Daňový bonus, keď nie sme manželia

17. dec 2022

Chcem sa spýtať, ze s priateľom mame dieťa, ale nie sme manželia. Môže si daňový bonus dat na seba. Viem, že podmienka je, aby malo dieta rovnaký trvalý pobyt. Je podnikateľ ma pravo aj on na daňový bonus? Ďakujem

dzulli1980
17. dec 2022

Môže, pokiaľ je v rodnom liste zapísaný ako otec dieťaťa a žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti. Len ak by si chcel uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na Teba, nemôže si, museli by ste byť manželia.

patka06
17. dec 2022

Doplním, podmienka nie je rovnaký trvalý pobyt
Inak presne ako píše dzulli1980

janinamojka
17. dec 2022

@patka06 hmm..neviem, ale moj muz poberal bonus na moju dcéru, nebol to jej otec, akurat bola podmienka aby zili v spolocnej domacnosti..

patka06
17. dec 2022

@janinamojka Nepochopila som hmmm... neviem
je v poriadku, manžel môže poberať DB na dieťa manželky ak žijú v spoločnej domácnosti
Písala som že nemusia mať rovnaký trvalý pobyt, ale musia žiť v spoločnej domácnosti ako píšeš
Trvalý pobyt a spoločná domácnosť sú dve odlišné veci

alenah31
17. dec 2022

@janinamojka pretoze ste manzelia - vtedy mozes poberat aj na dieta manzela/manzelky z predch. vztahu. ALE ak by ste zili iba ako druh a druzka moze DB poberat len na vase spolocne deti - na deti druha/druzky s predchadzajuceho vztahu si nie je mozne DB uplatnit. Vsetko najdes rozpisane na stranke financnej spravy.

autor
17. dec 2022

@dzulli1980 na mňa viem, že nemôže keďže nie sme manželia

autor
17. dec 2022

@janinamojka ale boli ste manželia ale dieťa nebolo jeho ale ste žili v spoločnej domácnosti?