Bude nám stačiť náš rozpočet?

emakiki
5. aug 2013

Ahojte, cca za pol roka budeme bývať sami...zobrali sme si hypotéku a kúpili byt... Budeme traja.
Môj manžel zarobí cca 650 e, moja materska je priblizne 197 e, to je dokopy 847 eur... ked odpocitam splatku uveru 160 e a nájom 140 e, minus este telefony a internet 25 e zostane nam vyse 500 e myslite, ze nam to bude stacit na stravu, obliekanie a pod. vydavky spojene s malou a chodom domacnosti? Plus mame dve autá, ale jedno chceme predat casom... Manzel chodi aj 3x do roka na sluzobky, vtedy zarobí cca 1200 eur k vyplate, ale to vobec nepocitam, lebo teraz ideme prerabat byt a vsetky nasetrene peniaze plus to co zarobi na sluzobke ide na prerabku...a potom ked uz bude byt prerobeny, chceme vsetky tie peniaze odkladat, aby sme po piatich rokoch na vyrocny den mohli splatit viac uveru, aby sa nam znizila dlzka splacania...
Co myslíte, bude nam tych 500 eur stacit?

brumka
7. aug 2013

@lucka1987 vau to mat efakt super uver mi mame polovicu menej, a na 30 rokov teda uz 24r, a prve roky sme platili skoro o 100€ viac koli urokom, cize realne sme za tu dobu splatili len 4tis z uveru a nebudem pisat kolko urokov :( ale teraz platime menej. nam prispevok pre mlaadych nevysiel alebo nebol za take podmienky ako bol vtedy a neviem kolko bol ohraniceny vek, takze mi sme popri tomu este spotrebaky museli. takze klobuk dolu to mate super

eeffka
7. aug 2013

@brumka no pozrela som ako to maju a take super to nie je, ma 25r ak som to dobre poratala a netusim ake ma zamestnanie, treba si uvedomit ze o 25-30r ma malokto radovo vyssi prijem ( manazeri, odbornici... ) ako za mlada, najvyssi prijem je statisticky okolo 35-40r, potom si na trhu prace mrtvola. neviem si predstavit ze by som v 25ke platila 200e a v 45ke kolko??? 450e? ved to je plat v niektorych oblastiach. + vsade citam musime prerobit zariadit......

ja osobne mam hypo na 11r, uz len 4, mam 36r, v 40ke sme za vodou, dufam, nastahovali sme sa do 3izb bytu s 2r dietatom sme dovtedy byvali u nasich, ked sme prisli do bytu pojazdna bola 1 izba, kuchyna a zazemie, cize realne 1izbak, postupne si dorobili 2. a 3. izbu, spavali sme na madraci,postupne kupovali co sa dalo, ziadne dalsie pozicky a po 5r od zacatia byvania sme konecne zili ako ludia a to mam prijem niekde inde ako tu citavam, no a samozrejme 3r RD nehrozila
niekedy mam pocit ze ti ludia jedia len rezanky a v nedelu 1kura.

lucka1987
7. aug 2013

@brumka no neviem ci to je tak super..... uvidime o 5 rokov ... tie posledne splatky su dost vysoke.. ale to si pozmenime ked nastupim do prace

brumka
7. aug 2013

@eeffka
@lucka1987 ja neviem ale u nas to bolo dost citit ked ja som nepracovala teraz som na rd a do rprace sa mi neda ist ani bysom nesla kym dojcim. ja mam zlu pracu ale verim ze deti ked budu vadsie to bude lepsie ale nechapem ludi co maju hypoteky achodia na dovolenky mi mse boli prvy krat pri mory pred 2rokmi a to sme strasne dlho spolu. ale verim ze casom bude lepsie no nie ja si tiez hovorim z e lepseie zaplatim teraz uroky a potom nam daju cenu nizsie ale ked pozeral tak co platime teraz mame vyratane aj na poslednu splatku, len na rok chceme refinancovat hypo, cize co nam ostava narok 23r sa nam to da opat na 30r a vadsimi splatkami levbo potrebujeme auto

dai
7. aug 2013

@eeffka tak ak bude robit karieru tak jej plat bude stupat... ono kazdy musi vediet ako natom je - ked robim pracu kde sa da postupovat a pracujem na sebe tak je pravdepodobne ze plat pojde hore - u nas vo firme su pomaly vsetci seniorni manazery ludia nad 40 rokov a tam su teda uz platy uplne niekde inde, nehovorim o odmenach, ucasti na zisku a podobne...aj moj plat co som mala ako 25 rocna a ako 30 rocna sa neda porovnavat... a stale ide o relativne nizke sumy - ano, niekde su take platy ale tak hadam lucka vie aky maju prijem a kde ziju😉
my mame este napr. asi 24 rokov hypo pred sebou ale verim ze to splatime omnoho skor ak teda budeme chciet... nam konkretne sa to moc neoplati kedze urok mame nizsi ako je inflacia😉 teda ak, tak len pre ten pocit istoty

lucka1987
7. aug 2013

@eeffka tak tak.... kym som nesla na md moj prijem nebol vyssi ako 450 € .. takze ani teraz zazraky neocakavam. preto ako pisem si to chceme zmenit na rovnomerne splacanie, kedze nam to pri zakladani uveru nevyslo a muselo sa to riesit takto..... dalsia vec je, ze sa nam dari odkladat clekom slusnu rezervu v pripadne hocicoho ak by sa stala vec ze by sa nedala zaplatit splatka.. nehovoriac o poisteni proti strate zamestnania ci inych veciach....ak si to prehodime na rovnomerne splacanie tak splatku nam ratali na cca 350 € co je uplne v pohode...kedze nic ine okrem tohto uveru nemame, ziadne nutene platenia pokrem beznych rézii.

brumka
7. aug 2013

@lucka1987 tak nech vam to vydrzi ako budete potrebiovat, a plat 450 je super tolko ani ja nemam a to som kusok od BA so vzdelanim. takzo sa dneska zije ked clovek potrebuje strechua starat sa o deti

lucka1987
7. aug 2013

@dai no veru.. veiem ake mame moznosti. a poviem to otvorene.. zatial je to super.... ale co bude o 15 rokov si netrufam povedat..... proste dojde nejaka doba, nejaka zmena v ekonomike a sme na dne.. takmer vsetci zauverovaní.... cize takto dopredu je to tazko vsetko vediet s urcitostou povedat, aj ked je fajn mysliet na buducnost.....
ja som raz vyslovila mylsienku, ktorej sa drzim... ked sa stane, ze budeme citi na penazenkach, ze to jednoducho ide tazko s tym uverom, tak vzdy je moznost predaja a ist do mensieho.. uskromnit sa a nepotrebovat 2000 m pozemku a 160 m domceka.... ale nieco na co vtedy budeme mat a bez obav budeme zit.......
takze som otvorena aj tejto moznosti

zuzla2
7. aug 2013

500e je v pohode podla mna na vyzitie..a este,ked sem tam budes vediet usetrit 😉
my sme brali hypo pred 6rokmi...necelych 48t na 20r....zacinali sme so splatkami 400e...kedze mame fix na 1rok...tak sa nam to kazdy rok znizovalo..teraz nam to vychadza na cca 350e...a mame to robene cez poistky..tak o 2roky budeme platit znova o 20-25e menej..zalezi aj od urokov....akurat sme tohto roku xceli prefinancovat,lebo sa nam zdalo,ze platime vela..ale sme si to prepocitali a ostavame pri tom pri com sme...kedze teraz by sme platili menej..ale uz az do konca uveru tu istu sumu (teda ak by sme nesplatili nieco predcasne)...takto platime viacej,ale viem,ze uz budeme platit iba menej a menej:D...

dai
7. aug 2013

@lucka1987 rozmyslam velmi podobne ako ty😉 vzdy je tu moznost dat nehnutelnost do najmu a ist do mensieho, pripadne ju predat a kupit nieco mensie stale postacujuce, alebo ist do oblasti kde su nehnutelnosti lacnejsie, alebo odist zo slovenska a zacat zase od nuly😀 ja sa nejak tiez neviazem na majetok - je fajn ho mat ale este lepsie je mat moznosti kedykolvek zacinat odznova v niecom novom, inom🙂

lucka1987
7. aug 2013

@brumka fuha.. no vidis... ja mam len maturu a hybala som sa od 400-450 . okres pb .... a robila som v obycajnej fabrike..... kamosky co sa dostali na normalnejsie miesta zarabali vtedy vo fabrike 650 v cistom + stravne listky. na 3 smeny vsak pracovali....... potom to mierne kleslo a dnes sa ich platy opat splhaju k tej sume..... a to tam pracuju zeny aj len z ucnakom ci nedorobenym dvojrocakom......
ale to sa neda planovat.... pozri u nas v tescu predavacky maju v priemere 400 € + stravne listky za 70 € .. ked niekto chce a nevadi mu akakolvek praca tak sa zarobit da.... nebudem zo seba robit nejaku hrdopysku, ze chcem pracovat len v kancli, ci v nejakom cistuckom prostredi, ked viem, ze ak si máknem trochu mozem mat plat ako zena v banke za priehradkou .. tym nechcem nic zle na nikoho povedat.. len tolko, ze prace je vzdy dost.... a niekedy treba mat v sebe kusok pokory a robit aj pracu ktoru si clovek nevysnival, ale dokaze ho obzivit

eeffka
7. aug 2013

@brumka
@lucka1987

ja som ta co ma hypo a aj chodi na dovolenky a aj ma nove auto, aj elektroniky pozehnane, ale!!!
studovala som ja aj muz a sme zamestnani v odbore, obaja niekde by som to nazvala stredny manazment, ja dajme tomu vyssi v ramci nasej firmy. na MD prvej som bola 6mesiacov, potom bol doma muz ( mala som vyssi plat ako on , takze nebolo o com) potom babka c1 ( vdakabohu za nu), potom sme skudlili, skudlili, nasli byt, vlastnymi rukami si ho prerobili ja kamcelarska krysa viem omietat/tapetovat/pokladat podlahy/malovat/robit pohlady 😀 ako je pravda ze mam k tomu vztah a nepovazujem to za roboty ale za relax. Muz detto z neho sa vyvinul elektrikar, vodar obkladac. V prva rok ked sme makali na byte ako mukli sme sli na nasu dovolenku bo sme nic nerobili len sa hadali kvoli bytu a sedeli sme 4dni v madarskych kupeloch na vodnych tryskach ako dochodcovia. ked sme poplatili co sa muselo, tak sme pozreli ci nam zvysi na nejaku omietku... farbu? o nabytku sme ani nesnivali. obyvak sme si kupili pred 3-4rokmi..cca?
chodili sme aspon na 2-3dni s malou niekam vypnut.
momentalne platime hypo vo vyske 20% nasich prijmov, a ked sme zacinali tak to bolo 35%

a na druhe dieta som si trufla az po 7rokoch a aj to som bola doma sladkych 12m, na viac nevyslo, inak aj ja kojim takze sa to da, len mne moja robota , teda najma plat za to stoji ) teraz strazi babka c 2)

zuzla2
7. aug 2013

@brumka no vidis..my mame aj hypo,aj uz 4rok za sebou sme boli na dovolenke pri mori 😎 aj auto sa ine kupovalo... ono sice niekto iny by mozno radsej vlozil tie peniaze do predcasneho splatenia...ale zijeme len raz, tak si treba ten zivot aj uzivat (samozrejme pokial na to je)

brumka
7. aug 2013

@zuzla2 troska zacnem zavidiet ale v dobrom.

zuzla2
7. aug 2013

@brumka teraz uz aj ja nam.... 😀 pred 6rokmi,ked sme kupovali byt by ma ani vo sne nebolo napadlo,ze sa to po case tak zmeni....kupili sme byt v povodnom stave...tak uz som sa videla,ze budeme 10r iba byt prerabat..nikde nepojdeme...najtazsi bol prvy rok..to sme sli doslova od vyplaty k vyplate..nedalo sa usetrit ani 1e(teda vtedy boli este slovenske koruny)...ziadna dovolenka..az na dalsi rok sme sli na dovolenku,ale len tu na SK na predlzeny vikend...
ale bohu vdaka,ze je to tak ako to je...hlavne nech je mm zdravy,kedze je zivitel a bude vsetko 😉 a pokial sa aj ja zamestnam,tak uz uplne super...

lucka1987
7. aug 2013

@eeffka my si na druhe netrufame.. teda mm ano , ja nie.. aj ked nechavame tomu volny priebeh... nasa hypo je teraz mozno kolko...10 % z nasich prijimov ..... ak nasa splatka porastie ako som pisala pri vzostupnom asplacani a prijimi budu take ako teraz.. ( ja som na rd / tak nasa splatka bude 30 % z prijimov, co si mylsim, ze sa stale da..... aj ked len tak tak....
snazime sa to dat do roviny aby splatka neprevysovala 25 % .. vtedy je to mylsim si akurat na doraz.
tiez chodime na vylety, dovolenky, velnesy..... neminame na zbytocne kvanta osatenia.. radsej si dovolime zazitky.
a pri dome.... ja to tiez povazujem za relax. robim vsetko co sa da 😀 😀 😀
auto mame starsie, ale tak vykonne a super, ze ho nechcem menit ani za svet.. mam k nemu citovy vztah a beda tomu , kto by mi ho vzal.. kazde buchnutie ma boli zanho 😀 😀 mame subaru forester 2000 😅 😀 ked sme s mm zacinami sme na dovolenky nechodili, len na predlzene vikendy.. zariadovali sme si najomny byt tak sa nedalo ani velmi.....
teraz ako sa nam maly narodil konecne, tak sa akosi vsetko otocilo, stupli sme na prijime aj napriek tomu ze ja som prestala pracovat-.... minuly rok sme boli na dvoch dovolenkach a tento rok opat pri mori.. takze sa stazovat ozaj nemozem.....

boze a s tym druhym dietatom.... to tiez take zmiesane pocity..... pravdepodobne az ked si opat najdem pracu a nieco odpracujem... je mi uz dlho doma 😅 a ktovie, mozno ani nebude.. a mozno az niekde pred 40 tkou ma prepadne ten pocit , ze chcem byt este tehula