Auto za požičané peniaze

reflux3
28. máj 2023

Ahojte, mám vyhliadnuté auto v hodnote 20000 €, môj príjem je 1350 € v čistom, nemám žiadne iné aktívne "splácačky". Potrebujem čím skôr jazdiť autom ale mám momentálne k dispozícii našetrených iba 1500 €. Moja predstava je kúpiť auto za požičané peniaze, splácať ho chcem 3 roky ale vôbec sa nevyznám do týchto finančných oblastí, t.j. že aké všetky možností existujú a ktorá z nich je vzhľadom na moje predstavy/príjem najvýhodnejšia. Viem iba o 2 možnostiach - bezúčelový úver a akýsi "leasing" ale predpokladám, že existuje viac možností. Viete mi prosím poradiť, ktorá možnosť je najlepšia a prečo? Taktiež by mi veľmi pomohlo ak by ste mi vedeli odporučiť, ktorá banka je k dnešnému dňu tou najlepšou voľbou. Ďakujem 🙂

lelelienka
28. máj 2023

@mpg toto asi nebola odpoved pre mna 😉

mpg
28. máj 2023

@lelelienka To bolo pre autorku, aby dávala pozor.

olimuc
28. máj 2023

Jazdenka za 20t moze byt aj vysortovany Mercedes G 😉 ale k veci, nejde mi dohromady vyplaty, neakceptovanie komentarov a predsa sa pytat na MK. Ak Ti nejde o znacku , skus leasing priamo u nejakej znacky, kt by zodpovedala tvojim ktiteriam a chod do leasingu s moznostou vyplatenia na konci. Bude to menej komplikovane

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sasa1310
28. máj 2023

@reflux3 tu sú už všetky slová zbytočné. 600 eur mesačne platiť za staré auto. V peňaženke prievan aj v aute 😀 a žiaľ pravdepodobne aj v hlave

aaao
28. máj 2023

@reflux3 ale to nie je len o splatkach za auto. Treba mysliet na PZP, plus ked bude na splatky urcite aj havarijna. Lebo buchnes a si skoncila. Plus tankovanie, bezny servis, vacsie opravy. Pri drahsich autach vytahujes 500€ bankovky len za to ze vojdes do servisu. 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andreakotesova
28. máj 2023

@olimuc no... ak to je Mercedes, tak sa nedoplati pri opravách....

viestta
28. máj 2023

@reflux3 mas nadstandardne prijmy a mas usetrenu jednu vyplatu? Najprv sa trosku povzdelavaj o financiach, lebo financna gramotnost u teba sa tak trosku blizi k nulovej hodnote. Ty na to auticko jednoducho nemas lebo nevies gazdovat.

jana0215
28. máj 2023

@reflux3 20000€ za jazdenku v tejto dobe vôbec nie je veľa. Veď je strašný problém zohnať poriadne auto, či už nové, alebo jazdené, keďže na nové nie sú poriadne súčiastky a teda sa tak často staré nepredávajú, ako to bolo niekedy. Auto za 5-7 tisíc sa kupovať neoplatí, za pár rokov ti ani cez STK neprejde.

Každopádne poďme k tomu, na čo si sa pýtala. Máš už vyhliadnutého konkrétneho predajcu?odporučila by som určite certifikovaného predajcu jazdených áut, tam by ti vedeli odporučiť ak financovanie, zvyknú mávať s leasingovkami/bankami zmluvy. 🙂 Ak nie, skús finančného poradcu, ktorý ti so spotrebákom poradí - ja som takto riešila prvé auto. Ale musíš rátať s tým, že aj pri leasingu, aj pri spotrebáku strašne veľa preplatíš.

Inak, za 20000 by sa ti možno aj niečo nové podarilo zohnať. Skús porozmýšľať aj nad touto alternatívou. 4-5 ročne autá už nie sú v záruke a opravy si cvakáš sama.. Môže ťa tá jazdenka potom vyjsť dosť draho, ak budeš mať "štastie" na kazové auto.

jana0215
28. máj 2023

@reflux3 a ešte jedna vec - nekupuj, nikdy nekupuj auto od známeho, ktoré neprešlo komplexnou technickou kontrolou. Môže ti sľubovať hory doly, že je bez chybičky a realita bude úplne inde. Nebola by si prvá ani posledná, ktorú by obabral známy. Ak chceš toto konkrétne auto, daj ho poriadne skontrolovať. Radšej teraz investovať do mechanika, ako potom plakať.

marlent
28. máj 2023

20 000 za jazdené?
My sme dali 13 za 2 rocne auto a aj to mi prišlo strasne veľa.

oonnaganamakusai
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vulka
28. máj 2023

@jana0215 Ona píše, že to ide kupovať od akéhosi kamaráta 🙂

jana0215
28. máj 2023

@vulka áno, k tomu som potom ďalší koment dala, všimla som si to až potom. 🙂

simonah73
28. máj 2023

riesili sme auto pred tromi rokmi, kupovali sme nove zo showroomu za 31000. nemali sme v podstate nan nasetrene nic, bola to taka akcia Z, ze ides na skusobnu jazdu a nechas tam stare auto a domov ides uz na novom. zistovala som vtedy leasing, ktory vychadzal neskutocne draho, nakoniec sme to vyriesili predschvalenym uverom, (bolo to auto na firmu) nechali sme stare ako cast protihodnoty, plus sme zaplatili 1000e a 25tis islo cez uver. mesacne splacame 415e a kedze dph ktoru nam vratili z danoveho isla cela ako mimoriadka a tak isto som aj kazdy rok dala mimoriadku v plnej vyske ako ma pustilo pred koncom roku, tak sme si dobu splacania podstatne skratili a tento rok v oktobri uz bude vyplatene. tak mozno by som skusila ist aj cestou spotrebneho uveru, ci to nebude lepsie a auto bude hned Tvoje.

dilino
28. máj 2023

Treba sa prikrývať takou perinou na aku máš.Nie mať veľke oči.Môj známy vzal tiež na auto leasing splacal rok mal úraz bude doživotný invalid a čo auto musel predať lebo tým že ostal ID nemal na splátky.ONO je pekné chcem mať auto do konca roka na dvore.Ked máš taký nadštandardný príjem prečo nemáš ušetrene.Dalej to nie je len leasing ale aj oprava, poistky,a navyše kúpiť niečo od známho žiadna výhra.20 tisic dať za použivane auto je si myslím veľa.Auto z roka na rok straca na hodnote pokiaľ ho splatiš už bude aj staršie.A bývanie máš svoje či si v prenájme.Ked je auto drahe tak aj oprava nebude lacna podľa mňa.Môže sa pokaziť bude v oprave a TY leasing splacať musíš a nebudeš mať ani auto a peniaze musíš platiť za leasing plus oprava.Za tie roky čo budeš platiť sa môže udiať hoci čo a ostaneš bez finančnej rezervy budeš mať existenčný problém.Ja by som auto za taku hodnotu oželela.Pokiaľ splatiš auto bude už staršie.Ked od niekoho kúpuješ koľko ma najazdene km v akom je technickom stave.Toto je všetko veľmi dôležite.

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ariannazara
28. máj 2023

Mala som auto na leasing ale nové stalo 18999 pred 4 rokmi. Platila sa nejakých 20% okolo 6 tisíc eur predom a potom splátky na 4 roky po 350 eur neviem už ako presne
Už ho mám splatene.

domiklik
28. máj 2023

@reflux3 prosím ta... Chod sa spýtať do banky, lebo ako vidíš, normálnej odpovede sa tu nedočkás... Snažím sa tuto konverzáciu dočítať do konca ale nedávam to

ariannazara
28. máj 2023

@dilino tak vždy ho môže predať, odstúpiť leasing.
Keby tak každý myslel ta nemáme auta, domy nemáme nič. Ani hypotéky ani nič. Keď chce tak nech si to auto za 20k kúpi co je v dnešnej dobe 20 tisíc eur? Pri tých cenách..splatí ho ani sa nenazda kedy. Život je príliš krátky nato aby si človek nič nedoprial🙂 keď ho chce nech si ho kúpi 🤷‍♀️

drobcek17
28. máj 2023

@reflux3
Ja neviem ale auto na splátky za 20000€ a ešte jazdenka, pochybujem, že budeš mať na opravy 🙈 ale dobre, nie je to moja starosť. My sme kupovali nové auto tiež za takú sumu a teda boli možnosti:
Financovanie na štvrtiny - pri jazdenke túto možnosť nemáš
ČSOB lízing resp. Lízing je potrebné zaplatiť akontáciu.
Pôžička z banky čiže bezucelovy úver
Platba z vlastných zdrojov
Ale teda mi sme brali od autorizovaného predajcu.
Predpokladám, že si mladý človek, ktorý si neuvedomuje, že starosť o auto nekončí len kúpou, bude treba platiť PZP určite havarijnu takže len toto bude stáť cca 1000€ ročne. To nebude len o splátky 600€.

sasanka605
29. máj 2023

Teda k veci brala som tak davno davno, 15 rokov dozadu, auto. Od predajcu na spotrebny uver, leasing nevychadzal nejak vhodne a auto je napisane na leasingovu spolocnost kym nesplatis. Mimoriadne splatky a uroky boli nizucke vtedy, auto bolo splatene za 4 roky, splatka ale bola tiez nizka - bolo to male auto. Pozor na jednu vec - cena originalnych nahradnych dielov premiovych znaciek sa pohybuje niekde uplne inde ako standardnych ford, hyundai ..... Pri niektorých dieloch v tisícoch, nie stovkách.

kristinapetronela
29. máj 2023

Načo ti je prosím ťa 20000 auto ?

mima1608
29. máj 2023

@mamula20 ale toto je nezmysel. EU schválila emisnú daň 0.10€ za benzín a 0.12€ za naftu a do platnosti to vstúpi v roku 2028, posunuli to o rok, kvôli energetickej kríze a inflácii.

katkaseiner
31. máj 2023

Autorka, nic v zlom, každý ťa tu snaží slušne usmerniť. Mysli na to že to nie je len splátka auta...bude treba poistku zákonnú, aj casco, nehovorím o tankovaní, diaľničnej nálepke a za chvíľu je tu zima a zimné pneumatiky. Fakt skús niečo našetriť, pri tých vyšších príjmoch odloz čo sa dá a úver zoberieš o pár mesiacov len polovicu

soldi
31. máj 2023

@reflux3 chapes, ze sa tesis na auto. a z nejakeho dovodu chces to jedno konkretne. avsak, skus popozerat aj ine moznosti, mozno najdes nieco lepsie za lepsiu cenu.

nepises, o ake stare auto sa jedna. vzhladom na cenu predpokladam, ze pojde o luxusnu znacku.
treba si uvedomit to, co pisu baby vyssie. auto je zrut penazi.
zisti si cenu za havarijnu poistku. momentalne Ti ani na tu Tvoje uspory nestacia.
Plus zimne gumy. STK. Pravidelny servis.
Aj najmensia porucha pri luxusnych autach stoji stovky az tisice eur.
teraz nam na 5 rocnom volve odislo turbo. 7 000€ slo na opravu len taky fukot. a to ma to auto najazdenych iba 50 000km.
to su veci, ktore sa mozu stat kedykolvek a akemukolvek autu.

snazime sa Ta len v dobrom varovat, nikto Ti tu nechce zle.
aby sa Ti nestalo, ze budes splacat 600€ mesacne a na dvore Ti bude stat nepojazdne auto, lebo nebudes mat niekolko tisic na banalnu opravu.