Auto za požičané peniaze

reflux3
28. máj 2023

Ahojte, mám vyhliadnuté auto v hodnote 20000 €, môj príjem je 1350 € v čistom, nemám žiadne iné aktívne "splácačky". Potrebujem čím skôr jazdiť autom ale mám momentálne k dispozícii našetrených iba 1500 €. Moja predstava je kúpiť auto za požičané peniaze, splácať ho chcem 3 roky ale vôbec sa nevyznám do týchto finančných oblastí, t.j. že aké všetky možností existujú a ktorá z nich je vzhľadom na moje predstavy/príjem najvýhodnejšia. Viem iba o 2 možnostiach - bezúčelový úver a akýsi "leasing" ale predpokladám, že existuje viac možností. Viete mi prosím poradiť, ktorá možnosť je najlepšia a prečo? Taktiež by mi veľmi pomohlo ak by ste mi vedeli odporučiť, ktorá banka je k dnešnému dňu tou najlepšou voľbou. Ďakujem 🙂

sasa1310
28. máj 2023

máš našetrených je 1 500 eur. Jak rátam tak rátam, na 3 roky to máš takú splátku okolo 600 eur mesačne, keď vezmeš 19 000 eur a spotrebný úver. Čo tak radšej tých 600 eur mesačne odkladať a kúpiť neskôr lacnejšie auto, ale bez úveru.
ešte otázne či ti pri tom príjme taký úver vôbec dajú

colsami
28. máj 2023

Mas uz vlastne byvanie alebo nan sporis atd?
Ak nie, nikdy by som nekupovala na pozicku akukolvek AUTO a este z POZICANYCH penazi ked nemam nasetrene a este k tomu auto za 20 000 (!), ze nie nejaku lacnu jazdenku...
Cela ta kombinacia je podla mna zla a nerozumna.

A ak byvanie mas uz vyriesene a vlastne, i tak ked nemam na banany, nekupujem opicu... Auto za 20tis je uz trosku "luxus" pre clovek co ma nasetrene 1500 a ak ide len o to ze "rychlo potrebujes jazdit".

zmrzlinka2021
28. máj 2023

@reflux3 a čo tak auto za 5000?

januska12323
28. máj 2023

Potrebuješ auto alebo imidžovku?

danica2711
28. máj 2023

auto za 20.000 vysoko presahuje tvoje finančné možnosti, čo tak začať trošku skromnejšie, resp. realistickejšie?

reflux3
autor
28. máj 2023

Možno stojí za zmienku, že 3 z 12 výplat v roku mám trochu nadštandardné a to 3300 € a 2x po 2000 €, samozrejme v čistom... 600 € splátka je teda tak akurát 🙂

sasa1310
28. máj 2023

@reflux3 zbytočná zmienka, keď máš našetrených len 1500 eur. To máš rezervu na 1 mesiac, ak by si ostal/a bez príjmu. Čiže absolútne nič

rebrambora
28. máj 2023

Ak potrebujes auto len aby si mohla cim skôr jazdit, kup nieco lacnejsie.
Usudzujem, ze velmi velke skusenosti nemas. Nieco lacne a potom uvidis.

mpg
28. máj 2023

@reflux3 A prečo máš tak málo našetrené, keby si mala aspoň 5000€. Ale aj tak by radšej kúpila auto do 10 000€, treba mať aj nejakú rezervu, treba aj na iné poplatky a veci ako auto.

reflux3
autor
28. máj 2023

@sasa1310 okeej tak povedzme že mám našetrených 5000 € 🙂 inými slovami - viem si predstaviť, že kúpa vozidla sa preloží o pár mesiacov ale určite nie roky... Moja reálna predstava je mať to auto do konca roka na dvore 😀 Zaujíma ma aká banka to momentálne ponúka najvýhodnejšie a či je lepšie brať bezúčelový úver alebo leasing.

sasanka605
28. máj 2023

Auto 3-4 rocne, jazdenka od predajcu by ti nestacila? tak si skus tie 3-4 mesiace tych 600 odlozit a hned mas viac nasetrene a aspon uvidis ci to vobec budes zvladat.

divokykonik
28. máj 2023

Na čo sa chceš hrať? Nemáš na to a chceš auto za 20k. 😆 Ale to tak robí veľa Slovákov, takže sa ani nečudujem. Veľa šťastia a dávaj si pozor potom na to auto, dnes som videla rozbitý Mercedes 😆.

lavender94
28. máj 2023

@reflux3 podľa mňa je auto za 20 tisíc, pokiaľ sa tým jazdením nebudeš živiť úplne zbytočne. Kúp si auto do 5-7000 ideálne niečo, na čo nie sú drahé súčiastky a máš to splatené ako nič. Na osobné účely poslúži úplne rovnako ako to za 20.

sasa1310
28. máj 2023

@reflux3 nemala som ani jedno, tak posúdiť neviem. Pri bezúčelovom úvere si majiteľom vozidla ty. Pri leasingu je majiteľom leasingovka. Netreba zabudnúť aj poistky. Rátaj cca 800 eur ročne

spadnutaslivka
28. máj 2023

hovoríš o takých príjmoch, že nechápem, že máš tak málo odložené... resp. to zjavne nemáš odložené nič. Veď to máš len 1-2 príjmy a to je ozaj nič. Nejde teraz o to, ako dlho ti tie peniaze vydržia, ale že to je ako keby decko dostalo vreckové 20e a povie týždeň potom, že má našetrených 20-30e... čiže vlastne nič, len to, čo teraz dostal a ešte nestihol minúť. Tak presne tak znie tvojich 1500e, ktoré si vlastne len teraz dostala (ok, pred 2 týždňami) a ešte si ich nestihla minúť.

ropucha6
28. máj 2023

Tak na leasing potrebujes tiez aspon 20% z ceny a teda neviem, ci hovoris o novom ci jazdenom aute. Inak malo info, brala by som do uvahy, ci mas kde byvat, neplanujes hypoteku, si sama ci s rodinou atd. Kazdopadne pockala by som par tych nadstandartnych vyplat a az potom kupovala.

spadnutaslivka
28. máj 2023

@ropucha6 mne sa tak vidí, že autorka nebude z tých, čo extra kalkuluje s peniazmi. Skôr mám=miniem. Mám 1500e, miniem 1500e, mám 3000, miniem 3000.

miriam11
28. máj 2023

@reflux3 Zober leasing

reflux3
autor
28. máj 2023

Nerozumiem prečo riešite účely využívania auta, ako často ho budem využívať a podobne... Z môjho pohľadu tieto pripomienky majú len z veľmi malej časti súvis s tým, na čo sa pýtam, žiadam vás o radu / vaše skúsenosti. Áno, ide o auto v nadštandardnej cenovej kategórii ale jediné čo potrebujete si myslím vedieť je, že nerobí mi žiadny problém každý mesiac odkrojiť z príjmu 600, max. 800 eúr. Ak vám to pomôže, skúste sa prosím nesústrediť na to, že predmetom kúpy je auto. Zaujíma ma čisto len "ako viem ušetriť čo najviac" uhol pohľadu. Auto je jazdené, prvý majiteľ, poznáme sa ale žiadne zľavy ani nepísané dohody kvôli tomu nehrozia.

jesenzima
28. máj 2023

Jazdenka za 20000 a na splátky... 🤦🤦🤦🤦

vulka
28. máj 2023

@jesenzima Ja by som povedala, že "vysoká úroveň" finančnej gramotnosti 🙂

nelca84
28. máj 2023

@reflux3 ak si schopna odkladat/splacat 600e z vyplaty, ako to, ze mas nasetrene iba 1500e?? To mi nevychadza. Aby si o to auto o par mesiacov neprisla.

mpg
28. máj 2023

@reflux3 Najlepšie sa je opýtať priamo v banke, obyčajne začínajú tou, kde má účet, alebo sa obrátiť na finančného poradcu a porovnať si tie možnosti, ktorá by bola najvýhodnejšia, teraz sú dosť vysoké úroky na bezúčelových pôžičkách. Takže splácať sa budeš 20tisíc+úroky.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mima1608
28. máj 2023

@reflux3 hovoríš, že ti nerobí problém odložiť 600 eur mesačne. Tak potom prečo máš tak málo našetrené? Veď keď by to nebol problém, reálne by si mala mať väčšiu rezervu. Alebo tu prácu robíš krátko? Ak áno, tak do toho EŠTE určite nechoď. Ak ju robíš dlhodobo a nebola si schopná si našetriť ani tých 10tisic, tak potom zjavne tých 600 eur mesačne je problém, ešte ak hovoríš, že nič iné nesplácaš.
Môj osobný názor - ja by som do toho nešla, radšej našetriť do konca roka a kúpiť niečo do tých 9-10 tisíc. Ale to je, samozrejme, môj názor.

leni1977
28. máj 2023

@jesenzima presne toto urobil môj ex

ninka99865
28. máj 2023

Autorka, ČSOB lízing majú najlepšie podmienky 🙂

lelelienka
28. máj 2023

@reflux3 a preco teda z tych vyplat nemas uz nasetrenych aspon par tisic alebo rovno na nejake jazdene auto? 😉 Brat si uver 20tis na jazdenku mi vobec nedava logiku, ak vravis ze nemas problem odlozit mesacne peniaze, tak kde teda su?

mpg
28. máj 2023

@lelelienka Aby náhodou predavajúci nezneužil to, že nemáš dobrý prehľad v autách, aká je to značka, koľko má najazdené km, rok výroby, všetko si treba skontrolovať, lebo tu ide o dosť vysokú cenu.

kikulienkadd
Autor odpoveď zmazal
Zobraz