Ako vyžiť zo 420 eur?
Ahojte, dáte mi nejaké rady ako vyžiť z 420e. Nejaké lacné recepty, kde kupujete lacnú drogériu. Po zaplatení poplatkov nám toľko ostane. Som sama a mám 3 deti, cca 70e mesačne precestujem. Takže ostáva 350e a neviem či to zvládnem so stravou a drogeriou. Dáte mi pls nejaké rady? Nechcem tu rozoberať naše poplatky ani nemám ako skresať výdavky a ďalšia práca neprichádza do úvahy kôli deťom. Prosím naozaj len o rady ako ušetriť. Na čom šetríte? Dá sa vlastne z tak mála vyžiť? Na stravu a drogériu.
@summer23456 ja ju mam v spajzi, kde je trosku chladnejsie. Myslim ze pivnica ked aj panelakova by nebol problem. Papriku davan do octo-oleja.. Kukni recepty na nete
Ahoj nám veľmi veľmi pomohli tieto veci na ušetrenie výdavkov v domácnosti ,dufam,že tebe pomôžu tiež: kúpila som spenovač na mydlo aj na jar...riedis to vodou je to rýchle efektívne eko a veľa prostriedku ušetris,prestala som kupovať sprchovy gél, cela rodina sa sprchujeme len čistou vodou umyjem sa tak oveľa rýchlejšie je to eko nedodáva telu zbytočne chémie a ušetris, kupujem len ten najlacnejši toaletak z lidla tie recyklovane veľké zelené kotúče je to eko je ho viac a cenovo veľmi výhodný, oblečenie po staršom vôbec nevyhadzujem ani obuv všetko nechávam mladšiemu, veci co uz nepotrebujem a sú ešte v dobrom stave dávam aspoň za pár eur na bazar,dávam veľmi pozor aby sa zbytočne nesvietilo,varím na 3 dní,tým ušetrím aj čas aj energie,kavu už vôbec nesladim vlastne my cukor ani vôbec nepoužívame fakt len keď sa občas upecie bublanina,ak mám nejaké ohrozené zeleniny v chladničke,že budú za chvíľu zle a viem ze ich nestíham použiť uvarím mixnem na pyré a dám do mrazaku do malých kelimkov..neskôr využijem tak,ze rozmrazim vo vode ohrejem a použijem ako omáčku ku mäsu ,cestoviny, alebo do rizota,a kupujem a varím podľa toho ak je niečo v akcii,ak napr.zemiaky kúpim viac a jeden deň upeciem v rúre k tomu bryndzu kyslé mlieko druhy deň zemiaky na kyslo s volskym okom tretí zemiakové placky....a bude to znieť asi šialené ale ja šetrím už fest aj na splachovaní WC, mam dve malé deti keď ide jeden curat dám druhého na nočník vylejem to do WC a idem ešte aj ja a splachnem všetko naraz až...samozrejme my s mužom si po sebe splachujeme vždy každý sám,aj deti po veľkej potrebe. Ak mi idú banány už zhnednut spravím z nich lievance,nezehlim,kavu vonku nepijem vzdy si uvarím doma občas si vezmem aj vonku so sebou,staré pečivo nechám riadne vysušiť a pomelieme na strúhanku,z drogérie používam na upratovanie len tu jar v spenovaci na riad,ocot na skla zrkadlá okná,gél do WC ten najlacnejši žiaden domestos ci bref,aj tak to ide do hajlza na co to ma byt značkové 🤣 akurát na WC misu a drez v kuchyni kupujem univerzálny eko prostriedok na všetky povrchy riedim ho vodou, takže mi vydrží ta fľaša naozaj veľmi dlho.
@vanilka83 poradím ti, že dávajú do splachovača fľašky s vodou(v školách som o Tom počula niekde) aby sa menší objem napustil a tým ti menej splachovalo , a tak ušetris vodu (napr dve litrove fľašky ti ušetria pri každom spláchnuti 2 litre) a my mame taký splachovače čo po malej stlačíš raz a druhýkrát za sebou a zastaví sa splachnutie. Čiže zas ušetris,splachnes len napr pol nadrze.
@patuska00 nie nerobím to tak....ja keď vidím ze ide starší curat využijem to a dám aj malého rovno na nočník aj ja sa rovno vycuram a splachnem naraz...dve splachnutia sú ušetrené ,písala som ze po veľkej samozrejme splachujem vždy samostatne 🙈 a mydlo na telo nechcem ďakujem nepotrebujem a nepoužívam roky...a som tu zdravá a živá nič mi nechýba nepotrebujem na seba trepať chémiu keď nemusím hlavne je ze som umyta a čistá a kúpiť v lidly?nie diky to vážne nie tam kozmetiku ani zadarmo
@mijo53 presne tak 😊 nerobím to tak ze nechám nesplachnute proste využívam príležitosť a keď ide starší dám aj mladšieho rovno a idem už aj ja 2 splachnutia ušetrené mňa vytáča hlavne to ,že plytvame vodou...ze stále aj v dnešnej dobe splachujeme pitnou vodou ved to je eko katastrofa.
Ahoj, nie je reálne vyzit z tak mala, určite šetriť, kde sa dá. Škoda, ze sa nedá získať viac peňazí.
My ako deti sme mali neustále zemiakové jedlá. I keď sa uvarili zemiaky bez šupky, tak tá voda sa nevykacovala. Dala do tanierov, dal sa cesnak, sladká paprika, troška korenia, soľ a chlieb do toho. To bola delikatesa od môjho otca... A moje doteraz najobľúbenejšie jedlo je zemiakový paprikáš... Mäso sme mali len od starých rodičov, keď zabíjali, inak sme vôbec nekupovali. Mäso ako pred rokmi, tak aj teraz je drahé a zeleninová strava je lacnejšia...
Odkiaľ si? Ja by som ti pomohla s nejakými potravinami 😊
So stravou veľmi nepomôžem, no s drogériou a kozmetikou sa čo to ušetriť dá. Ja to takto robím dlhšie, odkedy som sa viac začala zaujímať o ekológiu. Tiež som už mala dosť domu plného chémie na každom kroku, ktorá má tak akurát dráždila.
Tak ako bolo hneď na začiatku písané, používaj tuhé mydlá namiesto tekutých na umývanie rúk, na vlasy (šampón aj kondicionér), tuhé žlčové mydlo na škvrny na oblečení (Tierra Verde z DM), vieš si vyrobiť sliz na pranie (ja ale kupujem mydlové vločky, ktoré sú síce drahšie, no vydržia mi dosť dlho). Namiesto aviváže ocot 5% biely jablčný a ako vôňu nejakú voňavú silicu, z ktorej stačí pár kvapiek. Namiesto vložiek a tampónov prejdi na menštruačný kalíšok, tam ušetríš mesačne značnú sumu a je to jednoznačne zdravšie aj pre telo. Na čistenie v domácnosti mi stačí ocot, kyselina citrónová alebo sóda a trochu peroxidu vodíka 3%. Tipy ako týmito vecami vyčistiť domácnosť nájdeš napr. na FB alebo instagrame: Úklid pro klid.
@vanilka83 tak asi som zle prečítala pri veľkej potreby som si myslela že všetko spachnes ale to je tvoja vec a na mydlo iba som ti radila a keď nechceš to je tvoja vec a veď si napísala že toaletak kúpiš z Lidl tie zelené tak preto som ti radila že aj mydlo tam majú najlacnejší keď nechceš to je tvoja vec.
@patuska00 áno po veľkej splachnem vždy všetko samozrejme už som to tu písala veľa krát a keď kupujem recyklovany toaletak neznamená ze nemám na drahší, je to hlavne kvôli zdraviu...vôbec totiž nie je bieleny chloridmi, bielidlami,nie je parfumovany ani farbeny...ta cena k tomu je len plus k tomu
Ahoj, no takto, ja mega vela usetrim na drogerke, varim si svoj praci gel do 5l poharov, 20l mam za asi 6e na cely rok a perie super, na vonu pouzivam avivaz v akcii, na jednu pravku staci pol stuplika ale rozmysl ze kupim jednu puelu a kvapnem rovno do susicky len par kvapiek, (sušičku sme mali nutnu invest.lebo sme mali doma prevlhceny vzduch a pleseň), tbl do umyvacky kupujem len v akcii a pozeram cenu za kus, hygienicke potreby vacsinou tiez akciove, ale fakt akciove treba si sledovat co kolko stoji a nekupit toaletak za akoze akciovu cenu ked stoji 50centov rolka ale v kaufe kupim za 0,23e za rolku, na podlahu ja osobne len sidolux, nieje drahy dobre sa s nim umyva a krasne vonia, na kupelku pouzivam pulirapid, kuchyna len jar a cif, na wecko len zeleny domestos, viac toho netreba a mame cisto. Veci deckam kupujem zasadne tu na MK v bazariku, radcej dam 12e za topanky kvalitne(podla značiek ktore mam overene ze preziju aj 2-3deti) po jednom dietati co su v dobrom stave ako 12e za najlacnesie topanky co ledva vydrzia mojmu jednomu, mam troch chlapcov, veci na oblecko takisto tu vacsinou viac ks od jednej maminy alebo sekac. Co sa stravy tyka, chodim do obchodov a mam vyhliadnuye akcie, co sa oplati dam do mrazaku/spajze, napr cestoviny muku ryzu kupujem ked je v akcii aj 10 balikov, u nas sa nevedia chalani objest spenatu, takze spenatove lasagne, cestoviny so spenatovou omackou a osmazenou parkou, spenatove halusky syrova omacka sunka, zapekane cestoviny slane aj sladke, mame znameho co ma ovocny sad takze z ovocia narobim kompoty a domace dzemy, z toho potom palacinky, ryzovy nakyp, chlapvi miluju domaci chlieb s maslom a domacim dzemom( inak dzem mam tento rok z mirabeliek a aj manzel povedal ze lepsi nejedol a tie podla toho teda kde byvate sa daju nazbierat volne v prirode), dalej privarky fazulovy sosovicovy alebo mliecjy zemiakovy, omacka falosna svieckova knedla a osmazena pecena sekana ( v lidli sa da kupit obcas velka kilova tusim za 2,50) , pecene zemiaky(s cesnakom hlavne)posypane syrom so smotanovym dresingom a zeleninou tiez jedlo za par eur ale zdrave a zasyti, dolky, halušky na vela sposobou, u nas teda smotana granko, alebo s kyslou kapustou, smotana osolena a syr popripade slanina, ked je vyvar tak z maska co oberiem tak rizoto, a hned mame obed na 2-3 dni a to sme piati, bravcove sa da kupit za fajn cenu v kauflande, vacsinou do 4e za kg, a to na hrasku s ryzou, alebo guláš s chlebom. Decka mam naucene na ovesne kaše domace( krupicova kaša do ktorej pridam vločky a susene jablcka domace) takze to byva casto. Čaje nekupujem, susim si bypinky co nazbieram na prechadzkach alebo mam od otca zo zahrady, takze zaklad ako mata, medovka, materina duska, baza, lubovnik, šalvia, levandula, repik, agát, skorocel , to mam vzdy doma. A napriklad natierkove maslo si robim doma, v akcii banovecke jogurty 3-4 dokopy za cca 1,50e a mam z nich viac natierkoveho masla ako je za tu cenu v obchode. A po novom sa da v lidli kupit bednicka ovocia a zeleniny 3kg za 1e . Ale osobne keby mam 400e len sama tak 150 odlozim este :D ale ked su deti tak sa zas neda. Lebo lekaren, skola, skolka...

@labkosuch Prosím ťa, aký konkrétny používaš?