Daňové priznanie a daňový bonus

syrik
7. feb 2013

Viete mi prosím poradiť, ako je to s DP a materskou a rodičovskou dovolenkou? Môže si muž na mňa uplatniť daňový bonus - je to nejako finančne obmedzené? A čo ak sme nadobudli minulý rok byt a je napísaný na oboch? Na to sa dáva zvlášť DP?
ĎAKUJEEM

tajomna21
7. feb 2013

@syrik danovy bonus si uplatnuje muz na dieta, nie na teba ... uplatnuje sa od narodenia dietata kazdy mesiac v mzde, napr. tak, ze o ciastku danoveho bonusu plati mensie dane .... je tam nejaka podmienka, kolko musi zarobit, myslim, ze minimalnu mzdu a viac, aby mal narok
na teba si moze uplatnit nezdanitelnu ciastku, ale zalezi od prijmu, aky si ty mala, ci bude v plnej vyske alebo kratena

co sa tyka bytu, to je uplne ina dan, to musite nahlasit dan z nehnutelnosti, ta s prijmom zo zavislej cinnosti (zamestnanec) alebo so zivnostou nic nema

alena0305
7. feb 2013

@syrik Daňový bonus na dieťa sa dá poberať mesačne - ak si ho manžel doteraz neuplatňoval - tak to uvedie v daňovom priznaní dodatočne. Na teba si môže uplatniť odpočítateľnú položku - t. j. cca 3600 eur (je to trochu viac - ale neviem presne) na celý rok. Materská a PNka sa ráta ako príjem, rodičovský sa neráta= čiže príjem 0 . Zrátaš si za celý rok - koľko si dostala. Ak to je táto suma alebo vyššia - tak si nemôže odpočítať nič. Ak je to oveľa menej - budeš to potrebovať na papieri a manžel to odovzdá v účtarni - a potom bude mať vrátku dane.

syrik
autor
7. feb 2013

Ale ja nemusím podávať DP? Inak ďakujem holky, ste zlaté =)

evita68
7. feb 2013

@syrik ak si celý rok bola len na MD a RD, ty DP nepodávaš..

manžel si na teba môže uplatniť 3644,74 - materská prijatá v roku 2012 = túto čiastku, ak si iné príjmy nemala.. rodičovský príspevok sa do tohto príjmu nezarátava

syrik
autor
8. feb 2013

@evita68 Nie, bola som len PN, na MD a RD...ĎAKUJEM MOC 🙂

adamikovalucia
25. feb 2013

@evita68 Dobrý den, písali ste tu príspevky a myslím, že sa v tom vyznáte,potrebujem poradiť ohladne odpočitat. položky na manželku.
Minulý rok 2012 som bola do 1.3.2012 na rodič. dovol. V marci mi firma preplatila dovolenku v sume 365e. od 2.3. som bola evidovaná na UPSVaR to je, že 6 mes som dostávala podporu cca 330e mesačne. a v 11 a12 /2012 som mala dohodu v čistom 138e mesačne.
Viete mi poradiť čo všetko si može odpočítať? Vopred dakujem

evita68
25. feb 2013

@adamikovalucia
spôsob výpočtu na nezd. časť pre manžela bude:

3644,74 - hrubý príjem za dovolenku + odvody z dovolenky - podpora - príjem z dohody

adamikovalucia
26. feb 2013

@evita68 dakujem