Cytológia - Union

al1001
24. okt 2023

Ahojte. V apríli som bola u gynekológa na preventívnej a robil mi obyčajnú cytológiu. Mala som zlé výsledky. Dnes som bola na kontrolnom stere, dr mi robila tú LBC cytológiu, platila som 25e. Doma som zistila, poistenci Union majú raz ročne v rámci preventívnej prehliadky zdarma tú LBC cytológiu. Tak teraz neviem, či sa to preplatenie týka len keď je počas preventívnej prehliadky robená, alebo aj takto ako som bola ja na kontrolnom stere?
Ďakujem.

diaalex
24. okt 2023

@al1001 majú to aj Dôvera a platila som, volala som im na linku a už to preverujú 4t 🤷🏻‍♀️

al1001
autor
24. okt 2023

@diaalex ja som tiež volala, ale v Union mi ani nevedela povedať či sa to týka kontrolného steru.

nelca84
24. okt 2023

@al1001 ja si davam robit LBC cytologiu v ramci preventivky a nikdy neplatim. Podla mna uz nemas narok na preplatenie LBC ak si si dala spravit obycajnu...

al1001
autor
24. okt 2023

@nelca84 tiež si myslím. Uvidím v apríli, požiadam o LBC a uvidím či bude dr pýtať poplatok.

nelca84
24. okt 2023

@al1001 v ramci preventivky nebudes platit

nikpa
24. okt 2023

@al1001 mesiac dozadu mi na preventívke robil LBC zadarmo, mám union. Ja som to ani nevedela, minulý rok mi sestrička na gynde povedala, že u nich to robia automaticky všetkým pacientkam na preventívke, ktoré majú Union. Takže asi záleží aj od lekára, tvojmu to vždy na preventívke radšej prizvukuj.

union_zp
AMBASÁDORKA
7. nov 2023

@al1001 Dobrý deň,
na benefit od Union ZP- Cytologické vyšetrenie metódou LBC máte nárok raz ročne. Stačí svojho gynekológa požiadať o toto vyšetrenie pri nasledujúcej preventívnej prehliadke. Za vyšetrenie neplatíte, hradí sa priamo poskytovateľovi ZS.
Viac informácii nájdete tu: https://www.union.sk/vysetrenie-lbc-bez-doplatku/
Ďakujeme za Vašu dôveru.

union_zp
AMBASÁDORKA
7. nov 2023

Ešte by sme radi doplnili: nemusí byť toto cytologické vyšetrenie naviazané na vykonanie preventívnej prehliadky

al1001
autor
14. dec 2023

@union_zp ďakujem. Moja situácia bola taká, že v apríli som mala preventívku, kde bola vykonaná klasická cytologia. O pol roka som mala kontrolný onkocytoster, kde bola vykonaná LBC cytologia za poplatok 25eur. Taktiež mal byť bez poplatku?

mima1608
14. dec 2023

Mne robí dr len LBC cytologiu každý rok a nikdy nič neplatim. Tiež mám Union.

lienka882
20. feb 2024

Dnes som bola na preventívke a doplácala som 15 eur u Olšavského....som v unione a viem že ju celú hradia. Čo mám robiť keď rok čo rok doplácame za LGB

lienka882
20. feb 2024

Dnes na preventívke si vypýtali 15 € za cytologiu a som v unione. Tak je to rok čo rok.

lienka882
20. feb 2024

@union_zp dnes na preventívke si vypýtali 15€ za LBG a tak je to každý rok. Čo robiť

asanti55
20. feb 2024

Ja mam doveru a za vysetrenie LBC nikdy neplatim

union_zp
AMBASÁDORKA
1. mar 2024

@lienka882 overiť, či má lekár zmluvu s poisťovňou a ak áno, spýtať sa ho na dôvod doplatku, keďže ako zmluvný poskytovateľ si to prepláca cez poisťovňu. Informujte nás prosím s jeho odôvodnením. Ďakujeme.

diaalex
2. mar 2024

@lienka882 presne uňho som platila 15€, ale dôvera. Poisťovňa mi len povedala že asi ma v cenníku navyše poplatok.
@union_zp Evidentne tento lekár vyberá navyše od každého bez ohľadu na poisťovňu

mamkaviki
21. apr 2024

@union_zp prosím Vás mňa by zaujímalo lebo taktiež idem na preventívnu na gynekológii a pre istotu som volala na gynekologiu a sestrička mi povedala ze sa dopĺňa a 10eur aj keď som poistencom unionu majú s danou poisťovňou zmluvu ale zaujíma ma to prečo niekto ma to zdarma ako benefit a niekde sa dopláca a ako sa to dá u Vás preplatiť poslať nejaku žiadosť ci ako lebo mi to príde neférové ze u niekoho je to tak a u niekoho tak viete sa mi k tomuto vyjadriť vopred ďakujem

union_zp
AMBASÁDORKA
25. apr 2024

@mamkaviki preplácanie vyšetrenia je možné len skrz poskytovateľa - čiže priamo poistencom úhrady nepreplácame. Ako bolo písané vyššie, je potrebné sa spýtať doktorky prečo máte doplácať, keď to je plne hradené poisťovňou.
Viac informácii nájdete tu: https://www.union.sk/vysetrenie-lbc-bez-doplatku/
Prípadne overiť možnosť iného gynekológa ak je to možné, kde tieto poplatky nad rámec nevyberajú. Ďakujem za pochopenie.

mamkaviki
25. apr 2024

@union_zp ale stále nerozumiem tomu prečo vy neviete kontaktovať lekára ze akým právom vyberajú poplatky od pacientov tak si vezmite ze keď denne ma 20 pacientiek ktoré zaplatia od 10 po 27e pripadne viac tak nie je to ako keby ich biznis trosku to nie je fér nemyslite?