strave, ale to musíš najprv vedieť na čo míňaš. Napríklad ak nakupuješ s deťmi a zakaždým im kúpiš nejakú zbytočnú sladkosť, kúpiš si ponožky, lebo sa ti páčili, aké zlaté hračky, ved sú v zlave, beriem. Rovnako aj herne a akvaparky, reálne nevieš kolko peňazí tam necháš za celý mesiac. Ani mihalnice a cigarety nie sú drahé položky samostatne, ale kolko je to za mesiac?

kvetinka75
8. nov 2017

@ivuska_81 no keď ste každý mesiac v mínuse tak si myslím že aj tých 25,- je dosť. Keby si si zapisovala na čo všetko išli peniaze, tak si myslím, že tých zbytočných položiek bude viac ale keď človek niečo kupuje tak veľakrát si myslí že tam euro, tam 3 eurá, tam 10 eur, veď to nie je veľa ale v konečnom dôsledku to hodí možno aj 200,-eur a možno sú to nepotrebné veci. Pre mňa 25,-eur za mihalnice je dosť a nebrala by som to že na seba ale na konkrétnu vec. Nosiť na sebe umeliny a ešte za to aj platiť. Ale to je vec vkusu. Každému sa páči iné.

dai
8. nov 2017

@tinaa64 hm...mne zase pride luto ze tu zeny pisu o aky super prijem ide☹ pritom 1600 euro je pomaly dochodok v nemecku a clovek pod prijem na osobu dajme tomu 1000 euro je vnimany ako chudobny☹ a tu je pomaly clovek co nema na 4roch ani 2x tolko oznaceny za bohaca☹ omnoho viac by ma tesilo keby kazdy mal najmenej tolkoto a daval tu realne rady ako hospodarit na zaklade prijmu a nie sa rozculoval ako si vobec dovoli sa pytat ako z toho vyzit ked je to taka mega suma☹

kvetinka75
8. nov 2017

@dai no len žiaľ situácia je iná, kde inde je to dôchodok, u nás dobrý príjem, aspoň pre mňa by bol. Keby sme ho mali aspoň dvaja dohromady. Netvrdím že sú to boháči ale hneď sa lepšie žije s takým príjmom. A myslím že sa nikto nerozčuluje nad tým, každému to môže byť jedno ako žije druhý, zakladateľka chcela vedieť ako sa dá z toho vyžiť, tak dostala rady - myslím že primerané dobe a krajine v ktorej žije. Žiaľ situácia je taká aká je a predpokladám že sa v blízkej budúcnosti ani výraznejšie nezmení. ☹

ema234
8. nov 2017

@dai vies ty ked mas mozno velky prijem z podnikania sa nevies vzit do toho kto ma normalny prijem, vela ludi a to si aj precitaj statistiky zije v chudobe, ja mam okolo seba kopu ludi, kde chlap zarobi 600 a zena cca do 500 eur,to je u nas na Slovensku normalne. Pre niekoho je to mega suma. Ale na nase Slovensko je to pekna suma. Aj ti niektori podnikatelia su len divadlo. 🙂

jasminet
8. nov 2017

@dai jasne, ze to nie je mega suma, ale my mame +- rovnaku sumu, 3 deti (skola, skolka, doma), 2 auta a vieme aj usetrit - niekedy viac, niekedy menej, niekedy vobec (napr. teraz ked idu vianoce). ale varime na 2 dni a maloco vyhadzujeme, nefajcime, nechodime na okreslovacie procedury pravidelne, nakupuje sa podla zoznamu, mina sa co je v mraznicke a chladnice, ano, ideme aj do mekaca obcas, aj na pizzu, aj kina aj dovolenku aj deti na kruzky... ale to vsetko su sumy, ktore ten rozpocet znizuju - min. tyzden deti cestou z prechadzky vymysleli, ze pizza, tak som zobrala 2 domov - buch 15€. aquapark - hoc by si clovek len pitie tam kupil, necha tam 20€, obed v obycajnej restike 45-60€, v hernicke sa predpokladam tiez detom nieco na zobnutie a pitie kupi.
oblecko pre deti (zimne bundy kupim kludne aj tu v bazare), v herni boli deti mozno 3x odkedy ich mame... ale vsetko je otazka priorit.

tinaa64
8. nov 2017

@dai tak pre niekoho kto ma ked začnú príjem 400 ceka na všetko je človek ktorý hospodári s príjmom 1600 eur bohac..hlavne ak si dovolí welnessi nechtiky a kadečo....pre mňa nepotrebné veci....zatiaľ čo niekto ma ozaj existenčné problemy pomaly prichádza aj o strechu nad hlavou ten druhy rieši ako ma vyžiť z 1600 euroveho príjmu...ja keby som vedela ze budem mať taký príjem aj po skončení materskej tak som kraaalovna a vyzila by som z toho.
.a v našej krajine je to dosť dobrý príjem si myslím....zakladatelka určite nerieši existenčný problem

danalop
8. nov 2017

1600€ si myslím, že je v tejto dobe celkom slušný príjem. Veľa rodín by vám ho teda závidelo 🙂

malasandrika
8. nov 2017

@tinaa64 a teraz čo? Tak keď raz má 1600 príjem, tak jasné, že si môže dovoliť viac ako niekto s príjmom 400. Niekto si kúpi potraviny, niekto ide na mihalnice. Pre mňa je napríklad normálne, že idem aj na estetický zákrok, lebo mi to príjem dovoľuje, a teraz z toho budú ľudia odpadávať, lebo ich príjem im to nedovoľuje?

juliet86
8. nov 2017

@ivuska_81 takze prehodnotte pausaly telku atd.
Drogeriu kupuj ked je v akcii. Napr velke prasky velke avivaze ked su v akcii a prelievaj si do mensich
Velke sampony. Vyskusajte lacnejsiu znacku kozmetiky.... detske oblecenie co uz nepitrebujete predaj na bazari. Nekupuj vsetko nove oblecenie detske pokukaj na bazari. Lacne jedla a zdrave su napr strukovinove polievky a privarky. Vyvar z kuracich chrbtov. To mas za 2eura hrniec veliky mnam polievky na dva dni. Ak mate velku spotrebu napr jogurtov zvaz jogurtovac resp. Vyrobu domacich. Byvate v byte alebo v dome so zahradou? Pec lahke zdrave domace kolace napr z jablk. Veci z tekvice kyslej kapusty ci brokolice. Z masa z polievky sprav rizoto napr. Darceky napr vyrabajte. Kup platenu tasku na plece a s detmi ju pomalujte s venovanim deti nech tam rucky ocapia. Tym co by sa to pacilo. V skupibe na fb susedsky samozber mas rozne prebytky zo zahrad. Detom nekupuj sladkosti a sladene vody cokolady mudli a jogurty. Rob ovsene a krupicove kase s ovocim. Med priamo od vcelara. Rozplanuj si co budes varit. Atd atd. Sleduj letaky a zakruzkuj si. Vsetko sa da. Su o domacom hospodareni aj knizky. Drzim palce!

dai
8. nov 2017

@jasminet presne o takuto odpoved predpokladam ze zakladatelke ide...
@tinaa64 ale ona sa nepyta ci je to dobry alebo zly prijem, chcela radu ako ma usetrit kedze jej prijem nevychadza... to ze niekto dokaze prezivat zo 400 euro ( lebo zivot to zial nie je, a cim skor si to slovaci uvedomia tym skor zacnu vo velkom odmietat taketo platy a tlacit na ich zvysovanie ) jej zial jej situaciu nevyriesi...
@ema234 nepodnikam, som normalne zamestnana...ak je to prijem 2och ludi tak nemaju kazdy ani priemerny sr prijem, cize az taky super hyper prijem to asi nie je...

v kazdom pripade bol moj prispevok skor o tom ze tato zena hlada radu ako usetrit, aby nechodila do minusu, nemyslim ze jej pomoze pocuvat ze niekto dokaze obraciat kazdy cent ked ona sama to nevie... Inak oznacovat navstevu kupaliska s deckami raz za cas a dat 25 euro za mihalnice/nechty/vlasy/masaz je jedno co 1x za mesiac povazovat za luxus a zbytocnosti... neviem, su to normalne veci - osobne si myslim ze tieto ani az tak rozpocet pani nenarusaju - ja by som skor skoncila s tymi mcdonaldami ci kinami - vyhodnejsie je kupit si Dvd domov a jest sa urcite tiez da zdravsie... ale teda zaklad stale je mat prehlad o svojich vydavkoch a do coho investovat chcem a co nie je az tak dolezite pre mna/ moju rodinu...

kvetinka75
8. nov 2017

@malasandrika ale veď ona na to asi zjavne momentálne nemá keď je každý mesiac v mínuse. Veď nech ide na zákroky aké chce a kam chce ale potom musí rátať, že ju to niečo bude stáť a keď sa pýta ako vyžiť z tých peňazí tak niečo vyhodiť musí. Keby napísala máme takýto príjem a chodím tam a tam a víde mi to OK ale ona sa pýta kde ušetriť. Tak napr. aj na tom sa dá ušetriť že nepôjdem každý mesiac na mihalnice a pod. A nikto sa tu nepohoršuje nad tým, iba dostala rady ako znížiť náklady.

macik166
8. nov 2017

@ivuska_81 kriste pane...my máme s manželom dokopy 680 eur...

tinaa64
8. nov 2017

@malasandrika tak potom nech sa nesťažuje ze nevie z toho vyžiť do frasa..ČO je na do mňa skáče!?len som poukázala na to ze niekto rieši ozajstné životné problemy zatiaľ ČO iba rieši somariny...ty nevieš zrejme ale to je ked vieš ze nemáš ČO pomali dať declu do ust ze?ja ano
..viem ake to je zitvs príjmom 500 100 aj 1600 eurovym príjmom..teraz máme taký príjem kým mam dobru mtersku..a stale si rozmyslim ci kúpim niečo do chladničky ,kupim deťom oblecko a čižmy na zimu alebo pôjdem na akože "skraslujuce"procedúri ktoré sú pre mňa aj tak zbytočne a k zivotu nepotrebné.....a od januara zas budeme mať príjem nižší o cca 500 eur. A stale sa dá ušetriť

tinaa64
8. nov 2017

@dai ale ved som jej aj ja napísala nech obmedzí tie somarinky a muž fajčenie...pizzu mekac a herne.a cigy sa dajú aj lacnejšie kúpiť....ale tak kazdy ma iné priority ..

eliska13
8. nov 2017

@ivuska_81 jedine zrátať tie bežné výdavky.Ja to poznám tu časopis, synovi knižku,žuvačky... slipy občas niekde vonku sa najeme, tam malinovka, tieto malé každodenné výdavky dajú veľkú polozku, keď to zratas.nekupujem obnosené veci
Tiež neviem extra hospodáriť veľa varím nesledujem akcie kupujem najbližšie k domu, ale veľmi výrazne som obmedzila drogériu mali sme zbytočne doma všetkého x prípravkov na dlážku, Pronto...
Ak normálne varíš mäso, jogurty, ovocie stravujete sa doma minies 400-500 eur len tak jedna radosť
Na strave by som nikdy nešetrila, ale nie sme typy, že budeme jesť polievku s osuchom 3 dni a potom zase nejakú cestovinu
Nás príjem je vyšší, ale tiež si rada prečítam rady ako hospodáriť, lebo neusetris toľko koľko by som chcela
Chodím každý deň každý druhý do obchodu je to chyba treba si cca premyslieť čo budeš variť a nakúpiť raz za týždeň, pečivo do mraziaka, ak také zjes a ovocie kupujem priebežne
Do krásy neminam typ kozmeticka, nechty ..max muž a syn strihanie,
Veď kúpiš deťom topánky, bundu čokoľvek a je to veľa peňazí chápem, že sa to rozkotúľali
Skús si každý deň každý nákup zapisovať a potom uvidíš...
Ešte asi máte aj gastrace či nie?
Nečítala som všetko možno sa opakujem
Na tie povinné výdavky to nie je super príjem, ale ľudia žijú aj z menej a treba to niekde okresať, ak idete do mínusu

sissy27
8. nov 2017

@ivuska_81 nuž a sme doma... na začiatku to bolo len "na potravinách nešetríme, ale nikam nechodíme, nič si nekupujeme, iba plaváreň zadarmo" a už zrazu pribudol 75kg pes, cigarety, mihalnice, mekáč, herňa, aquapark...
Jasné, že psa človek nedá preč, ale tak ak ho kŕmite granulami či konzervami, to tiež pekne lezie do peňazí, lacnejšie je uvariť mu normálne mäso (a aj pre psa zdravšie a výživnejšie)...
cigarety - to je ťažký nadštandard, netreba to k životu, je to dosť peňazí, aj keď len kartón mesačne... Ak sa toho muž odmieta vzdať, tak nech aspoň obmedzí spotrebu na polovicu...
mihalnice - nuž tiež položka, ktorá nemusí byť... jeden čas som tiež mala, každé tri týždne dorábka za 20€... niekedy to vyšlo raz za mesiac, niekedy 2x za mesiac... nehovorím, že netreba do seba investovať alebo dopriať si, ale tak zvážim, či to za tých tvojich 25€ budú len mihalnice, alebo si za to viem dopriať viac - napríklad kvalitnú maskaru a ošetrenie u kozmetičky, prípadne toto absolvujem len raz za 2-3 mesiace a hneď mám 50€ doma... ak si vezmeš, že každý mesiac ti 200-300 chýba, tak tých tvojich 25 za mihy a mužových dajme tomu 25 za cigy je už spolu 50€ mesačne, to máš cca 25%... ak nepôjdete do aquaparku, na pizzu, do herne - to je možno aj 100€ mesačne, už sme skresali mínus na polovicu...
veď nemusí to tak byť navždy, ale proste na nejaký čas, dajme tomu pol roka, sa skúste prepnúť do šetriaceho režimu, ozaj sledujte, čo kupujete - odporúčam chodiť na nákupy bez detí a s pevným zoznamom a plánom, čo kedy budeš variť, a samozrejme NIKDY nie hladná !! trošku sa pozviechate z tých mínusov a potom si začnite plánovať - povinné výdavky a potom z toho čo ostane napr. aqupark raz za tri mesiace, pizza raz za mesiac a nie každý týždeň a podobne...

malasandrika
8. nov 2017

@tinaa64 ja som si ,,decko” spravila, až ked som vedela, že to finančne budem zvládať, tak nemoralizuj

eliska13
8. nov 2017

@tinaa64 a prečo sa rozčuľujes?nemať čo dať deťom jesť je už katastrofa.Mame takych na ulici obaja fajcia a stale vyplakavaju ako nemaju pre deti.Niekedy si všímam, že ľudia čo povedať, že z mála ešte ušetria zabudnú na to, že od mamy, svokry majú pol svine, zeleninu, vajíčka a ešte čo to deťom kúpia na oblečenie či prispejú na krúžky

eliska13
8. nov 2017

@marika58 máš na mysli 200 eur na stravu na mesiac?

tinaa64
8. nov 2017

S ináč ze by sa nepovedalo ze iba tu hucim tak napíšem ako to robím ja...spocitam ako môj plus mm príjem...z toho si odpocitam nájom telku škôlku ,krúžky ,internet,cestovné a stravu(na stravu si vždy pokladám 100 áčka)ideme sa za mesiac na veľký nákup..urobíme si zásobu potravín hlavne cestoviny mäso a strukoviny,suchý tovar..proste všetko ČO k vareniu potrebujem....kúpim fakt základnú kozmetiku..(sampon,sprchac,zubnú pastu,deo...a deťom detskú kozmetiku...sampon a sprchac 2 v 1) ked toto vstko odpocot s príjmu hneď viem s akou sumou môžem hospodáriť a zhodnotiť ci si to alebo ono môžem alebo nemôžem dovoliť....a tak to fungujeme už 10 rokov

tinaa64
8. nov 2017

@malasandrika moja kazdy sa raz do takej situácie môže dostať...ani mi sme na tom neboli zle..mm zmenil práci kde na začiatku zarábal 300 eur...a až potom zacal zarábať oveľa viac..takže to nebolo tak ze sme si urobili decko ked sme na to proste nemali...a všetko je na začiatku ťažšie kým si človek nenájde system

ostorha
8. nov 2017

@ivuska_81 Urobte s muzom kompromis on nech vyradi CIGARETY najvacsia hovadina na svete a ty tiez nieco comu nevies najviac odolat,takto budete trenovat volu a nepôjdete do minusu,alebo sa aspon ta min usova ciastka zredukuje.

sasa1310
8. nov 2017

@ivuska_81 no 1600 eur nie je vysoká suma v dnešnej dobe.
Ale keď ti chýba mesačne 200 - 300 eur, tak potom kde ich vezmeš, keď ti reálne chýbajú? Toto by ma fakt zaujímalo.
Keď vieš, týždeň po výplate, že ti bude opäť chýbať 300 eur, tak prečo ideš do mekáču alebo do aquaparku?

bmuller
8. nov 2017

...nevravim, ze treba chodit s mastnymi vlasmi a neupravena, ale tak kadernicka + kozmeticka mozu robit mesacne par desiatok eur, a ked vravis, euricka chybaju, tak... mozno skusit farbenie doma, ak mas dlhsie vlasy, tak ich staci dat upravit raz za 3-4 mesiace, alebo najst kadernicku, ktora pyta 20 eur a nie 50...a mihlanice ci nechty, hm, snad sa bez toho da prezit 😉

tinaa64
8. nov 2017

@eliska13 ani sú aj taký....u nás fajčí iba mm ale ak nemal na city tak si ich proste nekúpil a kúpil radšej aspoň chlieb....a mali sme take blbe obdobie ze som varila špagety a vajcom.....aby aspoň niečo bolo... Bohužiaľ stalo sa... ale ten kto to nezažil nepochopi...a ja nemám od koho si zobrať vajca atď....všetko si kupujeme...ani si taký čo chystajú a fajčia jednu od druhej a potom vyplakavaju zeneju peniaze....takých poznám aj ja....radšej si kúpia vuci ako dávku mydlo aby sa aspoň umyli...