Ako vyžiť z málo peňazí?

haruhi
15. máj 2015

Zdravím vás. Už som tu prispela niekoľkokrát, ale pod iným nickom, pretože sa trochu hanbím za to, čo tu napíšem. Mám depku. Máme malého drobca, nedávno sme sa presťahovali, všetko vyzeralo fajn, splátka hypotéky príjemne prekvapila. Po pár mesiacoch sme však zistili, že nám nevychádzajú financie. Som z toho zúfalá. 🤐 Bola som teraz na nákupe a snažila sa kúpiť základné veci tak, aby to aj vydržalo dlhšie- olej, múka, cukor, ocot, cestoviny, ryža, zemiaky, nejaké ovocie a zeleninu, syr a pri pokladni ma skoro šľak trafil- 80€! (pravda, bolo toho viac kg, lebo bola akcia a aj tak by som to v priebehu mesiaca znovu išla kupovať inde, no robím to takto každý mesiac). Mám papierik s najnutnejšími vecami a nakupujem len s ním. Nerozumiem, ako dokážu ľudia vyžiť z 200 € na stravu, ja som viac mesiacov po sebe rátala, a vychádzali mi to tak cez 400 (horšie je, že keď som zrátala, koľko nás stoja sladkosti alebo pochutiny, ako je mesiac dlhý, bolo to menej ako 20€, takže hlúposti nekupujeme). Párkrát do týždňa máme jogurty, ryby si tiež takto dovolíme len max 2x do mesiaca- niekedy len 1x, varíme si doma, občasne (2-3x do mesiaca ideme na menu za 3,50€, čo tiež nie je astronomický výdaj) a mäsom sa tiež netlačíme, máme ho tak 1x do týždňa. Bonus je domáca pekáreň na chlieb, ktorý takto vyjde len na okolo 0,50€. Zrátala som aj účtenky za niekoľko mesiacov, no na nič som neprišla. Snažím sa šetriť, kde sa dá, ale teraz do jedla investujeme ešte viac, než po minulé mesiace. Máte nejaké tipy ako ušetriť? Ja už akosi neverím, že sa to samé zlepší. Chceli sme dokončiť v prvom rade bývanie, lebo je to tu ako v bojových podmienkach, no keď už to nevychádzalo, radšej, než brať ďalšie pôžičky, sme si povedali, že počkáme. Ďakujem za každú radu.

meggie83
19. máj 2015

@girlie_konik ani nemusim pisat .. u nas je to presne tak isto..aj sumou aj zoznamom potravin...som si myslela,ze to som ja pisala 🙂

jolinka
19. máj 2015

@miskakyblik Nikde som nezbadala 😉 😉 😉 svoj prispevok som smerovala vseobecne kazdemu, tebe hlavne tu cast ze sa da usporit varenim na viac dni 😉 co ja zas tak nemyslim, vsak tu porciu clovek zje tak ci tak, takze ci navarim z priklad kila masa na jeden den alebo z 2 kil na dva dni, usporu tam nevidim 😉 😉 jedine ze na plyne, ale to su halierove polozky 😉

jolinka
19. máj 2015

@miskakyblik hlavne som reagovala na tvoju vetu ze "najviac usporis, ked nebudes muzovi varit kazdy den"...

v tomto mame iny nazor, inak OK, suhlasim co sa tyka tvojho zlozenia stravy

miskakyblik
19. máj 2015

@tortelinka ja a nastastie ja mm sme na to zvyknutí. Nasi rodicia mali vacsinou aj 3 roboty kazdy, takze nebolo casu viac vyvarat.. navarime si to co nam chuti, jedla obmiename, a staci nam to. na veceru nic nedokupujem, to si kupim v tom tyzdnovom nakupe, hadam bryndza, tuniak alebo cesnak nebudem kupovat zvlast na pomazanku, vajcia su doma tiez aj zemiaky...tak co by som na tom dokupovala? chlieb si pecieme ....
ako som pisala, niekomu to nemusi chutit, ale naucila by si sa keby si musela. my sme so setrou aj za to boli radi ked sme boli krpate, a teraz sme v totmo obidve rovnake...

blbost je to co vidis rano v zrkadle, za to ze niekto zije inak este neznamena, ze je to blbost 😉 tiez sme kedysi oplieskali na jedlo s mm co to dalo....nikam to neviedlo, zivot nebol o nic kvalitnejsi akurat sme vyhadzovali do vzduchu peniaze a cely volny cas sme stali pri hrncoch...vyskusali sme a pochopili, ze o tom zivot nieje..teraz si navarime bud obe jedla cez vikend alebo jedno v nedelu druhe stvrtok a mame pokoj, hladní niesme, nasetrime si pekne peniaze a nemusim tu nikomu zavidiet dovolenky, rodinny dom alebo auto ...

tortelinka
19. máj 2015

@miskakyblik ak vám to vyhovuje, tak ok, ja chcem povedať to, že nijaké šetrenie nevidím, veď tie suroviny stoja rovnako či? a to keď navaríš cez víkend dve jedlá, to máš do konca týždňa v chladničke či ako? nerýpem, len som ešte nevidela takto nikoho variť, to fakt počujem prvý raz, tak som zvedavá

miskakyblik
19. máj 2015

@tortelinka ano, preto varime bud vsteko naraz alebo na dvakrat podla trvanlivosti..ked viem ze budem varit nieco s ryzou, kt. nemoze byt dlho alebo nieco mliecne tak to navarim v nedelu a stvrtok/stredu navarime nieco dalsie..ak mas veci oddelene, vydrzai vacsinou tych 6 -7 dni v pohode. a ked sa nestihne zjest, alebo mm ide na sluzobku a bolo ratane aj s jeho ,,porciami´´ mrazime samozrejme a mame to ako rezervu...a ak mame k niecomu cerstvy sala, tak ten dorabame skoro kazdy druhy den, lebo nam nechuti taky mlandravy... to je cele...

pre vacsinu ludi je setrenim uz len to ze takto ta jeden obed na osobu vyjde zhruba plovicu z toho co by si minula na obedovom menucku. ked mame chut na masko, urobime ho zo zeleninou na šťave a s ryzou, napr. a setrenie je to v tom ze ak chce mat jedna osoba na kazdy den ine jedlo, musi toho kupit omnoho viac , nehovorim teraz o porciach ale o tom, ako to bezne byva v obchode.. clovek nevie kupit v dnesnej dobe uz nic ,,jednoporciove´´ , vsteko sa predava v mnozstve v tych obchodoch..aj preto sa oplati viac kupovat u masiarov,zeleninaro...pre priklad: urobim segedyn , mam kilo kapusty, necele kilo pliecka , jednu smotanu , jednu knedlu. dokopy nakup za cca 10 eur. máme to na dvaja na 3-4 dni. ..vyrataj si kolko to vyjde na jeden den a uvar za to kazdy den ine jedlo... ? no tak presne v tom je ta uspora...
tu sa ale neda riesit ak niekto ,,nelubi´´ nieco jest viac ako jeden den... a ja osobne som velky jedak na domace veci takze keby osm mohla, segedyn napr,. mozem jest aj tyzden, a nic sa mi nestane ( len by som este popripade musela dokupit wc papier a nejaky ten zavesny stromcek na wc 😅 😀 )

lila77
19. máj 2015

vela usetrite ked sa vymienate v rodine a vari napriklad brat a vy pridete na obed na dalsi krat svokra potom vy a tak nemusia to byt drhae jedla trebars polievka a placky alebo palacinky

mon29
19. máj 2015

@miskakyblik to varis len obedy tak? Ci to mate aj na veceru? Ma to zaujalo..lebo nechapem..ved to musi vyjst potom drahsie nie? Lebo ak varite na viac dni aj obedy aj vecere tak miniete na suroviny viac? Ci ako? Len som zvedava..plne respektujem to ako varis.. aby to nevyznelo ze rypem..

miskakyblik
19. máj 2015

@mon29 vecere ako som spominala, sem tam pomazanka, zapecene zemiaky, krupicová kaša, omeletka, proste nieco jednoduche rychle, niekedy iba kakao... vecere vzdy riesime z toho co je doma, cize natrieme chlebik, alebo je napeceny nejaky kolac tak sid ame s mliekom..na veceru uz nemavame ,,váru´´ , nesedí nám varená strava typu maso a podobne..mm niekedy odstane chut na parky ale to len vynimocne, inak nic velmi nevymyslame, niekedy ani na veceru niesme hladní, alebo si urobime len misu ovocia a tak.. na večere niesme velmi naroční, kedze mame riadne jedlo na obed..

miskakyblik
19. máj 2015

teraz ma napadlo upozornit na to ze mm ak nieje na sluzobke v terene, je v kancli takze to nieje ten typ co potrebuje gulas s 10timi knedlami... fyzicky pracujuci muzi musia mat o nieco silnejsiu stravu a asi aj silnejsie porcie takze...toto zas plne chapem ja a v tom pripade tie ceny a porcie mozu byt ine (neviem z vlastnej skusenosti)

jolinka
20. máj 2015

@miskakyblik tak este u vas pochopim to usetrenie na vareni na viac dni...lebo ste len dvaja 😉 tak chapem ze varit kazdy den 2 porcie nemusi byt efektivne... My sme ale siesti, navarit na 3 dni je u nas minimalne 18 porcii, nakladame si aj duplu 😉 ...takze taky kotol kde by som ja uvarila na 3-4 dni by sa mi ani na sporak nezmestil 😀 😀 😀

Ale este treba uvazit, ze niekto spominal, ze jedlo sa dlhodobym skladovanim a ohrievanim znehodnocuje, co priamo nemusis citit, nie je to hned plesen a tak... takze by som uvazila, ci nevarit trebars len na 2 dni maximalne. Predsa ta 4-5 dnova strava nemusi byt uz tak hodnotna pre telo, napriek nejakej uspore

natalym
20. máj 2015

@miskakyblik Vy máte segedín z kila mäsa, a kila kapusty na tri dni?
To my máme na jeden deň, možno na druhý zostane jedna porcia. My sme štyria.

decode
20. máj 2015

Tak ja neviem, my žijeme v krajskom meste, obchody navštevujeme ako tesco, lídl , kaufland, doma sme traja aj s dvojročným drobcom a na stravu minieme tak 250-300eur a to jeme dosť veľa mäsa a varím tak 3-4x do týždňa 😅

tortelinka
20. máj 2015

@miskakyblik ok, však ako myslíš, ja si to ale neviem predstaviť jesť 5 dňové jedlo, to musí podliehať skaze aj keď to necítiť ešte, o tom ma nepresvedčí nikto, že to je zdravé, ale samozrejme, každý ako uzná za vhodné, pre mňa je takýto spôsob šetrenia nemysliteľný

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
natalym
20. máj 2015

@miskakyblik A ešte keď ste dvaja, tak duplom neva robiť rýchle jedlá každý deň, cestoviny, dva porcie minutiek.Ako fakt nechápem skladovať jedlo pre dvoch ľudí v chladničke, príp. v mrazničke.
My sme teraz traja a nevaríme takmer vôbec.
Jesť dvaja ľudia segedín 3 dni, no neviem.

david93
20. máj 2015

čerstvému jedlu sa nič nevyrovná, ináč to chutí aj vonia, ja ohrievané nemôžem, proste sa nedonútim, mne odstáta polievka "smrdí" a ohrievané zemiaky sú mazľavé, toho sa ani nedotknem... nie je to tým, že mám mlsný jazýček ako tu ktosi spomínal, ale zemiaky rýchlo podliehajú rozkladu aj keď sú v chlade, keby si to videla pod mikroskopom čo ješ po 4 dňoch tak to ani do úst nevložíš, podľa mňa si zarábate na pekné zdravotné problémy

m.i.r.i
20. máj 2015

@fidka79 presne my takto robime...ja uz davno nevarim dve jedla...skor vynimocne...v sobotu spravim polievku, v nedelu hlavne jedlo..pripadne v sobotu nieco jednoduche - cestovinky s dobrou omackou , k tomu salat..v nedelu spravime vyvar, tam je kopec masa, zeleniny, zemiakov..nic ine za tym netreba..presne u nas sa vzdy robili 2 chody...v nedelu sme skoro praskli, to sme len dobali do vsetkeho, sa to nedalo dojest..v pondelok na veceru ostavalo jedlo z nedele, lebo nebola sanca to vsetko zjest..v utorok sme este vyvar dojedali..a nehovoriac, ze niekedy este do zachoda islo jedlo zo soboty...lebo mama vzdy ze musi byt polievka aj druhe...a bozee..tolko vymyslania co varit, tolko jedla vyhodeneho a ked nie tak sme sa prezierali proste...lebo ti je luto, ze nezjes....okrem toho v nedelu si zvykneme davat take vacsie ranajky, ze urobim vajicka, hemendex, alebo niekedy waffle...a kedze si aj radi polenosime, tak ranajkujeme okolo 9 a to ked sa napracem ranajkami sytejsimi, tak na obed este 2 chody, tak by sme praskli..maly bez sance aby zjedol viac ako vyvar a my len fucime...
Ked je syn doma, alebo cez prazdniny, tak stale pekne polievka a je na dva dni, potom ine jedlo, tiez je na dva dni..medzitym cez prazdniny aj na vylety chodime aj piknikujeme, takze nie vzdy sa vari..u nas ale jedlo nema sancu potom vydrzat viac ako 2 dni..pretoze robime len jeden chod...tak radsej si nalozim 2 tanier polievky ak potrebujem.....

m.i.r.i
20. máj 2015

@david93 ja napriklad v drvivej vacsine prilohy robim cerstve...obcas sa stane ze ryzu odlozim na druhy den napriklad, ale velmi zriedka..snazim sa to vyratat tak, ze mame na ten jeden den..a na druhy den dorabam cestovinu, zemiaky alebo ryzu cerstvo...s tymito mam aj ja trosku problem, ono to aj oschne, aj sa zle prihrieva...ale ostatne ziaden problem...polievka , maso atd....jasne ked robim spagety na obed, tak ich nikdy nemam na dva dni..cestoviny robime len cerstvo...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
david93
20. máj 2015

@fidka79 kľudne sa vysmievaj, mne to nevadí, každý si robí ako uzná za vhodné

elizita
20. máj 2015

@haruhi ja nerozumiem ako mozete 2 dospeli a jedno dieta minut 400 eur na stravu... my sme dvaja, nezda sa mi, ze by sme sa nejako obmedzovali a minieme max. 200 euri.. ked mala podrastie hadam nezje za 200 euro... ja varim, manzel chodi v praci do jedalne alebo si zoberie z domu... akurat maso sa u nas nerobi.. ale tiez mi nepride, ze je to nejaka draha zalezitost, ci? tiez nekupujeme vody ani dzusy a chlieb si min. raz za tyzden peciem (aj ked mi pride, ze to nie je lacnejsie, ale skor chutnejsie a je to taka zmena)

betunka39
20. máj 2015

na margo tých ,ktorí tu píšu o dennom vareni, prihrievani- neprihrievani. Je to na každom, ako si to zariadi. ja mám vyskušane, aj denno-denne varenie činaobed, alebo ked som chodila do prace, tak som večer deťom varila, aby mali na druhy den, ked prišli zo školy, kedže do jedalni nechceli chodiť, ked boli menšie. Nám nikomu nerobi problem jesť prihrievane jedlo, ani 2-3 -dnove,alebo zmrazene. Stane sa ,že niečo vyhodim, ale aj tak, ak sa da tak to zjedia psiky, niekedy sme mali prasiatka,alebo sliepky. Ja napr. zemiaky malokedy vyhodim hoci ich pestujem doma, je mi to luto. Ked ostanu na druhy den si ich omastime cibulkou, alebo pažitkou a k tomu kysle mlieko a večera je hoova. Alebo z nich urobim lokše, to najčastejšie. A tiež mam recept na šišky zo zemiakoveho cesta. Kapusta ked mi ostane dám zapiecť s masom do rury, a kapustnica je čim viac ohrievana, tým je chutnejšia. To viem už odpradavna od starej mamy, u nás sa nevyhodi..Rezance ked ostanu, an druhy den sa daju ohriať v horucej vode a použiť či s omačkou, aleob s makom, tvarohom, ako pride. Ked mi ostanu nejake kusky maska z polievky tak robim rizoto.

m.i.r.i
20. máj 2015

@betunka39 svata pravda..a s tou kapustou - aj tu spominali segedin...je ovela lepsi na druhy den! Kapustnica detoo..a tiez gulase atd......lepsie na druhy den ako cerstvo navarene...

libka1
20. máj 2015

HIT - histaminova intolerancia, trpi ňou zhruba 10% populácie
Čerstvo uvarené jedlo má niekedy aj 10x nižší podiel histamínu ako jedlo prihrievané po 24 hodinách (aj keď je skladované v chladničke).
Ak máte dieťa s alergiou, popripade často chore a neviete pričinu, HIT ma "milión" príznakov, takže tieto skladovania, varenia na 3-4 dni a ohrievania by som si dobre rozmyslela... To že nemáte žiadne ťažkosti z dlhodobo skladovaného jedla teraz neznamená, že si na ne vlastným pričinením práve nezarábate 😅

david93
20. máj 2015

a tá úspora - napr. keď porovnám urobenie ryže a jej prihriatie, stojí ma to rovnako času - ryžu robím v jenskej mise a teda umyjem, nasypem, ochutím, dám trochu oleja a šupnem do rúry - aj riadu je rovnako ako keby som len prihrievala teda úspora jedine elektrina

palacinky, placky, jedlá zo zemiakového cesta si prihrievané ani neviem predstaviť, tie robíme cez víkend keď máme viac času

polievka podobne - dať veci do hrnca a potom urobiť zápražku netrvá vôbec dlho

rizoto so zeleninou - zeleninu parím, nevarím, a teda má v sebe vitamíny, keby som ju 4x prihrievala už by tam vitamíny nikto nenašiel ani mikroskopom...

myslím si, že príprava čerstvého jedla nemusí trvať dlho a zase tá úspora energií nie je tak veľká

betunka39
20. máj 2015

@libka1
@david93 ked som bola doma tak sa dalo vždy nacariť čerstve, ale ked chodim do prace a pridem o pol šiestej večer ,tak občas uvarim niečo čerstve, ale viacmenej nestiham, ked chcem aj s malou byť. A tiež všetci mame obedy v praci ,syn v škole ,takže ked navarim tak na 2 dni, lebo na večeru sa mi neoplati. Dcera si vari sama, kedže je alergička, ako už bolo spominane, ale vačšinou jedavame večer šalaty, alebo niečo lahšie. Každy robi ,ako sa mu da, ale jedno viem, že varena strava určite vyjde lacnejšie, aj z dvoch dnio, ako sa napchavať polotovarmi každy den.

libka1
20. máj 2015

@betunka39 polotovary nekupujem vobec
ja neriesim ako kto vari, odo mna aj na mesiac moze niekto ked mu to vyhovuje. len sa mi zdalo vhodne sem dat tu info, kedze my so synovou HIT bojujeme a je to naozaj tolko priznakova choroba, ze vela ludi ani nevie ze ju ma... mozno to niekomu pomoze 🙂 Paradoxne moj syn ziadne priznaky nema, len mu to bolo diagnostikovane.

dohna
20. máj 2015

@betunka39 no presne moja reč, variť každý deň si môže dovoliť niekto, kto nechodí do práce, príp. je doma na materskej, alebo chodí na 3 smeny, tiež ráno odchádzam o 6 a prídem domov o 16°° a ešte len začínam variť, to by ma syn asi odstrelil kedy on je už o 2hej doma hladný ako vlk, tak si obed len prihreje a nieto že ja si začnem o 16°° variť obed, teda niekedy než sa k tomu dohrabem je aj 17°° a to by asi obedoval večer namiesto obeda. A myslím že cez víkend si každý varí na ten ktorý den a nie na 2-3 dni.