Ako vyžiť každý mesiac?

ivuska_81
8. nov 2017

Ženy poprosím Vás o radu ohľadne rodinného hospodárenia.... mame s manželom príjem cca 1600 eur mes., máme hypo 370, inkaso 125, poistky, mobil, net, škôľka (zabudla som napísať, že máme 2 detičky - 3 a 4 ročné) - cca 250 eur, 50 benzín, zbytok na stravu, drogériu, lieky a pod....... občas neočakávané výdavky, niekto má sviatok, poistka auto..... No každý mesiac nám chýba do výplaty cca 200-300 eur. Na strave nešetríme, zas skoro nikde nechodíme, občas do kina, plávať (permanentky máme za dara) o šetrení nemôže byť ani reči.... Potrebujem Vás názor, nakoľko sa s mužom stále hádame, on tvrdí, že je to dosť peňazí, ja zas, že málo a nedá sa z toho vyžiť.... ženy potrebujem aj radu ako hospodáriť.... Prosím Vás vyjadrite sa hlavne, tie ktoré žijú z podobného "budgetu".....dakujem

oskvarka
8. nov 2017

@dai no žial len realne my ostatny tolko naozaj nemama aj ked zkladatelku chapem ako pise dole sa skace tazsie ako hore a zase ked sa pozries 1600 eu r na ukrajime ma niekto aj na rok a ceny tam su takmer ako u nas ;)
@ivuska_81 s tym rozratanim si vsetkeho a odkladanim blockov je to najvecia istota nech vidite co kupujete co ani nepotrebujete.. inak aj ja rada varim skus varit radej mensie mnozstva nech sa teda poje a potom mozete varit nove nech mas radost ;)
a este je vyborny typ fakt nekupovat ziadne sladke ani vyzierky ako chipsi a somariny.. ono s atak clovek nauci aj zdravsie stravovat - aj deti ked nemas nemozes im dat.. sladke vody a umele keksiky.. a este ked rada varis tak pecenie urcite k tomu patri mozes si dovolit castejsie spravit nejaky zdravy kolacik v ktorom vies co jes (ja robim aj tak ze polka plechu do mraziaka aby sme hned nezozrali alebo len na taky polovicny plech - tie mensie mnozstva varenia asi viac energie el. beru ale zase clovek sa nepreje narazovo ak je taky pazrave ako ja :D)
inak s tymi menami sliepok si to vystihla :D:D.. aj ked mi sme mali uz viac krat sliepky 2-3 na vajicka je to pohoda nieje to narocne deckam sa to hrozne lubilo aj vajjicok bolo dost a aj ked sme im mena nedali nikdy sme ziadnu nezjedli.. - vzdy nam ich pobrala liska :D... ale ako vravi moj muz aj liska musi nieco jest.... ale na takychto srandickach moc neusetris asi neviem neratala som to ale vajicka boli azase krasne...

rucka77
8. nov 2017

No ja súhlasím s babami, keď si to tak vezmeš tak veľa štvorčlenných rodín na Slovensku vie vyžiť aj s menšími sumami takže myslím, že keď si to všetko rozrátate a budete sa snažiť odkladať nejaké menšie sumy práve na tie neočakávané alebo príležitostné poplatky tak vám to pôjde lepšie 🙂 S takými vecami ako s jedlom a podobne netreba zbytočne plytvať, variť radšej menej aj keď vám to vydá napríklad iba na jeden deň alebo maximálne na dva ale budeš si istá, že sa nič nevyhodí 🙂

wimi
8. nov 2017

@dai som z teba velmi povzbudena. Ak je naozaj pravda, ze 1600e vam nestaci ani na zaklad, potom je zrejme, ze zijete na inej urovni. Napriek tomu prejavujes sucit a porozumenie. Ludskost. Netvrdim, ze bohatsi ludia nie su ludski a empaticki. Myslim si vsak, ze je to bud cesta mudrosti- a ty po nej ides, alebo minulost, detstvo, skratka, vies sa vcitit, lebo si tym sama presla... oboje je mi sympaticke

mijo53
8. nov 2017

Pridám svoj názor aj ja - veľmi podstatné je hneď na začiatku mesiaca si odložiť na sporiaci účet 10% z príjmu, v prípade autorky 160 EUR, všetky trvalé príkazy, inkasa si zadať na najbližší deň po obdržaní príjmu, platiť kreditnou kartou iba nevyhnutné čo sa musí, napr. v niektorých bankách 3x do mesiaca bez ohľadu na sumu, aby bola splnená jedna z podmienok účtu zdarma , táto karta má výsokanské úroky , potom ju odložiť a platiť už iba debetnou kartou. V deň, keď príde príjem na účet urobiť veľký nákup - mäso, múka, ryža, káva, olej,cestoviny, pracie prostriedky, kozmetika, hygienické potreby a podľa toho čo už dochádza soľ, cukor, koreniny - toto na celý mesiac , zelenina, ovocie, chlieb pečivo, mlieko, maslo už len dokupovať. Varíť doma a konzumovať čo najmenej polotovarov, niečo dopestovať kto má možnosť, niečo získať od dobrých susedov a vrátiť im to iným spôsobom,napríklad ponúknuť im odvoz ak ideme na spoločnú akciu , zásobíť sa na zimu hríbmi, domácimi kompótmi, džemami, čalamádami, uhorkami ap. nepidť žiadne farebné vody, nefajčiť , oblečenie kupovať podľa potreby, prejsť si šatník a p.

zuzanka.zuzu
8. nov 2017

@macik166 kristepane, iba 680? ty+manžel? a čo takto viac makať a menej sedieť na koníku? hanba aby chlap (ak je zdravý) nezarobil rodine viac... a ty tiež nemusíš vysedávať na nete a skús piecť, upratovať iným domácnosti alebo niečo... však aj predavačka v lidli zarobí viac než vy dvaja 😲

zafir01
8. nov 2017

@macik166 tak to mate smutne ( reagujem na spolocny prijem 680 € ) najma z pozicie manzela.. ak si ty napr na rodicaku .lebo ak muz v dnesnej dobe , hoc aj na Slovensku donesie domov cca 400 €, povazujem to za neshcopnost , pretoze najma v tychto casoch praca je, a jej jej pomerne dost ( nie nie som z okolia BA )

tinaa64
8. nov 2017

@zuzanka.zuzu možno predavačke v lidli dajú vyšší príjem...ale z toho príjmu jej stiahnu za manko...tak koľko jej ostane....a bohužiaľ nie kavždy ma možnosť zarábať tisice

zafir01
8. nov 2017

@tinaa64 to su uz len vyhovorky.. manko ? napr v tescu do urcitej sumy manko neplatis , a teda kedysi davnejsie, ked som este bola studentka ( cca 11 rokov dozadu ) som si zarobila v tescu popri skole vtedy okolo 10 tis sk ... a za 4 roky brigadovania denneho som manko neurobila ani raz, ved vsetko pocitaju pocotace, presne kolko mas vydat ..
a ono je mi to jasne, ludia by chceli mat platy ako prezident a ziadnu zodpovednost, ale to sa nie vzdy da

zuzanka.zuzu
8. nov 2017

@tinaa64 si úplne off topic, mimo tému.... nebola reč o platoch v lidli (to mi len napadlo, mohla som dať aj iné, napr. stredoškolská sekretárka bez hmotnej zodpovednosti = bez manka)

ivuska_81
autor
8. nov 2017

Ženy, kľud....hlavne sa nehádajte, chcem iba radu, ako hospodária iné maminy, najlepšie tie ktoré majú podobný príjem a hypo ako ja.....

bmuller
8. nov 2017

@mijo53 no ano, somarinky robia vela - bohuzial som si vsimla, ze mnoho ludi (a ked to mam tak napisat, tak uz na pohlad socialne nie velmi dobre situovanych) - mava v hypermarketoch plne voziky 6ks baleni sladenych zelenych vod, kokakoly, roznych mrazenych polotovarov, keksikov...
voda tecie z vodovodu, kupim 1 balenie dobreho sirupu za 2eura a mam vystarano na litre. tiez z kila muky sa da spravit kopa pirohov ci buchiet namiesto mrazenych ...radsej 1 velku cokoladu nez x keksikov za 30 centov... a o mekaci ani nehovoriac

zuzanka.zuzu
8. nov 2017

a keď už je reč o platoch, tak sesternica teraz (zopár mesiacov stará záležitosť) odišla z kancelárie vykladať tovar do tesca lebo si chcela k okrúhlym narodeninám kúpiť auto na leasing a potrebovala si zvýšiť príjem 😲😨😀 (príjem jej manžela im kryje hypotéku a ona potrebovala leasing na auto) vzdala sa tepla a pohodlia v kancli a teraz má vyšší prijem. asi toľko k platom... VŠETKO ostatné sú výhovorky...

ema234
8. nov 2017

@macik166 tak da sa z toho vyzit , ak pomaha rodina , ja si toto neviem predstavit. My sa s manzelom niekedy cudujeme ze z coho ti ludia ziju, nakoniec pomaha rodina, inak by neprezili. Ved to je malinko.

m.i.r.i
8. nov 2017

baby, vobec nejde o to, ci maju vysoky ci nizssi prijem..netreba hned sa pustat to zakladatelky, ze ini vyziju aj z menej...ano, su aj taki zo "vyziju" aj z 200 mesacne mozno...v izbe u rodicov, vystravovani a podobne...kazdy ma ine podmienky a kazdy ma ine zivotne priority
A tam je akurat ten problem..nie ci je 1600 vela ci malo, ale ze vyskakujem na to, na co mam...ako aj autorka pise, zili aj v zahranici, kde boli zvyknuti na vyssie prijmy a tak si zvykli aj na vyssie vydavky, potom sa tazsie zvyka ked vydavky ostanu podobne a prijmy su nizsie
Cize tak ako tu padlo uz viac krat - potrebne je spravne hostpodarit a preratat si co si pri takomto prijme dovolim a co je uz naozaj zial luxus pre mna a bude to prilezitostne...ja ak budem zarabat aj 5000 eur, tak tiez neminiem 6000 len preto, ze chcem dovolenkovat na maledivach 3x rocne a za novu kabelku dam 4000...ale vyskocim tam kam mozem...Dominika Cibulkova ma vydavky ake ma, ale moze si to dovolit, clovek s prijmom 1600 iste nie 🙂
Takze k veci - rozlozit si vydavky na fixne a pohyblive..na oboch sa pozriet, ci sa nieco s tym da robit - hypo, mobily, najom atd - ci sa daju znizit splatky, lacnejse pausaly..-- ak nie, ideme na pohyblive zlozky -- strava tu uz padla -- to zas mam pocit, ze nie kazdy chape co je to setrit na strave..to neznamena kupovat si lacne polotovary a zit na cestovinach a nezdravo...aby sme menej minuli..skor je to o tom, ze sa kupuje to co je naozaj treba..ja som tiez uz presla na system nakup 2x v tyzdni a podla zoznamu...budem varit to a to. na ranajky a desiaty priblizne to a to..-- lebo inak ked len chodite po obchode a hadzete do kosika zeleninu, salaty, syry, sunky, jogurty atd -- polovicu vyhodite lebo sa to ani nestihne zjest...po zaruke, zhnite..kolko ovocia u nas tiez skoncilo v kosi, lebo sme proste nestihli..a tomuto som dala stopku...kupuje sa co sa realne planuje zjest a velmi sa to aj s vydavkami zlepsilo...a nemusime pozerat akcie, letaky a lacne potraviny, to ani nahodou, potrpime si na kvalitu..ale nemusime tolko plytvat...a veru jedlo sa da navarit aj na viac dni, da sa aj zamrazit atd...treba o tom porozmyslat
Cigarety ani nekomentujem, to nepochopim nikdy,ked ludia bedakaju ze nemaju z coho vyzit ale na cigy sa vzdy najde..to si uz musi zvazit kazdy sam
Dalej - odporucam si na ucte vytvorit maly poducet na setrenie, kam by slo napriklad 20% vyplaty, mozno 15%...kazdy mesiac to same odide, nevidis, akoby si nevedela...a musis sa vysporiadat s tym co mas na ucte..a v ziadnom pripade neist do minusu..ved hadam ked nemam na to, tak nejdem ku kadernicke, pojdem vtedy ked budem mat...jeden mesiac to, iny hento..
Ja som mala prijmy aj take aj take, zila som aj z par eur a aj z viac..ale zaklad mame doma stanoveny -- ak sa da, ziadne pozicky, uvery a splatky -..a nikdy v minuse...nemame kreditky ani ziadne ine ucty co umoznuju ist do minusu, lebo zvazujeme co si mozeme dovolit a potial vyskocim...nepochopim ludi, co ziju v obrovskom baraku zatazenom 30 rocnou hypo, pred domom bmw na leasing, lyzovacka na uver a prijem taky, ze ak by hoc len jeden vypadol, su nahrati...same splatky a dlzoby, vyskakuju na to, na co nemaju, ale ved to su bezne veci...ano, su..ale vsetko je o rozpocte a prioritach..

tinaa64
8. nov 2017

@zafir01 to bolo pred 11 rokmi...ty nemusíš urobiť žiadnu chyby..ale si tu aj ľudia ktorý kradnú v tých potravinách....robila som v potravinách...a stiahli mi z platu to ČO ostatný nakradli....
@zuzanka.zuzu a ty tiež nemusíš súdiť človeka podľa jeho mesačného príjmu...
Niekto musí robiť aj tu roboty za 400 aby ten čo zarába 700 a viac sa mal dobre

svetlana35
8. nov 2017

@tinaa64 neviem ako v inych obchodnych domov, ale v bille tiez nestahuju manko do urcitej sumy a ak pokradnu tak to neplatia zamestnanci. Muz mi robi v Bille uz 2 roky a v pohode nemal manko ani raz a co im pokradli zakaznici vynimocne tak to nedoplacali

zuzanka.zuzu
8. nov 2017

@tinaa64 SÚDIŤ??? kde súdim? koho súdim? ježiši ty si nielen mimo tému ale aj úplne mimo... 😉 a ak si myslela tým "súdením" to, že napíšem, že dvaja (asi zdraví) ľudia zarábajú 680 dokopy, tak to nie je súdenie, to je hanba...

rakywanda
8. nov 2017

@ivuska_81
https://www.modrykonik.sk/group/2070/ skús prelúskať príspevky v skupine Ako sa dá ušetriť , možno sa v niečom poučíš a nájdeš to, čo ti pomôže

mijo53
8. nov 2017

@bmuller vnímam to tak isto ako ty, pirohy 2 EUR a 1 kilo múky 40 centom, lacnejšia v Lidli 29 centov a narobíš toľko pirohov, že z nich všetci prasknú, ale sú aj takí, čo múčne jedla nepovažujú za zdravé, 10 pirohov v reštaurácii je norma, z pol kila múky sa urobí 50-60 pirohov a to sa nemusia variť každý týždeň, stačí raz za mesiac, doma pijeme vodu iba z vodovodu

tinaa64
8. nov 2017

@zuzanka.zuzu ty si mimo....prečo by to mala byť hanba...nie kazdy ma možnosť zarábať tisíce....a niekto musí robiť aj roboty za 400..čo

zuzanka.zuzu
8. nov 2017

@tinaa64 ano, napríklad študenti... nie zdravý chlap - živiteľ rodiny...

rakywanda
8. nov 2017

@zuzanka.zuzu @tinaa64 ja by som to nenazvala zrovna hanbou, napríklad taký školník má niečo cez 400, max. 500 eur, ale je rozdiel ak má takýto zárobok chlap bez záväzkov žijúci napr. u rodičov alebo živiteľ rodiny s hypo a dvoma deťmi. To by som už nazvala inak, ale určite nie hanbou.

zuzanka.zuzu
8. nov 2017

ono nie je ani tak hanba tých 400e ale že sa s tým ľudia uspokoja.... fuj, nie je pre mňa nič viac odpudzujúcejšie než keď ľudia nie sú viac ambicióznejší... (alebo ako sa mám správne vyjadriť, aby som nebola zle pochopená, lebo zle to naozaj nemyslím, nech si každý robí čo chce)

mne nič netreba, máme s mužom tituly aj pred menom, aj za menom, nehnuteľností viac, mne by stačilo teraz chodiť do wellnes... miesto toho chodím po večeroch na kurzy cudzieho jazyka - proste tak, sama pre seba, posunúť sa niekam ďalej...

svetlana35
8. nov 2017

@zuzanka.zuzu tym zivitelom rodiny moze byt aj zena, ako ja som 😉

tinaa64
8. nov 2017

@zuzanka.zuzu boli obdobie ze s mm sme mali o 100 eur menej ako dotyčná....a nehanbil sme sa za to....proste sa naskytla taká situácia....ty nevies prečo majú taký príjem ....tak nápis ze je to hanba....ked raz budeš v takej situácii poto povedz samej seba ze je to hanba....

ostorha
8. nov 2017

@mijo53 Suhlasim,polotovary,sladene vody a sladkosti su zrut penazi.Moji my uz polotovar ani nezjedia uz si zvykli na domace a uz sa im polotovar zda chutovo umely.A nikoho nezabije obcas uvarit mucne jedlo nehovorim denne ale raz do tyzdna pirohy alebo halusky v pohode.A som si vsimla na radach na recepty co varit, ze ty si aj hubarka mala si tam v sezone dost hubových receptov,ja som tiez hubar a ja mam aj cisto hubovu kucharku mam uchylku na kucharske knihy mam ich mraky.

zuzanka.zuzu
8. nov 2017

@svetlana35 tlieskam 👏 ano, môže 😉
(teda tlieskam iba v prípade, ak to nie je z donútenia, ako moja mamka, tá bola samoživiteľka... pred tými idem hlboko k zemi vo veľkej úcte)

bmuller
8. nov 2017

@mijo53 to bol priklad, jasne, ze nemusime zit len z mucnych jedal, ale raz za tyzden-dva...
a este mi napada - napriklad sa daju lacnejsie kupovat aj hodnotnejsie potraviny, ktore su zlacnene kvoli bliziacej sa "zaruke" - ale tak od pohladu clovek vidi, co je este pekne a co uz naozaj radsej neriskovat kupit (zvadnuty salat, siva sunka...). toto je velmi vyhodne v lidli, tam totiz davaju zlavu o dost skor pred vyprsanim zaruky ako napr. v tescu, takze tie potraviny su uplne v pohode. jasne, je to o stasti, co sa najde zlacnene v konkretnom case nakupu - zas nebudem behat kazdy den obzerat zlacnene veci, ale uz sa mi viackrat podarilo natrafit za super cenu napr.na zlacneneho lososa alebo kvalitne sunky.

tinaa64
8. nov 2017

@zuzanka.zuzu tak tam je pes zakopaný....ze máte tituly a majetky...tak nemôžem od teba chcieť aby si take veci pochopila...syty hladnemu neveri....

zafir01
8. nov 2017

@mijo53 aj my sme doma píčí vody z vodovodu 🙂 .. a ked ideme na vylet, tak radi nacapujeme napr v TN mineralku z pramena alebo v Budisi 😀 inak len bylinkove caje a cista voda ( mame kvalitnu ) a ked mam chut tak domace dzusy najma na vianoce mrvkovo pomarancovy, a v lete bazovy sirup