Bude nám stačiť náš rozpočet?

emakiki
5. aug 2013

Ahojte, cca za pol roka budeme bývať sami...zobrali sme si hypotéku a kúpili byt... Budeme traja.
Môj manžel zarobí cca 650 e, moja materska je priblizne 197 e, to je dokopy 847 eur... ked odpocitam splatku uveru 160 e a nájom 140 e, minus este telefony a internet 25 e zostane nam vyse 500 e myslite, ze nam to bude stacit na stravu, obliekanie a pod. vydavky spojene s malou a chodom domacnosti? Plus mame dve autá, ale jedno chceme predat casom... Manzel chodi aj 3x do roka na sluzobky, vtedy zarobí cca 1200 eur k vyplate, ale to vobec nepocitam, lebo teraz ideme prerabat byt a vsetky nasetrene peniaze plus to co zarobi na sluzobke ide na prerabku...a potom ked uz bude byt prerobeny, chceme vsetky tie peniaze odkladat, aby sme po piatich rokoch na vyrocny den mohli splatit viac uveru, aby sa nam znizila dlzka splacania...
Co myslíte, bude nam tych 500 eur stacit?

bea1971
5. aug 2013

ze ci 500 eur bude stacit?? boooze, ved my sme 4. clenna rodina ,tiez mame obrovsku hypo. na skromny 2. izb. bytik,ciastocne prerobeny,nie celkom, a MUSIME vyjst po zaplateni vsetkeho len nutneho zo 100 eurami uz len na stravu a to kupujeme vyhradne len 1-2 krat v mesiaci iba v akcii a len to najzakladnejsie a to si dvarazy rozmyslim co mam kupit,aby sme ako tak prezili k druhej vyplate,tiez som po rod.prispevku197 eur a teraz UZ zarobim v cistom necelych 300 eur ,muz tiez po tyzdnovkach,platovo ziadna slava,vsetko ide na platby ,hypo platime necelych 500 eur plus ostatne nutne vydavky,takze keby sme mali tych 500 eur ako vy na stravu ,tak skaceme od radosti,ale bohuzial,vieme sa riadne uskromnit aj zo 100 eurami na stravu mesacne. ☹ 😅

bosoriak
5. aug 2013

@emakiki V takom pripade sa to nijako inak nezisti, nez odstahovanim sa. Takze smelo do toho. A ak clovek musi, vyzije aj s mensim objemom.
Drzim vam palce. 🙂

mima4
5. aug 2013

@emakiki
moj nazor: nebude stacit, pretoze by ste si mali prirodzene vytvarat aj rezervu na necakane situacie a teda odkladat aspon cca 200 eur mesacne, keby daco...
Ako da sa z tych penazi prezit, ale je to skor zivorenie, pretoze este je tu aj travenie volneho casu, kultura, sport, nejaka ta dovolenka..
Ale tak na druhej strane po 6 mesiacov materskej mozes ist normalne pracovat a velku cast jasliciek ti uhradi stat.

m_ij_ka
5. aug 2013

no záleží na tom na aký štandard ste zvyknutí. Nám po zaplatení všetkého ostane cca 300e , sme tiež 4 členná rodina, takisto som na materskej, kupujeme len nevyhnutné veci a v akcii, takže dá sa. 🙂

marges
5. aug 2013

@bosoriak vynikajúci článok, ten link http://delikatesy.etrend.sk/reci/ak-vam-dam-33e...
Je to tak, najviac sme posledné dva roky ušetrili domácim varením zo základných surovín, ktoré nakoniec nevychádzajú tak draho. Sem tam som sa manželovi chvastala, ako som dnes navarila za 80 centov alebo za euro tridsať pre všetkých piatich večeru 😉 . Najťažšie je asi škrtiť výdavky na velké deti (15 a 13 ročné, mesačné vreckové po 5€, dcéra + 5 € telefón, syn netelefonuje), dospelí si lahšie odriekajú. Textil len v second handoch a veci od príbuzných, auto stojí odstavené, jazdíme na bicykloch, manžel aj do práce 15 km, kúrime prevažne drevom (samovýroba rovno v lese, nie hotové kupované).. Celkové príjmy aj s prídavkami počas rodič. dovolenky ca 850€, z toho hypo 220€. Okrem jedla sme za posledný rok tuším kúpili len deťom topánky a učebnice na anglinu a nemčinu, z vianočných darčekov sme sa pre tento rok ospravedlnili, školský lyžiarsky oželeli...

Inak stále trvám na tom že tri deti nie sú luxus, len treba nejak prežiť tých 2,5 roka bez výplaty. Prípadne si na to obdobie našporiť vopred, ale my sme si radšej za úspory poľudštili kúpelňu 😉 a zvyšné úspory sme rozpustili na živobytie a dobrý kočík prvý rok materskej.

mircalla
5. aug 2013

@mima4 Suhlasim, vyzit sa da, ale uprimne, aky je to zivot?

mima4
5. aug 2013

@mircalla velmi obmedzujuci.

lucka1987
5. aug 2013

bude stacit, aj nebude.. podla standardu zivota....
prijem ktory pises, nam osobne ostava po zaplateni vsetkych sekov....a mame to akurat. a tiez ta vec s odkladanim .. financnu rezervu treba....
ale ako pisem da sa.. na stravu minieme cca 300 € + 200 € benzin.. takze to bude len tak tak si myslim.. ale ak nechodis kazdy mesiac ku kozmeticke kadernicke na gelove nechtiky, nie si nakupna maniacka na detske a dospelacke oblecko a nie si barovy typ ci restauracny tak sa to da urcite zvladnut
@emakiki

mircalla
5. aug 2013

@mima4 Napriklad vikend - ideme do aquaparku, na kupalisko, vylet, jednoducho tie peniaze musim vynalozitna benzin a vstupne, nebyvame v rodinnom dome, ze by som tam rozbalila bazen,dieta potrebuje zabavu, dobrodruzstva. Tiez kvalitnu stravu (i ked uznavam, da sa navarit aj lacno a zdravo). nie je rozmaznany, ze ma vsetko, vobec nie, hracky urcite pozeram na cenu a primerane, oblecenie castokupujem tu na koniku. ale skor mu chcem dopriat zazitky.
casto som tahala aj po nociach, skratka mam pracu, ktora je obcas hekticka, pri tomto zivotnom style uz ani nemam ako setrit, proste, ak je niekde akcia som rada, ale nemam cas sa nahanat za akciami, nie je kedy, niekedy radsej uprednostnim cas so synom cez vikend a ozeliem varenie, radsej sa niekam ideme najest. Teraz sme dosli z Talov, ozaj lacne a krasne ubytko, ale kebyze to mam presne na cent, tak proste nejde.boli sme v ciernom balogu na zeleznicke, na sedacke, v bazene, ano vsetko nieco stoji.
Samozrejme rozumiem tomu, ze to je tazke v inych regionoch slusne zarobit, skutocne neminam vela na oblecko a podobne, nepatrim k znackovym maminam, ale tie zazitky chcem malemu dopriat.

lucka1987
5. aug 2013

@marges viem, ze nie som taka skusena a nemam tolko odziteho ako ty / podla veku /ale zarazila ma veta ze tri deti nie su luxus.. ja som vzdy tuzila mat tri deti.. no dnes sa bojim co bude zajtra a mam v sebe zmiesane pocity, ci vobec chcem mat druhe v dnesnej dobe........
mam vela kamaratiek, ktore maju tri deti na strednej. vsetko na intraku a to ide mesacne minimalne 250 e na jedneho.. co je 450 e len detom na skolu intrak cestu, stravu + nejake vreckove + knihy.... nehovorim potom uz o vysokej.. a ani si neviem predstavitz satit tri deti, ked ku mne nabehne jeden chalan a dve baby vo veku od 15-19 rokov , ze chcu topanky / 3 X 30 € / minilamne + oblecenie a ine veci.....
a vylety a lyziarske ci plavecke .... ja som tieto veci v zivote nemala. a tak ich chcem dozicit detom aj keby do ust nemam co dat... len si to ozaj neviem predstavit pri troch detoch... ako klobuk dolu.

mircalla
5. aug 2013

@lucka1987 No ja von nechodim vobec, ziadna kavicka s kamoskami, ani fitko, ani kadernicka, ani gelove nechtiky, ci nakupna maniacka, ako som napisala vyssie.
Urcite by som vedela usetrit, keby som musela, uz som mala aj take obdobie, ide to

lucka1987
5. aug 2013

@mircalla ja tiez nie som ani jedno z toho, ale raz za cas mi to dobre padne.. 😀 a co mam rada, je to, ze ked mam cas tak jednoducho skocim ku kozmeticke / tvar mam ako 15 rocna pubertacka / a idem si ju dat vycistit. a nemusim sa pozerat do penazenky ci tam mam alebo nemam 15 evri, lebo viem, ze su tam.. je to trosku oslobodzujuci pocit.. ale ako pisem neminam zbytocne.. tiez vzdy par krat popremyslam, ci mi je vec treba alebo nie kym ju kupim..ale zazila som aj casy, ked som sla nadoraz.. cije vsetko preratane na posledne euro.. clovek premysla ci kupi sosovicu alebo hrach.. ci zemiaky alebo ryzu... a prepocitava na dni do vyplaty.... dost o nicom zivot

mima4
5. aug 2013

@lucka1987
@mircalla
ja si myslim, ze velmi vela zalezi od predstav cloveka o zivote, ale realita je taka, ze hocikde kde sa dnes clovek pozrie, caluje eurace. Napr. ja ako dieta som nechodila na dovolenky, lebo sme na to nemali, neraz sme nemali ani na stravu, teraz si dovolenky uz mozem dovolit a bez hanby poviem, je to SUPER!!! Je super niekam vypadnut, nieco vydiet, vyblaznit sa, nemusiet zgrlosit a vytahovat pastiky... a prist po tyzdni, ci desiatich dnoch plna zazitkov, odpocinuta 🙂 Toto urcite chcem dopriat raz aj svojmu dietatu 🙂

rebeka7501
5. aug 2013

záleží aký máte životný štandart, či ste nároční na stravu, kozmetiku, oblečenie. samozrejme musíš počítať plienky, stravu pre malého, lieky, oblečenie a pod. ja osobne platím len na bývanie a poistky cca 500 e mesačne. samozrejme dá sa uskromniť, ale o čom je potom život ? človeka to prestanepo čase baviť, je to veľmi psychicky ubíjajúce a flustrujúce. Kde sú darčeky na nejaké sviatky, vianoce (i keď drobnosti), neskôr príde škôlka, škola, rôzne krúžky, škola v prírode, spoločné dovolenky (alebo aspoň príjemne strávený víkend). ja si ako dilino každý deň píšem koľko som minula a to si odpočítavam z výplaty.

julietta246
5. aug 2013

@emakiki Ja sice zijem v Rakusku, kde je vsetko o trochu drahsie a 500 by nam asi pre troch nestacilo. Ale zas myslim, ze by som sa vedela uskromnit tak, ze by to jednoducho stacit muselo. A zase nezufaj, je to len docasne. Ked bude drobec vacsi, mozes pracovat aj ty a znovu vam bude lespie...

k_a_j_k_a
5. aug 2013

@emakiki ahoj, da sa vyzit v pohode. My sme s takym prijmom brali hypo, plus, minus vydavky na byvamie ako Vy. Dokonca viac. A to sme mali dve male deti. Deti som do roka kojila a pouzivali sme latkove plienky (nie, ze by som musela z financneho hladiska, ale mladsia mala silnu plienkovu dermatitidu z jednorazoviek. Starsiu sme v 1,5 roku posadili "tvrdo" na nocnik). Auto mal sice MM sluzobne, ale zivili sme motorku a skuter. A byt sme vtedy kupovali ako holobyt, cize bolo treba zariadit. Na zaciatku sme mali v kupelni vanu, zachod, kuchynu a madrace na zemi. Postielky mali iba deti. Dokonca, umyvadlo v kupelni nemame stale, ale musi pockat. 3/4roka sme nemali skrine. Chladnicku sme mali donedavne 20rocnu od svokrovcov. Ale umyvacku a pracku a aj ine spotrebice sme kupovali. A vsetko (podlahy, malovanie, kuchynu, kupelnu) robil MM, lebo 500€ na kachlickara a 200€ za postavenie kuchyne sme nemali. Za stravu sme davali 150-200€ mesacne a to sme na stravu haklivi- vela zeleninu a ovocia, varila som vsetko doma, ale jeme malo masa, cize tam sa da usetrit. Ostatne veci sme kupovali len to, co sme nutne potrebovali, napr. oblecenie sme si s MM kupovali len vtedy, ked sa stare roztrhalo, alebo bolo uz nenositelne. Ale chodili sme obleceni moderne, nie akoby sme veci vytiahli od babky z povale. A rozhodne som nekupovala u cinana. Ja som dokonca pocas materskej chodila v rifloch z prvej triedy na gympli. Deti mali vsetko, co potrebovali. Je pravda, ze nemali 4zimne topanky, ale len jedny, tak isto mala kazda len jednu zimnu bundu. Dokonca sme dcerke kupovali aj bicykel vtedy a to leto sme boli aj na dovolenke v Taliansku (ubytko na plazi, cize lacne to nebolo). A do roka som si nasetrila 1000€ na rolldoor do chodby. A to mame 2iPady a kooooopec elektroniky, lebo MM je ITckar, cize choroba z povolania 🙂 mam kamosku, co maju rovnaky prijem a stale si stazuje, ze maju malo, ale MM ma 5tenisiek na behanie. A mam aj kamosa, co zije sam, ma dvojnasobok ako my a zije od vyplaty k vyplate. Cize, ak si stanovite priority, tak sa da 🙂
Este ma napadlo, my sme to asi v pohode zvladli aj preto, lebo sme vzdy isli s peniazmi vyssie. Pocas VS, sme mali s MM 6000SK na jeden semester, dochadzali sme kazdy tyzden z TN do BA, byvali sme u MM babky, ale davali sme jej nejake tie peniaze aj ked sme nemuseli. Ale presli sme si tym, ze na obed sme si kupovali 3rozky-ja 1, MM 2 a na kazdy rozok 3kolieska sunky/salamy. Cize aj s dvoma detmi bolo 500€ po zaplateni byvania pre nas majetok 🙂

emakiki
autor
6. aug 2013

@dai zeleninku nam da moj otec, má zahradku...uz teraz nam zavara, aby sme mali, ked sa nastahujeme... 😀

mircalla
6. aug 2013

@mima4 Ano, tiez sme nechodili, priznam sa - chybalo mi to, zavidela som deckam, nikdy sme s rodicmi neboli pri mori, pamtam asi jeden jediny krat Tatry.
Pred koncom materskej som mala vikend pred sebou a mala som nejako nakupit za 10 euro stravu a vyjst s tym, nebolo to nic prijemne, ustavicny stres, nechcela by som to uz zazit. Ale vzdy som to nejako zvladla, i ked som si par krat musela aj pozicat.

dai
6. aug 2013

@emakiki tak to je super od neho🙂 skus este tie farmy na maesko pozriet. my napr. za jahnacinu platime 5euro za kilo - v obchode pod 10-15euro jahnacinu nekupis...

mima4
6. aug 2013

@mircalla ono clovek nemusi ist ani k moru, staci na zamok, do ZOO, na kupko a uz to nieco stoji... nehovoriac o inych aktivitach ako je napr. kino, divadlo, vselijake atrakcie... mnohe deti tieto veci nezazivaju prave pre nedostatok penazi

mima4
6. aug 2013

@dai kde kupujete tu jahnacinu 5 eur za kilo?

emakiki
autor
6. aug 2013

@lucka1987 tak to teda niesom, vsetko si robim sama... 🙂 a manzel do krcmy nechodi...🙂

mircalla
6. aug 2013

@mima4 Ano, suhlasim

dai
6. aug 2013

@mima4 mame ju zo salasa nad terchovou - my sme boli v terchovej na takej seslosti kde nam jahmiatka grilovali - oni ich z toho salasa brali... tak odvtedy ich cez ten podnik si tiez objednavame - teraz pred velkou nocou mi 3 priniesli az do ba - cerstvo zabite - fantasticke maesko😉

mima4
6. aug 2013

@dai maju nejaky web? kontakt?
😉
Ja som zatial este nikdy nepripravovala jahnacinu

barcelona94901
6. aug 2013

@dai u nás predávaju jahnacinu,na farme,ale teda tiež ceny od 10eur vyššie ,veľa sa von vyváža
5eur je skutočne perfektná cena ,ja by som tiež poprosila kontakt

dai
6. aug 2013

@mima4 nie zial... ja to cez toho majitela penzionu objednavam... idem tam za 2 tyzdne a skusim sa spytat ci aj vo velkom to vypredavaju - ale ono sa podla mna staci spytat v mensich dobrych restauraciach z kade beru maeso ... my sme tam uz mali z jednej dediny kde sme sa nahodne zastavili na salasi - rovno nam jedno teliatko a jahna nabalili - zabitr v ten den zavykupne sumy😉
jahnacinka je mnamka - ja vaecsinou peciem alebo grilujem na vaecsie udalosti cely kus - tym ze je to mladunke tak to vobec nesmrdi, necham to v marinade 2-3dni a potom na nizkej teplote 4-5 hodin peciem... k tomu tzadziki a cerstvy chlebik, salatik alebo pecene zemiacky a ides😉

dai
6. aug 2013

@barcelona94901 skusim ten kontakt priamy pozriet... aj z tejto farmy inak vsetko vyvazaju do gre ka, talianska a podobne...

zeleny_cajik
6. aug 2013

@dai ak najdes, posli mi tiez kontakt do IP. Dik 🙂

mima4
6. aug 2013

@dai aj mne kontakt 😉