Peniaze na IVF

27. júl 2020

Peniaze k ivf potrebujeme. Preto ma len zaujíma a zamýšľam sa nad tým, peniaze mate nasetrene alebo idete aj do úveru? Hlavne aj tí, čo do ivf idú viac krát, ako to finančne zvládate?
My sami sme akurát v druhej stimulácii, čiže druhé ivf, chceme si priplatiť aj všetko, čo je možné a potrebné pri našich výsledkoch.
My máme nasetrene, s manželom myslím si obydvaja zarábame mierne nadpriemerne, čiže 400 - 500€ si vieme mesačne odložiť a to máme aj hypotéku aj úver na auto.
Preto sa nad tým zamýšľam, bola u mňa kamarátka, už 4 roky sa im nedarí a bolo im odporúčané ivf, ale proste peniaze nemajú takže si to nemôžu dovoliť, žijú od výplaty k výplate..

ivkazba
27. júl 2020

Ja som mala kolegyňu, ktorá si na to brala úver. Ťažko ale povedať, či je to okej. Lebo ak to vyjde, potom treba aj kočík, výbavičku, plienky, mlieko atď atď... čiže potom čo? Keď majú nízky príjem, ako píšeš že žijú od výplaty k výplate, ešte sa zaťažia úverom a dieťa potom budú mať tiež na splátky? Ja chápem, že túžba po dieťati je veľká, len človek by mal myslieť aj na svoje finančné možnosti, či má z čoho tie deti potom aj vychovávať a živiť.

casavina
27. júl 2020

Riešime to sporiacim účtom

skalnicka02
27. júl 2020

U nás to bolo tak. Sme po 1.IVF. cca 1100e sme mali našetrené, a 1200e sme si požičali od sestri, nikto nič nevie z rodiny. Pôžičky v banke majú vysoké úroky niekde až 5%. Keby k tomu dojde že potrebujeme 5000e na ďalšie dve IVF asi si sme refinancovali hypotéku a navýšili ju. Mesačne by bola splátka možno o max. 20e vyššia čo by sa stratilo v mesačných výdavkoch. A úrok pri hypo zostáva okolo 1,2%.

ckatka
27. júl 2020

Keď si niekto kvôli IVF musí brať úver....tak by naň podľa mňa ísť nemal.
Nechcem aby to vyznelo akoze chudobní rodičia nemajú mat deti...ale viete čo myslím.
Zla finančná situácia sa po absolvovaní IVF nezlepší. Max sa zhorší, lebo hrozí dlhodobá PN. Materská a rodičak tiež nie sú žiadna výhra...
Naozaj chcete silou mocou priviesť dieťa do domácnosti, ktorá sa bude borit vo finančných problémoch...A potom rozmýšľať ci mu kúpiš lepšie plienky z ktorých sa nevyhadze...alebo lacnejšie?
Keď rozmýšľate nad IVF...už dávno ste mali mať založené sporenie, uzavretú poistku pre prípad PN (pretože väčšina takýchto poistiek začne platiť 9-12 mesiacov neskôr v prípade tehotenstva, aby ľudia neodzubavali systém) a odkladať mesačne maximálne množstvo peňazí ako to len ide.
Ak žena otehotnie...väčšinou ide príjem dolu. Ak už teraz vám to nevychádza...co bude potom??

ckatka
27. júl 2020

A teda odpoveď na prvú otázku...ano, mali sme nasetrene na 3 cykly. Nevyšlo ani jedno. Zhruba 5000€ fuč...ale presne už ti nepoviem radšej na to ani nemyslím...
Otehotnela som o par rokov neskôr prirodzene. Asi ešte nebol vtedy na to vhodný čas...

zuzkalujza
27. júl 2020

Keď sme sa rozhodli pre IVF, tak sme začali šetriť. Nakoľko mám 41 rokov, tak si všetko hradíme sami. IVF nás doteraz vyšlo cca 2000 EUR, našetrili sme si to za necelých 6 mesiacov. Ale ono veľa záleží aj od možností. Kto zarába málo neviem ako to rieši. Ale moja kamarátka si s mužom brali spotrebný úver. Už do toho dali viac ako 5000 EUR a stále sú len dvaja :(

janula12345
27. júl 2020

Zalezi, kolko maju rokov. Ved predsa ked to ide cez poistovnu, tak to nie je zas az taka palka. Ci? Ja som absolvovala 3 cykly ivf vo veku od 34 do 38 rokov, tak som spadala vekovo, ze mi hradila poistovna. Tych par stoviek zo svojho za lieky a priplatky a lekarovi neboli az take hrozne. Mozno zalezi aj od centra, skusit pohladat centrum ktore ma nizsie poplatky.. ?

oslo1
27. júl 2020

Byvame v Londyne. Tu sme mali AJ vsetky 3 ivf.
Prve 2 sme mali zadarmo. Nevysli.
Tretie sme hradili v plnej miere, v nhs nemocnici. Dokopy nas to stalo £ 8000. Mali sme nasetrene.

janinuska
27. júl 2020

Ja si myslím, že keď niekto má veľmi nízky príjem a nemá na ivf nemal by do toho ani ísť. Uver treba splatiť a všetko stojí nenormálne peniaze. Veď len byt do osobného vlastníctva stojí aj 90 000 eur väčšina párov má hypotéky. V CAR pýtajú za všetko nenormálne peniaze, aj keď poisťovňa časť preplatí, stále sú tam vysoké doplatky. Nikto nezaručí, že ivf vyjde, pre ženu je to veľká záťaž aj na telo aj na psychiku. Vedľajšie účinky hormonov, pýtať sa kôli tomu z práce a pod. Aj dieťa stojí dosť peňazí, keď je maličké mlieko plienky kočík a pod. Keď je väčšie, tie ktoré máte školopovinné deti, viete, že v škole stále treba niečo platiť. Myslím, že keď to nejde prirodzenou cestou, lepšia je adopcia, ale je to len môj názor. Z centie asistovanej reprodukcie sa stal v posledných rokoch obrovský biznis. Je to od veci brať si úver na IVF a potom ostť na mizine a nemať z čoho platiť účty.

autor
27. júl 2020

Tak ja som tiež názoru, že úver nie. Ja som rada, že máme možnosť to vyskúšať nakoľko prirodzenou cestou to u nás nepôjde. Mame veľa párov v okolí, čo sa im nedarí a nejdu do ivf z rôznych dôvodov. Ja proti tomu niesom a keďže peniažky mame, sen o dieťatku si chcem splniť aj keď to, že do toho ideme a mame na to peniaze žiaľ nie je istota. Nevadí, treba byť hlavne pozitívny. Mne je len ľúto kamarátky, že by aj chcela ale proste nie je začo. A tiež úver nechcú na to. Tak asi len dúfať a skúšať.

nikaaa1982
27. júl 2020

My sme po 8. Ivf, dieta ziadne, priblizna suma, kt sme do toho za tie roky dali je cca 20000 eur a viac (cesty, ubytovania), ja mam 3 prace, a tak sa da, tazko, ale da

mey8
27. júl 2020

No tak tieto názory....aach...nechcem nikoho odsudzovať ani sa nikoho nechcem dotknúť, ale na tieto veci sa netreba pozerať len skrz peniaze... Šťastlivci, ktorí majú na IVF sú jednoducho tou lepšou alternatívou. (vďaka Pánu Bohu sa k tejto skupine radíme aj my) ale to ešte neznamená, že tí čo na to nemajú, by sa sna o vlastnom dieťati mali vzdať, pretože potom aj plienky, kočík, krémy, mlieko...sú drahé a čo budú robiť potom, keď teraz prežívajú finančné ,,suchoty" (??).... To však ešte neznamená, že v budúcnosti sa im ich finan.situácia nezlepší, alebo žeby to nevedeli poriešiť aj iným spôsobom, ako úverom z banky. Poznám pár žien, čo sa zdôverilo zo svojím problémom rodine, a oni im finančne vypomohli (viem, že nie každý má tak skvelú rodinu,...len chcem naznačiť, že aj tu je možnosť) a navyše keď sa zamyslíte, koľko je vo vašom okolí rodín, ktoré sú ,,chudobné" a fungujú z výplaty do výplaty, a majú 2-3-5 detí.... Dieťa zas nie je až tak nákladné, ako to tu prezentujete. Ale tú radosť, šťastie a naplnenie ženám a mužom, čo sú žiaľ v tejto situácií, absolútne nič nenahradí...
Dieťa za to proste stojí....♥
Navyše názor: že aj adopcia je v tejto situácií lepšia než umelé, je pekne zavádzajúci. Autorka evidentne žiadnou adopciou neprešla a netuší aké je náročné sa cez adopciu k dieťaťu reálne dopracovať (to sú roky tvrdého boja so zakomplexovanými pracovníčkami, a hlúpo nadstavený systémom našej krajiny!) a navyše ľudia bez financií by v programe adopcie absolútne nepochodili!. ... takže len toľko k tomu...
PS, pre všetky ženy, kt. sú v podobnej situácií : NEVZDÁVAJTE SA! Bojujte, plačte, smejte sa a užívajte si maličkosti, ktoré vás denne obklopujú. Buďte vďačné, Neprestávajte snívať, modliť sa, veriť a BOJOVAŤ! ♥ NIKDY NEPRESTÁVAJTE BOJOVAŤ! veď bojujete ,(bojujeme) za to najkrajšie čo od života a od Boha môžete získať🙂 ♥ Veľa šťastia♥

autor
27. júl 2020

@mey8 veľmi pekne napísané ❤️ bojujeme ženy 👨‍👩‍👧

andrea_82
27. júl 2020

@mey8 uplne suhlasim s tym, co si napisala. Okrem jednej veci - k adopcii sa sice dava potvrdenie o prijme, ale to neznamena, ze ked zarabas malo peniazkov, ze by si v procese adopcie absolutne nepochodila.

adalmba
27. júl 2020

Ahoj, my sme boli na Ivf 3x minuli sme 5 ročne úspory. Dieťa žiadne. Dali sme na pestúnku, za 2 roky mám 3 deti. Som šťastná, aj manžel. Na 4 ivf by sme nemali, úver blbosť brať, deti plné domovi.....

ikuska187
27. júl 2020

@mey8 super napísané, aj mňa vždy zarazí, že sa k adopcii a k odporúčaniu adopcie vyjadruje vždy niekto, čo nemá ani paru, čo to obnasa. Adopcia je zo všetkých variant najťažšia a nie je to cesta pre každého (sme v poradovniku). Múdre rady, aby si niekto adoptoval sú úplne zcestne. To isté vždy odporucim človeku, co to radi druhym, nech si adoptuje, ved 1 hladný krk predsa hore dole, no nie? (ten isty nezmysel). Fura slovenských rodín žije z výplaty do výplaty, koľkí sú zadlzeni a majú x deti, tak prečo by si niekto nemohol zobrať úver aj na ivf? Ľudia majú furu spotrebakov na kraviny, no tak sa par uskromni a skoro všetko sa dá kúpiť z ruky, veľa vecí byva minimálne používaných, oblečenie sa daruje po rodinách, po kamaratkach, netreba byt otrok mamony a kupovať všetko nové a všetko drahé. My sme všetko takto dostali, nábytok sme kúpili za pár šupov v ikey, kočík mam z bazosa a nie preto, že na to nemám, ale pretože je to somarina a neekologicke nakúpiť neviem akú vybavicku a o mesiac je dieťaťu mala (každý podla preferencií, bavíme sa o tom, že aj chudobná rodina dokáže s deťmi fungovať a čuduj sa svete fungujú). Na IVF sme vdakabohu peniaze mali, zarábame nadštandardne, absolvovali sme uspesne 1 cyklus a stal nás 5000 eur, celkovo vyšetrenia k tomu a ešte dalsie veci okolo toho cca ďalších 2000 eur. Keď niekto nemá peniaze, tak skúsi aspoň bazal, čo prepláca ZP, drahé sú ďalšie metódy, ale na druhej strane podstatne zvyšujú šancu na úspech - neznala problematiky samozrejme hneď otrci gamby, že biznis, my co sme v tom zorientované, vieme, že ich nutnosť záleží od diagnózy.

ingelika78
28. júl 2020

My sme mali sme potrebne peniaze na ucte (nejake specialne setrenie nebolo ani potrebne). Nezijem na SK a IVF si tam kde zijem hradi kazdy, bez ohladu ba vek, vyslo nas to okolo 12,000 AUD. Suhlasim s tymi nazormi vyssie ze ak si niekto musi brat uver na IVF ako bude zvladat vydavky na dieta, nie len vybavicku ale naroky casom len rastu, nehovoriac o vypadku jedneho prijmu aspon na urcitu dobu pocas materskej. Ak by som peniaze nemala o dietati by som ani neuvazovala (ci uz prirodzenou cestou alebo cestou asistovanej reprodukcie).

butterfly333
28. júl 2020

@mey8 veľmi pekne napísané verím že sa to podarí aj nám.

mikasz
30. júl 2020

Tiez som sa nad tym zamyslala, nas doplatky na tri ivf cykly (hradene zo zp) vysli cez 7000€, mali sme nasetrene. Ale stalo to za to,mame krasneho 2-rocneho syna a stal by za vsetky peniaze sveta. No viem aj pochopit, ze nie kazdy nasetrene ma a s pribudajucim vekom sa moznosti, aby to vyslo, znizuju. Tak preco si nezobrat aj uver. Myslim, ze je to kazdeho osobna vec, kazdy je zodpovedny za svoje rozhodnutia...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre