Dlhy a pôžičky

irenka1990
17. máj 2016

Ahojte.
Som mlade dievca, 22 rocne, ktore ma priatela uz takmer dva roky. Priatel je skvely, aj ked s drobnymi chybickami, no co uz. Uz od mlada sa venoval futbalu, rodicia mu dali vsetko co chcel a myslim ze sa to teraz odzrkadluje. Ako maly sa dostal do zlej partie, myslim ze hraval automaty, teraz vraza peniaze do tipovania a jeho rodina ma obrovske financne problemy. Dokonca som sa nedavno dozvedela ze este pomimo jeho vydavkov (ktore ma tak cez tisicku mesacne) musi kamaratom a znamym vratit 5 tisic eur.. Ja som zufala, ked som sa to dozvedela, chcela som ist hned k jeho rodicom, ale bojim sa ze by sa to neskoncilo dobre ci uz pre neho, alebo pre nich. Ja fakt netusim co mam robit, vsetko mi je to luto a neviem ako im a priatelovi pomoct.

macamac
17. máj 2016

@irenka1990 ak sú toto podľa teba "drobné chybičky", tak potom konečná
neviem, koľko má priateľ rokov
ale jednoznačne sa prebuď
hra na automatoch, stávkovanie, prešustrovaných kopec peňazí týmto smerom, by bola konečnááááá u mňa. dovi dopo.
do budúcna veľmi rizikový partner. za slobodna mať dlhy na kraviny a "hlúpych" rodičov, čo mu to ešte splácajú...asi celkovo celá rodina je finančne negramotná.
ak si dcéra milionárov a si finančne za vodou, tak pokojne s ním buď a "pomôž" im splácať donemoty.
ak si na tom inak, nechápem, čo chceš v 22 rokoch riešiť a zachraňovať.
buď rada, že to vieš a môžeš utekať, čo ti mladé sily stačia...
svet je plný chlapov s lepšími vyhliadkami.
toto tu je jedna čierna diera....

pribinak
17. máj 2016

Pomôž sama sebe a utekaj od neho prec!

irenka1990
autor
17. máj 2016

@macamac ale problem je v tom ze jemu nema - z tej ciernej diery ako to ty nazyvas - kto pomoct. Rodina mu pomohla vzdy tak ako vedela co sa tyka penazi. Ale nikto to neriesil do hlbky, co vsetko je za tym. Prave to ma na tom trapi este viac. Priatel ma 24, a naozaj nie je zly, iba do tohto spadol tak, ze je tazke sa odtial dostat, ale vsetko sa da ked sa chce predsa. Ty by si sa ako citila keby zlyhas a nevies sa sama vzchopit a nikto ti nepoda pomocnu ruku?

fuska
17. máj 2016

@irenka1990 Si mlada. Pokasles si s nim zivot. A pokasles ho aj vasim potencionalnym detom.

natalym
17. máj 2016

@irenka1990 Priateľ je zdravý, mladý, tak si bude musieť tieto svoje sračky vyriešiť sám. Ak sú aj jeho rodičia hlúpi tak to nie je Tvoj problém. Niekedy sa narobia za mladi blbosti, ale môže sa spamätať, vyrovnať si dlhy a správať sa zodpovedne. Ty to nerieš. Povzbuď slovne, ale nerieš. 😉

irenka1990
autor
17. máj 2016

ach dievcata.. ja ani neviem co napisat, asi som mala uplne ine ocakavania od vas, ale som vam vdacna za kazdy komentar. smutno mi je z toho, velmi

fuska
17. máj 2016

@irenka1990 To nie je sebeckost. To su skusenosti. Fakt. Si prilis mlada na to, aby si sa stala niecou samaritankou. Mozes pri nom stat a povbudzovat ho, ale problem si musi vyriesit sam. A zarobit si na splatenie dlhov. Nemiesaj sa do toho prilis.

fialka7
17. máj 2016

Hlavne su to jeho dlhy... nieze budes taka dobra a ty mu ich budes splacat, rucit a pod. ... Mozes ho podporovat, aby sa snazil co najskor splatit ale nic viac. Snaha musi byt v nom nie v tebe.

ivanaema1
17. máj 2016

@irenka1990 ahoj. Pracujem ako krupierka v herni a mame tu aj stavkovy terninal cize takých ako je tvoj priateľ vidim a poznam denodenne. Niektori to beru ako zabavku lenže on sa už z toho ani nemôže vymotat. Chap že keď.ma vydavky okolo 1000 euro tak to ani nezarobi nie to ešte aby žil a podaval

natalym
17. máj 2016

@irenka1990 A čo si čakala? Normálny človek ani nečaká, že za neho bude niekto splácať čo si sám narobil vlastnou hlúposťou. Sám sa chaporí 3 roboty a splácať. Ale psychická podpora je dôležitá.

irenka1990
autor
17. máj 2016

@fuska on pracuje, dokonca po velkej pracuje v zahranici, kde ma lepsie platove podmienky, no ta posledna vec ma uz dorazila, ze si napoziciaval opat.. to bolo este pocas predoslej prace, no ja som to zistila az pred dvoma tyzdnami.. a sam nema sancu to splatit, nakolko jeho peniaze maju v rukach jeho rodicia, ktori mu vyplacaju to co treba

ivanaema1
17. máj 2016

@irenka1990 takže ty o dosť veľa veciach nevieš a tomu nezabranis. Zavisli sa liečia lenže on nie e zavisly určite. Take reči a pribehy sú tu pravidelne

bajana
17. máj 2016

@irenka1990 vies tu ti pisu zeny, ktore toho uz co -to preskakali a zazili....ony vedia, o com pisu....

priatel je mlady, jedine, co mozes, je podporovat ho, nech pracuje, brigaduje, kvoli zavislosti na tipovani nech navstivi psychologa atd....uvidis, aka bude odozva, ak sa nebude nic menit, tak ho nechaj, nech sa trapi sam....rozhodne si neviaz na krk ziadne financne bremena, aby si mu pomohla....to mu nepomoze

natalym
17. máj 2016

@irenka1990 No talk tým duplom Teba do toho nič. Utekaj............. Chceš to zažívaš s deťmi?

vorkola
17. máj 2016

No draha moja ja poznam jednu znamu,ktorej jej chlapci prehrali dom aj byt na automatoch.Splaca pozicky doreraz,.Toto chces? prec od neho.Gemlerstvo je choróba,Znici ta na cely zivot

irenka1990
autor
17. máj 2016

@bajana uz sme u jedneho psychologa boli, ten mal uplne neprofesionalny pristup a nijako nam nepomohol. hladala som aj inu pomoc, co sa tohto tyka, ale jemu to casovo nijak nesedi, kedze je cely tyzden odcestovany.. on pracuje, nie je ziaden povalac, len sa dostal do situacie, z ktorej je velmi tazko dostat sa von.. keby sa neprevalil tento posledny pruser tak by sa veci mali lepsie, a to ovela

irenka1990
autor
17. máj 2016

@vorkola preboha...

natalym
17. máj 2016

@irenka1990 Pozri stránku nehraj.sk

vierkainka
17. máj 2016

mila mlada dama,nezjedla som všetku mudrosť sveta,ale niečo odžite už v živote mam,nechem ta ani poučivať,zpber to proism ako dobru radu.....UTEKAJ OD TOHO CHALANA čO NAJDALEJ!!! si ešte malda žena,život maš pred sebou,tvoji rodičia ťa vychovali asi s laskou a určite nechu vidieť aby sa ich dieťa časom trapilo.....laska je pekna,ale žiť sa z nej neda.....nemusiš byť samaritanak a obetovať pre neho svoj život....tie dlhy sa časom budu zvyšovať to mi možeš veriť.......možeš tomu človkeu pomocť ako kamaratka,ale vzťah a život si s nim nebuduj......podporuj ho verbalne,ale bud v živote šťastna,verim že raz budeš chcieť mať dieťa rodinu,muža...človeka o kotreho sa budeš mocť oprieť a nei ho ťahať z kaše....tvoj priatel potrebuje psychologa.....aj ked to bdue velmi bolieť,ale radšej z kratšej cesty...život maš iba jeden,nepremarni si ho.....porozmyšlaj nad tym,ale konečne rozhodnutie je na tebe....drž sa..prajem ti jasnu mysel a odvažne srdce..

tobnuf
17. máj 2016

Myslim si ze v podvedomi vies co robit. Tej chlapec urcite nie je partia pre teba. Teda ak si nechces znicit zivot. Mala by si id neho odist cim skor ale je to len rada .. co ty spravis je na tebe.. len aby si neskor nelutovala ..ten vztah nema buducnost

bohuslava8
17. máj 2016

@irenka1990
irenka ale jemu nemôže pomôcť žiadny psycholog ani farár, to je všetko iba zvonku, je to motivácia,
motivácia zvonku je ako smrad, len obťažuje.
potrebuje vlastnú motiváciu zo svojho vnútra, ty si tiež len vonkajšia motivácia,
vieš si vôbec predstaviť aký je šťastný ked sedí pri automate?
vieš ako mu to chýba?
má ich jednoducho rád, ako má pedofil rád malé detičky a slintá na 9-ročné dievčatká.
tvoj chalan má rád automaty a ty si len druhoradá, dokáže mať s tebou deti, dokáže sa s tebou zobrať aj pred bohom v kostole ale najväčšiu radosť mu urobíš, ked mu strčíš do zásuvky pri posteli výherný automat

vierkainka
17. máj 2016

a ešte niečo si dovolim napisať.....najdi si chalana s rozumom,pipika ma každy.....a ty začni rozmyšlať mozgom a nie vaginou aby si to neskor nelutovala.....ale si slobodna baba,ty vieš aky chceš mať život🙂

irenka1990
autor
17. máj 2016

@vierkainka kiez by si mohla napisat, ze aj ten rozum ma kazdy... ach, ja naozaj neviem co je toto za dobu a kam cely svet speje

natalym
17. máj 2016

@irenka1990 Nerozumiem o čo Ti teda ide?

irenka1990
autor
17. máj 2016

@natalym o nejako triezvo zmyslajuci nazor, o taky, ktory ma nebude ani zhadzovat a ponizovat, ani taky ktory mi bude davat falosne nadeje.. nejaky nazor od zeny, ktora sa s tym stretla, a vie mi s istotou povedat ze je to tazke ale da sa to, musi sa dat s tym prestat a zit normalne, neverim ze on tak chce zit do konca zivota. keby je to nejaky hajzel nic nepoviem, aj ked ano, toto sa nerobi a nic z toho sa nemuselo stat, ale aj tak. vzdy je tam nejaka nadej ze veci sa otocia k dobru vzdy. a to mi nikto nemoze vziat

natalym
17. máj 2016

@irenka1990 No vieš, ale to sú triezve názory, samozrejme môže sa to zmeniť, ale takých je strašne málo.
Písala som Ti vyššie stránku nehraj, sk tam sú rôzne príbehy, ak chceš pomôcť tak čítaj. Ale nebuď idealistska.

moonlight1210
17. máj 2016

@irenka1990
Uz som to tu raz pisala o takychto poruchach.
Chciet pomoct je krasne, uslachtile a kym milujes, tak sa ti to zda zmyslom zivota.

Ale ak na toto nemas okrem odhodlania aj dusevnu silu, tak vysledok je, ze jemu nepomozes, seba znicis a niekedy znicis aj tych, co lubia teba.
A ked laska odumrie, a ona odumrie, ked sa budete neustale motat v recidivach (fakt si nemysli, ze ho spamata jednorazove liecenie), budes odchadzat sklamana, oklamana, ubita a strasne nahnevana.

Mat takehoto partnera nie je len o hlbsom pochopeni, preco do toho sklzol. Zavislost je hybna masina uz aj sama o sebe, ked do nej upadne. Take sebaznicujuce perpetum mobile. Nehovoriac o tom, ze nech uz bol ten prvotny podnet na hracsku zavislot akykolvek, on nie je jediny, co taky podnet mal. Je to isto vec, co sa stala kadekomu a nevyriesil to zavislostou.

Okrem toho, musis sa pripravit na mnozstvo energie co do neho investujes a nema takmer ziadnu navratnost. Urcite nie zarucenu. Castokrat budes musiet aj pri psychcickom vycerpani z neho vydolovat este dalsi kus energie. Lebo jednym vybuchom hnevu z vycerpania mozes pokazit mesiace prace.
Ak do toho pridu deti, bude to o tazsie.

Dobre porozmyslaj, ci rady, co ti davaju, su naozaj len ukazka lahstajnosti ludi k ludom.
A ci si taka silna, alebo sa iba takou silnou citis, lebo si do neho zamilovana.
Caka ta podla mna velmi klukata cesta bez isteho konca, lebo ten zavisi len a len od jeho chcenia.
Ako povedali, laska k tebe je len vonkasia motivacia a vie vyblednut pri ataku abstaku (to byvaju tie sluby, ich porusenie, uplakane lutovanie, ze sklamal a prosby o dalsiu a dlasiu sancu). To chcenie musi ist z neho. A take chcenie vydoluje aj bez lasky od baby. Staci, ked chce.

Nie je ok sa vrhnut do pomoci, potom z vycerpania zlahostajniet a nakoniec priste odist: rob si uz co chces, kaslem na teba, tebe niet pomoci.

A nakoniec - mas obrovsku zodpovednost za svoje bududce deti. Napriek laske, co hory prenasa - geny su geny.

irenka1990
autor
17. máj 2016

@natalym ale je, aj ked je ich malo, su stale taki co sa chcu zmenit.. aj on sa musi zmenit, proste sa musi

irenka1990
autor
17. máj 2016

@moonlight1210 neviem co dodat... ja viem ze kazda jedna z vas si tu uz niecim presla, ja som vam velmi vdacna za vase rady, naozaj.. ale sama neviem co mam spravit a ako sa rozhodnut

dai
17. máj 2016

@irenka1990 na to kam svet speje sa spytaj svojho priatela... podla mna nie si zas uz taka mlada aby si bola taka naivna ako sa javis v tejto teme... mozes sa jedovat nad svetom zato ze ti tu zeny pisu pravdu, uvedomujem si ze pravda sa tazko pocuva ked si zalubena a ty ju jednoducho nevidis...
Predstav si ze tvoj priatel je alkoholik, narkoman... chapes? To on je... on je zavisly - kvoli svojej droge- automatiu sa vzda aj teba a vasich deti ak bude treba...
Jasne - mas zachranarsky syndrom - on je chudak a cely svet proti vam... len ono to tak nie je - on je len zavisly a ty naivna...
Tvoj priatel potrebuje liecenie - normalne liecenie a psychiatra nie psychologa, tvoj priatel je chory... jeho rodicia vedia preco drzia jeho peniaze, keby ich ma on asi by nemal nic a na druhy den po vypkate by bolo vsetko v automatoch...
Ty mu mozes pomoct len tak ze ho prinutis ist a liecenie, zmenit sa musi sam... co sa dlhov tyka - treba vymysliet splatkovy kalendar a splacat... jeho si urcite nebrst ani s nim nemat deti pokial nebudu dlhy splatene a on aspon rok - dva cisty...