Daňové priznanie, keď rodičovský príspevok poberal manžel

5esicko
30. jan 2017

Prosim nevie mi niekto poradit v specifickejsitucii? Blizi sa cas podania danovych priznani a neviem co v mojom pripade...v roku 2016 som poberala matersku do 13.8...následne som.sa evidovala na Upsvar ako uchádzac o.zamestnanie z dovodu,aby som mohla SP požiadať o podporu(skoncil mi PP pocas materskej)..takze rodičovský prispevok od 13.8. Dodnes poberá manzel,kedze ja nemozem mat podporu aj rodicak..o pr dni mi podpora konci,rodicovsky prehlasime na mna a pokracujem v rodicovskej dovolenke..mam povinnosť za rok 2016podat daňové priznanie? Moze si manzel uplatnit nejaky bonus na dieta/mna? Ak ano,kde a koho poziadat? Danove priznanie mu nerobi zamestnavatel ale externa uctovnicka,ktorej odovzda podklady (okrem trvaleho PP mal aj iny príjem)'
Ak sa najde niekto kto vie poradit,vopred dakujem!!! 😘🙏

ragulca
30. jan 2017

@5esicko veď sa poraďte s externou uctovnickou. Ináč daňový bonus áno, môže si uplatniť, ak mal príjem vyšší ako 1901 eur myslím a na teba takisto môže, ak tvoj príjem nepresiahol 3803,33 eur, pričom materská aj podpora myslím, sa počítajú do primu. Vrátia mu preplatok len do výšky odvedenej dane. Dúfam, že som to napísala dobre a zrozumiteľne 😃

ragulca
30. jan 2017

@5esicko co da týka teba, ak si nemala zdanitelny príjem vyšší ako 1901 eur, nezapocitava sa materská ani podpora, nemáš povinnosť podať daňové priznanie

5esicko
autor
30. jan 2017

@ragulca ja som mala iba matersku a podporu, takze z toho mi vychadza, ze za seba nemam povinnost ziadnu a muzovi odkazem nech sa poradi s tou uctovnickou 🙂 Dakujem velmi pekne!! 😉👏

evittam
31. jan 2017

@ragulca Pre nárok na uplatnenie daňového bonusu musíš mať príjem minimálne polovicu minimálnej mzdy - t.j. za r.2016 2430Eur.
@5esicko Manžel si za teba môže uplatniť NČZD ale zrátaj príjem za MD a za podporu - ak ten presiahol výšku 3803,33Eur tak si nemá čo uplatniť. DB na dieťa si môže uplatniť ak splnil podmienku, o ktorej som už písala - čo si myslím, že pri normálne pracujúcom človeku to spĺňa. A aj RP v jeho prípade je nezdaniteľný príjem.
Čo sa týka teba - ty nemáš povinnosť podať DP.
A mimo diskusiu - to fakt netuším čo má za externú účtovníčku keď sa musíš radiť niekde inde - takú by som neplatila - toto by mala vedieť každá priemerná účtovníčka. 🙂

ragulca
31. jan 2017

@evittam boooze, jasneeee až teraz pozerám jaku čiastku som napísala 😱😬

5esicko
autor
31. jan 2017

@evittam Dakujem! 😘 tu posldnu vetu mu odkazem, dobre som sa pobavila 😅 moj prijem za r. 2016 presiahol spominanu ciastku, takze na mna si neuplatni a na dieta podmienku splna, tak vybavime aspon to 🙂 je to nejaka fixna suma? (DB na dieta) 🙂

evittam
31. jan 2017

@5esicko Áno, 21,41/mesiac. Ak si neuplatňoval mesačne v zamestnaní tak si to uplatní ročne v DP.

5esicko
autor
31. jan 2017

@evittam neuplatnoval si, dakujem 🙂 a cca. kedy spätne vyplacaju tento bonus? ci to je individualne?

evittam
31. jan 2017

@5esicko DP sa podáva do 31.3. - pokiaľ nedáš odklad. Potom má DÚ 60 dní na vyplatenie nedoplatku alebo DB - čiže reálne peniaze chodia okolo 10.5.na účet.
A je jedno či by si podala DP aj dnes - tých 60 dní platí od zákona daného termínu podania DP.

majusqa77
31. jan 2017

@evittam do 40 dni (inak to 10.5. sedi) 🙂

evittam
31. jan 2017

@majusqa77 Sice ano. Pardon a dik za opravu.....Nejak to je skoro vsade a na vsetko bud 30 alebo 60.....tak mi to "uslo"...😉

5esicko
autor
31. jan 2017

Dakujem velmi pekne vsetkym! 🙂