icon

Bývalý partner prestal splácať spoločný úver

23. dec 2023

Dobry den, ked som zila s partnerom (neboli sme manzelia ) vzali sme si uver. On aj ja, aby nam to vyslo na kupu domu.
Nezijeme spolu uz 5 rokov, dohoda bola po odchode, ze samozrejme uver plati on, ja som odisla 5 mesiacov po kupe domu uplne bez nicoho. Prisla mi vsak upomienka, ze uver prestal platit.
Da som to prosim nejako pravne napadnut pripadne zmenit kto peniaze z uveru cerpa ?

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 31. máj 2026 · 52 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Ak je osoba zapísaná v úverovej zmluve ako dlžník, banka bude vymáhať splátky od nej bez ohľadu na to, kto v nehnuteľnosti býva alebo na čo boli peniaze použité.
  • Rozdiel medzi spotrebným úverom a hypotékou je zásadný: pri hypotéke ručí nehnuteľnosť a banka môže podať návrh na dražbu, pri spotrebnom úvere dom obvykle neručí a zodpovednosť zostáva na dlžníkovi.
  • Bežné praktické kroky sú: okamžite komunikovať s bankou (požiadať o zmenu podmienok alebo vyňatie z úveru), získať právne poradenstvo, prípadne spísať uznanie dlhu u notára alebo riešiť nárok súdnou cestou.


Najčastejšie otázky

Q: Čo sa stane, ak som napísaná v úverovej zmluve a spoludlžník prestane platiť?
A: Ak ste uvedená v úverovej zmluve, máte povinnosť platiť podľa zmluvy; banka bude vymáhať dlžné splátky od všetkých zmluvných dlžníkov a eviduje to v úverovom registri.

Q: Ako zistím, či ide o hypotéku alebo spotrebný úver a prečo je to dôležité?
A: Hypotéka je viazaná na nehnuteľnosť a banka pri omeškaní môže iniciovať dražbu nehnuteľnosti; spotrebný (bezúčelový) úver obvykle neviaže dom ako ručenie a exekúcia sa smeruje priamo proti dlžníkovi.

Q: Môžem sa právne brániť proti pohľadávke, keď bola dohoda o platení ústna?
A: Banku nezaujíma ústna dohoda medzi osobami; bez písomnej právne záväznej zmluvy medzi zmluvnými stranami zostáva povinnosť splácať podľa úverovej zmluvy, preto je efektívne riešenie právne poradenstvo a prípadné súdne vymáhanie pohľadávky medzi fyzickými osobami.

Q: Ako ma ovplyvní nezaplatený úver v budúcnosti?
A: Záznam o omeškaní sa objaví v úverovom registri, čo môže zhoršiť šancu na získanie ďalšej hypotéky alebo úveru v budúcnosti.

Q: Pomôže mi uznanie dlhu pred notárom proti spoludlžníkovi?
A: Uznanie dlhu pred notárom môže slúžiť ako dôkazný prostriedok pri súdnom vymáhaní voči druhej osobe, no banku to nezbavuje práva vymáhať dlžnú sumu od zapísaných dlžníkov.

Q: Aké konkrétne kroky mám okamžite urobiť, ak spoludlžník prestane splácať?
A: Kontaktujte banku a preukážte ochotu splácať alebo žiadať zmenu splátkového kalendára, vyhľadajte právne poradenstvo, zvážte požiadanie o vyňatie z úveru alebo spísanie uznania dlhu u notára a akcie voči spoludlžníkovi riešte súdne.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Ak ste zapísaný v úverovej zmluve, zmluvná povinnosť platiť zostáva na vás a banka nebude akceptovať len ústne dohody o tom, kto spláca.
  • Banka nezohľadňuje, kto v nehnuteľnosti býva alebo na čo boli peniaze použité; zmluva a zabezpečenie (hypotéka) sú rozhodujúce.
  • Pri zlyhaní splácania hypotekárneho úveru môže banka iniciovať dražbu nehnuteľnosti; pri spotrebnom úvere zostáva vymáhanie voči dlžníkovi bez automatického zaťaženia domu.


Sporné názory

  • Možnosť A: Uznanie dlhu alebo písomná dohoda u notára medzi bývalými partnermi môže pomôcť pri neskoršom súdnom vymáhaní nároku.

Možnosť B: Notárne podpísaná dohoda medzi partnermi nič nemení na povinnosti voči banke; banka bude požadovať platby od zapísaných dlžníkov bez ohľadu na takéto dohody.

  • Možnosť A: Ide o hypotéku, a preto je riziko straty domu reálne a treba riešiť dohodou s bankou alebo predajom.

Možnosť B: Ide len o spotrebný úver na dofinancovanie, takže dom nie je priamo zaťažený a dlžnosť zostáva na tom, kto bol dlžníkom úveru.

Otvorené otázky

  • Bolo by rozhodujúce presne zistiť typ úveru (hypotéka vs spotrebný úver) a jeho zabezpečenie; táto skutočnosť často zostáva neriešená bez nahliadnutia do zmluvy.
  • Zostáva otázka, či banka súhlasí s vyňatím jedného z dlžníkov z úverovej zmluvy za aktuálnych okolností.


Spomenuté značky a firmy

žiadne

Spomenuté produkty a metódy

spotrebný úver, hypotéka, úverová zmluva, uznanie dlhu pred notárom, vyňatie z úveru (vypustenie dlžníka), úverový register, exekúcia, dražba nehnuteľnosti, súdne vymáhanie pohľadávky

Miesta a osoby

žiadne

Strana
z2
avatar
zmrzlinka2021
23. dec 2023

Ak si na úverovej zmluve, máš povinnosť platiť. Buď jeden alebo druhý, alebo obaja

avatar
nika11103
23. dec 2023

Kto je na zmluve ? Komu patrí dom ?

autor
23. dec 2023

@nika11103 V dome byva ex sam.

avatar
nika11103
23. dec 2023

Ak si si vzala úver a ešte je aj cely dom napísaný naňho , tak to bude veľmi zle

avatar
isis234
23. dec 2023

Spísali ste dohodu, kto bude platiť úver?

avatar
nika11103
23. dec 2023

Jasne ale na koho je ten dom napísaný ?

autor
23. dec 2023

@nika11103 na neho

avatar
nelca84
23. dec 2023

Obavam sa, ze toto ponaucenie ta vyjde velmi draho

avatar
isis234
23. dec 2023

Napíš do právnej poradne, tu na koníku. Poradia.
Ja som sa v minulosti poučila. Kamoška, s dobrým platom, potrebovala súrne úver. Mne prišla upomienka. Šla som za ňou. Sľúbila, že to zaplatí. Ďalší mesiac znovu upomienka. V banke mi poradili aby som prišla s ňou a v mojej prítomnosti nech to ona zaplatí. Našťastie posledná splátka. Stretla som našťastie v ten deň i jej manžela. On o ničom nevedel. Ospravedlnil sa i za ňu a povedal že on to ide zaplatiť.
Neskôr kolegyňa tiež či jej pôjdem ručiť. NIE. Urazila sa. Jej problém.
Poučenie pre teba... Všetko treba spísať, + podpisy overiť u notára. Nie ste manželia. Jemu to vyhovuje.
Držím palce aby si nemusela platiť. Naňho je písaný dom, on mal platiť. Ak si zobrala úver i ty, mala si trvať na tom, aby si bola zapísaná na katastri ako spolumajiteľla domu.. Tak isto je to i pri kúpe nehnutelnosti.

avatar
sasa1310
23. dec 2023

a keď prestaneš platiť aj ty, tak príde o dom. Treba ísť do banky a opýtať sa tam. Dom pôjde do predaja a banka si zoberie zvyšnú dlžnú časť. Treba riešiť s bankou. Presne preto je dom založený, lebo je zabezpekou banke. Čiže banka potom berie dom. Ak sa teda bavíme o hypotéke

avatar
nika11103
23. dec 2023

Och joj. To má moc moc mrzí . Ja som si presne pre toto môjho dlhoročného partnera , aj keď ho volám muž a mame spolu dieťa , nevzala . Lebo sa snažím nejako myslieť do budúcna poznám ho viem aký je . Zobral si uver na dom , ja na auto , a nie nie je tam veľký rozdiel lebo zobral schatraly starý dom kde sa komplet všetko menilo prerabalo a ešte tu je milión roboty . Ale keďže ho už poznám , tak som sa radšej “poistila” keby sa stalo niečo take ako tebe . Neber to prosím ako poúčanie alebo mudrovanie , naozaj s tebou súcitim. Neviem ako by som ti poradila pomohla , ale keď ty si si vzala polku uveru nq seba , dom je písaný naňho , podľa mna to budeš mat hrozné ťažké nejak dokazovať . Banku to nezaujíma kto a čo si za to kúpil a kto to využíva . Ale kto je napísaný ako dlžník a kto jej to bude splácať . Možno v právnej poradni ti niečo poradia ale určite to bude na dlhé lakte . Veľmi má to mrzí a je mi smutno z toho že sa takéto veci deju a žena ktorá s tým už nič nemá teraz bude mat problémy možno … neviem koľko máte rokov aké máš vzťahy s jeho trebárs rodičmi ale mne keby sa to stalo a nedá sa s exom dohodnúť tak asi idem za rodičmi a im poviem v akej som situácii a aké je to morálne od neho podle že on si 5 rokov býva a ty máš teraz za to platiť ? Je mi to ľúto. Moc ti držím palce. Skus napísať do tej skupiny právnej poradne

avatar
petamich
23. dec 2023

idealne by bolo, ak by ste si toto vysporiadali uz pred tym
kazdopadne, ak je na liste vlastnictva uvedeny iba on = dom je jeho, tak je v jeho zaujme, aby sa uver platil, v opacnom pripade banka uver zosplatni a nehnutelnost pojde do predaja, na pokrytie uveru

urcite ale by som sa sla na tvojom mieste informovat do banky

avatar
slovenka753
23. dec 2023

Nedá sa s tým robiť pravne nič. Ak ste sa aj dohodli vy dvaja, banku to nebude zaujímať, pre banku nie je dôležité kto v dome žije ani kto uver plati. Ak ide o hypo, banka časom vydrazi nehnuteľnosť, často ale nedôjde k splateniu celého úveru, ale zostane nejaká čast, ktorú stále budete povinní zaplatiť keďže v dražbe sa máloktorá nehnuteľnosť predáva za trhovú cenu. Zároveň však pozor, tvoje meno bude v úverovom registri, čiže môžeš mať problém v budúcnosti s hypo. Kontaktuj ex, vyplatte to čo teraz nezaplatil a potom sa skús buď dohodnúť s ex a bankou, že ťa vyjme ako dlžníka z úverového vzťahu ...ale asi bude potrebovať niekoho ďalšieho za teba. Alebo dom predat a úver vyplatiť.

avatar
slovenka753
23. dec 2023

Ešte doplním že vyššie uvedené platí ak si na zmluve ako spoludlznik čo vyplýva z prvého príspevku

avatar
la_dolce_vita
23. dec 2023

Dohoda bola len ustna? Tieto zalezitosti po rozchode treba riesit s bankou, uver sa prepise len na jedneho. Ostat spoludlznikom a nemat vobec nic je nezodpovednost, nechcem napisat priamo ze hlupost. Navyse ak je uz delikvencia/omeskane splatky, je neskoro, banka to uz nebude akceptovat. Si v neprijemnej situacii, zrejme to budu ziadat od teba, predpokladam ze ex nechce prist o strechu nad hlavou.

avatar
nika11103
23. dec 2023

@petamich petusik ak si autorka vzala len nejaký “bezúčelový” či jak sa tomu nadáva spotrebný úver , tak asi má smolu 😭

avatar
nelca84
23. dec 2023

@nika11103 tiez mam pocit, ze sa jedna o nejaky spotrebak na dofinancovanie, nie hypo...

avatar
lelelienka
23. dec 2023

Nechapem len jedno - preco ste si uver brali obaja na kupu domu, ktory je ( z nejakeho sialeneho, mne nepochopitelneho dovodu) iba jeho 🤷‍♀️

avatar
nika11103
23. dec 2023

@nelca84 no veď to presne čo sa snažím povedať …. Že ak je to len bezúčelový spotrebak , keby aj hneď prestane úplne platiť jej ex , dom mu možno zoberú ale jak tu písali kocky vyššie ešte by musel aj doplácať , pochybujem že autorke by dal nejaké peniaze , a jej ostane bezúčelový úver a nikoho nebude zaujímať že tie peniaze dala na dom , kde býva už 5 rokov jej ex a bla bla bla . No nezavidim 🥺

avatar
petamich
23. dec 2023

@nika11103 och to mi vlastne nenapadlo, pravdu mas 🥲

avatar
sasa1310
23. dec 2023

@nika11103 a ako si sa poistila?

avatar
la_dolce_vita
23. dec 2023

Ak ide len o spotrebak, kde sa meska, domu sa to netyka, neruci sa domom. Cize ex si bude spokojne zit a splatky hodi na teba ☹

avatar
nelca84
23. dec 2023

@nika11103 ak si ona zobrala spotrebak na seba, dom mu nemaju preco zobrat. S jej spotrebakom nema jeho dom nic spolocne. Autorka ma smolu, jej uver, jej dlh, ze oni sa dohodli, to nikoho nezaujima, bude to musiet platit sama.

avatar
nika11103
23. dec 2023

@nelca84 áno áno asi sa vyjadrujem jak dement , toto presne som myslela . Že ak je to spotrebak na ňu tak či on platiť bude nebude to je úplne jedno ona si bude musieť ten svoj úver splácať sama . Tak som to myslela ako ty . To že dom mu zoberú som myslela tak keby prestal úplne splácať splátku za dom. Každopádne je to celé zle a v dnešnej dobe fakt všetko treba poriadne premyslieť . Úplne najlepšie písomne dohodnúť 🤣🥺

avatar
jaroslav81
23. dec 2023

Nech sa najprv autorka normálne vyjadri, či išlo o spotrebný úver a či si ho brala sama alebo priateľ bol spoludlžník. Bez základných info ťažko radiť

avatar
la_dolce_vita
23. dec 2023

@nika11103 spravne a doplnim, ze najlepsie je to hned riesit s bankou a byt vypustena z uveru. Toto je najvacsia istota.

avatar
zmrzlinka2021
23. dec 2023

@isis234
Ved pise, ze spisali - uverova zmluva sa to vola a banke je jedno, kto to zaplati. Ak nechces platit uver, nejdes do uverovej zmluvy.

autor
23. dec 2023

@jaroslav81 Tam islo o pozicku o dofinancovanie, nie priamo hypo na dom. Zostava splatit este 3.000€. On to plati zo svojho uctu roky. On peniaze ma, tu ide o deptanie z jeho strany ked nie je podla neho - mame spolu dieta.

avatar
sasa1310
23. dec 2023

no tak to aj zbytočne chodiť do banky. Splácať musíš

avatar
dominikamacakova
23. dec 2023

Čo si čakala? 🤔

Strana
z2