Ako zredukovať výdavky?

27. apr 2024

Ahojte, niekedy tu citam diskusie o tom, ako ludia v pohode vyjdu z 1200 Eur a este usertria. Tak tu dam diskusiu z kategorie ani 5000 nestaci, kedze konkretne som minula tento mediac o 1605 Euro viac nez som chcela. Tychto 1605 Euro musim v maji nejako ubrat, ale aj ked uplne vylucim riadky, ktore si viem predstavit ("x" v stlpci D), stale nedojdem k tej sume, ktoru som minula navyse. A podotykam, ze toto je uz taky mesiac, ze som sa snazila setrit. A chcela by som vydavky osekat kludne aj o 2000, aby som si nieco trochu pre zmenu usetrila, nez stale brat z kedysi usetreneho.

Ako to urobit? Z pravidelnych vydavkov sa neda nic osekat, jedine, ze od septembra mi ubudne jeden vydavok oznaceny "x" a ten pojde zo 400 na 200, lebo taky tu je system.
Takze treba ubrat iba z tej druhej casti, ktora je vedena ako vydavky april. Ten riadok "nezaradene" by som mohla nazvat aj mimoriadne vydavky a tie budu asi vzdy. To zdravie verim, ze buduce mesiace nebude nic treba. To bola skor asi vynimka tento mesiac. Prosim poradte, podla moznosti bez vysmechu, nie som troll.

Zvykne ma zachranit 13. a 14. plat, ale ako stupli vsetky platby a ceny, vidim, ze uz ani takyto system nemozem viest a musim nieco zmenit.

nelka93
28. apr 2024

Zrušiť načas upratovačku, to zvládnete aj sami, zdravotné výdavky snáď nie sú každý mesiac také vysoké, na svadbu tiež nechodíme každý mesiac. Deti majú krúžky, takže načas zrušiť tiež aktivity. Bude teplo, tak môžete chodiť do prírody a výlety a deti sa zabavia aj samé trochu. Na strave neusetris, my sme dvaja a míňame cca 400. Musíš proste ubrat trosku z nárokov, lebo takto to nevykryjes

esmey
28. apr 2024

Zvýšiť príjem. Na západnú EU a život v nej je to málo. Chlapi z SK tam chodia makať za 3-4.000 ale to sú tam na ubytovniach a žijú na paštétach a robia podradnú prácu. Takže na to že máte taký malý rodinný príjem tak si podľa mňa moc dovoľujete (krúžky, aktivity, kávičky, fitko, upratovačka...)

januska12323
28. apr 2024

Tebe pomôže len predstaviť si, že tie peniaze navyše nemáš. Takže bývanie, škôlka, škola ostáva, raz za čas im nabal domáci obed určite to bude lacnejšie ako ten školský. Jedlo plánuj, mimoškolské aktivity, kaviarne, upratovačku, blbosti budú len ak ostanú peniaze zo základu, keď nie poriešiš to zadarmo.

zeldia
28. apr 2024

Ked si vieš spraviť takú peknú excelovu tabuľku blbá nie si, takže je ti jasne ze rozhadzujes peniaze nad svoje možnosti. Čo robit je nerozhadzovat. Momentálne je tvoj najväčší problém splatiť dlh (1600) a to ide sakra ťažko. Prenesie sa ti do ďalšieho mesiaca atd. Ak máš úspory tak siahni na ne a dlh splat teraz. Keď sa bude dariť lepšie (odmeny, peňažný dar od rodiny na sviatok atd) tak vrátiš do úspor. Vyššie výdavky (oslava svadba, zubar, cesta k rodičom atd) sa platia nie z mesačného príjmu ale z úspor ktoré si na to odložíš - lebo to nie sú výdavky každý mesiac ale niečo navyse tak sa to musí aj hradiť z peňazí navyse. Inak by som zo štandardu neuberala ale keď na to nemáš tak nechod po krčmách (ako hovoria “bratia” bez penez do hospody nelez).

veselo_neveselo
28. apr 2024

Vyjde ti to tak na tesno.
Jazykovy kurz si nechaj, vsetkk ostatne zrus. Ratam 400 z toho riadku.
400 usetris za riadok 1, ako si sama pisala.
Restiky - kaviarne, to bhde 0, alebo velmi blizko. Uz si okolo tisicky k dobru.
No a teraz ten zvysok.Stahovat do lacnejsieho sa vam asi nebude chciet. Ak aj posetrite na elektrine atd, to uvidite tak najskor za rok pri vyuctovani, takze ani tadial cesta nevedie.

Mozno nieco uber z toho riadku Zdravie, a trosku uber z Jedla.
Z jedla si povies, ze sa neda, ale da sa.
Maso, mlieko a mliecne vyribky su najdrahsie a najhorsie. Tie mozes uplne zredukovat. Uz aj teraz varis, tak skus tyzden varit bezmasito, a uvidis. To, ze si v zahranici povazujem za plus, lebo dostupnost ovocia a zeleniny je ovela vyssia ako na sk (ak odtial vyjmeme bratislavu). Kupuj sezonnu zeleninu aj ovocie.

Ak mas blocky, pozri su najdrahsie polozky z nakupu: daju sa vypustit, ci nahradit inou lacnejsou variantou?
A potom pozri tie najlacnejsie polozky: je ich treba kupovat? Lebo velakrat hodim do kosika, ze ved len za euro, za dve, ale potom je nakup 100+. Na toto tiez pozor.

zuzubb007
28. apr 2024

Kaviarnicka a upratovacka úplne zbytocne zahadzovanie peňazí, snáď upratať si vieš aj sama

iwesska
28. apr 2024

Vylucit restiky,kaviarnicky,upratovacku,obmedzit aktivity deti a hned mas usetrene. Ty to tam fakt nevidis??? Naco si potom tu tabulku vedies?
Tu upratovacku fakt nechapem,to ako naco??

gladys_07
28. apr 2024

Ja by som to zasa az tak nehrotila, ked v dohladnej dobe stupnes 800€ platovo (mas to uz podpisane?).

Detom aktivity by som nerusila. Kaviaren by som zrusila, restauracie napr nie ak ide o rodinny obed a je to zazitok pre decka. Suma za potraviny je ok na 4 ludi. Vypadne ti aj ta svadba, jazykovy kurz si nechaj, to je investicia.

Ale je tam kopec premennych - ake velke mate uspory, ste v najme alebo platite hypo, chodite kazdy rok napr na dovolenku…? Nikde tam napr nevidim oblecenie, u skolaka a skolkara nezanedbatelna polozka.

Celkovo si bohuzial myslim, ze na zap. Europu mate na manzelsky par dost nizke prijmy.

iwesska
28. apr 2024

@doriiis Co je na tom smiesne,ze plati niekto 1300e za byvanie? Nebyva kazdy v poslednom dome na konci dediny. Si prid vyskusat byvat do BA a potom sa smej. Kolega ma len prenajaty 3i byt v 30r dome na sidlisku a plati 900e najom☝️,co je tu este dobra cena. A platy tu nemame 3000e, ale 1000-1500e priemer. Stale je to smiesne?

autor
28. apr 2024

@gladys_07 oblečenie mi vždy niekto posúva, mám toho viac než dosť a deti sú spokojne. Ide o dobre veci

sissi2183
28. apr 2024

Tiez zijem v zapadnej Europe a teda vsimla som si, ze vela Slovakov a Cechov sa ako bolo uz tu povedane prikryva perinou, na ktoru nema, zvlast z tej nizsej prijmovej triedy. Lebo toto je podpriemerny prijem dvoch ludi s rodinnymi pridavkami na zapade. Ako tebe sa zda v poriadku, ze polovicu vyplaty date na deti??? To som tam nevidela este ani oblecenie. Skolku za 800e pri tomto prijme by som akceptovala iba ak by v danej krajine boli poplatky podla vysky prijmu. Inak no go, vy na to NEMATE prijem. A takisto ubrat z aktivit. Aktivita je aj zobrat deti na bicykel, turistiku a nemusi to stat skoro nic.

stefankulin
28. apr 2024

Ahoj.osobne si myslim, ze cesta kresania vydavkov nie je casto efektivne riesenie.ci uz v domacnosti alebo firme.energiu treba vynalozit na zvysenie prijmu.

luccija
28. apr 2024

1850 eur platíš za deti to je veľmi vysoká suma.
Čo je myslené tými poplatkami škola?
Zrušiť upratovačku, fitko, krúžky pre deti máš veľmi vysoké náklady jazykový kurz bol nutný?

@sissi2183 nikde nepise, že sú to dva príjmy môže to byť samozivitel čo určite je

ns994
28. apr 2024

Ahoj. Mozno to nebude take zle. Su veci, ktoré vies zrušiť alebo znizit a ked ti stupne plat tiez bude lepsie. Najviac sa da usetrit vzdy na jedle. V zmysle zrusit kaviareň a restiky a varit si doma na viacej dni. Urobit plan co kedy varit co kde nakupit. Nekupovat nezmysli ale len to co realne spotrebujete aby ste nemuseli vyhadzovat. Upratovacku by som tiez zrusila. Svadba a lekari tiez nie su vydavky na mesacnej baze. Aj fitko by som zrusila a cvicila doma. Kurz by som nechala. Aktivity detom tiez. Pripadne ak sa da mozno skusit naa niaku dobu vymysliet aktivity s mensimi vydavkami. Vylety do prirody a podobne alebo to niako okresat no tazko povedat. Aktivity sport skola neviem co vsetko si podtym predstavit. Pises ze mimoriadne výdavky budu vzdy no ano stava sa ale zase svadba a kurzy nie su stale. A aj ked budu niake neocakavane vydavky tak ozaj nemusia byt zas za 600e.

vladka.t
28. apr 2024

Fuuuuuu ,ja len napíšem , bohémsky život.

tilly
28. apr 2024

Máš to pekne rozpísané. My sme tiež z kategórie, "ani 5000 nestačí", ale neviem, kde je chyba. Nemám ani upratovačku, do reštaurácií nechodíme skoro vôbec, kaviarničky minimálne... veľa míňame na potraviny a to neviem skresať

luccija
28. apr 2024

Je tam zdravotná pomôcka možno okuliare, strojček, zubár zase to sú veci, svadba, ktoré neplatis každý mesiac, tak to pôjde o niečo dole, ale ako píšeš vždy sa niečo vyskytne.Ale je to dosť vysoká suma o ktorú si presvihla a z nasetrenho sa nedá ťahať či spoliehať sa na 13,14 plat.zatial míňať s rozumom dostaneš 13 plat plus ti zvýšia plat a od septembra píšeš, že jedna položka sa znizi

doriiis
28. apr 2024

@vladka.t ....no neviem,či bohémsky.Chyba mi tam auto,výlety,kino,divadlo napr.Oblecenie dostáva autorka od iných.Co je teda absolútne v poriadku.Ale toto ma od bohemskeho života daleko

ailiba
28. apr 2024

Kedze je to zahranicie, tak k niektorym platbam sa tazko vieme vyjadrit. 860 za jedlo mi pride dost, ked mate jedlo v skole, praci....ale tak neviem posudit, kedze to nie je na Slovensku. Ten prijem aj vydavku su uplne ine. Inak asi len dovtedy zrusit kávičky, kruzky, naplanovat si stravu. Aspon kym ti nezvysia plat. Dovtedy ziadny vylet.
Ale nemam pocit, ze zijes nejak nad pomery.

sevrin
28. apr 2024

@doriiis čo je zlé na zahraničí? Človek si tam zarobí viac, ale tak samozrejme aj tie náklady sú vyššie, hlavne za služby.

luccija
28. apr 2024

@vladka.t aspoň vidime aké sumy sa platia v zahraničí za krúžky a inštitúcie pre deti každý vidí len plat plus kde by bolo auto, poistky, benzín atď ..
Tu sa zdá veľa platiť veľa deťom za školku 60 eur

f333
28. apr 2024

Pani autorka, z mojho pohladu ,ktora zijem v zap.Europe jednej z krajin,ktore si nacrtla.
`Byvanie ´ vtejto finacnej relacii ? tak to je lacne byvanie v zap.europe.... . Tie ktore radia este ubrat,tak neviedia,o com pisu.. pretoze to by si potom uz byvala v deep gete....
Ale tvoja dalsia ziv.uroven,ktoru si nastavila je vyssia,ako si vzhladom na svoj prijem mozes dovolit....
Takze ty si nemozes dovolit polozky restika , kaviarnicky, upratovacka, deti kruzok.. ani nezaradene.. Prikryvaj sal en takou perinou,na aku mas.. Havne musis konsolidovat tak,aby si mala finacnie na nepredvidane vydavky . zvysenie energii, najmu, tepla, nepredvidana choroba teba a deti..... pokazene spotrebice a pod.. A plus musi zvysit svoj prijem.Pretoze ten nie je na urovni,kedy mas narok na soc.davky ,ale ani na urovni,aby si zila tak,ako doteraz.....

autor
28. apr 2024

@f333 máš pravdu s tým bývaním, máme fakt šťastie na dobrý byt so záhradou, blízko práce, školy, dobre spojenia, ťažko v tejto lokalite vôbec niečo najst. Ušetrím stovku, môžem hodinu dochádzať, to nie. Máš pravdu aj s tými radami. Večer si to tu ešte všetko v pokoji zaradom prečítam

autor
28. apr 2024

@doriiis práve sme na ceste do divadla 🙂 len listky som kúpila ešte mesiac alebo 2 predtým. Tu je hneď všetko dobre vypredané

lujza123
28. apr 2024

860 za jedlo mi pride naozaj brutálna cena nakoľko väčšina Európy ma nižšie ceny než Slovensko.
Tak isto financie na deti, toto je podľa mňa rovnaké v celej Európe, budto využiješ štátne zariadenia, lacné krúžky alebo tie drahšie.

Ťažko ale poradiť ked nežijeme v danej krajine ako to tam máte, ake možnosti, vydsvky

autor
28. apr 2024

@luccija máš pravdu, je to jeden príjem plus výživné plus rodinne prídavky

autor
28. apr 2024

@lujza123 v štátnom zariadení sme boli predtým a bol to ozaj otras. Preto sme zmenili a sme veľmi spokojní. Toto by som spät nemenila za žiadnu cenu, je to úplne iná úroveň, dieta kvitne a neučí sa tam blbosti od divnych spolužiakov

gladys_07
28. apr 2024

Pokryje ti vyzivne polovicu nakladov na deti?

f333
28. apr 2024

To urcite urob.Pretoze zbytocne utrcas za veci,ktore su ozelitelneTU strvu tie znepocuvaj co pisus,ze okrsat..nevedia,.o com pisu tiez.. Prave aj sa mi vidi,ze je to este malo pre 3 ludi... ale ak nevaris doma cez tyzden,tak sa to da.Ak varis,tak je to dost malo.Kvalitne Mäso a zelenina su drahe.aj ovocie............Ale treba mysliet na buducnost aj tu blizku aj vzdialenejsiu... Aj na deti a ich buducnost.... takze prijem by si mala zvysit,ak mas moznost. A rozmyslaj nad zvereneckym fondom pre deti... na vzdelanie alebo ak by sa ti nieco stalo.. Ale to teraz nemozes.Si nie natesno,.ale pod limitom...
zelam vela stastia...

gab
28. apr 2024

@f333 nevidim dôvod, preco by nemala pocuvat nazory na okresanie stravy, ze nevieme o com piseme. Coby sme nevedeli, vieme velmi dobre, co piseme.

Ja zijem tak isto v zahranici a dokonca v DE su potraviny ( aj ostatne veci) ovela lacnejsie ako napr. v At.

A pokial maju dieti stravu v skole ci skôlke, tak sa mi vidi dalsich skoro 890 € na stravu na mesiac dost. Po prepocitani to vychadza cca 29 € na den. Co je dost velka polozka. Da sa navarit aj chutne, aj zdravo aj lacnejsie.
Ale to si musi autorka zhodnotit sama. Tu jej zeny poradili, dali tipy, ostatne je na nej.