Čo by ste urobili, keby ste mali 25 000 eur?

holubickajanka
25. mar 2016

Ahojte, mám nový nick, lebo ak ide o peniaze, Slovák priateľa nepozná a závisť je hnusná vec. Takže. Čo by ste urobili, keby ste mali k dispozícii 25 000 eur? Teda, čo rozumné by ste s týmito peniazmi urobili? Ešte ich nemám, ale je možné, že ich mať budem. Ak sa tak stane, chcela by som mať premyslené, čo s nimi urobím. Tak, aby to bolo rozumné. Investovať niekam do zabezpečených fondov? Do nehnuteľnosti a tú prenajímať? Uložiť na termínovaný vklad? Investovať do podnikania? Ako najlepšie zhodnotiť peniaze? Nájdu sa medzi vami ekonómky, ktoré sa vyznáte a viete poradiť, prípadne baby so zdravým sedliackym rozumom? Prosím, ak by sa našli mamičky, ktoré by takáto otázka vytočila, lebo momentálne majú existenčné starosti, prosím, nepíšte. Všetkým by som vám dopriala. Prežila som si všeličo, viem, čo je boj o život, viem, čo je žiť s rodinou z 300 eur mesačne, ale makám na sebe, pracujem a ak sa podarí, že budem mať tieto peniaze "k dobru", chcem ich využiť naozaj rozumne. Ďakujem 🙂

guinevre
25. mar 2016

@holubickajanka Ja by som asi vzdy kupila nehnutelnost, ale keby som podnikala, tak neviem... mozno polovicu len by som zainvestovala do ponikania, ale nejakeho menej rizikoveho. 🙂

mateson
25. mar 2016

@holubickajanka prepáč ,ale ešte ich nemáš. To mi troška pripomína ten vtip o c..... ch ktorí ešte sviňu nemali a už sa hádali,kto bude jesť tlsté maso. Ale prajem nech to klapne. A keď už tak investovať do dobrého pozemku je vždy OK.

acer11
25. mar 2016

tak mňa si vytočila 😀 ale asi pozemok,dom,byt.... 😉 a nejakú malú dovolenku pre radosť,lebo peniažky si treba aj užiť 🙂

janinah
25. mar 2016

25 tisíc? šak to je skoro nič. 😀 ....za toto schopný dom nekúpiš,byt možno v krompachoch alebo nejaké pole na lazoch......spríjemni si svoje bývanie,oprav niečo,možno kúp auto a chod na dovolenku,+ nejakú hotovosť na účte treba mať kdybyneco

sardinka335
25. mar 2016

Ja by som tuto ,,milu starosť,, že čo s 25 litrami riešila až vtedy keby som ich mala REALNE na učte lebo vieš ako sa hovorí...,,nekrič hop,, pokial človek nemá nič isté, tak o tom mnohí radšej ani nehovoria aby to ,,nezakríkli,, a ty uz tu zakladáš diskusie že ,,čo by bolo keby,, No ,,tfuj, tfuj, nech ti to víde.
Byt za to nekupiš...leda tak niekde velmi východne takze na prenajom zabudni - mozno tak garaze to ano. Do podnikania? Hm...ak mas nejaky dobrý plán, tip čo robiť tak prečo nie, ale nepišeš takze to pochybujem a len tak na blind začať podnikat...no neviem, neviem...
Takze asi by som nejaku sumu odlozila na horšie časy či uz na sporiaci učet, terminovany vklad...fondy? Raz sme skušali a terno to bolo len v prvej vlne, v ktorej sme samozrejme vklad nemali a tie ostatne ništ...časy su neiste.

misel0806
25. mar 2016

Ak by som ich mala tak by som ich ulozila na knizku do buducna lebo clovek musi mysliet aj na zadne vratka.. Urcite by som ich neminula na somariny v zivote su dolezitejsie veci. Ale ak ich este nemam tak mozem zatial len snivat😃

anya99
25. mar 2016

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť maličkú pomoc. Potrebujem totiž zozbierať vzorku osôb, ochotných vyplniť anonymný dotazník, zameraný na biopotraviny. Prosím, ak máte chvíľku času, venujte ho môjmu dotazníku spracovávanému v rámci diplomovej práce. Vaša ochota mi veľmi pomôže. Vopred ďakujem tým, ktorí sa na to podujmú. 🙂 A vopred sa ospravedlňujem, ak Vás to obťažovalo ...

https://docs.google.com/forms/d/1GLdku51Cyr7LE6...

holubickajanka
autor
25. mar 2016

dobre, budem konkrétnejšia, pravdepodobnosť, že tie peniaze mať budem, je asi tak 95 %. Preto už rozmýšľam, čo s nimi, aby nestáli na účte, ale aby ideálne zarábali. Čiže ich úlohou by malo byť zhodnotenie. Odklad na knižku a pod. asi nie, tam sú tie úroky takmer nulové a horšie časy máme zabezpečené. Toto by mali byť peniaze fakt extra. Investíciu do auta som zamietla, veľmi rýchlo rýchlo to stráca hodnotu. Pozerala som bazáre, pre informáciu, ale napr. auto, ktoré teraz predávajú za 17 000, má rok a najazdených asi 50tis. km, stálo vlani nové 23tis. Užiť si dovču, ok, mohlo by byť, ale za tým mi srdce nepiští. Pri mori som bola raz v živote, neťahá ma to a v terajšom svete ešte menej.
Známa napr. investovala s manželom do drahého kameňa. Nepýtala som sa, koľko vlastne za to dali, oni zvolili túto možnosť. Vraj sa hodnota drží, ale na účte peniaze infláciou strácajú. Ako som napísala, prežila som si kadečo, mám úctu k životu a k tomu, že mám momentálne to šťastie, cítim veľkú zodpovednosť, aby som to urobila rozumne. preto sa pýtam, veď ste tu mnohé skúsené ženy z rôznych profesií a pod., možno sa objaví názor, ktorý by ma zaujal a bol pre mňa nový.

holubickajanka
autor
25. mar 2016

a áno, byt sa dá kúpiť napr. vo Zvolene 1-izbový byt v pohode kúpite okolo 20 tis. to, že je to na strednom Slovensku, neznamená, že je to v prdelke. Je tam univerzita, veľa cezpoľných aj pracujúcich, prenajať by to nemal byť problém. zatiaľ som ale reality pozerala len veľmi zbežne.

sardinka335
25. mar 2016

@holubickajanka tak ono ked to chceš ako niečo extra, tak tie investične diamanty su tiež moznost z hladiska takej dlhodobej investície. Ono ten diamant ma tu svoju hodnotu viac menej stalu ale to je idealne si sadnut s niekym kto sa tomu venuje, kto s tým robí a má s tým skusenost lebo to je na dlho o tom sa bavit a proste aspon okrajovo sa o tom dozvedieť.

kale13
25. mar 2016

ak by som mala hypo tak by som ich dala tam, ak by hypo bola uz splatena, tak by som ich pouzila ako depozit na dalsiu nehnutelnost a na zvysok zobrala hypo

maminuska
25. mar 2016

@holubickajanka ja podnikám a peniaze mám . Zásadne investujem do pôdy ..záhrady , sady , polia... žrať to nepýta, jediné č zaplatíš je daň z nehnueľností .
Pôda je to na čo ja považujem za skutočný majetok .

anatalia77
25. mar 2016

Doplatila by som hypo-5000eur. Na účte by som si držala 5000eur. A 15000 by som si nechala na "rozhadzovanie". Ak by sa niektorá kamoška dostala do núdze-pomohla by som jej. Nezištne.

nektarinkaxxx
26. mar 2016

Nehnutelnost a prenajimat, alebo ako pisala maminuska- investicia do pody.

janinah
26. mar 2016

@holubickajanka ja nie som ekonom ani boháč,ale som 50+ a mám iný pohľad na život ako trebárs v 30tke.....ako 80r. babička budeš na nejaký diamant pozerať a vytešovať sa,že ho máš a tvoje deti si ho nebudú vedieť rozdeliť?..pozerať na ovocný sad či pole je už iná skúsenosť,ale o majetok sa treba starať,tak aby si pre samú robotu stihala aj žiť...byt do prenájmu? stačí,ak natrafíš na neserioznych podnájomníkov a o nervy máš postarané....a nik ti nezaručí,že byt bude prenajatý nonstop a nonstop ti bude zarábať....kupa auta ti spohodlní život,jasné,že sa znehodnocuje,ale tak radšej chodiť busom s diamantom vo vrecku?za mňa nie...dovolenky:srdce ti za tým nepiští,lebo si zrejme dokopy nikde nebola,ja áno a teraz ľutujem,že som nechodila viac,moja operovaná noha už veľa nenachodí /aj ked najbližšie sa chystám do Petrohradu,tak musí 😉 /.....dovolenka nie je len vyvaľovať sa pri mori,je to spoznanie iných ľudí,kultury,mentality,miest,historie......na toto chcem v babkovskom veku spomínať okrem mojej rodiny,nie na majetok sa dívať.....kdejakým bankám,fondom a pod.neverím,mám nejaké uspory,ale s takou sumou aku budeš mať ty,by som robila čo píšem- dve tretiny na zážitky a spríjemnenie života,jednu tretinu na horšie časy....môj názor...

bonaqa2013
26. mar 2016

pozor na fondy. Môj otec prerobil na fonde 2000 e. pozor na burzy - maj na pamäti, že oni potrebujú tebe e z vrecka vytiahnuť.
Ja by som staveb. pozemok kúpila, popr. byt v Za - som z MT takže blízko. autíčko - milujem jazdiť na aute, menšia dovolenka - môže byť aj na Sk, alebo v blízkom okolí, a niečo na účet pre prípad...
Pozri Finančna hitparáda.sk
ešte viem že sa dajú e uložiť aj v zlate. Predávajú to na internete len či je to ozaj v tej hodnote....

mateson
26. mar 2016

@holubickajanka ak by si fakt už bola v koncoch s rozhodovaním, tak ťa zachránim a pošlem číslo účtu kam ich možeš poslať. 🙂 🙂 🙂

maria1989
26. mar 2016

@mateson 😀 😀 😀

ena70
26. mar 2016

@holubickajanka najlepšia investícia je do nehnuteľnosti... stavba je vec trvalá - môžeš prenajať, prípadne sama užívať ak nemáš vlastné...také auto rýchlo stráca na hodnote.... ale ja osobne by som ich precestovala 😀 😀

nika_ka
27. mar 2016

@holubickajanka Tak si pozri :http://www.wsmrobot.com
Investuj a peniaze ti budú krásne zarábať a z 25 000 eur budeš mať ešte viac a viac 🙂
A dostaneš sa do iného kolobehu, kde sa nebudeš musieť pýtať na modromkoníku kde podaktoré majú mizerných 300 eur mesačne že čo máš spraviť s 25 000 eurami 😉

marsmykkok
27. mar 2016

@holubickajanka Ja by som tak 15000 minula a 10 000 odložila alebo naopak, ak ak nechceš, podľa mňa zlato nikdy hodnotu nestratí, to je rokmi overené, takže by som investovala do zlata. Nehnuteľnosti už podľa mňa veľmi hore nepôjdu a prenajímať napríklad byt nie je také super ako si niektoré myslia, treba z toho platiť dane, máš fond opráv napríklad 200 eur, 100 eur energie, niečo dáš na daniach štátu a hoci prenajímaš napríklad za 400 eur tvoj čistý zisk je mesačne 50 eur a ešte musíš raz za rok opraviť v byte niečo napríklad za 300 eur nakoniec je tvoj zisk v čistom ročne 300 eur. A to ešte môžeš byť rada ak natrafíš na slušných nájomníkov a nezničia ti byt. Pozemky tiež už hore podľa mňa nepôjdu, časom ľudia zbadajú že nie je super dochádzať z dediny denne 2 hodiny do práce a hlavne ked bude ešte hustejšia premávka a podľa mňa časom ľudia budú znova uprednostňovať bývanie v meste a pozemky na dedinách nepôjdu určite hore, kedže nebude taký dopyt, takisto pôjdu hore úroky na hypotékach čo tiež celkovo zníži dopyt, toto by som neriskovala dlhodobo.

kale13
27. mar 2016

@marsmykkok aj zlato moze stratit hodnotu, zalezi kedy kupis.. si pozri graf... za tie peniaze nevyjde ani 1kg tehlicka.. musi kupit male 250g tie su drahsie... a to bude drzat doma tak musi mat poistenie ak to necha v banke na uschovu tak minimum 10E mesacne bude platit..problem je, ze pokial to zlato nepreda v spravnom case nebude mat ziaden zisk..
https://www.goldbroker.com/charts/gold-price/eur

anatalia77
27. mar 2016

@nika_ka mizerných 300eur....??
To podla teba nie je peniaz?

katarinamarkova
27. mar 2016

@holubickajanka
bývate vo vlastnom? - ak nie tak do bývania
- ak áno, tak znovu do bývania - oprava, údrzba, solárna elektráren, zateplenie......
fondy? 🙂)) - vzdy sa spýtaj aj na tie malé písmenká, ktoré uvádzajú, že zisk, tolko a tolko je čisto predpokladaný, že možes kludne prísť o veľkú časť svojich penazí.
termín. úcet? vkladná knizka? - úroky, 0,01? cca....prirátaj infláciu, zmeny vo svete a po roku máš znova mínus......
nehnutelnost? - áno ak k tomu pridáš dalsich a dalsich 25tis. nech vies aj nieco poriadne kupit a zhodnotit......
podnikanie? - áno, ak máš super ideu, vieš krásne zarobit

peniaze nestratia na hodnote, len ak ich práve teraz pouzijes na nieco, co budes prakticky vyuzívať, alebo na nieco, co ti ich otocí a vráti o kus viac spat a tie potom zas otocís na niecom co ti vráti o dost viac spat......presné know- how ti nikto rozumný neprezradí 🙂 to by bol sám sebe skodný.

ladka0911
28. mar 2016

keďže sa nejedná o veľmi veľkú sumu tak by som to asi priložila k peniažkom ušetreným na budúci domček 😀
V prípade, že by som ten domček už mala, tak by som kúpila byty v okolí odkiaľ pochádzam - tam by mi za to vyšli aj dva 😀 a v budúcnosti by sa mi určite zišli.

natalym
28. mar 2016

Kúpila byt. Ako zabezpečenie. 1 izbak by sa dal u nás.

maminuska
28. mar 2016

@natalym tak na to aby si tam vysťahovala manžela keď ta serie je to dobré zabezpečenie. 🙂 . Ja mám na to zahradnú chatku .

natalym
28. mar 2016

@maminuska Kúpila by som ho a nepovedala by som mu o tom. A pekne by som si ho zariadila.

waitinka7
19. apr 2016

@nika_ka A ty mas s týmto typom investovania penazí reálnu skúsenosť? Vyzerá to lákavo, keď sa na to človek bližšie pozrie, len ja tomu dosť nerozumiem....

nika_ka
19. apr 2016

@waitinka7 Ja tam mám investované peniaze vyše cca.2 rokov a zarobilo mi to reálne 45%