Do čoho investovať 15 000 eur?

simik411
25. jan 2022

Asi je to tuho dosť ale, predsa .. neviete poradiť do čoho investovať sumu do 15tis eur čo sa oplatí, a bude to hlavne samozrejme zarábať?? Nemám skúsenosti so žiadnymi fondami, kryptami atď . Na nehnuteľnosť je to málo, pozemky tiež nie tie sú drahé .. ale zas nechať to len tak na účte stať ? Možno niekto napíše dobrý tip a poradí čo by sa s tým dalo ak to neplánujem minút (to by sa dalo hneď že 😁) vďaka

ukulela
25. jan 2022

@simik411 no v mensich dedinach najdes aj pozemok do 15 tisi. ale je to teda viac o stasti, nieco take najst .... co sa tyka fondov atd, to sa ozaj porad s nejakym financnym poradcom.

3009
25. jan 2022

@simik411 Ak chceš prísť o časť tých peňazí tak ich vraz do fondov a uvisíš aký je z toho mínusový biznis.

simik411
autor
25. jan 2022

@3009 nie nechcem to by som sa aj bála veru to asi skáče kadejako nepoznám to ale neverím tomu moc tiež možno taký čo sa dobre význa už vie ..hm len som sa opýtala uvidím či niekto nedá dobrý nápad aj keď netuším aký 😅🤷

h2
25. jan 2022

@simik411 Áno, na nehnuteľnosť je to možno málo, ale na základ k hypotéke by to mohlo byť dosť. Ak by Ti to vyšlo, kúp malý byt a daj do prenájmu.

greta2017
25. jan 2022

Ja by som kupila garaz a prenajimala ju. A za 5 rokov urcite vzrastie na hodnote. Urcite lepsie jak len tak na blint riesit fondy ked tomu nerozumies😉

simik411
autor
25. jan 2022

@greta2017 tie garáže som už videla radiť ale kks to niekto ozaj si prenájme len tak ja by som sa bála že mi to bude stat a čo z toho 🤔 nie som si istá že garáž je až taký zisk jediné ako píšeš že časom by to možno stúplo na cene a predat možno opäť

guiseppinka
25. jan 2022

V ruzinove parkovacie miesto🙈

fiffinkaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simik411
autor
25. jan 2022

@fiffinkaa zas tie garáže 😁jaaa nechápem bože ale no kuknem sa na to či by to ozaj šlo ,ľudia si prenájmu garáž pri byte ja to nejak nepoznám som v dome a keď som žila v NR tak nebol problém zaparkovať pri bytovke neviem či niekto mal kúpene svoje priamo , možno tak v Ba to skôr nie

athom
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lu233
25. jan 2022

My sme kúpili pár rokov dozadu záhradku v meste za cca 7500€ a teraz má hodnotu cca 15000€ keď nie viac. Samozrejme postavili sme tam aj domček a dali ju trošku dokopy ale tak či tak za tých pár rokov na hodnote nabrala. Za mňa je asi jedno či by si kúpila garáž alebo záhradku pri meste a dala to do prenájmu. Zisku by si mala každým rokom tak či tak lebo ceny dole veľmi nepôjdu už, max sa zastavia.

malinka158
25. jan 2022

.

adriannasvk
25. jan 2022

@simik411 urcite sa poradit a ist do fondov. U nas to mame vsetci tak za mna spokojnost. Ako pises vela za to nekupis. Takze toto je podla mna cesta.

adriannasvk
25. jan 2022

@3009 ty sa evidentne vyznas,ze napises takuto kravinu 🤦‍♀️😅

adriannasvk
25. jan 2022

@simik411 samozrejme vela zavisi od toho co s tymi peniazmi chces...radila by som sa s odbornikom a nie so zenami na MK kde financna gramotnost casto krivka...

delphineta
25. jan 2022

@simik411 ja mam tiez vo fondoch a zatial spokojnost,

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oli18
25. jan 2022

Nie som finančne gramotná, ale o fondoch viem dve zásadné veci. Nie je pri nich zaručená návratnosť vkladu a v prípade krachu neručí za ne štát tak, ako za vklady v banke (až do výšky 100 000,- e).

lucilaines
25. jan 2022

@oli18 ak vies o nejakej investicii, kde je zarucena navratnost, tak sem s nou.

oli18
25. jan 2022

@lucilaines O dobrej investícií neviem. Ja mám v banke, ktorá má najvyšší úrok, na terminovanom vklade. Je to len vrabec v hrsti 😉

simik411
autor
25. jan 2022

@adriannasvk jasné ja sa neradim o postupe kde čo vložiť ,len o nejakom nápade kto má možno skúsenosť a poradí čo je fajn ako možno aj tie garáže resp parkovacie miesto. Každopádne asi budem zvažovať kúpu druhého bytu a ten dám do prenájmu,taká klasika

marienkakf
25. jan 2022

@simik411 pozemok kdekoľvek na SK...TTP, ornú pôdu, les..možno extravilán blízko intravilán. Dá sa nájsť aj za takú sumu. A dala by som ho do užívania napr. družstvu, SHR...pozemky pojdu už len hore..

simik411
autor
25. jan 2022

@marienkakf ako píšem vyššie podľa mňa som našla riešenie. Máme rodinný dom na hypo, plus som zdedila byt po milovanej maminke ktorý je bez dlhov budem tam mať podnajomnikov z rodiny z ktorého budem mať zisk, tých 15tis vložím do navýšenie našej hypo alebo druhú už ako bude najlepšie, a v novom byte budú tiež nájomníci. Čiže budem mať 3 nehnuteľnosti a tie dva byty nám budú splácať spolu hypo . Podľa mňa ideál riešenie a investícia 🤷

jakubvojcik
25. jan 2022

@simik411 hlavne si dajte pozor na neodborné rady, ktoré nie sú ničím podložené.

Najlepšia investícia, okrem do svojho vzdelania a schopností je do vlastného podnikania. Ak máte vlastné podnikanie, viete urobiť za rok pri malom, dakedy aj strednom podniku kľudne 20/30/40 a aj viac percent za rok.

Ak podnikanie nemáte vlastné, zainvestujte do podnikania niekoho iného. Na to najbezpečnejším nástrojom sú dobre diverzifikované fondy - napríklad nakúpite akcie 500/1000/1500 najväčších spoločností na svete. Výnos je síce menší, ale medzi 8-12% ročne sa viete kľudne dostať. Nie je to tak že to nie je garantované štátom keď sa niečo stane... normálne za to ručí garančný fond investícií do 50.000€ vkladov.

Ak chcete niečo bezpečnejšie/konzervatívnejšie, nehnuteľnosti a ich prenájom je veľmi dobrá voľba, avšak netreba si teraz myslieť že za to že jeden rok vybehli ceny o 20% tak teraz stále budú nehnuteľnosti tak rásť. Nie je to dlhodobo udržateľný scenár a v priemere na tom aj tak zarobíte okolo 5/6% za rok.

Ak ste úplne konzervatívna tak môžete nakúpiť nejaké dlhopisy alebo niečo, ale to neodporúčam ak chcete investovať dlhodobo.

Úplne najlepšia vec, ktorú môžete spraviť je ísť sa poradiť za nejakým odborníkom a ten už vás usmerní podľa vašich predstáv a vašej situácie čo je pre vás rozumná investícia. Určite lepšie ako niektoré neodborné názory, ktoré vás koniec koncov iba zmätú.

adriannasvk
25. jan 2022

@simik411 ano rozumiem, ale v tejto turbulentnej dobe by som bola opatrna s bytom. Nakolko NBS uz dlhsie uvazuje nad zvysovanim urokov na hypo aby sa nestalo,ze nebudes schopna potom hypo splacat. Skor potom uvazuj nad niecim na co realne mas ako je napr ta garaz. Pripadne pozemok,najdes j lacnejsie,ktore maju potencial,byty su teraz velmi drahe...

adriannasvk
25. jan 2022

@simik411 velmi zrozumitelne ti to napisal aj jakubvojcik. Sama by som to urcite neriesila a vypocula si viac nazorov ludi,ktori sa tomu realne venuju a maju skusenosti

54tinka54
25. jan 2022

@simik411 buď fondy alebo možno by som rozmýšľala nad kúpou investičného zlata.. ale asi najlepšie spravíš ak sa o tom poradis s niekym, kto sa vie v tejto oblasti dobre orientovať

simik411
autor
25. jan 2022

@adriannasvk jasné určite raz pôjde hore ale bohužiaľ potom pôjdu aj tie nájmy opäť hore je to tak , akcia reakcia ,všetko ide hore. Byt po mamine je komplet rekonštrukcia super lokalita a rodina tam bude dlhodobo čiže tam je istota zisku, a keď kúpim 1i byt a budem mať na ňom zisk napr 250e od nájomníkov, to pokryje spolu aj dom aj nový byt. Nejdem to riešiť ihneď ale podľa mňa je toto dobrá cesta.

adriannasvk
25. jan 2022

@oli18 ked skrachuje banka a budes tam mat 100 tis. Co myslis kedy sa k tym peniazom dostanes? 😅hadam si nemyslis,ze ti tvoje peniaze vyplatia na 1x...ti budu 30 rokov platit po malych castiach......tie tvoje zarucene info fondoch...keby si tomu viac rozumela nenapises taku blbost.

hellwant
25. jan 2022

Teraz je prijemny pokles na trhoch, nic velke , ale slusne na vstup. Treba ho vyuzit. Tretinu naraz do ETF a potom postupne vkladat z vyplat kazdy mesiac, ak by to este raz tak pokleslo prihodit dalsiu tretinu.
Treba mysliet aj na aspon 3 mesacnu rezervu( zalezi od vasich vydajov) ak nemate, tak cast z tych 15 000 nechat na vydavky.
A hlavne neinvestovat, co mozete potrebovat za 3 ci 4 roky a nevyberat pri padoch pod vplyvom strachu, treba drzat kym pad neprejde, ci prikupit.