Financie v manželstve

lucia2609
30. dec 2017

Ahojte žienky, tak aby ste mi lepšie poradili, napíšem Vám najprv niečo o sebe... Mám 28 rokov a v máji sme mali svadbu s mojim mužom..odvtedy mi robia celkom veľkú hlavu financie....pochádzam z bohatšej rodiny ako môj manžel, no ten má 32 rokov a doteraz si ušetril 2000 eur...financie zatiaľ spoločné nemáme, no vysvetlím Vám celý problém aký vznikol...celý vzťah som ročne míňala na partnera tak 10x viac ako na mňa, či už išlo o oblečenie, jedlo alebo iné potreby ktoré sme mali v domácnosti, napokon bývať v Bratislave nieje lacná záležitosť, aj bez tých výdavkov na neho...nebývali sme spolu až rok pred svadbou sme sa tak nejak dohodli že už budeme bývať spolu...on platí nájom, ja potraviny, drogériu a pod. Manžel ma plat 1200 eur a náklady 500 eur takže by mu malo ostať 700 eur mesačne...ja mám príjem 700 eur a výdavky tak 400 eur, takže mi ostáva 300 eur mesačne...prešiel rok a na účte má stále 2000 eur, či pred svadbou či po nej...stále 2000.... ja som našetrila 3000 eur + 9000 eur sme dostali od hostí na svadbe, takže to je 12 000 eur (moje našetrené + svadobné)
A TERAZ PROBLÉM: manžel predal auto za 5000 eur a našiel nové za 19 000 eur...a teraz nastúpila jeho logika že 5000 eur dostal z predaja auta + 9000 eur sme dostali na svadbe a kedže už žijeme spoločne, mám mu dať 3000 eur ktoré som ja ušetrila + 2000 eur mám zobrať z peňazí, ktoré mám u našich, no tie mi dali s tým, že to má byť na to, keď sa budem s manželom budovať, lebo môj sen je bývať v doma a nie byte... je to podľa Vás normálne? Ja neviem či som tak mimo... ale vždy som si myslela že spoločné auto sa má kúpiť zo spoločných peňazí a teda tých ktoré sme nadobudli ako manželia a nie brať z peňazí rodičov mojich ktorí síce chcú aby sme ich využili my dvaja no na celkom iný účel...a keď som sa ho spýtala že či mu mám dať zo svojich peňazí, tak sa začal vadiť, že "veď ja dám 5000 eur čo predám auto tak aj ty pridaj 5000 eur (3000 eur si nasporila a 2000 zober z tých čo sú odložené u Vašich na dom) Čo si o tom myslíte? Čo by ste robili vy alebo mu povedali?

zuzulkazu
30. dec 2017

My sme s muzom zili vela rokov pred svadbou, financie sme riesili tak ze kazdy sme mali svoj ucet a jeden spolocny, na spolocny sme prispievali obaja rovnym dielom sumu na vsetky ucty a nakupy aby to bolo spravodlive... Boli doby ked mojho muza dotovali rodicia cebo by otrepal aj neviem co... Ale uz zmudrel, ja som zas ekonomicky vadna a nechcem minat na blbosti... Co sa auta tyka, kedze byt bol jeho, auto som kupila ja, ale urcite by som hladala nieco lacnejsie na zaciatok, neverim ze je nutnost mat auto za 19000...v pohode staci aj za polku
A kedze raz chces dom predpokladam aj deti nevybuchala by som vsetky nasetrebe peniaze na auto
Je nutnost mat v dnesnej dobe rezervu

janinah
30. dec 2017

Celý život sa prikrývam takou perinou,na akú mám.Dať všetky peniaze na auto je nerozumné.Aj vaše hospodárenie je divné,moje a tvoje peniaze.Dať polovicu /dve tretiny/príjmu tvojho aj jeho do jednej obílky a odtiaľ platiť všetko,Ten zvyšok je na osobné potreby každého,koníčky,darčeky....a na tom aute budete obaja cestovať rovným dielom?či možno ty ani vodičíák nemáš....a dom chce aj on tak silno ako ty?pochybujem....porozprávajte sa

sofinka156
30. dec 2017

@lucia2609 problem je ze sa delite na moje a tvoje... Ked sa milujete maju byt vase bez ohladu nato kto kolko zarobi... Ja mam tiez 28 ale mame spolocnu kasu proste ktora vyplata pride prva z tej sa vsetko zaplati a z ostatnej sa zije a nakupuje... Poznam pary co maju delene kasy a robi to len sarapatu... Co ked ty budes na rodicovskrej za 200€ ako potom budes fungovat z tych... Mali by ste si prehodnotit tie financie... Ja som tiez dostala peniaze od rodicov ale automativky isli na spolocnu vec... Mozno my sme uz inak zabehnuty sme spolu 8 rokov a 7 rocnu dceru.. My sme isli spoli od uplnej nuly možno preto to tak vnimam... Skuste sa porozpravat

lucia2609
autor
30. dec 2017

No ja som myslela že na to auto má...takže preto si ho chce kúpiť...ale keď povedal, tak 9000 mame zo svadby, 5 000 = som dostal z predaja starého auta = 14 000 eur tak teraz my daj 5 000 eur ty žena moja, ja zo svojich 2000 eur nebudem dávať ani halier, tak som ostala v šoku...ja mám tiež staré auto a keď som hovorila o jeho predaji, tka nechcel ani počuť, zato on jeho dal na inzerát, predal a on si svoje auto(2005 r.v.) môže vymeniť za nové, ešte mu k tomu mám dať ja peniaze, ale ja moje auto ktoré je o 2 roky novšie (2007) si vymeniť nemôžem ani za jazdené...chápete čo myslím...pre neho existuje len to čo chce on...

erikavesela
30. dec 2017

no, priznam sa mne je cudzie, ze vobec mate oddelene financie, ja som s mamzelom uz pred svadbou mala spolocne financie, on pracoval a ja som studovala na vs, zivil ma nikdy mi to nevycital, nikdy mi nepovedal, ze on dal viac, odstahovali sme sa do de, nepracovala som, nedostala som pracovne viza (bavime sa o roku 1997) a vsetko platil on, hoci sme neboli zobrati, ked sme sa vzali, stale som nemala viza, stale platil on, teraz sme na sk, som na materskej a ani ho nenapadne riesit financie...osobne si myslim, ze vsetko by ste mali zdielat spolu, rodicia vam dali 2000 na budovanie, ako pises...ok tie by som pouzila na ucel nimi pozadovany, alebo sa s nimi porozpravala....ale ostatne by ste mali zdielat spolu, ved ste preboha manzelia....pises, ze pochadzas z bohatsej rodiny....mozem sa spytat, co pod tym myslis? z akej pochadza tvoj manzel potom? preco to vobec spominas? to vo vztahu nema co hladat...z bohatsej znamena, ze ta financuju rodicia a ty nemusis robit?...nechapem....lebo ty pracujes...sorry, ale taketo rozlisovanie je chore...ok...keby ste byvali v dome pod hradom za par mil. a nepracovali by ste ani jeden, lebo by to platili tvoji rodicia, tak by som chapala, ale takeho rozdiely....ako sorry,....v kazdom pripade mate zdielat vsetko dokopy a peniaze nerozdelovat...pretoze vo vztahu ste si rovni a ani jeden z vas nie je bohatsi ako ten druhy...obaja mate rovnako....jedine, ze by si byvala v tom dome za niekolko milionov eur....

mirunkad
30. dec 2017

povedala by som mu, nech počká, kým dosporíte ešte 2000 eur a vysvetlila by som mu, že tie, čo sú odložené u rodičov sú určené na budúce bývanie a nie na auto. Nech sa snaží tiež sporiť zbytkovú sumu "spoločne" alebo nech dá svojich 2000 eur. Je to trochu divné, že aj ked ste už manželia ešte stále sa hráte na "moje" a "jeho" a "daj ty a dám aj ja" a " ked som ja dal toľko aj ty máš dať toľko isto". Keby si to mám predstaviť u nás, že ja som teraz na rodičáku a môj muž zarába, a máme dať na hypotéku on dvesto, tak aj ja mám dať dvesto, a on ked kúpi práčku, tak ja mám kúpiť chladničku a takýto systém, neviem, kam by sme došli. Všetko už má byť spoločné, dohodnúť sa na spoločnom gazdovaní, sporení. My ked niečo odložíme, či už pošlem na sporenie ja 20 eur, a muž 200, chápeme to tak, že sme to odložili spolu. Ak niečo obaja chceme kúpiť, nikdy sa nebavíme týmto štýlom, že ked ja dám toľko, aj ty musíš dať. Mne to príde divné.
Mimo iného môj názor je, že dať všetko, čo máte aktuálne nasporené, celú rezervu na nové auto, je hlúposť. Teda vychádzam z toho, že sú to vaše terajšie všetky peniaze. Ale na to si sa nepýtala, akceptujem. Ale ked snívaš o domčeku, šla by som prioritne za tým, lebo to je vec, ktorá nestratí hodnotu, práve naopak. U auta je to čistá lotéria. Držím ti palce, nech sa dobre dohodnete.

lucia2609
autor
30. dec 2017

@janinah
Dom chceme obaja, spoločný účet som chcela hneď po svadbe, no dostala som odpoveď, na môj účet je úver, takže môžeš mi dať sem všetky peniaze aj zo svadby, aj tvoje našetrené aj tvojich rodičov ktoré Ti šetrili na dom...mám vodičský aj auto ktoré nemá ani takú cenu ako to jeho "predané" za 5000 eur, moje ma hodnotu tak 3000 eur...ale o to nejde...sluzi len skor mi ide o princip, ze ked som povedala ze aj ja som este pred svadbou chcela vymenit to svoje za "jazdene" tak v ziadnom pripade... ale on si ho chce vymenit za fungel nove...proste ja mam tiez rozum a ked nato nemam, tak si to nekupujem...

11okana
30. dec 2017

@lucia2609 ja by som mu nedala nič, keď si chce kúpiť nové auto, nech si naňho naspori... Ty máš svoje auto, takže to asi nebude spoločné... Peniaze co máte odložené zo svadby sa dajú určite minúť rozumnejšie...a k tomu sporeniu . Ty si ušetrila 3000€ a on nič? Veď mu ostávalo viac peňazí ako tebe.

ukulela
30. dec 2017

@lucia2609 ja by som mu povedala, ze od rodicov si na auto pytat nebudem. ze sme manzelia a musime si ho zaplatit sami. dalej - dat vsetky peniaze do auta a neostane nam/vam rezerva - to co je za pixovinu???? ale ok, chlapik sa chce chvalit novym autom, ... ked je toto pre neho dolezite, vypoveda to o mnohom.
za tretie - sme manzelia, mame svoje peniaze a hospodarime spolocne. takze vyplaty dokopy, aj jeden aj druhy si vezmeme vreckove (trebars 3OO alebo aj 400 eur, ale z toho si budem kupovat veci na seba) a rezia, byt, jedlo a drogeria a daôsie dohodnute vydavky - napr spolocne dary pre rodinu - pojde zo spolocneho, z vreckoveho - handry na seba a vsetko, co chcem navyse.
ako tvoj muz zanuchal peniaze ... posielat ta k rodicom na prachy po auto? ved sa ho opytaj - ako si ty dokazala usetrit 3 lire z polovicnej vyplaty a on nic, protom ma len o stovku vyssie vydaje. kde tie prachy dava?

zuzanka.zuzu
30. dec 2017

teeeda takto kalkulovať s láskou 👎

a to "pochádzam z bohatšej rodiny" bolo maximálne trápne... čo sme v indii? delíme sa na kasty? navyše, možno bohatšej, ale rozhodne nie bohatej, lebo cifry čo si dala nie sú horibilné.

moje odporučenie - budujte si radšej lásku

lucia2609
autor
31. dec 2017

@erikavesela
To že som z bohatšej rodiny...moji rodičia mi odkladali celý život na dom, no napriek tomu že mi možno dávali do svadby viac peňazí, sa vôbec neodrazilo na terajšku...som oveľa sporivejšia ako manžel...ten nedostal nič a keď zistil že rodičia majú niečo už pre nás, tak zrazu začal obzerať kávovary, nové autá a pod. povedala som mu že hoci je tých peňazí dosť, tak ich chcem na dom a že aj tie ktoré sporím z výplaty šetrím na dom a nie na nové autá...a on vidí len svoje nové auto :( A odkedy sme sa vzali som samostatná rodičia mi nič nedávajú, lebo to od nich nechcem, vychovali ma, dali domňa dosť peňazí, chcem aby si aj oni užili a šetrili na dôchodok...zato manžel ako som písala ma o 500 eur vyssi plat a hoci po vydavkoch by mu malo ostat viac vzdy ma na ucte rovnako a teraz po vyroku ze mu mam dat z tych na dom uz ani spat nemozem :(

ukulela
31. dec 2017

@lucia2609 jo a k tym svadobnym peniazom - ked on nebude davat zo SVOJICH 2 tisic a ty mas dolozit z TVOJICH, tak ideme - svadobne si rozdelime na polovicu a z tou jeho nech si kupi auto ake chce a ty mas tvoju polku a hotovo. na JEHO auto nedas ani cent :P su to tak tvoje prachy ako jeho ... auto bude predpokladam napisane na neho, ze?

lucia2609
autor
31. dec 2017

@ukulela on vie meno,heslo k mojmu uctu, ale ja k jeho neviem, takze neviem ani ci ozaj ma tych 2000 eur o ktorych hovori, prislo mi zvlastne uz vtedy ked povedal, ze mu mam dat peniaze svoje nasporene, zo svadby, aj nasich rodicov na dom peniaze co je 5 ciferna suma na jeho ucet... odkedy vie o tych peniazoch vsetko sa zmenilo...uplne ako keby mu len na tom zalezalo a pri kazdej debate, ked sa mu snazim vysvetlit, ze to su peniaze na dom nie na nove auto ktore ma nahradit jeho stare je z neho nervak a j urazny...

mirro
31. dec 2017

@lucia2609 v žiadnom prípade by som nevzala 2000eur z peňazí od rodičov,určených na dom. Auto za 19tis.je jeho roztopaš,a ja by som to teda nefinancovala. Sadnite si spolu a preberte priority. Ste spolu kratučko a všetko sa musíte naučiť,aj hospodáriť.

kapustovafliacka99
31. dec 2017

Nepaci sa mi ten system moje tvoje. To nie je spravne. Ale asi to uz tak mate a z toho co pises sa to asi nezmeni. Nuz keby tak sliapal po peniazoch, a mojom diele (aj ked ako hovorim uz samotny princip je zly), ani za Boha by som mu nedala peniaze. Ani z rodicovskych, ani z usetrenych a ani zo svadobnych.
Ak dokazal rozje*at vsetky prachy za rok anema nic usetrene pricom mu zostavalo o dost viac ako tebe, tak nieco tu smrdi. Frajerkovi sa zachcelo auticka za peniaze zeninej rodiny. Nuz nie a bodka. A neviem ci by som s takym muzom chcela spolocny dom. Asi tazko. Totiz aj to auto chce SEBE ak dobre tom rozumiem.

lucia2609
autor
31. dec 2017

@ukulela...jasne ze bude na neho...ide o to jeho spravanie a nakladanie s financiami...neviem co mu mam povedat, ked sa meta uz len preto ze mu nechcem dat z tych nasporenych na dom...

erikavesela
31. dec 2017

@lucia2609 no priznam sa....nechapem logiku toho, ma to byt rodinne auto? ked ano, tak financovat spolocne....neviem, kolko ti nasetrili rodicia na dom...ale uvedom si, ked takto rozmyslas....tak to budete mat do buducna tazke, pretoze stale budes za tym vidit tvoje peniaze...a dom bude oboch...ako to potom budes znasat?....ja by som mu vysvetlila, ze auto ak bude rodinne, tak prispejete obaja, ale ak ma byt len jeho, tak ako sorry nech si plati sam, lebo mate rozdelene financie, a je vymalovane, z penazi urcenych na dom by som zobrala jedine po dohode s rodicmi....a rada do buducna...nechaj si potvrdit rodicmi u notara, ze ti tie peniaze darovali....a podla toho si aj upravte podiely buduceho domu....pretoze z takehoto uvazovania tvojho, ci jeho budu pri dome velke problemy.

lucia2609
autor
31. dec 2017

@zuzanka.zuzu
ja nekalkulujem s laskou, ale ked Ti nieco rodicia setria 28 rokov aby Ti splnili sen aby si raz byvala v dome, tak to nepojde na rozmary manzela, ktorý zistí ze Ti nasporili rodicia a jemu nie...ja som chcela spolocne peniaze, lenze mam pocit ze manzel vobec nepochopil pojdem spolocne peniaze ze sa to nerovna tomu ze vyminam peniaze manzelkyne na nové auto, kavovar za 1000 eur a podobne...a to z bohatsej rodiny som pisala hore, ze iba v takom zmysle, ze mne rodicia odkladali, jeho jemu za cely zivot nic...zato by mal byt on skromnejsie, ale je to presne naopak...ja setrim a on mina...

mirro
31. dec 2017

@lucia2609 veľmi pozorne si prečítaj radu od
@erikavesela ,veľký palec hore.

erikavesela
31. dec 2017

@lucia2609 pises, ze ide o 5 cifernu sumu, ked vezmem, ze sa bavime o 99 999 eur, tak este vam vela chyba na to, aby ste dom postavili, aj ked na nejakej dedine, v ba...vam chyba aspon 5 krat tolko...., takze budete brat hypoteku....si sakra rozmysli ako to cele zariadite...pretoze podla toho, co pises, sa tvoj manzel rozhodol, ze si uzije peniazkov a v ziadnom pripade ich nedavaj na spolocny ucet...su to peniaze tvojich rodicov a teda tvoje a daj si to pekne osetrit....nechcem predpokladat problemy, ale urob skor ako problemy nastanu

lucia2609
autor
31. dec 2017

@erikavesela auto bude jeho...ja mam starsie auto, ktore mi vramci mesta do prace zatial staci aj ked som za posledny rok platila za nejake opravy lebo sa kazi...povedala som si ze kym ide, tak ho menit nebudem (to moje) lebo sa snazim setrit ako idiot a potom pride on so svojim novym autom za 19 000 eur a daj... ja som za spolocne peniaze, za spolocny dom a pocitala som s tym ze dam riadne celu sumu na dom a vezme sa zvysok uver, ale normalne sa bojim ze kym by bol dom, tak by roztrepal tie peniaze...ja setrim ostosest, no manzel vobec taku tendenciu nema ani so svojou vyplatou nehovoriac o jeho poziadavkach ze chce peniaze odomna...

lucia2609
autor
31. dec 2017

@erikavesela nechcem dávať tie peniaze určené na dom na jeho účet určite, lebo jeho správanie je zvláštne čo sa týka financií, toto pred svadbou nerobil...aj tých 9000 eur ktoré sme dostali na svadbe berie ako samozrejmost, že si to minie na jeho nove auto a povie mi len nato, ze ma dobry velky kufor a ked budeme chodit na dovolenky tak budem sediet v nom aj ja aj nase deti...no si myslim že je nerozumne rozmyslat tak, ze ide roztrepat peniaze ku ktorym sme dosli an svadbe + pytat odomna na nové auto, ked moze mat za 10 000 eur si myslim normalny jazdeny combik nejaky...

mirro
31. dec 2017

Manžel zaňuchal prachy a správa sa štýlom čo je tvoje je aj moje... ale tie peniaze patria tvojim rodičom. Ešte raz,v žiadnom prípade z toho nefinancuj jeho roztopaše. Keď som dobre rátala,mohol ušetriť za rok pekné peniaze,ale on necíti potrebu. Zrejme si myslí,že načo,veď šetríš ty. Radšej sa tu nejdem zamýšlať, ako si budete hospodáriť,keď budete traja...

kapustovafliacka99
31. dec 2017

@lucia2609 pytala si sa ho kde ma tych vyse 7tis € ktore by teoreticky za posledny rok mal mat usetrene? Alebo hoci menej? Co urobil za ten rok s peniazmi ktore mu kazdy mesiaz zostavali?

erikavesela
31. dec 2017

@lucia2609 nech si nasetri, dokonca aj tie prachy zo svadby su vase spolocne....takze ked financie rozdelene na moje a tvoje a ziadny spolocny ucet, dokonca on ma hesla od tvojho a ty od jeho nie....ako sorry...nech si nasetri...peniaze sa rozkotulaju velmi rychlo....poznam to, sami sme stavali dom....a tisicky sa len tak minali...nas dom vysiel aj s pozemkom okolo pol.mil...takze viem, ako sa peniaze rychlo minaju, hlavne na stavbe....by som mu povedala...tvojich 5000...plus polovica z daru a koniec...ostatne je tvoje....alebo podme do toho spolocne...spolocny ucet, zrusit vase ucty, vyplata na spolocny ucet, vsetky peniaze na spolocny ucet, okrem tych na dom...tie si daj osetrit....a mozete kupovat auto....aj hnutelny majetok ja v bezpodielovom vlastnictve manzelov....takze auto sice bude na neho, ale v skutocnosti bude spolocne....tvoje nadobudnute pred svadbou bude len tvoje....moze si chlapec vybrat

kapustovafliacka99
31. dec 2017

Este ma zaujima- on svojich 2000€ neda, ale tvojich 3000 a rodicovskych 2000€ by chcel ano?

mirro
31. dec 2017

@kapustovafliacka99 presne tak 😨

lucia2609
autor
31. dec 2017

@mirro
@kapustovafliacka99
No myslím že to zajtra začnem riešiť, kedže je to môj manžel a ja som si z menšej výplaty dokázala našetriť 3000 eur za rok, 1. nejde mi do hlavy že ako je možné že neušetril a stále ma 2000 eur na účte, keď viem aké máme náklady on aj ja.... 2. do svadby som sa nestarala nejak o jeho účet, ani ho nekontrolovala, lebo veď asi niekomu verím a myslím si že máme spoločné záujmy = našetriť na dom

ukulela
31. dec 2017

@erikavesela ja viem, ze BA je BA, my staviame pri BB a za 80 mame velky dvojpodlazny - je pravda, ze chlap stavia sam, ale nie preto, ze by sme nemali, ale preto, ze chce. takze aj na BA sa mi pol melona na dom zda tak pre nejaku kollarovu darkynu vajicka. (aj ked teraz ak myslis priamo na BA s cenou pozemku, ok, ale tam snad ambicie nemaju 🙂
co je ale klinec po hlave - je tvoja rada pre @lucia2609 - pri stavbe poriesit riadne notarom peniaze od rodicov. lebo to moze byt v buducnosti tiez hacik a problem .. netvarme sa, ze manzelstva sa nerozvadzaju.
ja by som predbezne aj zmenila heslo k uctu - bud obaja vieme o svojich peniazoch, alebo nie. detto, ak je on na tvojom ucte disponent ..... toto sa mi skratka nepaci.
my mame kazdy vlastny ucet na svoje vyplaty, jeden spolocny na domacnost - tam sme davali davali prach z vyplat a nechavali si na svojich uctoch len vreckove. a teraz este stvrty ucet na stavbu. kym som bola na MD a RD sa to pomiesalo, na spolocny som nedavala nic, leno som z neho cerpala 🙂 ten spolocny ucet mozete mat v poho zadara - ja mam tak unicredit - stai ked das nan 400 mesacne a mas vedenie uctu zadarminko. takze navrhni mu taky spolocny ucet a z vyplaty si nechavajte len dohodnute vreckove a basta. ak nepristupi, nemysli to uprimne a chce na tebe zarabat. resp ma nejake vydavky, o ktorych nechce, aby si vedela. moj mi hl&si kazdu pixovinu, co si z ciny objednava - pritom su to jeho peniaze a jeho hracky.

kapustovafliacka99
31. dec 2017

@mirro uff tak toto je ina drzost!

@lucia2609 ries to cim skor. Aby si nebola z tych co na materskej zuju suche rozky a pytaju aj na vlozky od velavazeneho manzela. Podla mna zanuchal prachy a preto uz zachadza az do bezocivych hranic. Rychlo by som mu hranice vymedzila, lebo nakoniec ta oberie o vsetko. Cely jeho pristup mi smrdi materializmom (ale za cudzie).