Dávka v nezamestnanosti po rodičovskej dovolenke

radka422
9. máj 2023

Ahojte.
Dúfam, že mi budete niektorá vedieť poradiť.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke do 09.12.2023. Som zamestnaná, ale 31.05.2023 mi končí pracovný pomer.
Na úrade mi poradili, že keď sa na jeden deň ešte počas trvania pracovného pomeru vrátim do prace, teda na 1 deň má zaevidujú ako platbu odvodov tak mi potom v januari priznaju dávku v nezamestnanosti a bude počítana z vyššieho základu.
Stretli ste sa s tým? Nechcem spraviť nejakú hlúposť, ale na tom úrade mi povedali, že za toho pol roka davky mi to spraví aj 1000 eur, v tom prípade by sa mi to oplatilo.
Ďakujem pekne

alenah31
9. máj 2023

@radka422 Mali ti tiež na úrade povedať, že týmto spôsobom je možné postupovať len so súhlasom zamestnávateľa. Zo zákona si povinná oznámiť zamestnávateľovi minimálne mesiac vopred návrat do práce. Čiže do 30.4.2023 si mu mala poslať toto oznámenie. Ok - ešte po dohode s ním by bolo možné nastúpiť toho 31.5. (k 30.5.2023 by si ukončila RD) a zároveň k tomu dňu PP vlastne končí. Ale máš ešte nevyčerpanú dovolenku, ktorú by ti preplatili, aby si ten VZ navýšila? Ak nie - budeš na tom istom - žiadna max. podpora.

ninapat
9. máj 2023

Ano, je to tak, ja som po RD nastupila na dva dni, potom sme sa dohodli na ukonceni pracovneho pomeru. Isla som na podporu a vysla mi ta najvyssia, aka sa poskytovala.

alenah31
9. máj 2023

@ninapat ona ale nebude dávať Dohodu. Ona nemá PP na dobu neurčitú, ale určitú k 31.5.2023. Jej týmto dňom PP skončí tak či tak a dovi-dopo. Ak chce nastúpiť skôr ako jej oficiálne končí RD samozrejme môže - má ale zákonnú povinnosť o nástupe zamestnávateľa vopred informovať min. mesiac vopred.

petka987
9. máj 2023

mne tak teraz skoncila podpora. zo zamestnavatelom som sa dohodla na vypovedi dohodou (nemala som ziadne odstupne ) a v jeden den mala dcerka 3r a na druhy den som si dala 1den dovolenky a zaroven aj v ten den tu vypoved a vysla mi maximalna

fobula
11. máj 2023

@alenah31 ak je zamestnávateľ normálny,tak to oznámenie o skoršom ukončení spisu dodatočné so spätným dátumom.
Inak k tejto téme veľa toho v skupine Návrat do práce po MD a RD

radka422
autor
12. máj 2023

@fobula Ďakujem už mi bola poradená skupina a už aj v práci je všetko vyriešené. Pekný deň 😊

saxana000
3. jan 2024

@petka987 a kolko dni dovolenky si mala.este zostatok na preplatenie?