Ako vyžiť z 900 eur mesačne?

radkanika
20. jún 2017

Ahojte, rada by som sa poradila. Ako vyžiť z 900€ mesačne sama s dvoma deťmi? Viem, že niekto má asi aj menej, ale my sme mali doteraz rozpočet cez 2000 €, a zrazu rozvod, ostane mi 600€ výplata a 300€ výživné. Čiže spolu 900€. Z toho 190€ byt (energie), zvyšné pravidelne výdavky sú cca 200€, plus nafta cca 150€ mesacne. Zvyšok co mi ostane, je akurát tak strava a bežné výdavky pre deti... Rozhodne nie štandard, na aký boli zvyknuté... Kino, dovolenky, darčeky, oblečenie...nestazujem si, len mam strach a rada by som prijala možno názory, rady, ako to zvládate iní, kde ako co najviac ušetríte. Lebo tých 200€ výdavky sú naozaj tie nutné ako poistky pre deti, škôlka, mobil... A naftu tiež neviem skresat, bez auta by som nestíhala deti rozviesť ráno a vyzdvihnúť po práci...poraďte...dakujem

extempore
20. jún 2017

Prečo si sa rozviedla?

tarvika
20. jún 2017

No neostava ti nic ine iba trosku zbizit standard. Dovolenku tento rok vynechate, vsak nemysi byt kazdy rok. Darceky sa daju aj lacnejsie kupit a deti sa aj tak potesia. Vylet obcas si nejaky dovolite. Skus aj na obleceni usetrit- vo vypredajoch alebo v bazari kupis lacnejsie. Ber to ako vyzvu a hru ako dokazes usetrit a z usetreneho si mozete minut napr na nejaky vylet.

katka253111
20. jún 2017

Ak dobre ratam, zostane to 360eur... fuuu... ved to keby 90% zien tolko mala, tak skace od radosti... to ti bohate staci aj na odlozenie, aj na stravu a podla mna aj kino vyjde... teda pokial sa nestravujete kazdy den v restikach

pamira
20. jún 2017

@radkanika Ja riesim akurat to iste,len ja budem na tom ovela horsie.Nemam vlastny byt takze musim platit prenajom 400€,zarobim 550€.Neboli sme manzelia aj ked sme zili spolu dlhe roky a moj priatel sa mi vyhraza ze sa postara o to aby som dostala co najnizsie mozne vyzivne.

radkanika
autor
20. jún 2017

@pamira och :( je mi ľúto...ja chvalabohu vlastný byt mam. Aj na výživnom sme sa dohodli, plus co sa týka oblečenia pre deti, ex im kúpi čokoľvek co potrebujú a tiež ak budú nečakane výdavky, viem sa spoľahnúť v tom na neho (zatiaľ)... No ja som nikdy nešetrila, deti nepoznajú situáciu ako "nemôžem ti kúpiť, lebo..", hlavne co sa stravy teda týka, nikdy sme neriešili co si hodia do košíka, a vždy mali polovicu nákupu svoje somarinky. Toho sa bojím, že bude ťažké pre nich pochopiť to. A hlavne aby som zvládla aj ušetriť niečo a vytvoriť si postupne rezervu, lebo človek nikdy nevie co príde a ja sa nemám na koho obrátiť ak.

radkam1
20. jún 2017

900 eur je dost slusna suma vezmi si kolko mamiciek zije samych s detmi a otcovia neprispievaju a musia vyzit alebo aj prispievaju ale len nejake minimum... 900 eur v niektorych rodinach zarobia aj obaja rodicia dokopy a ziju si slusne a deti tiez urcite nepotrebuju tolko somariniek ako si pisala a vylety dovolenky... aj na tie vylety sa da ist len sa treba naucit spravne hospodarit s peniazmi a neminat ich na somarinky

sissy27
20. jún 2017

@radkanika akože úprimne, čakala som príspevok ženy žijúcej zo sociálnych dávok a s náhradným výživným v minimálnej sume... A toto - to ako keby si si robila srandu z drvivej väčšiny tunajších rozvedených...
No tak si detičky nebudú hádzať do košíka somariny, možno by si si mohla zaobstarať auto s nižšou spotrebou aj poistkami (150€ za naftu nedá mesačne ani môj šéf a teda to nabehá určite viac km ako ty)... Ušetriť sa dá možno aj na výdavkoch za mobil a podobných veciach.

anjelic
20. jún 2017

@radkanika "No ja som nikdy nešetrila, deti nepoznajú situáciu ako "nemôžem ti kúpiť, lebo..", hlavne co sa stravy teda týka, nikdy sme neriešili co si hodia do košíka, a vždy mali polovicu nákupu svoje somarinky. Toho sa bojím, že bude ťažké pre nich pochopiť to." - Najvyšší čas naučiť sa nakupovať to čo je dôležité a nie somarinky - koľko z nich skončí v koši? koľko má nejakú výživovú hodnotu? Nie žeby som Ti nedopriala, ale namiesto kupovania blbostí by si mohla radšej odkladať peniaze bokom a potom by si aj na dovolenku mala. Všetko sa dá zvládnuť a ani zďaleka nie si v nejakej život a zdravie ohrozujúcej situácii... deti možno nepochopia hneď, ale časom im to vadiť nebude, sú prispôsobivejšie, ako si myslíš.

mondolina
20. jún 2017

@radkanika
Nerozumiem vôbec aku odpoveď ocakavas

kamilka1986
20. jún 2017

@mondolina proste je naučená na určitý štandard a teraz je jej ťažko meniť situáciu...preto sa pýta a ja ju celkom aj chápem,veď na mk je polovica žien ktoré sa majú dobre,ináč by tu neboli albumy a statusy o dovolenkách,luxusných domoch,oblečení a kvalitnom žrádle....

pamira
20. jún 2017

@radkanika Mna priatel kludne nechal 2 tyzdne bez penazi ked som bola pred par rokmi tehotna,mal peniaze ale sme sa pohadali a vzdy ked sa pohadame robi nazlost.A nebolo to len raz co ma nechal bez penazi.Vtedy mi zila este mama ktora mi pomohla,teraz uz nemam nikoho.2 roky som si setrila peniaze aby som mala na aspon prvy mesacny prenajom a depozit a potrebne veci do bytu ako napr.riady,paplony a pod.Neviem kolko a ci vobec mi bude davat vyzivne a ci vyzijem.Pracu mam ale je to malo,pretoze prenajom bytu je drahy.Zacala som po veceroch sit,snad si nieco privyrobim ale som tak unavena a znicena.Ked mi je najhorsie vzdy si poviem ze vsetko bude lepsie ako doterajsi zivot.

radkanika
autor
20. jún 2017

@mondolina ja neviem. Asi len nejake tipy, kde sa dá ušetrít a odložit niečo bokom. Napr.strava, tam by sa asi dalo najviac, keďže deti jedia hlavne v školskom zariadení. Co zvyknete na večeru deťom robiť, varené? Ci chlebík s niečim? Oblečenie, kde kupovať ak secondhand naozaj nechcem a zas aby vecicky boli pekne no i cenovo dostupné? Alebo ved aj my mamky chceme vyzerať dobre, občas si dopriať novú vec, kaderníčku, nechty...

warholette
20. jún 2017

Ale toto im robis riadnu medvediu sluzbu, ze nepoznaju hodnotu penazi a nevedia, ako s nimi zaobchadzat. Ja som dodnes rodicom vdacna, ze sme so sestrou mali na tyzden kazda jeden keksik, pretoze sa doma pieklo, zopar jogurtov, pili sme len sirupovu vodu a co sa kupilo, to sa zjedlo. Dobre si pamatam spoluziacku zo zakladnej skoly, ktorej mama vzdy po vyplate nakupila drahe sunky, Coca Colu, Fererro Rocher a podobne srandicky a potom po zvysok mesiaca chodila do obchodu tak len na chleba a mlieko. Nemala ziaden rozpocet, nevedela, ako narabat s peniazmi, a chuda spoluziacka potom u nas jedla kolace a pila sirupovu vodu, lebo mame nezostalo ani na ten sirup.
Neviem ake su stare tvoje deti ale naucit sa zaobchadzat z peniazmi sa da zacat ucit uz od malicka, a nielenze sa nieco naucia aj ony, ale aj ty. Skus to!

alex49
20. jún 2017

aspoň z nich nevyrastú tuční rozmaznaní spratkovia, rodičia mi na nákupe dovolili kúpiť jednu blbosť, čokoládu, keks, malú hračku a čuduj sa svete, nijako ma to nepoznačilo. Boli sme aj v mínuse aj v pluse, nemávali sme dovolenku každý rok, ani ked sme mohli. Naučilo ma to iba jedno, odkladať si na horšie časy, ak si kúpim čokoládu, tak nebudem mať na časopis (kto si pamatá Kamaráta 😀 ). Ak si odložím tento mesiac, tak budúci si môžem kúpiť topánky/mikinu/slúchatka.
deťom dávaj vreckové, za to nech si kupujú čo chcú a ty kupuj poriadne potraviny a nie to, čo si mladý zmyslia. Zapisuj si všetky výdavky, budeš prekvapená, kde vyhadzuješ peniaze.

radkanika
autor
20. jún 2017

@kamilka1986 ďakujem za pochopenie. Moji rodicia ma nikdy takými vecami ako financie nezatazovali, vždy sme mali dostatok všetkého a v manželstve to isté. Naozaj sa tu nechcem vysmievať iným, ale nikdy som v takej situácii ako teraz nebola, že musím vedieť, čo koľko kam ide. Keď som si to zrátala, dostala som strach ako to zvládnem, a ci to zvládnem, čo ak príde situácia s nečakaným výdavkom a ja nebudem na to mať, alebo budem potrebovať novú vetrovku co topánky, pokazí sa auto a oprava bude ze riadne draha atď. Desim sa toho co môže prist :(

kamilka1986
20. jún 2017

@radkanika chápem ta...nemôžeš sa namiesto toho s ex dohodnúť na vyššom vyzivnom než 300?predsa asi zarába viac tak nech to deti nepocitia...

anjelic
20. jún 2017

@radkanika oblečenie zas nepotrebujete dopĺňať každý mesiac, ale cenovo dostupné nájdeš v Lidli, Takko, New Yorker, rôzne výpredaje. Potraviny nakupuj bez detí, somarinky ich nebudú lákať. na večeru mojim postačí na večeru chlebík alebo pečivo s nátierkami, salámom, šunkou, syrom, varené vajíčka, sezónna zelenina... podľa toho, načo majú chuť. A zas kaderníčku a nechty môžeš si dopriať raz za 6 týždňov a nájsť si cenovo dostupný ale stále kvalitný salón. Všetko ide, keď sa chce a postupne prídeš nato, čo je potrebné a čo sa len povaľuje v skrini, plesnivie v chladničke alebo sa vyhadzuje...

radkanika
autor
20. jún 2017

@alex49 ved práve to. U nás je to bežné, že mami dáš mi 2€? Do školy do automatu trebárs. Pritom desiatu ma bohatú az až. Po škole hneď vedľa potraviny, jedno dieťa toto pitie, druhé taky nanuk, jasne ze nanuk chce aj to prvé, potom aké super pero, tu euro, tam tri, a zrazu nechápem, 20€ je fuč a nič som ešte k jedlu nekúpila. Toto budem musieť zmeniť, ale mam z toho hrozný pocit, vždy som chcela dopriať mojim deťom pekný život a aby nemuseli poznať chudobu :(

lilinkal
20. jún 2017

@radkanika SI robis srandu???Na vsetkom co si vymenovala sa da krasne usetrit len treba chciet....este aj hovoris ze muz niekedy kúpi detom oblecenie alebo vyriesi necakany vydavok a aj tak sa pytas ako vyzit???A ked si sa rozvadzala na take veci si nemyslela? Ci si cakala ze manzel ti bude davat celu vyplatu???Nauc sa detom hovorit nie....nepotrebuju mat kazdu somarinu v kosiku....(nehovorim ze my sa mame zle ale vieme nasim detom vysvetlit kde su hranice v nakupovani).....Dovolenku???Ked na nu raz nemam tak neidem....ked si na nu nasetrim tak idem....mas vlastne byvanie nemusis riesit ziadne hypoteky....Inu odpoved ti ani nemozme dat

marlenka222
20. jún 2017

Moja zlata riesis ako vyzit, nie ako minut este viac. Hold na seba budes musiet zabudnut ked chces nejake € usetrit. Kadernicka v pripade nutnosti, nechty? Na co pri domacnosti a detoch. Tak si napises co je nutne na mesiac, spravis mesacny nakup sama bez deti (uz isetris lebo nebudu hadzat a nemusis odovodnovat preco nie) sem tam zajdes peso, auto odstavis, nova vetrovka sezonu pocka rovnako ako aj vylet k moru. Na veceru hodis cestoviny s makom, pomazanku z ryb alebo syra s chlebom a mas to. Ked obedy nevaris kde pre Boha minies 360€ na stravu??? Jasne bublinkove napoje. Netecie vam cista voda doma a nemas flasu sirupu? Raz malinovy inokedy kolovy a popripade caj s cukrom. Moj manzel ta mat doma, ked by si takto hlupo minala, skoncis na ulici bez deti. Toto nie je zebrota toto je hlupost matky. Lebo ked mam rozhadzujem plnymi duskami a ked nemam poradte... Manzel ta isto nenechal bez nejakych uz doma ziskanych ingrediencii ci potrieb na jedenie. Ries nutne veci. Deti este take nejedli? Skusia aj nove. Oblecenie? No ak nechcu chodit ako moje dieta povie sagate, tak budu nosit aj z vypredajov a pekne.

katka253111
20. jún 2017

@radkanika s takou sumou to zvladnes s prehladom... mne kolkokrat vyjde 30e na jedlo na tyzden ako som na materskej... a da sa to... novu vetrovku som nemala niekolko rokov, topanky zimne mam uz tiez 4rok, na nechty by som nechodila ani keby na to mam ;) ved nepotrebujes mat vsetko a stale nieco nove... deti tiez nemusia chodit v znackovom od hlavy po paty...oblecko kupis aj v nejakom Pepcu pripadne aj tu v bazariku... ved tie deti tak rychlo rastu...

radkanika
autor
20. jún 2017

@kamilka1986 žiaľ nie, už toto bolo len tak tak, hoci ano, má taký plat, že keď mi da výživné, ostane mu stále viac samému ako nám trom dokopy, plus ma vlastnú firmu, je nasa spoločná, ale z nej nežiadam nič, stále sa ohana tým, že mám vlastný byt, nechal mi luxusné auto, staršiemu dieťaťu platí školu, krúžky, a okrem výživného ešte kúpi co im treba, oblečenie atď. Možno by som mohla žiadať na súde vyššie výživné, no on by nesúhlasil a bojím sa, že by mi ešte sudca znížil, nie to zvýšil, keďže ex ma dobre konexie vsade :/ je s ním lepšie vychádzať za dobre, než sa s ním púšťať do boja. Preto som rada aj tým 300€, povodne navrhol 200.

anjelic
20. jún 2017

@radkanika ale pekný život neznamená neurčiť deťom hranice... a chudoba neznamená, že nemáš na blbosti, chudobní nemajú na základné potreby. Ak nenaučíš deti hospodáriť teraz, v budúcnosti to nebudú mať ľahké, každá prekážka ich potom dokáže zlomiť. Moje deti mali/majú mesačne vreckové, sladkosť na každý deň na desiatu, v lete nanuk a stačí. Domov kúpim občas aj colu, ale väčšinou kvalitnejšie sirupy. Ak chcú chipsy a blbovinky navyše, musia si zvážiť, či dajú z vreckového.

deti95060810
20. jún 2017

ja by som deťom narovinu povedala čo je vo veci. Že od dnes musíme šetriť, peniažkov toĺko nie je ako ke´d bol ocinko s nami, ocinko si našiel asi niekoho iného a nás nechal tak....netajila by som rodinnú a finančnú situáciou pred deťmi....
Inak moje deti tiež pijú v lete sirupovú vodu, v zime čaj, na dovolenky nechodíme - nemáme začo, nepracujem a starám sa o choré dieťa a tak 6 ľudia žijeme z 1 platu. robotníckeho ......za pásom. no čuduj sa svete - po žobraní nechodíme....

kamilka1986
20. jún 2017

@radkanika myslím že tu pochopenie nenajdes😕

nini1010
20. jún 2017

@radkanika Musis si najst system.
1.rozdelit si peniaze.vies ake su tvoje pravidelne mesacne vydavky a kolko ti ostane na stravu.rozdel si to do tyzdnov.
2.rozmyslaj kde nakupujes...ci v Bille ci v Lidli.je iste ze v Lidli zaplatis za to iste menej.
3.nechod nakupovat na blint.VZDY si napis co potrebujes a kupuj iba to.ked nebudes mat zoznam garantujem ti ze kupis kopec kravin ktore ani nevyhnutne nepotrebujes.
4.zapisuj si kazdy den vsetky vydavky,pripadne blocky,aby si si to vedela spatne prejst a na konci mesiaca prehodnotit.nestratis prehlad o peniazoch.
5.menej minies ked si sumu vytiahnes v hotovosti s karty ako ked budes vzdy platit kartou.fiktivne peniaze sa lahsie minaju.
Je super ze sa mozes spolahnut na ex ze deckam kupi oblecko ked bude treba,vie pripadne pomoct s darcekmi.
6.Nepises kolko maju decka rokov ale narovinu by som im primerane k veku povedala,ze uz to nebude ako doteraz,ze vsetko stoji peniazky,ktore musi maminka zarobit a mozu si vybrat v obchode iba jednu dobrotku.Ja som na tom financne dobre ale moje dieta nepozna ze "toto chce,tamto chcem".moze si vybrat jedno a ked chce dve musi jedno odlozit.nerobi cirkusy,pozna pravidla a naozaj nestrada ani z toho nema traumy ze nemoze vsetko,vediem ju k skromnosti 🙂
7.nakupuj bez deti (podla moznosti)
8.pomaha v niektorych rodinach urobit jeden velky nakup na cely mesiac a potom len dokupovat v malom potraviny s kratkou trvanlivostou.Cim castejsie si v obchode tym viac minies 🙂

Nie si na tom zle,mat cez 900 eur je v pohode hlavne ak ste sa dohodli s ex.Ak sa budes drzat tychto rad na zaciatok to zvladnes.takto som aj ja "prezila"obdobie materskej ked som sa musela naucit gazdovat s mensou sumou.Najdes si vlastny system,urcite,bude to rutina.Na zaciatok sa drz tychto rad a zvladnes to.

kamilka1986
20. jún 2017

Inak ja tiež nechápem ako nejaká rodina s deťmi môže vyžiť z malého platu ??😕veď v dnešnej dobe je už 1000€málo,nie to nejaká minimálna mzda...

extempore
20. jún 2017

Mňa len udivuje, ako ste tu mnohé doslova existenčne závislé od chlapa. My s manželom obaja zarábame dobre, na výdavkoch sa podieľame obaja rovnako atď. Moja mama mi vždy prízvukovala, že mám mať len toľko detí, ktoré dokážem aj SAMA uživiť v prípade núdze. Lebo stať sa môže čokoľvek. Chlap môže zomrieť, rodinu opustiť, zostať invalidný, bez príjmu. V živote sa človek musí spoľahnúť sám na seba. Alebo sa potom nerozvádzajte, keď viete, že bez chlapa nevyžijete.

radkanika
autor
20. jún 2017

@nini1010 ďakujem veľmi krásne. Asi presne nieco také som potrebovala. Celkom som sa pousmiala, lebo naozaj hneď vedľa nás je Billa, ale aj Agromilk, a mame radi lidl, no lidl nás vždy zlaka na ďalšie super akcie a veci mimo potravín :/ hotovosť mam minimálne, vždy platim kartou, tak to určite zmením a rozdelím možno do obalociek, a skúsim zapisovať všetko. Ďakujem

alex49
20. jún 2017

@radkanika výchova znamená vedieť povedať deťom nie, daj im vreckové na týždeň a nie mami daj dve eurá chcem pero, mami chcem tri eurá na peračník, mami chcem 10 eur na mikinu. Nech si rozhodujú sami, čo si za vreckové kúpia a ked si to minú skôr, tak nedostanú dalšie. Ak majú automat v škole a všetky peniaze tam minú v pondelok a v utorok už budú pýtať dalšie, tak im vysvetli, že to mali na týždeň a keby si nekúpili 10 blbostí v pondelok, tak by im ostalo. Takto fungujú aj mnohé bohaté rodiny, musíš ich naučiť hodnotu peňazí. Neviem ako sú staré, ale môžeš im v jednoduchosti ukázať kolko máte príjem na mesiac a čo sa s toho musí platiť.