Dobrovoľné nemocenské poistenie a nárok na materskú

zuzana1781
13. mar 2013

ahoj baby no zakony sa stale menia a viem ze popisane je tu otom dost ale nenasla som nic co sa hodi namna takze prosim poradte v minulom roku som zacala platit DNP od februara bolo to okolo 50EUR mesacne to mi automaticky po270 dnoch zaniklo v tejto dobe som bola na RD zo synom ta mi v july koncila a kedze som zistila ze som tehotna dala som si starostlivost o dieta do 6rokou porod mam 5.aprila na matersku som teda nastupila od polky februara chcem sa spytat kedze este mi nic neprislo ci budem mat narok na MD lebo kadeco sa popisalo ale poznam asi 4baby z okolia a tie narok na MD nemaju aj ked boli v 8mesacnej ochrannej lehote podotikam ze pred 1porodom som bola nezamestnana

zalka
15. mar 2013

@mirkita tak k tým 90 dnom zamestnania sa pripočíta to skončené DNP a MD sa bude rátať z toho zamestnania ak bude bez PN trvať minimálne 90 dní

mirkita
15. mar 2013

@zalka vyborne, mockrat vdaka 😉

zuzana1781
autor
18. mar 2013

baby tak mi to dnes schvalili taka som happy ze len konecne aspon raz dostaneme nejaku vyhodu od statu

ercsikek
10. apr 2013

zalka ahoj,môžem ťa poprosiť o informáciu?koncom januára 2012 som sa prihlásila na DNP,ešte predtým ako by mi to zo zákona zaniklo som si dala balík,čiže mám to nepretržité.Bola som na OČR aj na PN,na rizikovom,ale bohužial som potratila.Som SZČO a do júla 2012 som mala povinnosť platiť sociálne odvody podľa daňového priznania a keď som sa v januári prihlásila na DNP,tak mi vypočítali VZ do maxima.Ja som OČR aj PN žiadala len z DNP.Mala som to žiadať aj zo SZČO?Lebo som nedostala max. PN.

zalka
10. apr 2013

@ercsikek áno mala si si žiadať vypísať 2x PN .. alebo 2x OCR ... z každého poistenia. Z povinného poistenia nepotrebuješ 270 dní poistenia .. takže mala si žiadať o PN aj zo SZCO.

ercsikek
11. apr 2013

@zalka ďakujem veľmi pekne za odpoveď,dobre vedieť,lebo mi to nejak nešlo do hlavy,že keď som doplácala do max. tak prečo nemám max. za PN.Ale teraz už budem pýtať 2x to potvrdenie.Môžem ťa požiadať ešte o radu?Koncom apríla si môžem dať zvýšiť VZ na max,lebo balík som si dala na min. a teraz mám pol roka ten balík.Keďže som potratila,tak neviem kedy sa mi zase podarí otehotnieť,tak preto som myslela že si ho zvýšim.Keď otehotniem do mája tak sa mi MD ráta z min. roka a keď neskôr tak budem mať tiež max.Len dúfať,že niečo zase nevymyslia a zmenia zákon.Myslím správne?

zalka
11. apr 2013

@ercsikek no ono záleží od nástupu na MD ... ak nastúpiš na MD v roku 2013 ráta sa z VZ 2012 .. čiže myslíš správne .. akurát potom neskôr ... tiež sa ti bude rátať z priemeru minima a maxima ... a maximálna nebude ... lebo ak nastúpiš na MD 2014 tak sa bude brať na výpočet rok 2013 a tam budeš mať minimum pár mesiace a pár maximum takže priemer nebude maximálna MD.

vrabecvrabec
12. apr 2013

@zalka dnes mi prislo vyjadrenie zo SP a schvalili mi PN aj MD z prace aj z DNP.

zalka
12. apr 2013

@vrabecvrabec tak to je super ... treba každé euro ... na maličké ... hodne šťastia .

vrabecvrabec
12. apr 2013

@zalka Ďakujem....

ercsikek
19. apr 2013

@zalka ahoj,rozmýšľala som nad tým SZČO,aj tu platí,že sa to vyrátava za predchádzajúce obdobie ako pri DNP?alebo PN,resp.OČR môžem žiadať,len počas obdobia keď mám povinnosť platiť odvody?odvody zo SZČO som platila od Júla 2012 do júna 2013,čiže do konca júna som platila rozdiel do max. DNP a potom max.DNP a odvody zo SZČO,podľa daň.priznania som neplatila.Na PN som išla až v októbri.

zalka
19. apr 2013

@ercsikek uved ma viac do obrazu už si nespomínam ... či na čo sa pýtaš ... a nepomýila si si dátumy platenia odvodov SZCO ... ešte je len apríl 2013

ercsikek
19. apr 2013

@zalka áno,pomýlila som si rok,-1 rok spať.Čiže správne: odvody SZČO=1.7.2011-30.6.2012, DNP=koniec januára 2012-26.10.2012 a deň pred koncom,aby to bolo nepretržité som sa prihlásila na balík.Potom o pár dní som išla na PN.Keď sa prekrývali SZČO a DNP,tak do DNP som platila rozdiel VZ do max.Potom od júla iba DNP do max.Otázka bola či som si mala pýtať 2x PN,aj zo SZČO.Dúfam,že takto je to už zreteľnejšie.Ďakujem ti zalka.

zalka
19. apr 2013

@ercsikek ak si v čase skončenia povinného poistenia SZCO tj. k 30.6.12 nebola tehu .. tak nárok na PN z toho poistenia ti nevzniklo ... len do 7 dní odo skončenia.

ercsikek
20. apr 2013

@zalka Ďakujem pekne za odpoveď,si veľmi zlatá.Môžem ťa ešte poprosiť o otázku?Na balík som sa prihlásila 25.10.2012 na min.,teraz od 1.5.2013 si ho môžem dať zvýšiť na max.Po potrate v januári sa teraz začíname snažiť opať otehotnieť.Počítala som si,keď neotehotniem max. v máji,tak na MD pôjdem už nabudúci rok.Preto by som si chcela zvýšiť VZ na max.Otázka je:môžem len k 1.5. alebo napr. aj k 1.6?musí byť presne pol rok?

zalka
20. apr 2013

@ercsikek môžeš ku akémukoľvek prvému dňu v mesiaci .. takže i k 1.6. môžeš spraviť zmenu ... ale ideálne je aj niečo zaplatiť tento rok ..

ercsikek
22. apr 2013

@zalka ďakujem pekne za odpovede,platím si už od marca,preto som sa pýtala,lebo 400 eur je už páka zaplatiť každý mesiac,dúfam že sa nám čím skôr podarí otehotnieť 🙂 🙂

zalka
22. apr 2013

@ercsikek držím palec 🙂

zeminka29
6. máj 2013

@zalka
ahoj zalka,
som v 28 tyzdni teh.,som na PN-ke aj z DNP aj zo zamestnania.
chcem sa ta spytat takto v predstihu ohladom materskej..
u zamestnavatela som pracovala za min.mzdu, a este som bola v skusob.dobe, ked som sla na PN- ku.
a DNP som si platila minuly rok 270dni, este zo starej sumy min. vymeriavaci zaklad, asi 15eur mesacne.
predtym,nez som zacala byt PN, som sa prihlasila do poistovne ako dobrov.nemoc. poistena osoba,a to ku koncu marca. termin porodu mam 2.augusta 2013.
myslim,ze nesplnim podmienku na to,aby som dostavala materske uz z vyssieho vymeriavaceho zakladu, pretoze mi budu chybat tyzdne..
ale chcem sa spytat,
planujem poziadat o materske len z DNP, pretoze u zamestnavatela som robila za min. mzdu, takze u nho by sa mi to asi nevyplatilo..
Kolko mi vyjde materske z DNP ?
poberat dve materske sa neda,ze? vzdy sa berie do uvahy iba vyssia materska,,? alebo ako to vlastne je?
mam v tom trochu chaos,
dakujem

zalka
6. máj 2013

@zeminka29 hm.... ak budeš mať aj u zamestnávateľa dokopy ku dnu pôrodu 270 dní poistenia ... PN sa k tomu ráta tiež ak trvá pracovný pomer ... tak môžeš žiadať o 2 MD ...

a tak ako poberáš PN z dvoch poistení tak sa dá poberať aj MD z dvoch a viacerých poistení tak neviem čo riešiš

zeminka29
7. máj 2013

@zalka
a tych 270 dni poistenia od zamestnavatela moze byt aj scitanych ? lebo u terajsieho mi tych 270dni nevyjde..
v roku 2012 som pracovala do 30.6.2012, potom som bola na urade prace pol roka a az k 30.januaru 2013 som sa opat zamestnala no u ineho zamestnavatela..
tie dni poistenia od zamestnavatelov sa mozu aj scitat ?
dakujem

zalka
7. máj 2013

@zeminka29 áno SP hladá 24 mesiacov spätne či je tam 270 dní poistenia ... nehladá súvisle dni neboj

gapa
7. máj 2013

@zeminka29
ak dobre rozumiem, tak si začala pracovať od 30.1. a na pn si išla v období do 90kalend.dní od vzniku tohto prac.pomeru a budeš na pn až do nástupu na md??? je tak? a predtým si bola zamestnaná do 30.6.2012??? Ak je tak, tak ak platí vyššie napísané, tak materské zo zamestnania sa ti bude rátať z vym.základu v pradchádzajúcej práci (tak isto ako nemocneské od 11dna pn, neviem, či si už nejakú dosatala), len nemocenské je 55% z vym.základu a materské je 65% z vym.základu. Už ti teda nemocneské za časť apríla prišlo zo soc.poistovne??? (nemyslím prvých 10dní, čo platí zamestnávatel náhradu mzdy). Vyrátaj si, kolko máš denný vymzáklad, podla dátumu začiatku pn.

zeminka29
7. máj 2013

@gapa
ano, na pn som isla este v skusobnej dobe,cca po 2mesiacoch trvania prac.pomeru a na Pn budem az do nastupu na matersku dovolenku,
tak to je super,ked budem dostavat matersku aj od zamestnavatela..
ale to mam poziadat o materske terajsieho zamestnavatela, alebo toho predchadzajuceho? -kedze sa mi materska bude ratat z vymeriav.zakladu z predchadzajucej prace..?
zo social. poistovne mi este neprisla PN,ale vraj mi to poslu naraz za dva mesiace -vlastne za 2necele mesiace..

gapa
8. máj 2013

@zeminka29
žiadosť o materské dáš samozrejme terajšiemu zamestnávatelovi, oni v sp musia vybaviť ostatné. Asi preto im to trvá, bo si možno žiadali potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávatela (nemám s tým teraz skúsenosti, ale už dávno som mala ja taký problém)
snád si mala u predchádz. zamesntávatela viac ako u terajšieho? príp. daj potom vedieť, či je to ok, tá nemocneská, či je ozaj z vym.základu u predch. zam. v r.2012

zeminka29
8. máj 2013

@gapa
dakujem pekne gapa za rady,pomohla si mi..
u predchadzajuceho zamestn. som mala trochu viac, tak uvidim,kolko mi potom vyjde materska od neho.
ano, dam ti vediet,kolko mi vysla PN.ka..

a este sa chcem spytat na svoju sestru,ona sa tiez nevie orientovat v tychto veciach..
pred 2mesiacmi sa jej narodilo babo,poziadala si o rodicovsky prispevok,uz jej aj jeden prisiel,
len teraz si nie som ista,ci nemala narok aj na matersku..
ona sice robila,ale v 4mesiaci teh. jej skoncila prac.zmluva na dobu urcitu a zamestnavatel jej zmluvu nepredlzil..
odvtedy bola na urade prace..aj k datumu porodu.
vlastne ta materska sa ziada od zamestnavatela a ona,kedze pri nastupe na MD ziadneho nemala, tak ani neziadala..
alebo mala predsa len nejake pravo?
ona urcite mala za seba zaplatene v soc.poistovni od zamestnavatelov, pretoze stale robila, mala by tych 270dni nemoc. poistenia za posled.2roky, alebo ako sa to rata na uznanie materskej..
len mala taku smolu,ze posled.zamestnavatel sa na nu vykaslal a zmluvu jej nepredlzil..
nevies nam gapa poradit?
viem,ze materska sa da poziadat aj spatne,keby predsa len mala na to narok..
dakujem

gapa
9. máj 2013

@zeminka29
treba uviesť aj dátumy zač.+ ukončenia prac.pomeru (príp. dohody s pravidelným príjmom od 1.1.2013)+dátum pôrodu a nežiadali od nej zo soc.potvrdenie, že nemala nárok na materské?
a dala si aj prihlášku na soc.poistovni ako osoba riadne sa starajúca o dieta do 6rokov, aby bola dôch.poistená štátom??? to sa nedá vybaviť spätne!! ak už je to viac ako 42dní po pôrode!!! tak čo najskôr treba podať, ak zatial prihlášku nedala

zeminka29
9. máj 2013

@gapa
Asi sme to zial prepasli, babo sa sestre narodilo 13.marca, a dnes je uz 9.maja, takze viac ako tych 42dni..
takze vlastne je zbytocne si tu matersku vybavovat..
soc. poistovna od nej nic neziadala,ze nemala narok na materske..
clovek niekedy nevie ani,na co ma narok, je tu tolko zakonov..
ona vlastne si podavala na urade prace ziadost o rodicovsky prispevok..

potom sa uz len musi prihlasit na soc.poistovni ako osoba riadne sa starajuca o dieta do 6rokov..alebo aj to je obmedzene na tych 42dni?

gapa
9. máj 2013

@zeminka29
42dní (vlastne som sa pomýlila, malo byť 45dní,platí na dôch.poistenie spätne. Ak sa neprihlásila doteraz a je to viac, nech sa prihlási, no neprihlásia ju už spätne, len odo dna prihlásenia, tj. čím skôr to urobí, tým menej dní stratí.

avi7
17. máj 2013

Ahojte. Som študentka (doktorandka), ktorá poberá rodičovský príspevok do 02/2014. Teraz by sme chceli s manželom popracovať na druhom bábu a neviem či sa mi oplatí platiť DNP.Pozerám že sú tu všelijaké novinky, v ktorých sa už vôbec nevyznám. Preto sa Vás chcem babenky opýtať ako si vypočítam sumu mesačnej platby z VZ 1179€?
A ešte som sa chcela opýtať či by brali do úvahy aj moje predošlé DNP, ktoré som si platila od 12/2009 z najvyššieho VZ. Vo 01/011 som nastúpila na materskú dovolenku. Po skončení materskej som platila DNP s najnižšieho VZ a nakoniec som ho zrušila v 31/2012.
A ak by som si neplatila DNP tak dostanem MD len vo výške rodičovského príspevku?
Za akekoľvek rady Vám ďakujem babenky. 🙂