Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Daňový bonus na dieťa po rozchode partnerov

honey1151
6. máj 2014

Dobrý deň,chcem sa opýtať ako to je ked som sa rožišla s priatelom s ktorym mam syna,ktory bol zvereny mne a on pritom dostava daňovy bonus na neho,ktory mi nechce dať,pritom spolu už nežijeme a malemu aj tak nič za to nič nekupi.

simca06022011
6. máj 2014

Daňový bonus si uplatňuje rodič (ty si ho môžeš uplatniť?), mal by žiť s dieťaťom v jednej domácnosti (my si to uplatňujeme aj napriek rôznym trvalým pobytom, lebo žijeme pokope preukázateľne)... nie je to dávka na dieťa, ani zaň nič nemusí kúpiť. PRoste jeden rodič si to uplatní... ak máž možnosť, uplatni si ho ty ako zákonný zástupca a nemusíš riešiť, iba mu to oznám... on by to mal následne zrušiť, keď nie, tiež to nerieš.. opletačky nech si rieši on ;)

alenah31
6. máj 2014

@honey1151 pokiaľ spolu nežijete v jednej domácnosti treba poslať jeho zamestnávateľovi prehlásenie, že spolu nežijete pod jednou strechou a od kedy, a aby mu na základe toho pozastavil vyplácanie daňového bonusu. Pokiaľ si na RD tebe žiadny daňový bonus nikto nedá, nemáš naň nárok - znižuje sa ním daň z príjmu. Zažiadaj si oň až keď znovu nastúpiš do zamestnania.

stefka33
6. máj 2014

Ak mu chceš narobiť problémy 😠 , tak sa zastav na daňovom úrade.

tilda
6. máj 2014

A moze to asi len rodic poberat,ze?ked nastupim na matersku,moze si to moj ex s ktorym 4 r nezijem bez mojho vomia zacat uplatnovat?

honey1151
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
honey1151
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evita68
6. máj 2014

@alenah31 na základe jej oznámenia to mzdová nezruší.. on si ho predsa podpisom v tlačive uplatnil, on si zodpovedá.. a na daňovom - no neviem, či sa tým budú zaoberať, záleží, kam list dôjde..

tilda
6. máj 2014

@honey1151 uplne chapem.aj u nas to tak bolo. Exo si akurat tak prilepsil

honey1151
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alenah31
6. máj 2014

@honey1151 on ti ten bonus nemá prečo dávať - je to vlastne štátom uznaná úľava na dani pre jedného pracujúceho rodiča - pokiaľ spolu preukázateľne žijú v jednej domácnosti nemusia byť manželia. Je iba na tebe či mu to zarazíš - síce ho poberá neoprávnene, ale na zrušenie to musíš oznámiť jeho zamestnávateľovi - ten totiž nemá odkiaľ vedieť, že už nie ste spolu. Urob to čí skôr.
Ak napr. nevieš riadne preukázať, že spolu trebárs nežijete od 7/2013 a stále ho oberá tak ho nebude spätne od toho mesiaca daňový úrad od neho požadovať vrátiť. Zamestnávateľ mu ho zarazí až od mesiaca, v ktorom to ty oznámiš a pokiaľ to spoločné "nebývanie" vieš preukázať to už musíš zájsť na príslušný DÚ a podať oznámenie.

tilda
6. máj 2014

@honey1151 tiez by ma zaujimalo co sas tym da robit.lebo byt sama s decom na rodicaku na vsetko,kedy ratas kazdy cent a on dostava bonus,z ktoreho dieta nic nema,to je na poraazenie,ja viem

tilda
6. máj 2014

@alenah31 prosim ta,moze si to ulatnovat bez mojho vedomia?

havana_frost
6. máj 2014

Ak sa rodičia nedohodnú, na daňový bonus má nárok v prvom rade matka. Ak si uplatňujú obaja, druhý (teda otec) by ho mal po ročnom vyúčtovaní daňových preddavkov (daňové priznanie) vrátiť, pretože mu bol vyplatený neoprávnene.
@tilda Ak pôjdeš na MD (predpokladám zo zamestnania, v ktorom si doteraz poberala bonus) a otec dieťaťa si bude po dobu tvojho ne-zamestnania (MD,RD) uplatňovať tento daňový bonus, nemyslím, že potrebuje tvoj súhlas. Nesplní však podmienku, že žije s dieťaťom v domácnosti. Či to však reálne niekto skúma, pochybujem.

tilda
6. máj 2014

@havana_frost dakujem! Mozno sa opytam hlupo,na aky druh prijmu sa ten bonus vztahuje?len na trvaly prac pomer?

alenah31
6. máj 2014

@tilda pokiaľ spolu žijete pod jednou strechou, ty si na RD alebo si ho neuplatňuješ ty ako zamestnaná tak áno - stačí mu RL dieťaťa . Tvoj súhlas nepotrebuje.

simca06022011
6. máj 2014

@tilda na poukazanie danoveho bonusu netreba ziadny suhlas, plati iba to, ze si ho moze uplatnit na jedno dieta iba jeden rodic, vacsinou si to daval kedysi ten co ma vyssi prijem, ale teraz uz je to jedno. Nevztahuje sa to na pomer, ale na zdanitelny prijem. Ak mas pracu z ktorej podavas danove prizanie a platis dan, splnas minimalny zarobok, tak si proste uplatnis danovy bonus (ked ne mesacne, tak rocne v danovom)
@havana_frost skumaju to iba pri danovej kontrole

havana_frost
6. máj 2014

@tilda Vôbec to nie je hlúpa otázka, naopak. Daňový bonus si možno uplatniť na zdaniteľné príjmy, teda také, z ktorých sa platí daň: zo závislej činnosti (ak je vo výške aspoň 6 násobku min. mzdy) - to môže byť zamestnanie TPP, služobný pomer, dohoda, brigáda, ak na nej zarobí min. okolo 2112 € za rok. A tiež z podnikania, ak vykázal základ dane 6násobok min. mzdy.

tilda
6. máj 2014

@alenah31 zle som to napisala. My spolu 4 r nezijeme,mam novu rodinu a caka ma MD. Ratam s tym,ze ked ex uvidi,ze nepracujem, tak prehodi bonus na spolocnu dceru na seba. Nemoze si na nu uplatnit napr. Moj terajsi manzel,ked sme spolu v jednej domacnosti a takto by z toho dcera nieco mala?Dakujem

tilda
6. máj 2014

@havana_frost este teda kedze sa vyznas sa spytam 🙂 mozem si privyrabat popri MD,ci len popri rodicaku?

alenah31
6. máj 2014

@tilda samozrejme, že môže - pokiaľ si vydatá, dcéra žije s Vami v spoločnej domácnosti automaticky si môže uplatniť DB tvoj manžel od tvojho nástupu na MD - akurát dá zamestnávateľovi sobášny list+niekde chcú aj RL (ten ale nie je podmienka nakoľko vo Vyhlásení v práci ak to podpíše je si za to zodpovedný).

tilda
6. máj 2014

@alenah31 jej,tak to som netusila,dakujem 🙂

havana_frost
6. máj 2014

@tilda Ako píše alenah, môže si uplatniť tvoj terajší manžel.
Môžeš si privyrobiť aj popri MD, avšak nie na tú istú zmluvu, za ktorú ti vyrátali materské. Neviem, či je to zrozumiteľné.. Ak by si chcela pracovať u tvojho originálneho zamestnávateľa, musíte uzavrieť inú zmluvu, dohodu, niečo nové, nejakú prechodnú zmluvu o vykonaní práce a pod. Prípadne u úplne iného zamestnávateľa, resp. vlastným podnikaním už úplne bez limitov.

tilda
6. máj 2014

@havana_frost @alenah31 dakujem za rady,pekny den!

honey1151
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alenah31
6. máj 2014

@tilda tvoj ex by si už DB uplatniť nemohol - základnou podmienkou na poberanie DB je, že rodič, kt. si ho uplatňuje musí žiť v jednej domácnosti s dieťaťom, na ktoré sa DB vzťahuje.
Tvoj manžel skrátka hneď ako nastúpiš na MD pôjde na mzdové a DB si uplatní vo Vyhlásení - tam mu už povedia čo budú od neho prípadne k tomu potrebovať🙂

alenah31
6. máj 2014

@honey1151 hej to úplne stačí, ja by som to poslala k nemu do práce a potom by som zašla aj na DÚ kde ho potom vyzvú aby DB, ktorý bral neoprávnene neodkladne vrátil🙂

tilda
6. máj 2014

@alenah31 moj ex s nami nezije odkedy mala dcera 3tyzdne a asi 2,5 roka na nu bonus poberal (kym som bola s malou doma)

honey1151
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tilda
6. máj 2014

@honey1151 teraz to tak uz nastastie nie je,ale pamatam si na mesiace,kedy som jedla len zemiakovy privarok a 20 e znamenalo velky peniiaz...drzim palce!🙂

alenah31
6. máj 2014

@tilda vec sa má tak, že ak vieš na DÚ preukázať, že DB poberal neoprávnene DÚ ho vyzve, aby ho vrátil. Tebe tie peniaze síce nedajú, ale jemu by si zrejme narobila riadne nepríjemnosti.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli